Luni, 5 iulie 2004, ora 1100, Teatrul Tineretului
Deschiderea festivă a cursurilor de măiestrie artistică
Gernot Winischhofer – vioară (Austria)
Vicenzo Balzani – pian (Italia)
Theodore Coresi – canto (Austria)
Alfredo Mariotti – canto (Italia)
Anton Niculescu – violoncel (Germania)
Joi, 8 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT SIMFONIC – Centenar DVOŘÁK
Solist, Alexandru Tomescu – vioară
Cu participarea orchestrei Filarmonicii de Stat „Mihail Jora” Bacău
Dirijor, Ovidiu Bălan
În program: Două dansuri slave, Concert pentru vioară şi orchestră, Simfonia a IX-a „Din lumea nouă”
Sâmbătă, 10 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
THEODORE CORESI ŞI INVITAŢII SĂI
Cu participarea orchestrei simfonice a Filarmonicii „Mihail Jora” Bacău
În program:
Partea I
Joseph Haydn – Concert în Re major pentru pian şi orchestră
Solist, Nicolae Mihăilă
Ludwig van Beethoven – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian şi orchestră
Solişti:
Gernot Winischhofer – vioară
Anton Niculescu – violoncel
Vicenzo Balzani – pian
Cu participarea orchestrei Filarmonicii de Stat „Mihail Jora” Bacău
Dirijor, Yuuko Amanuma (Japonia)
Partea a II-a
Solişti:
Theodore Coresi – bas (Viena)
Gabriela Popescu – mezzosoprană (Germania)
Celia Costea – soprană (România)
Anda Louise Bogza – soprană (Cehia)
Bianca Ionescu – soprană (România)
Ion Pojar – tenor (S.U.A.)
Nourlan Bek – tenor (Rusia)
Marius Manea – tenor (România)
Daniel Stoica – tenor (Ungaria)
Fernando Alvarez – bariton (Spania)
Viorel Ciurdea – bas (România)
Dirijor, Anne Randine Overby (Norvegia)
În program, lucrări din creaţia compozitorilor Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi,
Giacomo Puccini, Pietro Mascagni, Piotr Ilici Ceaikovski, Antonin Dvořák, Johann Strauss,
Camille Saint-Saëns, Giachino Rossini
Prezentarea programului, Vasilica Stoiciu-Frunză
Luni, 12 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
RECITALUL CLASELOR DE VIOARĂ ŞI PIAN
Conduse de
Gernot Winischhofer – vioară (Austria)
Vicenzo Balzani – pian (Italia)
Program susţinut de participanţii la cursurile de măiestrie muzicală.
Marţi, 13 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
ZIUA UNIVERSITĂŢILOR, ACADEMIILOR, CONSERVATOARELOR
DE MUZICĂ DIN EUROPA
Au participat:
Facultatea de Muzică a Universităţii de Vest Timişoara
Conservatorul de Muzică „Piotr Ilici Ceaikovski” Moscova (Rusia)
În program, prezentarea instituţiilor de învăţământ artisitc, microconcerte susţinute de cadrele didactice şi studenţii acestora, foto-expoziţii
Miercuri, 14 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT CAMERAL
Susţinut de formaţia Trio Klavio Arte Bucureşti
Dan Claudiu Vornicelu – vioară
Viorela Ciucur – pian
Eugen Bogdan Popa – violoncel
În program:
Ludwig van Beethoven – Trio op. 1, nr. 3 în do minor
Doru Popovici – Trio op. 39
Serghei Rahmaninov – Trio Elegiac nr. 2op. 9 în re minor
Joi, 15 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT CAMERAL
Susţinut de Cvartetul Transilvan
Gabriel Croitoru – vioara I
Nicuşor Silaghi – vioara a II-a
Marius Suărăşan – violă
Vasile Juncan – violoncel
În program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertisment KV 136 în Re major
Antonin Dvořák- Cvartet op. 96 în Fa major „American Quartet”
Suite folclorice româneşti
Vineri, 16 iulie 2004, ora 1800, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
LANSARE DE CARTE
„PRIVILEGII” – Convorbiri despre viaţă şi sunete, autor Ioan Amironoaie
A prezentat prof. Constantin Tomşa
Vineri, 16 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
RECITALUL CLASELOR DE CANTO ŞI VIOLONCEL
Conduse de
Theodore Coresi – canto (Austria)
Alfredo Mariotti – canto (Italia)
Anton Niculescu – violoncel (Germania)
Program susţinut de participanţii la cursurile de măiestrie muzicală.
Sâmbătă, 17 iulie 2004, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
Seară de operă
„LA SERVA PADRONA”
Intermezzo în două părţi de Giovanni Battista Pergolesi
Libretul a fost scris de G. A. Federico
Distribuţia:
Serpina – Monica Ranghilof-Pîslariu
Umberto – Orest Pîslariu-Ranghilof
Vespone – Maria Elena Infantino
Cu participarea unui grup instrumental de la Filarmonica de Stat „Mihail Jora” Bacău
Dirijor, George Balint
Regia artistică – Alfredo Mariotti, Cornel Nicoară
Asistent regie – Cristina Cotescu
Pregătirea muzicală – George Balint