Program “Vacante muzicale”, Sâmbătă, 12 iulie 2014, ora 21,00
Sâmbătă, 12 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
FESTIVITATEA DE ÎNCHIDERE
SEARA MUZICII DE OPERĂ
ORCHESTRA SIMFONICĂ
A FILARMONICII „Mihail Jora” BACĂU
Dirijor
CRISTIAN LUPEŞ
Solişti
Cursanţii masterclass-ului de canto susţinut de
IULIA ISAEV – soprană
şi
RALUCA OUATU – pian
În program
uverturi şi arii celebre din opere semnate de
Wolfgang Amadeus Mozart, Vicenzo Bellini,
Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini,
Jules Massenet, Georges Bizet.
IULIA ISAEV a absolvit Universitatea de Muzică din Bucureşti, iar imediat după absolvire a debutat la Opera Naţională Bucureşti în rolurile Micaela din Carmen de Georges Bizet, Pamina din Flautul fermecat de Wolfgang Amadeus Mozart, Mimì din Boema şi Cio Cio San din Madama Butterfly de Giacomo Puccini, Nedda din Paiaţe de Ruggero Leoncavallo.
Debutul său internaţional s-a petrecut în anul 1992, când a fost invitată la Viena să interpreteze rolul Donna Anna din opera Don Giovanni de W.A. Mozart, rol care i-a adus nenumărate satisfacţii, fiind invitată să-l susţină pe toate scenele importante din Europa şi Asia (Opera de Stat din Viena, Opera din Nancy, Opera din Bruxelles, Opéra national du Rhin din Strasbourg - producţie transmisă live pe canalul tv ARTE, Bunkamura Hall din Tokyo, Teatrul Naţional din Tokyo - coproducţie cu Opera de Stat din Viena, Semperoper din Dresda, Opera de Stat Bavareză din München, Teatro dell’Opera di Roma. Cariera internaţională a continuat cu o serie de roluri importante interpretate cu succes pe scene de prestigiu din Europa: Mimi din Boema de G. Puccini, interpretat la Opera din Zürich, Opera din Köln, Viena şi Teatro Regio di Torino, Fiordiligi din Così fan tutte şi Contesa din Nunta lui Figaro de W.A. Mozart, la teatrele de operă din Viena, Zürich, Amsterdam, Berlin, Hamburg, Margareta din Faust de Ch. Gounod la Teatro Regio di Torino, Corina din Anacreon de L. Cherubini la Teatro La Fenice din Veneţia, Alice Ford din Falstaff de G. Verdi, la Teatro San Carlo din Lisabona, Cio Cio San din Madama Butterfly la Teatro La Fenice din Veneţia şi la Teatro Sociale di Mantova, Desdemona din Otello de G. Verdi, rol interpretat pentru prima dată la Opera de Stat din Hamburg şi, ulterior, în cadrul ultimei ediţii a Festivalului Internaţional George Enescu, în producţia Operei Naţionale Bucureşti.
În ultimii ani, repertoriul sopranei s-a îmbogăţit cu două noi titluri de factură dramatică, Elsa din Lohengrin de R. Wagner şi Elisabeth din Tannhäuser de acelaşi compozitor, roluri create pe scena Operei Naţionale Bucureşti, sub conducerea muzicală a maestrului Cristian Mandeal. De asemenea, a abordat şi genul vocal-simfonic, fiind deosebit de apreciată în Requiem-ul de G. Verdi la Concertgebouw din Amsterdam, la Festivalul de Muzică de la Gstaad (Elveţia) şi în versiune regizată la Deutsche Oper din Berlin, sub bagheta dirijorului Mstislav Rostropovich. A mai interpretat rolul Cleopatra din Moartea Cleopatrei de H. Berlioz la Sala Megaron din Atena, sub bagheta lui Cristian Mandeal, apoi partitura sopranei din Requiem-ul German de J. Brahms la Teatro Massimo din Palermo, Requiem-ul de W.A. Mozart la Théâtre des Champs-Elysées din Paris şi în sala Filarmonicii din Köln.
A susţinut concerte alături de Angela Gheorghiu şi Placido Domingo (la Bucureşti, Teatro Liceu din Barcelona, la Tokyo, Nagasaki, Seul) apoi, alături de Angela Gheorghiu la Opera National de Paris Palais Garnier, sub bagheta dirijorului Ion Marin.
Iulia Isaev este laureată a mai multor concursuri internaţionale de canto: Loire Atlantique din Nantes (Franţa, 1990), George Enescu din Bucureşti (1991), Madama Butterfly din Barcelona (Spania, 1992) şi, din anul 2012, este profesor asociat la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.
De la înfiinţarea sa, consfinţită în 16 octombrie 1956, Filarmonica "Mihail Jora" din Bacău a realizat un continuu crescendo, graţie activităţii muzicale desfăşurate la început sub îndrumarea dirijorilor Eugen Pricope şi Igor Ciornei, dar şi a calităţii profesionale a membrilor orchestrei. Astăzi, orchestra reuneşte un grup de aproximativ 75 de muzicieni talentaţi. Majoritatea instrumentiştilor fac parte din diferite formaţii camerale cum ar fi orchestra de cameră "Tescana", renumitul "Trio Syrinx"(flaut- Dorel Baicu, oboi- Dorin Gliga, fagot- Pavel Ionescu), câştigător a şase premii internaţionale la cele mai importante competiţii, cvartetul de fagoturi "Fagottissimo", Cvartetul "Consonanţe", Duo "Capriccio", Trio „Ateneu”.
Repertoriul permanent al orchestrei cuprinde lucrări simfonice, vocal-simfonice şi de cameră din diferite perioade de creaţie şi stiluri muzicale: Baroc, Clasic, Romantic, Contemporan. Pe lângă concertele săptămânale din cadrul stagiunii, filarmonica organizează diferite festivaluri internaţionale cum ar fi: "Enescu, Orfeul Moldav", "Zilele Muzicii Contemporane", "Atelierul Tinerilor Compozitori", Cursurile internaţionale de dirijat etc O constanţă a activităţii instituţiei din ultimii 20 de ani o constituie participarea la numeroase concursuri internaţionale pentru a acompania semifinaliştii şi finaliştii selectionaţi de juriu la pian, vioară, canto, şi instrumente de suflat (Italia - Citta di Cantu, Valsesia Musica, Barletta, A.M.A. Calabria, Racconigi, Brescia, Franta - Floraisons Musicales, Aix -en- Provence, Spania- Madrid, SUA- Altamura Music Festival on the Greene etc).
Datorită valorii sale artistice orchestra a fost solicitată să colaboreze pentru a imprima CD-uri cu diferite case de discuri din Europa: Electrecord (România), Edi Pan, Musica Insieme, Exess (Italia), Cadenza Music Production (Germania). De la înfiinţare, a susţinut peste 2000 de concerte în Italia, Franţa, Germania, Spania, Gibraltar, SUA, Grecia, Malta, Olanda, Austria, Elveţia USFR, Ucraina, Moldova, Coreea, China. A participat la festivalul "Altamura Music Festival On The Greene" şi la a XX-a aniversare a festivalului "L. van Beethoven" (Long Island , SUA - 2001).
"Mi-e dragă Filarmonica din Bacău, pentru seriozitate, pentru felul cum a evoluat, pentru preocupările pe care le are". (Ilarion Ionescu Galaţi); "Dacă la început era în formare şi nu avea condiţii bune de dezvoltare, neavând sala de repetiţii şi concert, astăzi este una din orchestrele cele mai bune din ţară, având condiţii excelente pentru a-şi desfăşura activitatea". (Valentin Gheorghiu); "Inconfundabila-i emblemă "Mihail Jora" i-a sporit Filarmonicii notorietatea încă din 1991, iar ceea ce o situează printre cele mai originale şi rodnice instituţii de profil din ţară este organizarea şi patronajul manifestărilor anuale ale Zilelor Muzicii Contemporane". (Felicia Donceanu)
Născut la Oneşti, dirijorul CRISTIAN LUPEŞ îşi începe studiile universitare la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj şi, în 1998, obţine licenţa în fizică şi chimie la Universitatea Bucureşti. În anul următor se înscrie la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti-Facultatea de Compoziţie, Muzicologie şi Pedagogie muzicală iar din 2001 devine student al secţiei dirijat-orchestră la clasa prof. Cristian Brâncuşi. În timpul studiilor a urmat cursuri de dirijat-orchestră organizate de Universitatea de Muzică din Viena (2004-2005, prof. Vladimir Kiradjiev, Mark Stringer) şi s-a perfecţionat cu dirijorii Horia Andreescu, Cristian Mandeal, Alexander Myrat, Seiji Ozawa.
În 2008, după un masterat finalizat cu disertaţia „Anton von Webern-Orchestraţia lucrării „Fuga ricercata” din „Ofranda Muzicală” de Johann Sebastian Bach”, devine doctorand al compozitorului şi prof. univ. dr. Liviu Dănceanu cu lucrarea „Parametrii ştiinţifici ai interpretării dirijorale”. Tot de atunci începe şi începe activitatea didactică în funcţia de asistent universitar al Catedrei de Muzicologie a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti unde predă disciplina Istoria muzicii.
În anul II de studenţie debutează ca dirijor la pupitrul Filarmonicii „Ion Dumitrescu“ din Rămnicu Vâlcea, apoi devine un invitat obişnuit la pupitrul orchestrelor Filarmonicilor din Bacău, Timişoara, Braşov, Sibiu, Iaşi, Ploieşti, Craiova, Piteşti Galaţi, Bucureşti. Colaborează cu solişti de renume, între care: Elisabeth Leonskaja, Rudolf Fatyol, Horia Mihail, Alexandru Tomescu, Răzvan Suma, Young Hee Lee, Horia Văcărescu, Verona Maier, Asya Sofikanova, Gabriel Croitoru, Nicolas Bourdoncle.
În anul 2007 este numit director artistic şi dirijor al Cameratei „Dorin Teodorescu“ a Teatrului Naţional de Operetă Bucureşti alături de care organizează o serie de nouă concerte sub titlul „Serile muzicale europene” în Bucureşti (Palatul Cotroceni, Teatrul Naţional de Operetă, Tinerimea Română, Centrul Cultural al MAI, Biserica Anglicană) şi în ţară (Sala de concerte a Bibliotecii Municipale şi Casa de Cultură din Oneşti, Cercul Militar din Braşov). În stagiunea 2008-2009 dirijează ansamblul de muzică contemporană „Archaeus” la Ateneul Român, Centrul de artă „Tinerimea Română”, UNMB etc.
În 2010, după un stagiu ca dirijor asistent al Bamberger Symphoniker Bayerische Staatsphilharmonie, cu dirijorii Jonathan Nott şi Herbert Blomstedt, a fost asistent dirijor al maestrului Marek Janovski într-un proiect gigant (10 opere de Richard Wagner cu Rundfunk- Sinfonieorchester Berlin) şi s-a perfecţionat în Elveţia (Tonhalle Orchester - Zurich, Suisse Romande Orchestra-Geneva, Orchestre de Chambre de Laussane) şi Olanda (Concertgebow-Amsterdam), colaborând cu dirijori ca David Zinman, Bernard Haitink, Mariss Jansons, Andris Nelsons, etc. Proiectele de perfecţionare viitoare includ, de asemenea, Concertgebouw şi Berliner Philharmoniker. În 2011 debutează în străinătate la pupitrul Filamonicii din Berna, unde l-a înlocuit cu succes pe dirijorul Günther Herbig şi este invitat să participe în cadrul Festivalului Internaţional „George Enescu” cu orchestra „Camerata Regală”.
Din anul 2001 este colaborator al Agenţiei de Impresariat Artistic Artexim şi, deopotrivă, beneficiază de recomandările unor renumite personalităţi artistice ca: Elisabeth Leonskaja, Seiji Ozawa, Jonathan Nott, Ioan Holender, Cristian Mandeal, Horia Andreescu şi alţii.
Program "Vacante muzicale", Vineri, 11 iulie 2014, ora 21,00
Vineri, 11 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
SEARA MUZICII POP
Trupa
„MILLENIUM”
OLGA GORCINSKI - vioară, voce
TATIANA CEBAN - voce, percuţie
ALEX ZGUREANU - chitară, voce
DIANA STURZA - voce
___________
REMEMBER
„Vacanţele Muzicale înseamnă pentru toţi participanţii o adevărată vacanţă activă. În sensul că nu există vreo presiune cauzată de examene sau de note. Şi o vacanţă frumoasă datorită peisajului din împrejurimile oraşului. Ele reprezintă în acelaşi timp un adevărat maraton muzical. Prilej pentru fiecare participant de a da măsura pregătirii sale prezente şi de a-şi încerca forţele în contextul propriei generaţii”.
(Mariana Nicolesco-artist liric, 2006)
Formaţia MILLENIUM a fost înfiinţată la Chişinău în aprilie 1997 de VLAD GORGOS. Cei 7 copii talentaţi cu vârsta cuprinsă între 11–14 ani (unul din ei fiind fiul său Sandu Gorgos, în prezent compozitorul şi aranjorul formaţiei) repetau într-un mic studio amenajat sub cupola circului din Chişinău. Munca asiduă de fiecare zi şi talentul aduc trupei cele mai mari trofee la concursurile europene: Marele Premiu la Concursul Cântecului francez, Chişinău (1997); Marele Premiu la Festivalul din Mensk, Belarus şi finalişti la Concursul studenţesc din Belfort, Franţa (1998); Marele Premiu la Concursul “Slaveanskii bazar”, Belarus (1999); Marele Premiu la Concursul “Rojdestvenskie vstreci”, Estonia (2000); Marele Premiu la Concursul “VEO VEO”, Spania şi Premiul III la Concursul „Cerbul de Aur”, Braşov, România (2002).
În luna decembrie a anului 2002, împreună cu casa de discuri „INTERCONT-MUSIC”, este lansat un album de colinde cu genericul „Creştini, Crăciunul a sosit”, apreciat de critica de specialitate drept o revoluţie în muzica românească. Anul următor, la Bucureşti, are loc lansarea celui de-al doilea album “Fata sihastră”, de pe care sunt sustrase două single-uri pentru videoclipurile: „Fata sihastră” şi „Culoarea dragostei”.
La sfârşitul anului 2003 MILLENIUM îşi schimbă total componenţa, în locul celor „bătrâni” venind alţi tineri, tot atât de talentaţi şi dornici de a duce faima formaţiei mai departe. Bătălia pentru trofee continuă şi alte trei premii sunt adăugate impresionantului palmares: Marele Premiu la Concursul „Tineretul balcanic” din Bulgaria şi Marele Premiu la Concursul „Două inimi gemene” din Chişinău (2006), Marele Premiu în Spania la Concursul „VEO VEO” (2007). La sfârşitul anului 2006, în colaborare cu Benone Sinulescu, MILLENIUM lansează albumul „Colindăm Colinda”, după care urmează lansarea unui alt album de cântece laice.
În 2009 ploaia de premii continuă, trupa obţinând trofee la toate concursurile internaţionale la care participă: Trofeul şi locul I la „Iantra de Argint”, Bulgaria; Locul I şi locul III la „Berliner Perle”, Germania; Trofeul la „Kaunas Talent”, Litunia; Trofeul la Festivalul International „George Grigoriu”, Brăila, România; Premiul I la „Carpathia Festival”, Rzeszow, Polonia.
În 2010, în colaborare cu Ramona Bădescu, trupa înregistrează albumul „Jumi, Juma” şi obţine alte două distincţii: Trofeul la Concursul internaţional de muzică uşoară „George Grigoriu”-Brăila, România şi Premiul I la „Carpathia Festival”, Rzeszow, Polonia. În seara de Crăciun a aceluiaşi an, împreună cu „3nity Brothers” din Franţa, formaţia susţine la Palatul Naţional un concert live intitulat „Pastel de iarnă”. La acest concert, împreună cu artiştii, sute de tineri din toată republica au cântat colinde şi cântece laice din repertoriul Mariei Tănase şi, la un moment dat, au dansat hore.
În anul 2011 formaţia câştigă Premiul I la concursurile internaţionale desfăşurate la Tallin, Estonia (mai) şi Rzeszow, Polonia (iunie) iar în luna septembrie participă la un mare Festival Internaţional din Crimeea, „Feodosia”, unde câştigă Trofeul şi Premiul I la două categorii diferite: „Ansamblu vocal” şi „Solişti”. Tot în 2011 este cucerită şi Estonia, cu Premiul I la Festivalul-Concurs „Laagna Laul”. În anul următor ei decid să participe din nou la „Kaunas Talent”, Kaunas, Lituania şi câştigă incontestabil Trofeul Festivalului şi trei Premii I, la categoriile „Ansambluri vocale” şi „Solişti”. În 2013 „Millenium” obţine Premiile I şi II în Estonia Tallinn, în cadrul concursul „Laagna Laul”.
La începutul anului 2013 membrii formaţiei devin artişti ai Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici” din Chişinău, Moldova, iar Olga Gorcinschi a primit titlul onorific de stat de „Artist Emerit” al Republicii Moldova.
În prezent membrii trupei sunt: TATIANA CEBAN (voce, percuţie), ALEX ZGUREANU (chitară, voce), OLGA GORCINSKI (vioară, voce) şi DIANA STURZA (voce). Ei merg în fiecare zi la Colegiul de muzică „Ştefan Neaga” din Chişinău, unde-i aşteaptă neobositul Vlad Gorgos şi cele trei studiouri unde cântă, fac sport, mănâncă, fac vocalize, studiu la instrumente, compun, înregistrează şi păstrează toate diplomele şi trofeele câştigate.
Deloc de neglijat este faptul că, pe lângă instruirea a circa 54 de tineri muzicieni, MILLENIUM a servit drept trambulină spre scena profesionistă pentru artiştii care astăzi au importante cariere muzicale şi distincţii de Stat, între care: Natalia Barbu, Natalia Gordienco, Nadia Trohin, Victoria Mahu, Alex Calancea, Igor Buzurniuc, Alexandru Gorgos. De asemenea, trebuie menţionat că instrumentele, costumele şi multe alte cheltuieli sunt făcute din sursele proprii ale lui Vlad Gorgos, astăzi Maestru în Arte şi Artist al Poporului din Republica Moldova.
Program "Vacante muzicale", Vineri, 11 iulie 2014, ora 19,00
Vineri, 11 iulie 2014, ora 19,00
Sala “Calistrat Hogaş”
a Consiliului Judeţean Neamţ
SEARA CURSURILOR DE MĂIESTRIE
În program
lucrări susţinute de elevi şi studenţi
de la instituţii de învăţământ muzical, îndrumaţi de
MARIN CAZACU
violoncel
şi
VERONA MAIER
pian
___________
REMEMBER
„Vacanţele îşi propun să ofere tinerilor muzicieni posibilitatea unei activităţi perfecţionate de afirmare artistică. În atenţia organizatorilor este ca festivalul, prin cursurile de vară, să devină o permanenţă, aşa cum sunt cele atât de celebre dela Weimar, Bologna sau Siena”
(Mihail Cozmei-muzicolog, 1972)
MARIN CAZACU a studiat violoncelul la Liceul de muzică Dinu Lipatti din Bucureşti cu profesorul Ion Urcan, apoi la Conservatorul de stat Ciprian Porumbescu, sub îndrumarea renumiţilor profesori Serafim Antropov şi Aurel Niculescu. S-a perfecţionat la Weimar cu profesorul Mezö Lászlo şi a fost asistentul maestrului Radu Aldulescu la cursurile de măiestrie de la Costineşti şi Sinaia. Marin Cazacu este laureat al concursurilor de la Geneva, Markneukirchen, Leipzig, Bologna şi Belgrad.
Din anul 1983 este solist concertist al Filarmonicii George Enescu din Bucureşti şi desfăşoară o activitate intensă atât în România, cât şi în toată Europa, Asia şi cele două Americi, sub bagheta unor mari dirijori, între care: Ghennadi Rojdestvenski, Sergiu Comissiona, Cristian Mandeal, Horia Andreescu, Antoni Ros Marba, Mendi Rodan, Misha Katz, Jean Périsson. A apărut în diverse formaţii camerale alături de artişti prestigioşi ca Valentin Gheorghiu, Vladimir Orlov, Radu Aldulescu, Viktor Tretiakov, Ilia Grubert, Mihaela Martin, Mirel Iancovici, Silvia Marcovici, Jeremy Menuhin şi ca membru al trioului Pro Arte (ansamblul cameral oficial al Filarmonicii George Enescu). Numele său a figurat adesea pe afişele unor festivaluri importante, precum cele de la Berlin, Bratislava, Bucureşti, Hong-Kong, Macao, München, Milano, Mateus, Osaka, Singapore, Seoul, Sofia, Tokio, Valencia, Veneţia.
Începând cu 1992, Marin Cazacu este cadru didactic la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, studenţii săi afirmându-se cu succes pe scene din ţară şi din străinătate. În 1998 a fondat cvartetul Cellissimo - împreună cu Alexandra Guţu, Răzvan Suma şi Olga Mănescu -, iar cu studenţii săi susţine recitaluri de 8 până la 12 violoncele în formaţia Violoncellissimo.
În 1999, Marin Cazacu a înfiinţat Festivalul Internaţional Enescu şi muzica lumii, care se desfăşoară în fiecare vară la Sinaia, în preajma aniversării zilei de naştere a marelui muzician (19 august 1881). Pentru organizarea acestui festival şi înfiinţarea primei orchestre naţionale de tineret (Orchestra Română de Tineret, sub bagheta lui Cristian Mandeal), a fost răsplătit în anul 2008 de către revistele VIP şi Actualitatea Muzicală cu Premiul pentru Proiectul anului. În anul 2004 a fost decorat cu Ordinul Meritul cultural în grad de Cavaler, iar în 2006 a obţinut titlul de Doctor în Muzică cu Summa cum laude, susţinând lucrarea Concertele pentru violoncel şi orchestră în creaţia românească de la Constantin Dimitrescu la Pascal Bentoiu.
Marin Cazacu cântă pe un violoncel Lorenzo Ventapane construit în anul 1820.
VERONA MAIER începe studiul pianului la vârsta de 6 ani, la Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 din Bucureşti, iar din 1975 devine elevă a Liceului de Artă “George Enescu”, pe care îl absolvă în 1980. În vara aceluiaşi an este admisă la Universitatea de Muzică din Bucureşti, unde îşi încheie studiile la clasa de pian a profesoarelor Ioana Minei şi Ana Pittiş. În 1983 este deţinătoarea unei burse de studii din partea Guvernului francez pentru cursurile de pian ale Academiei de Vară de la Nisa. Este doctor în muzică şi, din 1990, cadru didactic la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, fiind în prezent conferenţiar la catedra de muzică de cameră. Desfăşoară o bogată activitate artistică, materializată în recitaluri, concerte şi cursuri de măiestrie (Italia, Elveţia, Franţa, Ungaria, Germania, Austria, Spania, Portugalia, Danemarca, Polonia, Suedia, Anglia, Cehia) şi participă la Festivalul Internaţional “George Enescu”, Festivalul Internaţional al Muzicii Noi şi Festivalul Artelor (Bucureşti), Festivalurile Internaţionale de la Palencia şi Santander (Spania), Festivalul „Festum Musicae” (Iaşi), Festivalul de Artă Medievală (Sighişoara), „Zilele Muzicii Româno-Americane” (Constanţa), Festivalul filmului elveţian (Bucureşti), Festivalul de Teatru Atelier (Sfântu Gheorghe), Festivalul “Max Deutsch” (Paris) etc.
Alături de prestigioşi dirijori şi interpreţi din România şi din străinătate, apare în cadrul unor orchestre cum ar fi Orchestra de Cameră Radio, Orchestra de cameră “Simfonietta” sau Orchester Contemporary Opera Zürich, Orchestra Filarmonicii “George Enescu”, Orchestra Naţională Radio, Ansamblul “Concordia”. Manifestă o preferinţă deosebită pentru muzica de cameră, domeniu în care colaborează, între alţii, Daniel Kientzy (saxofon), Pierre Yves Artaud, Claudi Arimany, Alan Weiss, Virgil Frâncu (flaut), David Harris, Aurelian Octav Popa (clarinet), Remus Azoiţei, Florin Croitoru (vioară), Ioana Ostafi, (violoncel), Ion Ivan Roncea (harpă), Sarah Meredith, Elisabeth Lawrence (mezzo-soprane) etc. Alături de Georgeta Stoleriu, Anca Iarosevici şi Robert Dumitrescu, face parte din formaţia de cameră Studioul de Muzică Veche, unde evoluează la clavecin şi percuţie. A realizat înregistrări şi a participat la numeroase emisiuni pentru radio şi televiziune, fiind prezentă pe şapte CD-uri realizate în ţară şi în străinătate. De asemenea, a fost solicitată de o serie de regizori români la realizarea consultanţei de specialitate la muzica mai multor filme pentru marele sau micul ecran: “Moara lui Călifar”(Şerban Marinescu, 1986), “O vară de neuitat” (Lucian Pintilie, 1994), “Craii de Curtea Veche” (Mircea Veroiu, 1996), “Scrisorile prietenului” (Mircea Veroiu, 1997).
În 2004, a fost distinsă cu medalia “Meritul cultural – clasa I”, de către Preşedinţia României.
Program "Vacante muzicale", Joi, 10 iulie 2014, ora 21,00
Joi, 10 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
SEARA MUZICII FOLK
MIRCEA BANICIU & BAND
___________
REMEMBER
„Vacanţe Muzicale! Deja aceste două cuvinte conţin un farmec deosebit, au o vrajă ademenitoare, ceva ce te atrage, deşi nu ştii exact despre ce e vorba. Ce poate fi mai frumos şi mai profund decât a face muzică bună pentru tine însuţi şi pentru cei care vor să te asculte într-o împrejurare naturală unde se pare că bunul Dumnezeu ne-a dat din tot ce este numai bun şi frumos, din belşug?”. (Ludovic Spiess-artist liric, 2003)
MIRCEA BANICIU s-a remarcat în muzica românească la începutul anilor '70 când a devenit solist vocal al formaţiei rock „Phoenix”. În 1972, împreună cu Nicu Covaci, Josef Kappl, Costin Petrescu şi Valeriu Sepi scoate albumul „Cei ce ne-au dat nume” urmat, un an mai tărziu, de „Meşterul Manole”. În 1974 apare „Mugur de fluier”, disc pe care apar celebrele piese: Mica ţiganiadă, Ochii negri, Ochi de ţigan, Mugur de fluier, Andrii Popa şi, în 1975, „Cantofabule”, considerat până astăzi cea mai importantă operă rock a României. Din 1977, după plecarea colegilor săi din ţară, începe o prestigioasă carieră solo ca folkist şi imprimă binecunoscutele albume: „Mircea Baniciu” (1979), „Tristeţi provinciale” (1981, cunoscut ca „albumul galben”), „Ploaia” (1984), „Secunda” (1989 şi 1991). Aici se regăsesc cele mai multe hituri „marca Baniciu”, fredonate şi astăzi de iubitorii muzicii sale, între care: Dacă ai ghici, Eşarfă în dar, Hai la joc, Spune-mi, Amintire, Vara la ţară, Cu tine în gând, Ploaia, Scrisoare de bun rămas, Marea, Magazinul de vise, Frunza, La început de vis, Dealul cu dor, Pisica neagră etc.
După 1990 începe să cânte din nou cu trupa „Phoenix” cu care face turnee în ţară şi scoate albumele „SymPhoenix/Timişoara” şi „Aniversare 35”, editate în Germania. Doi ani mai târziu, din cauza unor divergenţe cu un membru al formaţiei, părăseşte „Phoenix”-ul şi, în urma unui concert susţinut la Râmnicu Vâlcea pune bazele formaţiei „Pasărea Colibri”, alături de Florian Pittiş, Mircea Vintilă şi, ulterior, Vlady Cnejevici. Gândită iniţial ca formulă de spectacole, „Pasărea Colibri” înregistrează un succes neaşteptat la public, ceea ce determină apariţia pe piaţă a discurilor „În căutarea cuibului pierdut” (1995), „Ciripituri” (1997) şi „Cântece de bivuac” (1999). În anul 1999 Florian Pittiş renunţă la participarea la spectacole şi cei trei membri fondatori colaborează cu Radu Gheorghe şi Marius Baţu. În 2002 apare un nou album al formaţiei, „Încă 2000 de ani” iar anul următor are loc spectacolul „Pasărea Colibri-10 ani”, aniversare care, din păcate, coincide cu încetarea activităţii acestei trupe.
Mircea Baniciu revine în „Phoenix”, cu ocazia spectacolului aniversar „Phoenix-40 de ani” (octombrie 2002) şi, ulterior, continuă activitatea concertistică cu acest grup, în 2005 fiind scos un nou album „Baba Novak”. În această perioadă, „Phoenix” susţine turnee de promovare a noului disc în câteva oraşe din ţară, iar în 2006-2007 participă la toate marile festivaluri din România: Stufstock, Peninsula, Motorrock. În anul 2007, tot din cauza unor divergenţe cu acelaşi coleg de trupă, Mircea Baniciu părăseşte din nou grupul „Phoenix” şi, în 2008, imprimă „Eşarfa”, primul volum al colecţiei „Best of Mircea Baniciu”, al doilea album, intitulat simplu „Best of” fiind scos pe piaţă în noiembrie 2010.
Program "Vacante muzicale", Joi, 10 iulie 2014, ora 19,00
Joi, 10 iulie 2014, ora 19,00
Sala “Calistrat Hogaş”
a Consiliului Judeţean Neamţ
SEARA MUZICII CORALE
Corul de cameră
„CAPPELLA TRANSYLVANICA”
Dirijor
RODICA TRANDAFIR
Program
Anonim spaniol (sec.XVI) - Dindirin; Pase el agoa
Vasile Stanciu - Irmosul Rusaliilor
Constantin Rîpă - Lioara
Constantin Rîpă - Cântec satiric
Nicolae Ursu - Lino-Leano; De doi
Emil Simon - Tatăl nostru
Vasile Spătărelu - Crizanteme
Maurice Ravel - Nicolette
Dimitri Bortniansky - Ige heruvimi
Augustin Bena - Mândruliţă pui,pui,pui
Augustin Bena - De n-ar fi ochi şi sprâncene
Jakob Arcadelt - Ave Maria
Pierre Certon - La, la, la
Robert Schumann - Sommerlied
F.Mendelssohn-Bartholdy - Die Waldfogelein
Gavriil Musicescu - Doamne, buzele mele
Orlando di Lasso - Matona mia cara
Enrique Fabrez - Boleras sevillanas
Adrian Pop - Vine hulpe
Fondat în anul 1955 de către profesorul Dorin Pop, corul de cameră CAPPELLA TRANSYLVANICA constituie un model şi un real stimulent pentru activitatea interpretativă corală românească în general şi, în special, pentru creaţia corală clujeană. În ţară, ansamblul şi-a onorat prezenţa scenică la Festivalul „George Enescu” (1979), „Toamna Muzicală Clujeană” (anual), „Primăvara Arădeană”, „Festivalul muzicii de cameră” (Braşov, 1970, 1978, 1982), „Festivalul muzicii româneşti” (Iaşi, 1972, 1980); concerte la Tg.Mureş, Oradea, Baia Mare, Timişoara, Alba Iulia, Sighişoara, Sibiu, Satu-Mare.
Calitatea artistică a formaţiei a fost confirmată şi în prezenţele externe, la festivaluri şi concursuri sau turnee artistice: Concursul polifonic Guido d'Arezzo (Italia, 1978) - Premiul I, Concursul polifonic de la Spittal/Drau (Austria, 1982) - Premiul III, Concursul polifonic Gorizia (Italia, 1982) - Premiul II, Festivalul muzicii vechi sud-est europenene de la Bydgoscz (Polonia, 1969), Bienala de artă Berlin şi Zilele culturii românesti (Germania, 1979), Festivalul coral de la Karditsa (Grecia, 1985), Turnee de concerte în Bulgaria (1984), Anglia (1978 şi 1980), S.U.A. (1978). În colaborare cu casa de discuri „Electrecord” au fost realizate discurile: „Madrigale de Claudio Monteverdi” (1972), „Muzică corală de compozitori clujeni” (1975), „Madrigale de Luca Marenzio şi Carlo Gesualdo” şi un disc în memoria maestrului Dorin Pop, decedat în 1985.
După dispariţia maestrului Dorin Pop, conducerea corului a fost preluată de elevul său Cornel Groza, care a consolidat prestigiul formaţiei în prezenţe interne şi externe, dintre care menţionăm turneele de concerte din Italia, Austria, Germania, Moldova şi Grecia. Multe din aceste evoluţii pe scene de concert internaţionale au fost încununate de importante premii: patru premii I, un premiu II şi Marele Premiu al Festivalului coral de la Karditsa (Grecia, 1994); două premii I la Concursul coral internaţional Franz Schubert de la Viena (Austria, 1995); premiile II şi III (premiul I - neacordat) la Concursul coral de la Karditsa (Grecia, 1997)
În ultimii ani, tabloul prezenţelor Cappellei Transylvanica pe scenele de concert poate fi completat cu participarea formaţiei la viaţa culturală internă, prin includerea ei în programele principalelor scene din Bucureşti, Cluj, Tg. Mureş, Sighişoara, Oradea, Satu-Mare, Piatra Neamţ, Iaşi („Festivalul muzicii româneşti”-2009) etc., precum şi realizarea, în colaborare cu “Electrecord”, a unui CD, conţinând cea mai mare parte a muzicii laice a compozitorului Gheorghe Dima. De remarcat performanţa corului în concertele de la Satu-Mare, Günzburg şi Donauworth - Germania, din octombrie 1999 (în program - Missa Solemnis de Ludwig van Beethoven), în urma cărora aprecierile la adresa formaţiei au fost superlative.
Luna octombrie a anului 2000 a oferit Cappellei Transylvanica, prin asociaţia Punţi culturale, coordonată de profesorul Demetrius Popp, ocazia de a evolua pe scene din Germania. Şase concerte a cappella susţinute în oraşe de mare tradiţie muzicală, cum ar fi Bayreuth, Nürnberg, Zwikau şi altele, oferind coriştilor români ocazia unui adevărat triumf artistic, subliniat din plin de presa de specialitate germană. Remarcabile, de asemenea, sunt de amintit turneele de concerte vocal-simfonice din Italia (2002-2006) în compania orchestrelor Academiei de Muzică “Gh. Dima” din Cluj, a Filarmonicii din Braşov şi a celei din Kiev-Ucraina, având în program lucrări reprezentative ale repertoriului universal: Mozart - Requiem, Verdi – Requiem şi coruri celebre din opere.
O colaborare de înalt nivel profesional s-a realizat în mai 2011 când, la invitaţia ansamblului parizian Soli-Tutti, Cappella Transylvanica a efectuat un turneu de promovare a muzicii româneşti în Franţa (Rencontres chorales autour de la musique roumaine), susţinând un număr de şapte concerte, la Besancon, Paris, Montreuil, Bagnolet etc. Prestaţiile, unanim elogiate de public şi artiştii profesionişti parizieni, au constituit o fericită ocazie de a face cunoscută publicului francez creaţia corală românească laică şi religioasă.
CORNEL GROZA (n. 1950) şi-a început pregătirea muzicală la Liceul de Muzică din Cluj-Napoca, apoi a studiat pedagogia muzicală la Academia de Muzică din acelaşi oraş. În 1970, a devenit membru al corului de cameră „Cappella Transylvanica” din Cluj care, sub conducerea maestrului Dorin Pop, a devenit un centru coral de marcă. Această experienţă a fost decisivă în alegerea lui Cornel Groza, aceea de a urma cariera de dirijat. În 1972, devine membru fondator al Corului Filarmonicii de Stat „Transilvania”.
Din 1978, Cornel Groza predă dirijat la Academia de Muzică „Gheorghe Dima”, în 1985 preia conducerea „Cappelei Transylvanica” iar din 1986 este dirijorul permanent al Corului Filarmonicii clujene. Prin tehnica sa dirijorală excelentă, cunoaşterea completă şi stăpânirea cântului coral, prin simţul fin al sonorităţii, Cornel Groza aduce un impuls vital succesului permanent al celor două ansambluri vocale.
RODICA TRANDAFIR a studiat vioara la Liceul Teoretic Zalău şi, între 1998 şi 2003 şi-a continuat studiile muzicale la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj‑Napoca, specializarea Pedagogie muzicală. În 2005 a absolvit studiile de Masterat în arta muzicală, specializarea Stilistică dirijorală, avându‑i ca profesori pe Florentin Mihăescu şi Gheorghe Victor Dumănescu. În 2012 obţine titlul de Doctor în muzică şi, în 2013, absolvă specializarea Dirijat (clasa maestrului Petre Sbârcea) la aceeași instituţie. În 2009 începe colaborarea cu Facultatea de Muzică Piatra-Neamţ, actuala extensie a Academiei de Muzică Gheorghe Dima din Cluj‑Napoca, iar din 2013 este angajată aici ca lector universitar titular.
Are la bază o bogată experienţă muzicală acumulată atât în diverse ansambluri corale: Cappella Transylvanica, Filarmonica de Stat „Transilvania” (colaborator), De Juventute, Intermezzo, Angeli, Sf. Cecilia, Oratorium, Ave Musica, Jubilate, Camerata Academica Porolissensis, cât şi instrumentale: cvartetele Kyrie, Issimo şi Klompen, orchestra proiectului Oratorium, Orchestra Medicilor–Cluj ş.a. Se perfecţionează ca dirijor prin participarea activă la Cursurile de măiestrie susţinute de Sharon A. Hansen (USA)-2004; Jan Stulen (Olanda)–2011; Enrique Garcia Asensio (Spania)-2012,2013, Luis Salomon (Italia)–2013.
A dirijat Orchestra profesorilor de la Liceul de Muzică „Sigismund Toduţă”, Corul de copii al Liceului Teoretic „Mihai Eminescu”, Orchestra studenţilor a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj Napoca, Filarmonica Mihail Jora din Bacău şi diverse ansambluri corale sau instrumentale cu care a participat la prezentarea unor lucrări în primă audiţie. Din 2007 Rodica Trandafir este dirijor al Corului „Astra” din Câmpia Turzii, cu care a participat la numeroase festivaluri corale din ţară şi din străinătate.
___________
REMEMBER
„Am găsit aici un public care seamănă foarte bine cu sufletul meu. Am comunicat zdravăn, frumos cu acest public”.
(Marin Constantin-dirijor, 1996)
Program "Vacante muzicale", Miercuri, 9 iulie 2014, ora 21,00
Miercuri, 9 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
SEARA MUZICII DE FANFARĂ
MUZICA MILITARĂ
A BRIGĂZII 15 MECANIZATE „PODU ÎNALT”
Iaşi
Dirijor
Plutonier adjutant principal MARIUS CHIRIAC
În program
Iosif Ivanovici – Marş de concert
Ionel Croitoru – Ostaşii României
Ernst Vebel – Klingentha
Horia Ardeleanu – Sunetul fanfarei
Iosif Ivanovici – Valurile Dunării
Rita Defoort – Wiener melange
Jan Vojvoda – Skoda Lasky Polca
Johann Strauss – Trish Trash Polca
Jaime Texidor – Amearito Rola
P. Marquina – Espana cani
Gene Raskin – Those were the days
Horia Ardeleanu – Melodiile operetei
Simon Felder – Acesta e cântecul meu
Cristian Firca – Samba medley
L. Mendelsohn – Prelucrări din arii din Muntenia
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” este o componentă a vieţii muzicale româneşti, cu iniţiative şi realizări profesionale care au depăşit sfera militară, înscriindu-se în circuitul artei noastre naţionale. Prima menţionare a muzicii militare în Iaşi, capitala culturală a României, a apărut în anul 1830 când, prin condeiul înflăcăratului cărturar Gheorghe Asachi, ziarul “Albina Românească” însera ştirea înfiinţării primei muzici militare cu instrumente moderne de alamă şi saluta gestul patriotic al ,,tuturor celor ce înfăptuiesc spre fericirea, luminarea, cultivarea şi evghenirea naţiei române pentru ajutorul acordat punerii bazelor primei muzici trebuitoare la corposul miliţiei pamânteşti”. Punerea bazelor, în urmă cu 182 de ani, a primelor formaţii de muzică militară românească, constituie un moment important în istoria muzicii româneşti, ce marchează începutul unei epoci de avânt cultural autohton. În cele peste 18 decenii de existenţă, pe lângă îndatoririle cu caracter militar, fanfarele militare au cultivat şi propagat în rândul maselor valorile muzicii româneşti şi universale, constituind o adevărată şcoală de educaţie muzicală a poporului.
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” a participat la diferite festivaluri şi concursuri naţionale şi internaţionale. Astfel cetăţenii oraşelor Bistriţa, Brăila, Bucureşti sau Iaşi, dar şi cei din Cracovia (Polonia) sau Modena (Italia), au fost încântaţi de virtuozii muzicii militare ieşene. Despre pregătirea profesională a membrilor fanfarei putem aminti că toţi sunt absolvenţi ai Şcolii Militare de Muzică, iar jumătate dintre componenţi sunt absolvenţi ai Universităţii de Arte “George Enescu” din Iaşi, secţia instrumentală. Ansamblul colaborează frecvent cu trupa de dansatori profesionişti „THE SKY” a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi cu care au participat la turnee şi spectacole răsplătite cu ropote de aplauze. De asemenrea, în ceasurile de promenadă, fanfara militară din neuitatele chioşcuri ale parcurilor oraşelor, interpretează atât lucrări din repertoriul clasic şi romantic al muzicii universale, cât şi lucrările compozitorilor români.
Readucând în atenţia publică genul muzicii de fanfară, Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” constituie o afirmaţie sinceră nu numai a popularităţii de care se bucură şi azi arta unei formaţii ce odinioară reprezenta singurul instrument de educaţie estetică şi de dezvoltare a gustului artistic – într-un orăşel sau târguşor de provincie – ci, mai ales, reliefează valenţele noi şi misiunea cu totul deosebită a acestei formaţii muzicale în cadrul vieţii culturale a zilelor noastre
Program "Vacante muzicale", Miercuri, 9 iulie 2014, ora 19,00
Miercuri, 9 iulie 2014, ora 19,00
Sala “Calistrat Hogaş”
a Consiliului Judeţean Neamţ
SEARA
INSTITUŢIILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT SUPERIOR MUZICAL
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
___________
REMEMBER
„Zilele pe care am avut norocul să le petrec la Piatra Neamţ, în tovărăşia muzicienilor de la Conservatoarele din ţară, împreună cu publicul atât de atent şi călduros de aici, constituie o importantă şi fericită experienţă în viaţa mea de om şi de artist. Sunt încântat de atmosfera de intensă viaţă muzicală care domneşte aici în aceste zile şi de înaltul nivel al concertelor la care am asistat”.
(Roman Vlad-compozitor, 1986)
Program:
Gioacchino Rossini – Concert pentru fagot şi orchestră
ALIN DĂNĂILĂ - anul III, clasa conf. univ. dr. Dumitru Iosub
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
la pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
Henri Duttileux – Sonatina
FLORIN LEONTE - anul II, clasa conf. univ. dr. Dorel Baicu
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi
la pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
Loris O. Chobanian – Song’s from Ararat
MARIAN BĂLAN – chitară, master anul II
VIORELA FILIMON – chitară, master anul II
ANI GAIDAROVA – chitară, master anul II
clasa conf. univ. dr. Constantin Andrei
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
Malcolm Arnold – Sonatina op.29
ŞTEFAN VOINIC - anul II, clasa cda dr. Ioan Nedelciu
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
la pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
- pauză -
Serghei Rahmaninov – Variaţuni pe o temă de Arcangelo Corelli
IULIA TOMA - anul II. clasa prof. univ. dr. Adriana Bera
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
Henryk Wieniawski – Poloneza în La major op.21
LAURA ŞANDRU - anul II, clasa prof. univ. dr. Gabriel Croitoru
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
la pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
Antonio Pasculli – Concert pe teme din opera “Vecerniile siciliene”
CRISTINA ORDEAN - master, clasa conf. univ. dr. Florenel Ionoaia
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
la pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
Program "Vacante muzicale", Marţi, 8 iulie 2014, ora 21,00
Marţi, 8 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
SEARA MUZICII DE JAZZ
„JAZZ AND BEYOND”
MIRCEA TIBERIAN – pian
MICHAEL ACKER – contrabas
JOHN BETSCH – percuţie
NADIA TROHIN - voce
___________
REMEMBER
„Un festival admirabil şi cu perspective de lungă durată. În faţa dificultăţilor economice prin care trece ţara, mă bucur pentru deschiderea şi inteligenţa organizatorilor de aici, cei care ştiu, şi o dovedesc cu sensibilitate, că arta şi cultura sunt bogăţiile noastre cele mai de preţ”.
(Ştefan Ruha-violonist, 1997)
MIRCEA TIBERIAN este unul dintre personajele cu evoluţia cea mai complexǎ şi spectaculoasǎ din muzica româneascǎ a ultimelor decenii. Activitatea sa muzicala s-a materializat în mii de concerte şi peste douazeci de albume realizate sub nume propriu; cel mai recent a aparut in 2013 la casa de discuri Soft Records sub titlul „Dinner for one”. Mircea Tiberian are, în acelaşi timp, un rol esenţial în pedagogia jazzului şi a muzicii improvizate din România, fiind iniţiatorul şi conducǎtorul primului şi celui mai important departament de jazz şi pop la nivel academic de la noi. A primit din partea Universitǎţii Naţionale de Muzicǎ din Bucureşti calificativul de Magna cum Laude pentru lucrarea sa de doctorat „Raportul dintre ritm şi celelalte elemente ale discursului muzical” şi predǎ la aceastǎ instituţie cu gradul de profesor universitar. Tiberian este activ şi în domeniul literar, muzicologic sau al interferenţelor artistice, publicând numeroase articole, cǎrţi, sau antologii şi fiind autorul câtorva spectacole ce includ, alǎturi de muzicǎ, poezie, teatru sau film. I-a fost acordat de cinci ori premiul pentru compoziţie de jazz al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România, ultima oarǎ în 2012 pentru volumul antologie „Jazz inside out”. Cea mai nouǎ carte a sa, intitulatǎ „Sunetul de referinţǎ”, apărutǎ la editura Nemira în 2013, s-a bucurat de o primire călduroasǎ şi aprecieri elogioase, atât în lumea literarǎ cât şi în rândul cercetătorilor fenomenului muzical.
Deşi foarte tânǎr, contrabasistul MICHAEL ACKER are deja o carierǎ bogatǎ pe scenele jazzului autohton şi nu numai. El a cântat alǎturi de mai toţi reprezentanţii importanţi ai genului din România dar a avut şi colaborǎri cu muzicieni internaţionali precum John Betsch sau Nicolas Simion. Paleta sa stilisticǎ acoperǎ o arie largǎ de expresie, de la jazzul main stream panǎ la avangardǎ sau de la funk la ethno jazz.
JOHN BETSCH este unul din reprezentanţii de marcă ai percuţiei contemporane de jazz. După o carieră strălucită în cetatea jazzului New York, se mută în Europa la începutul anilor ’80 unde devine membru permanent al celebrului cvartet condus de Steve Lacy; în acelaşi timp colaborează intens şi cu alte legende ale muzicii afro-americane precum Mal Waldron sau Archie Shepp. Anul acesta el a efectuat turnee cu artişti de talia lui Benny Golson, Don Byron sau Kirk Lightsey. Arta lui John Betsch este o lecţie vie de istorie a bateriei şi, totodata, ne poate creiona o viziune asupra importanţei acestui instrument în muzica zilelor noastre.
Nu în ultimul rând trebuie menţionată interpretarea vocală de excepţie a pieselor datorată NADIEI TROHIN, o personalitate artistică bine conturată pe scena românească a jazzului din ultimii ani. Mircea Tiberian şi Nadia Trohin au realizat cu puţin timp în urmă, un album dedicat muzicii româneşti din perioada interbelică şi intitulat La margine de Bucureşti; album cǎruia i s-a acordat premiul „Discul românesc de jazz al anului 2011”. Nadia Trohin este doctorand la Universitatea Naţională de muzică din Bucureşti. În acelaşi timp ea activează ca profesor asociat la această instituţie cât şi la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică predând cursuri de jazz, interpretare pop şi vocal training.
*
Întâlnirea acestor muzicieni este o ocazie pentru ascultători de a fi părtaşi la o performanţă de cel mai înalt nivel, intensă şi plină de originalitate, o adevărată mostră de autenticitate muzicală.
Programul „Jazz and beyond” conţine în prima parte compoziţii ale lui Mircea Tiberian. Materialul prestabilit este însă tratat liber, creativ, fiecare membru având o importantă contribuţie la realizarea conceptului muzical.
În partea a doua a programului, ni se propune asocierea unor stiluri în aparenţă foarte îndepărtate. Este vorba despre muzica uşoară românească a anilor 60-70 sau chiar de unele cântece „de mahala” ce fuzionează cu arii stilistice specifice jazzului, muzicii contemporane ori cabaretului berlinez interbelic.
Piesele alese pot fi considerate hit-uri, multe dintre ele fiind laureate la festivalurile de muzică uşoară ale timpului: „Două rândunici”, „Lalele”, „Să nu ne despărţim”, „Of, inimioară”, „Inimă nu fii de piatră” şi multe altele.
Program "Vacante muzicale", Marţi, 8 iulie 2014, ora 19,00
Marţi, 8 iulie 2014, ora 19,00
Sala “Calistrat Hogaş”
a Consiliului Judeţean Neamţ
SEARA MUZICII DE CAMERĂ
„CVARTETUL TRANSILVAN”
GABRIEL CROITORU – vioara I
NICUŞOR SILAGHI – vioara a II-a
MARIUS SUĂRĂŞAN – violă
VASILE JUCAN – violoncel
Program
Wolfgang Amadeus Mozart
Divertisment în Si bemol major KV137 (Allegro di molto)
Edward Elgar - Salut d’amour
Antonin Dvorak - Humoresque
Wolfgang Amadeus Mozart
Divertisment în Re major KV 136 (Presto)
Jules Massenet - Meditaţie din opera Thaïs
Fritz Kreisler - Liebesleid
John Williams - Schindler’s List
Carlos Gardel - Por una Cabeza
Paul Martin - Black Eyes (aranjament după un cântec popular rus)
Suite folclorice româneşti
aranjament muzical şi solo vioară Nicuşor Silaghi
CVARTETUL TRANSILVAN a luat fiinţă în anul 1987. Într-o perioadă relativ scurtă de timp obţine numeroase premii şi distincţii naţionale, printre care: Premiul I la Concursul Naţional pentru cvartete de coarde „Gheorghe Dima”, Premiul Asociaţiei Criticilor Români şi Premiul Uniunii Compozitorilor din România. La numai doi ani de la formare, datorită nivelului profesional de excepţie, ansamblul dobândeşte statutul de cvartet de stat în cadrul Filarmonicii „Transilvania” din Cluj Napoca. Absolvenţi ai Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”, membrii fondatori ai cvartetului, Nicuşor Silaghi, Marius Suărăşan şi Vasile Jucan, s-au perfecţionat în perioada studiilor universitare în interpretarea camerală cu personalităţi notabile în domeniu, între care: Wilhelm Berger (România), Gerhard Schultz şi Thomas Kakuska (Austria, membri ai Cvartetului „Alban Berg”). Participarea lor la Festivalul Orlando din Kerkrade (Olanda) în anul 1990 a reprezentat lansarea ansamblului pe scenele internaţionale. Cvartetul clujean a fost remarcat de Earl Carlyss, membru al Cvartetului „Juilliard”, care i-a invitat pe interpreţii clujeni să participe la Festivalul din Aspen (Colorado, 1991), oferindu-le şi o bursă de specializare în cadrul Centrului de Studii Avansate pentru cvartete de coarde. Avându-l ca mentor pe Earl Carlyss, cvartetul a avut ocazia să se perfecţioneze în acest prestigios centru de studii trei ani consecutiv, cu o serie de artişti de talie mondială, precum Emerson String Quartet, American String Quartet, Cleveland String Quartet sau Mendelsohn String Quartet, fiind apoi invitaţi să efectueze un amplu turneu de concerte pe teritoriul S.U.A.
Începând cu anul 1998, Cvartetul Transilvan are în componenâă la prima vioară pe Gabriel Croitoru (din ansamblu au mai făcut parte şi violoniştii Cristian Tănase şi George Dudea), unul dintre cei mai valoroşi violonişti români ai perioadei actuale, care îmbină cu deosebită măiestrie o carieră solistică de excepţie cu rafinamentul interpretării camerale.
Intensa activitate artistică a cvartetului se reflectă în multiplele concerte, susţinute întotdeauna la un înalt nivel, în România şi în întreaga lume. Ansamblul a participat la festivaluri internaţionale de prestigiu, precum Aspen Music Festival, Ravinia Festival (S.U.A.), Aldeburgh Festival, Bath Festival, Edinburgh Festival, Belfast Festival (Marea Britanie), Kuhmo (Finlanda), Bad Gleichenberg, Salzburg (Austria), Chemnitz (Germania), Salamanca (Spania), Aiche sur Alsette (Luxemburg), Aix en Provence (Franţa) etc. În nenumăratele concerte susţinute în străinătate, cvartetul a evoluat în săli de concert renumite: Wigmore Hall (Londra), Pleyel (Paris), Queens Hall (Edinburgh), Wheeler Hall (Aspen), Mandell Hall (Chicago), Willshire Ebel Theatre (Los Angeles), Elmwood Hall (Belfast), Conservatoire Royale (Bruxelles).
Cvartetul Transilvan a colaborat în interpretări camerale de excepţie cu artişti consacraţi, atât în România, cât şi pe mari scene ale lumii: Ştefan Ruha, Şerban Lupu, Cristina Anghelescu (vioară), Marin Cazacu, Mirel Iancovici (violoncel), Aurel Marc (oboi), Dana Borşan, Adriana Bera, Daniel Goiţi, Mihai Ungureanu, Valentin Gheorghiu (pian), Aurelian Octav Popa (clarinet), Rudolph Firkushny (Marea Britaine, pian), Michel Bourdoncle (Franţa, pian), Rita Sloan (S.U.A., pian), Erik Friedmann (S.U.A, vioară), Luz Leskowitz (Austria, vioară), Sharon Bezaly (Israel, flaut), Jeremy Menuhin (Marea Britaine, pian), Vladimir Mendelsohn (violă), Aaral Arad (S.U.A., violă), Dejan Lazic (Austria, clarinet şi pian), Götz Teutsch (Germania, violoncel), János Bálint (Ungaria, flaut) etc.
În cei peste 25 de ani de activitate artistică, Cvartetul Transilvan a susţinut peste 2000 de concerte, reprezentând totodată România şi prin concerte organizate cu ocazia evenimentelor importante şi a întâlnirilor diplomatice la nivel înalt (Consiliul Europei, Comisia Europeană, vizite prezidenţiale, aniversări naţionale etc.). Repertoriul cvartetului cuprinde creaţii ale marilor compozitori clasici, romantici, moderni şi contemporani (incluzând realizarea unui mare număr de prime audiţii absolute) şi, pe lângă activitatea artistică, membrii Cvartetului Transilvan îndrumă în prezent o serie de tineri valoroşi prin activitatea didactică pe care o desfăşoară în cadrul Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” şi al Universităţii de Muzică din Bucureşti.
Extrase de presă şi opinii ale unor artişti de renume mondial:
„Cei patru români cântă ca nişte zei. Patru cordari excelenţi, un suflet şi o inimă.”
Sächsische Nachrichten (Chemnitz, Germania)
„Un ansamblu luminos, sclipitor, o prestaţie interpretativă de excepţie bazată pe subtilitate şi imaginaţie” Los Angeles Times (S.U.A.)
„Un cvartet de coarde de clasă mondială”. The Dundee Courier (Marea Britaine)
„Un cvartet de coarde excepţional, o interpretare excelentă şi o aprofundare a sensului muzicii. Virtuozitatea transcende nivelul individual spre perfecţiunea grupului.” Diario de Burgos (Spania)
„De la primele sunete, până la final, Cvartetul de coarde Transilvan a vrăjit audienţa” Brabant Dogtold (Olanda)
„Cvartetul Transilvan este un ansamblu de excepţie, distins prin abordarea dinamică a interpretării: sinceră, inteligentă şi plină de spirit.”
Earl Carlyss (Juilliard String Quartet)
„O disciplină şi tehnică excelente, atât individual cât şi ca grup, un simţ deosebit al expresiei pentru diferite stiluri.” Eugene Drucker (Emerson String Quartet)
Program "Vacante muzicale", Luni, 7 iulie 2014, ora 21,00
Luni, 7 iulie 2014, ora 21,00
Piaţa Turnului lui Ştefan cel Mare
SEARA MUZICII TRADIŢIONALE
ANSAMBLUL ARTISTIC
„CIPRIAN PORUMBESCU”
Suceava
Solişti vocali
MARGARETA CLIPA
DANA DĂNCILĂ
NICOLAE VIERU
RODICA ANDRONIC
SORIN FILIP
GEORGE FINIŞ
LUCICA PĂLTINEANU
În program
cântece şi dansuri din zona Moldovei
Printre valorile spirituale pe care Bucovina istorică le-a dăruit folcloristicii româneşti, Ansamblul Artistic Profesionist „Ciprian Porumbescu” al Centrului Cultural Bucovina, patronat de Consiliul Judeţean Suceava, se distinge ca o stea luminoasă în galeria instituţiilor profesioniste de profil din România. Cu un repertoriu muzical şi coregrafic deosebit, cu un repertoriu ce cuprinde cântece şi jocuri populare din toate zonele ţării, dublat de autenticitatea zonei prin gama rară de instrumente folosite în orchestră, precum: tilinca, fluierul, ocarina, ţambalul, precum şi prin frumuseţea şi varietatea costumelor populare, adevărate piese de tezaur vestimentar, Ansamblul Artistic ,,Ciprian Porumbescu” poate fi considerat emblema muzicală a Bucovinei. Cu descendenţă din Reuniunea Muzical Dramatică ,,Ciprian Porumbescu”, înfiinţată la Suceava în 1903, ansamblul are în spate o activitate artistică de aproape 60 de ani de-a lungul cărora valorificarea şi păstrarea cântecului şi jocului popular precum şi crearea de noi valori ale genului au fost şi sunt obiective prioritare ale acestei instituţii, dublate de o legătură permanentă cu viaţa satului prin spectacole organizate în toată perioada anului. Aceste spectacole au în vedere nu doar revigorarea folclorului din zonă, educarea tinerei generaţii în spiritul dragostei pentru valorile de tezaur ale neamului ci şi păstrarea unei legături permanente cu formaţii tradiţionale de excepţie.
Astăzi, sub coordonarea managerială a lui Viorel Varvaroi şi a directorului Gonda Cojocariu, având solida competenţă dirijorală a lui Viorel Leancă şi aportul artistic al coregrafului George Palaniuc, ansamblul se situează la cotele cele mai înalte ale performanţei, valorificând toate genurile artistice, de la spectacolul de folclor la divertisment şi spectacole ale secţiei de Teatru pentru Copii. De asemenea, prestigioasa instituţie suceveană propulsează în faţa publicului spectator o nouă generaţie de artişti, între care: Leonard Zamă, Constantin Pascal, Adrian Semeniuc, Dinu Croitor, Ionuţ Ţanţa, Dan Decebal Chitic, Igor Corjan, Costel Burcea - solişti instrumentişti şi Rodica Andronic, Lucica Păltineanu, Dana Dăncilă Sorin Filip, Nicolae Vieru, George Finis - solişti vocali. În turneele efectuate în străinătate, în ţări din Asia, Africa, Europa, artiştii bucovineni au repurtat succese răsunătoare, comentate pe larg în presa vremii. Participant la numeroase festivaluri naţionale şi internaţionale, Ansamblul Artistic ,,Ciprian Porumbescu” este laureat a numeroase manifestări de gen: Festivalul Ansamblurilor Profesioniste de la Baia Mare (1992,1993,1994); Festivalul Muzicii Europene de la Krumbach, Germania (1997); invitat de onoare la Bursa Internaţională de Turism de la Berlin (1999); Festivalul Internaţional Cerbul de Aur Braşov (2002); Festivalul Internaţional de Folclor Martigues, Franţa, Festivalul de la Agrigento şi Festivalul ,,Aurea Fenice” Narro, Italia (2003); Festivalul Internaţional de Folclor de la Tournai, Belgia (2006). Alături de aceste realizări şi prezenţe de excepţie ale Ansamblului Artistic ,,Ciprian Porumbescu” pe scenele lumii, se impune a fi menţionat titlul de laureat al Galei Folclorului Românesc, singurul conferit de Ministerul Culturii şi Cultelor unui ansamblu profesionist din ţară, pentru contribuţia de excepţie la promovarea şi punerea în valoare a folclorului românesc.
Dacă Bucovina este, după cum spunea marele nostru poet Mihai Eminescu „o diademă în cununa lui Ştefan”, Ansamblul Artistic ,,Ciprian Porumbescu” este cu siguranţă diadema ce încununează fruntea de cetină a Ţării de Sus a Moldovei, ,,piciorul de plai” şi ,,gura de rai” a sufletului neţărmurit de frumos şi bogat al creatorului popular bucovinean.
MARGARETA CLIPA s-a născut în localitatea Grăniceşti, judeţul Suceava, într-o familie de oameni muncitori, credincioşi şi iubitori de frumos. Încă din fragedă copilărie a evoluat pe scena Căminului Cultural din localitatea natală, pentru ca, între anii 1973-1977, să apară pe scena Casei de Cultură din Rădăuţi, cu Orchestra Populară „Brăduleţul” dirijată de Mircea Băncescu. În 1977 a fost admisă şi angajată la Ansamblul „Ciprian Porumbescu” unde i-a cunoscut pe maestrul George Sîrbu, care i-a fost mentor, şi pe renumitul trompetist Alexandru Havriliuc, cu care colaborează şi astăzi, scoţând la iveală nestemate folcorice. Primele înregistrări le-a realizat la Radio Bucureşti, urmate de apariţia unui disc intitulat „Mult mi-i drag unde trăiesc” realizat la Casa de Discuri Electrecord în anul 1985. Din 1978 pînă în prezent a înregistrat albume cu Orchestra Ansamblului „Ciprian Porumbescu”, orchestrele „Mugurelul”, „Folclor” şi „Lăutarii” din Chişinău..
DANA DĂNCILĂ este membră a ansamblului din anul 2007. S-a născut în Câmpulung Moldovenesc şi a moştenit cântecul şi portul tradiţional de la bunica sa, Aglaia Cotruţ, rapsod popular din comuna Sadova. A absolvit Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi, secţia Muzicologie şi, până în prezent, a realizat trei CD-uri: De pe plai rădăuţean, Dragu mi-i ca să vă cânt şi Hai cu mine pe-ntrecute. A participat la numeroase festivaluri şi a câştigat trofeul concursului „Ora Populară” desfăşurat la TVR2. S-a bucurat de prezenţa în emisiuni televizate cum ar fi: Tezaur Folcloric, Duminica Prietenilor, Muzica Ta, Bună Vreme Gospodari, O Seară Favorită, Casa Etno Primitoare etc.
NICOLAE VIERU, profesor de istorie şi geografie, este solist al ansamblului de 12 ani. Are doua materiale discografice: Omule fii iertător şi Fă Doamne noaptea mai mare, în care a inclus un mănunchi cu cele mai frumoase cântece de pe valea Siretului.
RODICA ANDRONIC este solistă vocală a ansamblului peste 21 ani. A absolvit Şcoala Populară de Arta Suceava şi a participat la numeroase festivaluri din ţară. Împreună cu Ansamblul „Ciprian Porumbescu” a participat la manifestări de gen din Polonia, Ucraina, Germania,, Austria, Franţa şi Republica Moldova. A realizat un CD propriu, 2 CD uri şi un DVD alături de alţi artişti, cu cele mai frumoase melodii din Bucovina.
GHEORGHE FINIŞ este bucovinean prin naştere, port şi cântec, originar din comuna Botoşana, judeţul. Suceava. Cântă în cadrul ansamblului din anul 1982 şi recent a înregistrat cel de-al 11-lea CD. A participat la foarte multe turnee în ţară şi străinătate unde a repurtat un real succes, reprezentând cu cinste zona folclorică din nordul Moldovei.
SORIN FILIP, angajat al ansamblului din anul 2001, se bucură de un palmares artistic extraordinar în cei aproape 20 de ani de cântec. A debutat în 1995 şi, până în prezent, a realizat 9 CD-uri cu orchestre profesioniste cum ar fi: „Rapsozii Botoşanilor”-dirijor Ioan Cobală, „Lăutarii”-dirijor Nicolae Botgros şi „Fratii Ştefăneţ”-dirijori Marcel şi Edgar Ştefăneţ din Chişinău, Orchestra „Ciprian Porumbescu” din Suceava, dirijori Viorel Leancă şi Răzvan Mitoceanu. Prezent în toate emisiunile de folclor de la televiziunile naţionale, Sorin Filip şi-a făcut un nume ce astăzi este cunoscut şi recunoscut atât de specialiştii în folclor cât şi de publicul spectator, ca un interpret de valoare atât prin cântec cât şi printr-o ţinută scenică impecabilă.
LUCICA PĂLTINEANU, solistă a ansamblului din 1994, are deja o carieră artistică ce însumează apariţia a 3 albume discografice, albume care îi pun în valoare vocea plăcut timbrată dar şi un repertoriu autentic cu o paletă variată melodic şi ritmic. O prezenţă constantă în emisiuni de profil, graţie profesionalismului şi dăruirii prin cântec de care a dat dovadă, şi-a câştigat în timp aprecierea unor personalităţi ale genului muzical promovat de ea: regretata realizatoare de televiziune Marioara Murărescu, cea care de altfel a lansat-o în emisiunea Tezaur Folcloric, Elize Stan, Florentina Satmari, Niculina Merceanu, Teodora Popescu şi mulţi alţii.









