Duminică, 3 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT VOCAL SIMFONIC
Solist, Marian Someşan – tenor
Cu participarea orchestrei Filarmonicii „Mihail Jora” Bacău
şi a corului „Gavriil Musicescu” al Filarmonicii „Moldova” Iaşi
Dirijori: Ovidiu Bălan
Doru Morariu
În program:
George Enescu – Rapsodia română nr. 2
Reinhold Glier – Concert pentru corn şi orchestră
Solist, Petrea Gâscă
Viorel Munteanu – Simfonia I „Glossă” pe versuri de Mihai Eminescu
Solist, Marian Someşan – tenor
Luni, 4 iulie 2005, ora 1800, Casa de Cultură „Ion Creangă”, Tîrgu Neamţ
Spectacol de teatru cu piesa
„PROŞTII SUB CLAR DE LUNĂ”
de Teodor Mazilu
susţinut de studenţii Universităţii de Arte “George Enescu” Iaşi,
clasa profesorilor Cornelia Gheorghiu şi Ovidiu Lazăr
Distribuţia:
Ortansa – Alina Cosmanciuc
Clementina – Augustina Bădărău
Emilian- Bogdan Bucătaru
Gogu – Bogdan Matei
Vasilica – Doina Urzică
mama Ortansei – Irina Enache
tatăl Ortansei – Mihai Smarandache
un ospătar – Marian Adochiţei
comentatorul – Nicoleta Ciobanu
Marţi, 5 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
ZIUA UNIVERSITĂŢILOR, ACADEMIILOR, CONSERVATOARELOR
DE MUZICĂ DIN EUROPA
Au participat:
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
Academia de Muzică Chişinău
În program, prezentarea instituţiilor de învăţământ artisitc, microconcerte susţinute de cadrele didactice şi studenţii acestora, foto-expoziţii
Au prezentat prof. univ. dr. Viorel Munteanu – rector al instituţiei ieşene
prof. univ. dr. Mihail Munteanu – rector al instituţiei de la Chişinău
Miercuri, 6 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
ZIUA MUZICII TRADIŢIONALE
Spectacolul PRAGURI
Susţinut de Ansamblul de muzică tradiţională “Icoane”
al Academiei de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj Napoca
Conducerea muzicală şi artistică, prof. univ. dr. Ioan Bocşa
În program: cântece de leagăn, cătănie, nuntă, seceriş, de dor, de dragoste şi cântece funebre.
Joi, 7 iulie 2005, ora 1700, Biblioteca Judeţeană „G. T. Kirileanu”, Piatra-Neamţ
EXPOZIŢIE DE ARTĂ PLASTICĂ
a studenţilor de la Universitatea de Arte “George Enescu” din Iaşi
MICRORECITAL DE CANTO
Solistă, Ionela Butu
La pian, Mihaela Spiridon
Vineri, 8 iulie 2005, ora 1800, Biserica Creştină Adventistă de Ziua a VII-a, Piatra-Neamţ
CONCERT DE MUZICĂ RELIGIOASĂ
Susţinut de corul „Preludiu” al Centrului Cultural „Tinerimea Română” din Bucureşti
Dirijor, Voicu Enăchescu
În program, lucrări din creaţia compozitorilor Anton Pann, Gavriil Musicescu, Paul Constantinescu,
D. Suceveanu, Nicolae Lungu, M. Berezovschi, Sabin Drăgoi, D. Vasiliev
Sâmbătă, 9 iulie 2005, ora 1200, Episcopia Romanului, Roman
CONCERT DE MUZICĂ RELIGIOASĂ
Susţinut de corul „Preludiu” al Centrului Cultural „Tinerimea Română” din Bucureşti
Dirijor, Voicu Enăchescu
În program, lucrări din creaţia compozitorilor Anton Pann, Gavriil Musicescu, Paul Constantinescu,
D. Suceveanu, Nicolae Lungu, M. Berezovschi, Sabin Drăgoi, D. Vasiliev
Duminică, 10 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT CAMERAL
Susţinut de Orchestra de cameră a Societăţii Române de Radiodifuziune
Dirijor, Cristian Brâncuşi
Solişti:
Ada Burlui – soprană
Alexandru Moroşanu – violoncel
În program:
Viorel Munteanu – Triptic Psaltic pentru soprană şi orchestră de coarde
Luigi Boccherini – Concert în Re major pentru violoncel şi orchestră, op. 34 (orchestraţie de Sabin Păutza)
Wolfgang Amadeus Mozart – Simfonia nr. 36 în Do major Lintz K 425
Miercuri, 13 iulie 2005, ora 1830, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
LANSARE DE CARTE
„PRIVILEGII” – LANSARE DE CARTE
„PRIVILEGII” – volumul II, autor Ioan Amironoaie
Miercuri, 13 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
Medalion de artist
IULIAN ARCADI TROFIN
Pianist, compozitor şi profesor
Invitaţi:
Tudor Mussini – pian (Italia)
Tudor Florenţa – tenor, solist al Operei Naţionale Române din Iaşi
Mihail Frunză – bariton, solist al Operei Naţionale Române din Iaşi
Roxana Gâtlan – vioară, Opera Naţională Română din Iaşi
Daniel Ciobanu – pian, elev al Liceului de Artă „Victor Brauner” Piatra-Neamţ
Andrei Gologan – pian, elev al Liceului de Artă „Victor Brauner” Piatra-Neamţ
Cu participarea unui grup coral de la Opera Naţională Română din Iaşi
Prezentarea programului, Vasilica Stoiciu-Frunză
Regia artistică, Cornel Nicoară
Joi, 14 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
SEARĂ DE MUZICĂ CONTEMPORANĂ
CVARTETUL „FLORILEGIUM” Bucureşti
Marius Lăcraru – vioara I
Mălina Dandara – vioara a II-a
Ladislau Csendeş – violă
Anca Vartolomei – violoncel
În program:
Aurel Stroie – Cvartet de coarde
Octav Nemescu – Partage de minuit
Fred Popovici – Cvartet de coarde nr. 3, cu sunete asistate de computer
A prezentat Fred Popovici
Sâmbătă, 16 iulie 2005, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
Festivitatea de închidere
CONCERTUL CLASEI DE MĂIESTRIE
Condusă de LUDOVIC SPIESS
Program susţinut de participanţii la cursurile de măiestrie muzicală