Grupuri folclorice

Formaţii folclorice din mediul rural – judeţul Neamţ

  • „Floarea Reginei”, Bicaz Chei
  • Drumul Baltagului”, Borca
  • „Izvoarele Borcuţului”, Borca
  • Ansamblul folcloric al Şcolii generale Ceahlău
  • Ciobănaşul”, Dămuc
  • „Dobreanca”, Dobreni
  • Văduţul”, Dragomireşti
  • „Stejărelul”, Ion Creangă
  • Muguraşii Mărginenilor”, Mărgineni
  • Trandafir de la Moldova”, Moldoveni
  • „Stejărelul”, Pângăraţi
  • „Onţişorul”, Oanţu-Pângăraţi
  • „Trandafirul Oanţului”, Oanţu-Pângăraţi
  • „Mlădiţe”, Stânca-Pipirig
  • „Ozana”, Pipirig
  • „Muntencele”, Boboieşti-Pipirig
  • Ansamblul „Mioriţa”, Piatra Şoimului
  • „Datina străbună”, Neguleşti-Piatra Şoimului
  • „Teiul”, Galu-Poiana Teiului
  • „Oglindiţa”, Oglinzi-Răuceşti
  • „Românaşii din Goşmani”, Români
  • „Izvoraşul”, Săbăoani
  • „Firicelul”, Şcoala nr. 2 Săvineşti
  • Flori de munte”, Taşca
  • Brăduleţul”, Tazlău
  • „Izvoraşul”, Tazlău
  • „Mlădiţe tămăşene”, Tămăşeni
  • „Vălurel de pe Siret”, Tămăşeni
  • Formaţia de fluieraşi, Tupilaţi
  • Sânzienele”, Tupilaţi
  • Formaţia de fluieraşi, Ţibucani
  • Şezătoarea”, Vânători-Neamţ
  • „Dor vânătorean”, Vânători-Neamţ
  • „Căiuţii”, Zăneşti

 

Formaţii de obiceiuri de iarnă

  • „Arnăuţii”, Bălţăteşti
  • Formaţia de obiceiuri de iarnă „Colindătorii”, Bicazu Ardelean
  • Formaţia de obiceiuri de iarnă, Bicaz Chei
  • Ansamblul folcloric „Izvoarele Borcuţului”, Borca
  • Formaţia de obiceiuri de iarnă, Bozieni
  • Formaţia de datini şi obiceiuri de iarnă, Ceahlău
  • Capra albă, Dămuc
  • Alaiul de datini şi obiceiuri, Farcaşa
  • Formaţia de urşi, Gârcina
  • Formaţia de urşi, Girov
    Banda lui Bujor, Grinţieş
  • Alaiul căiuţilor, Mărgineni
  • Ansamblul de datini şi obiceiuri „Mioriţa”, Piatra Şoimului
  • Ansamblul „Datina străbună”, Neguleşti-Piatra Şoimului
  • Alaiul de datini şi obiceiuri, Oglinzi-Răuceşti
  • Alaiul de datini şi obiceiuri, Ştefan cel Mare
  • Alaiul de datini şi obiceiuri, Taşca
    Ansamblul de dansuri şi obiceiuri tradiţionale, Tazlău
  • Alaiul de datini, Timişeşti
    „Sumanarii”, Trifeşti
  • Formaţia de datini şi obiceiuri, Tupilaţi
  • „Arnăuţii”, Urecheni
  • Ansamblul „Dor vânătorean”, Vânători-Neamţ
  • Ansamblul „Şezătoarea”, Vânători -Neamţ
  • Formaţia de căiuţi, Zăneşti