Vineri, 27 iunie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE CAMERĂ
Solişti:
Dora Udilă, Denisa Smeu, Dan Costea, Mihăiţă Albu, Mihaela Grecu-Ţerban, Corneliu Gheorghiţă,
Radu Oţel, Cristina Popa, Ada Beatris Chicu
În program lucrări de:
Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Gheorghe Dima, Nicolae Bretan, A. Eliade
Sâmbătă, 28 iunie 1986, ora 1800, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
SPECTACOL DE OPERĂ
“Farse medievale”,
comedie muzicală de Cristian Misievici, pe un libret de Mircea Zaharia
Şi-au dat concursul: orchestra Conservatorului ,,George Enescu” Iaşi, Corala ,,Cantores Amicitae”, soliştii: Gilda Humiţă, Adrian Radu, Dieter Rell, Tiberiu Popovici, Gabi Lazăr.
Regia artistică: Anda Tăbăcaru şi Emil Coşeru.
Coregrafia, Dana Coşeru
Pregătirea muzicală, Maria Ursescu
Dirijor, Corneliu Calistru
Duminică, 29 iunie 1986, ora 1000, Muzeul de Artă, Piatra-Neamţ
Vernisajul expoziţiei de artă plastică
al studenţilor secţiei Arte plastice a Conservatorului “George Enescu” Iasi.
A prezentat Valentin Ciucă
Duminică, 29 iunie 1986, ora 1100, Muzeul de Artă – Sala Tapiseriilor
CONCERTUL SIMFONIC
al Conservatorului “George Enescu” Iaşi
În program:
Achim Stoia – Divertisment nr. 1 pentru orchestră
Paul Constantinescu – Variaţiuni asupra unei melodii bizantine pentru violoncel şi orchestră
Benjamin Britten – Simfonia simplă
Duminică, 29 iunie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă – Sala Tapiseriilor
RECITAL DE PlAN
Solistă, asist. univ. Adriana Bera
În program:
Theodor Caciora – Patru invenţiuni
Richard Oschanitzky – Trei preludii
Claude Debussy – 12 preludii, caietul 2
Luni, 30 iunie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL VOCAL-INSTRUMENTAL
Solişti: Levente Szabo, Constantin Tălmaciu,
Vasilica Stoiciu, Laurenţiu Gherman, Dieter Rell
În program: lucrări de Johann Sebastian Bach
Sonata I-a pentru vioară şi pian în Re major
Sonatele a II-a în Mi bemol major a V-a în mi minor pentru flaut şi pian
Marţi, 1 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă – Sala Tapiseriilor
CONCERTUL CLASEI DE COMPOZIŢIE
a Conservatorului “Ciprian Porumbescu” Bucureşti
În program lucrări de Dan Dediu, George Balint, Arleziana Sîrghie, Anca Aleman, Adrian Stroici
Miercuri, 2 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE MUZICĂ DE CAMERĂ
Soliste: Mihaela Balbuzan,
Tatiana Moroşanu
În program:
Johannes Brahms – Sonata a 2-a, op. 99 în Fa major pentru violoncel şi pian
Paul Hindemit – Scherzo pentru violoncel şi pian
U. Zimmermann – două fragmente din opera “Porgy şi Bess”
Joi, 3 iulie 1986, ora 1800, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT SIMFONIC
susţinut de Orchestra simfonică din Bacău
În program:
Roman Vlad – Mica simfonie
Edvard Grieg – Concert pentru pian şi orchestră în la minor
Johannes Brahms – Simfonia a 2-a în Re major
Solist, Dan Grigore
Dirijor, Ovidiu Bălan
Vineri, 4 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE MUZICĂ DE CAMERĂ
Solişti:
Artorex Căuneac, Carmen Pintilei, Mirela Jijiăescu, Laurenţiu Gherman
În program:
Wofgang Amadeus Mozart – Cvartetul nr. 34 în Si bemol major K.W. 458
Franz Schubert – Cvartetul op. 125 în Mi bemol major
Sâmbătă, 5 iulie 1986, ora 1100, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
SIMPOZION
“Rolul muzicii româneşti în educarea patriotică
şi militant-revoluţionară a oamenilor muncii.
Contribuţia Vacanţelor muzicale la ridicarea nivelului conştiinţei estetice a publicului.”
Au participat compozitori, muzicologi şi studenţi de la Iaşi şi Bucureşti
Sâmbătă, 5 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă. Sala Tapiseriilor
RECITAL INSTRUMENTAL DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ
Solişti:
Dumitru Sîpcu, Vasile Tarnavschi
În program lucrări de primă audiţie compuse de
Viorel Munteanu – Invicaţii pentru clarinet solo
Felicia Donceanu – Glossa pentru clarinet solo
Anton Zeman – Sonata pentru pian
Stan Golestan – “Egloga” pentru clarinet şi pian
Roman Vlad – “Improvizaţie asupra unei melodii” pentru clarinet şi pian
Cornel Ţăranu –Sonata pentru clarinet şi percuţie
Şi-a dat concursul Florin Simion de la Filarmonica “Moldova” din Iaşi
Duminica, 6 iulie 1986, ora 1100, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE MUZICĂ DE CAMERĂ
A interpretat Cvartetul “Voces” al Filarmonicii “Moldova” din Iaşi
În program:
Cristian Misievici – Cvartet de coarde
Roman Vlad – “Tetraktys” pentru cvartet de coarde
Radu Paladi – Cvartet de coarde
Luni, 7 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE PlAN
Solistă, Mihaela Farţade
În program:
Radu Oţel – Variaţiuni pentru pian
Robert Schumann – Carnaval, op. 9
Johannes Brahms – Variaţiuni şi fugă pe o temă de Händel, op. 24
Marţi, 8 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
Concertul Atelierului de muzică contemporană “Archaeus”
Solişti:
Anca Vartolomei, Rodica Dănceanu, V. Moceoc, V. Macovei, Vasile Colţea,
Alexandru Matei, Ion Georgescu, Liviu Dănceanu
Lucrări de: Giacinto Scelsi, Ştefan Niculescu, Iannis Xenakis, Siegmund Kreuze,
Vasile Spătărelu, Siegfried Fink, Cristian Misievici.
Miercuri, 9 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE CHITARĂ
Solist, Vasile Colţea
În program lucrări de Johann Sebastian Bach, Heitor Villa Lobos, Cornel Ţăranu,
Fernando Grillo, Aurel Stroe, Liviu Dănceanu
Joi, 10 iulie 1986, ora 1800, Muzeul de Artă, Sala Tapiseriilor
RECITAL DE MUZICĂ DE CAMERĂ
Solişti:
Adrian Stanciu, Liviu Bocşan, Georgel Hariton
În program:
Antonio Vivaldi – Concert pentru flaut, clarinet şi fagot
Joachim Kötschau – Divertisment pentru flaut, clarinet şi fagot
Vasile Spătărelu – Preludiu şi menuet pentru flaut, clarinet şi fagot
Vineri, 11 iulie 1986, ora 1800, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT CORAL
Şi-a dat concursul Corala Cantores Amicitiae a Conservatorului “George Enescu” Iaşi
În program lucrări de: Giovanni Pierluigi da Palestrina, Marco da Gagliano,
Tomás Luís da Vittoria, Gesualdo da Venosa, Claudio Monteverdi,
Felix Mendelsshon Bartholdy, Franz Liszt, Giuseppe Verdi, Berdich Smetana,
Olivier Messiaen, Augustin Kubizek, D. Pop, Sigismund Toduţă, Alexandru Paşcanu,
Corneliu Cezar, Valentin Timaru, Vasile Spătărelu
Dirijor, Nicolae Gâscă