Vineri, 4 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
RECITAL DE CLARINET
Flavius Trif – clarinet
La pian, Adina Mureşan
În program, Johannes Brahms – Sonatele op. 120 nr. 1 şi 2
Sâmbătă, 5 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
RECITAL DE CHITARĂ
Solişti:
Constantin Andrei
Aurelian Andrei
În program:
Enrique Granados – Două dansuri spaniole
Ignacio Cervantes – Cinci dansuri cubaneze
Isaac Albeniz – Cordoba, Tango
Manuel Ponce – Suită mexicană
Duminică, 6 iunie 1999, ora 1100, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
RECITAL DE PIAN
Solist, Horea Haplea
În program:
Ludwig van Beethoven – Sonata op.57 “Appassionata”
Sigismund Toduţă – Passaccaglia
Robert Schumann – Carnaval vienez op.26
Duminică, 6 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
Recital STUDIOUL DE MUZICĂ VECHE
Georgeta Stoleriu – soprană, percuţie
Anca Iarosevici – viola de gamba (discant, tenor)
Robert Dumitrescu – lăută, viola de gamba (tenor)
Verona Maier – clavecin
În program:
Georg Friederich Händel – Aria “Meine seele hört”
Antonio Vivaldi – Aria “Domine Deus”, Cantata “Al ombra di sospetto”
Anonimi – Suită de muzică scoţiană
Luni, 7 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
CONCERT
Susţinut de elevii Liceului de Artă Piatra-Neamţ şi ai Şcolii de Muzică Roman
Marţi, 8 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
RECITAL EXTRAORDINAR
Solişti:
Ştefan Ruha – vioară
Judith Kiss – pian
În program:
Francesco Maria Veracini – Sonata în mi minor
Ludwig van Beethoven – Sonata în re major op.12 nr.1
Ernest Chausson – Poemul op.25
Maurice Ravel – “Tzigane”
Camille Saint-Saëns – Introducere şi rondo capriccioso
Miercuri, 9 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
RECITAL DE CANTO
al participanţilor la cursul de măiestrie din cadrul festivalului
Joi, 10 iunie 1999, ora 1800, Liceul de Artă, Piatra-Neamţ
REUNIUNE CORALĂ NEMŢEANĂ
Au participat:
Corul de cameră al Colegiului Universitar de Muzică Piatra Neamţ
Dirijor, Kallo Ildiko
Corul “Mesagerii Speranţei” al Bisericii Adventiste Piatra Neamţ
Dirijor, Magdolna Cosma
Corul “Gavriil Galinescu” al Sindicatului Învăţământ
Dirijor, George Grigorică
În program: Giovanni Pierluigi de Palestrina, Claude Goudimel, Alessandro Scarlatti,
Georg Frideric Händel, John Farmer, Joseph Haydn, Johannes Brahms, Piotr Ilici Ceaikovski, Maurice Ravel, Stephen Adams, Dumitru Georgescu Kiriac, Gavriil Musicescu, Thomas Stolzer, Ciprian Porumbescu, Gheorghe Dima, Augustin Bena, Ioan Dumitru Chirescu, Timotei Popovici, Vasile Spătărelu, Tudor Jarda, Radu Oţel.