Festivalul de Datini şi Obiceiuri “Steaua sus răsare”, ediţia XLVII, 19 decembrie 2015

Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ organizează sâmbătă, 19 decembrie 2015, cea de-a XLVII - a ediţie a Festivalului de Datini şi Obiceiuri de Iarnă „Steaua sus răsare”.

Ca în fiecare an, la Piatra-Neamţ se reunesc unele dintre cele mai spectaculoase formaţii de datini şi obiceiuri. Anul acesta, „spectacolul” morţii anului vechi şi al renaşterii celui nou va fi adus pe străzile din oraş şi pe scena din centrul oraşului de următoarele formaţii: Ansamblul folcloric „Mioriţa” din Piatra Şoimului, „Izvoarele Borcutului” Borca, Alaiul de datini şi obiceiuri Răuceşti, „Banda lui Bujor” din Grinţieş, „Sumanarii” din Trifeşti şi Ansamblul „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ. Invitaţii de onoare ai ediţii curente vor veni de la Orhei (Republica Moldova) şi Asău (judeţul Bacău).

Cetele de colindători, urători şi mascaţi îşi vor întâmpina publicul cu frumuseţea colindelor, a pluguşorului şi a sorcovei, dar şi cu jocul arhaic al caprei, ursului şi cerbului, în acest ceremonial simbolic al vieţii şi al morţii, în care masca trece graniţele şi reuneşte lumea de aici cu cea de dincolo, iar timpul moare doar pentru a putea renaşte.

Participanţi:

Ansamblul folcloric „Mioriţa”, comuna Piatra Şoimului, judeţul Neamţ

În 1972, la iniţiativa unui fiu al satului, Marian Gheorghe, lua fiinţă la Piatra Şoimului, o formaţie de nouăsprezece fluieraşi. După 1989, sub coordonarea profesorului Gheorghe Ţăbârnac, formaţia a fost mărită, devenind ulterior Ansamblul folcloric Mioriţa, cu secţiuni de fluieraşi, dansuri populare, solişti vocali şi instrumentali. Formaţia a participat la diverse festivaluri şi serbări – Festivalul Naţional al Datinilor şi Obiceiurilor de la Sibiu, Festivalul de Datini şi Obiceiuri de la Piatra-Neamţ, festivaluri de folclor la Iaşi sau Suceava, Ziua Războienilor, Pădurea de Argint de la Văratec, dar şi la un schimb intercultural cu Republica Moldova. În prezent, ansamblul coordonat de viceprimarul comunei, Ioan Oţel, numără patruzeci de membri, între care cincisprezece sunt copii, aceştia reprezentând garanţia continuităţii şi promovării tradiţiilor folclorice în comună.

Formaţia „Izvoarele Borcutului”, comuna Borca, judeţul Neamţ

Jocul caprei şi mascaţii din Borca, obicei vechi de sute de ani, reprezintă un dans al binelui şi răului, al spiritului, totul îmbinându-se într-un cerc, din care răul încearcă să evadeze spre lumea exterioară. Personajele par a fi stranii, ciudate, coborâte dintr-o lume fantastică, ireală. Pe fondul sonor al zurgălăilor, buciumului, ţignalelor, tobelor, fluierelor, se strigă, se cântă, se râde, se plânge, interzicând, astfel, evadarea răului în lumea reală. Din formaţie fac parte personaje frumoase, hazlii, sau personaje zdrenţuroase, groteşti : Căpitanul, Turcul, Irodul, Caprele, Ţapii, Fluieraşul, Mareşalii sau Ţiganii, Măndiţele, Fanarioţii, Moşneagul, Baba, Dracul, Moartea. Formaţia coordonată de directorul Căminului Cultural din comună, Petrică Iliescu, numără în palmares participări importante la Festivalul Naţional al datinilor şi obiceiurilor de iarnă organizat de Complexul Naţional Muzeal „Astra” din Sibiu, la Festivalul interjudeţean de tradiţii şi obiceiuri “Leru-i ler...” de la Braşov sau la Festivalul Naţional de tradiţii şi obiceiuri de iarnă “Steaua Sus Răsare” de la Piatra Neamţ.

 

Alaiul de datini şi obiceiuri din comuna Răuceşti, judeţul Neamţ

Datinile şi obiceiurile cu caracter ludic sunt încă extrem de bine reprezentate în folclorul din comuna Răuceşti. Analizate prin prisma fenomenului folcloric, alaiurile de datini şi obiceiuri din satul Oglinzi, dovedesc o vechime ce se pierde în primele manifestări rituale caracterizate prin sincretismul expresiei – joc, text, cântec.

Ceea ce este de remarcat, ca o caracteristică definitorie a acestor manifestări în satul Oglinzi, este larga lor răspândire şi buna conservare a materialului folcloric. Acest lucru dovedeşte că fenomenul de creaţie a funcţionat şi probabil funcţionează şi în prezent. Aşa se poate explica existenţa diverselor tipuri de capră - capră tânără, capră bătrână. Mesajul ritual iniţial rămâne acelaşi, schimbându-se doar forma de transpunere artistică. Jocul caprei de Anul Nou comportă anumite particularităţi : Capra bătrână din Oglinzi este formată din tineri cu măşti de moşnegi care strigă la capră şi este originală prin folosirea cârjelor contorsionate. Formaţia din Răuceşti este coordonată de profesorul Gheorghe Smău.

 

Banda lui Bujor”, comuna Grinţieş, judeţul Neamţ

Grinţieş, comună aflată între munţi, de veacuri, a fost sălaşul preferat al haiducilor. Renumiţi sunt şi astăzi Vasile cel Mare, Ion Pietraru sau Ştefan Bujor, haiduci care şi-au aflat aici, lângă vechea graniţă a Moldovei, adăpost şi scăpare de potere.

„Banda lui Bujor” este o tradiţie veche în această regiune, la Grinţieş păstrându-se piesa de teatru folcloric în forma originală, cu vechile cântece şi doine, inclusiv costumele specifice haiducilor de munte. Chiar şi astăzi se regăsesc fotografii cu „Banda” din 1923.

Cel mai în vârstă participant din echipa actuală, Constantin Ceapă, ştie piesa de mic copil, aşa cum a învăţat-o de la tatăl său. În componenţa formaţiei, în 2010, a intrat un bătrân de optzeci şi patru de ani, Vasile Asavei, care a fost în „Banda lui Bujor” timp de şaizeci şi opt de ani, interpretând personajul „Jidanul”.

Pe lângă „Banda lui Bujor”, în comună activează şi o formaţie de elevi, participantă la mai multe manifestări organizate de Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”, în 2001 primind chiar Premiul I la secţiunea „Teatru Folcloric”.

„Sumanarii” din Trifeşti, judeţul Neamţ

Formaţia “Sumanarii” din Trifeşti s-a înfiinţat în 1971, atunci când, descoperind frumuseţea sumanelor ţinute în lăzile de zestre ale bătrânilor satului, învăţătorul Dumitru Stoean a avut iniţiativa organizării unei formaţii care să reprezinte comuna Trifeşti la una dintre primele ediţii, cea din 1972, ale Festivalului de Datini şi Obiceiuri de la Piatra-Neamţ. Autenticitatea şi frumuseţea costumelor din Trifeşti i-au impresionat pe cei de la Televiziunea Română, acolo unde „Sumanarii” au fost invitaţi în 1973. Au urmat participări la festivaluri de la Iaşi, Constanţa, Sf. Gheorghe, Alba Iulia, spectacole la „Muzeul Ţăranului” din Bucureşti sau în Republica Moldova. Grupul este format din douăzeci de urători de vârste care se întind pe parcursul a trei generaţii. Aceştia poartă sumane care au peste o sută de ani vechime, confecţionate de meşterul Habagiu, cel care, din păcate, n-a lăsat nimănui moştenire secretul meşteşugului său, ceea ce face cu atât mai preţioasă costumaţia urătorilor. Sumanele sunt ţesute din lână bătută şi sunt cusute manual cu şnur tot din lână. Din recuzita grupului coordonat de Elena Vasilica Casămândră nu lipsesc dobele, buhaiul, harapnicele, zurgălăii, cârâitoarea, fluierul, şi cornul de vânătoare.

Urşii de la Asău, jud. Bacău

Originea jocului ursului la Asău se pierde mult în timp. În anii ‘60, Gavrilă Nicodim organizator cunoscut al cetei de urşi, a adus pentru întâia dată bătaia cu două ciocănele la o tobă mai mare, obicei copiat de la nişte prieteni din Dărmăneşti. Bătaia ritmică, specifică Asăului, este creaţia lui, rămânând unică şi reprezentativă. Gavrilă Nicodim a strâns pentru prima dată mai multe piei de urs – opt – şi a avut ideea jocului ursului pe par, joc moştenit şi azi de asăuani, devenit specific comunei. În prezent, fiul acestuia, Daniel Nicodim, încearcă să ducă mai departe tradiţia moştenită de la tatăl său, ajungând să strângă un număr impresionant de oameni – 60. Ceata urşilor de la Asău participă acum la fiecare festival important de datini şi obiceiuri româneşti.

 

Ansamblul folcloric „Floricică de la Munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ

Înfiinţat în 1971, Ansamblul folcloric „Floricică de la munte”, s-a consacrat, în timp, ca unul dintre cei mai importanţi păstrători de cultură tradiţională românească. De patru decenii, ansamblul nemţean cutreieră Europa, ducând cu el frumuseţea dansurilor, cântecelor şi a costumelor populare româneşti. În palmaresul Ansamblului se află distincţii obţinute la manifestări prestigioase din ţară şi din întreaga Europă: Festivalul Internaţional de Folclor de la Reims (Franţa), Festivalul de Folclor de la Zakopane (Polonia), Festivalurile de la Zavet şi Lovec (Bulgaria), Festivalul de Folclor de la Krakowia (Polonia), Festivalul Internaţional de Folclor de la Kikinda (Serbia), Festivalul de la Champtoce (Franţa), Festivalul de la Quartu Sant’Elena (Sardinia, Italia), Festivalul Internaţional „Olympus” (Katerini, Grecia) sau cel de la Adapazari (Turcia).

Parte componentă a Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, Ansamblul „Floricică de la munte” este cel care transpune în scenă folclorul coregrafic, muzical şi literar al zonei.


FESTIVALUL DE DATINI ŞI OBICEIURI DE IARNĂ "STEAUA SUS RĂSARE" - 19 decembrie 2016, ora 12,oo

Sâmbătă, 19 decembrie, va avea loc, în organizarea Centrului pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare", o nouă ediṭie a Festivalului de Datini şi Obiceiuri de Iarnă “Steaua sus răsare”. Pe străzile centrale ale municipiului Piatra-Neamţ vor putea fi văzute ansambluri de datini şi obiceiuri de iarnă din Piatra Şoimului, Borca, Răuceşti, Trifeşti, Grinţieş, Tupilaţi. Oaspeţi de seamă la ediţia cu numărul 47 vor fi colindătorii din Orhei (Republica Moldova) şi Asău (judeţul Bacău). Instituţia organizatoare va fi reprezentată în festival de Ansamblul folcloric "Floricică de la munte", care şi anul acesta va veni în faţa publicului cu un program bogat şi atrăgător.
Manifestarea va debuta sâmbătă, 19 decembrie, ora 12,oo, cu o paradă a tuturor formaţiilor participante. Se va pleca din faţa Teatrului Tineretului spre Casa de Cultură. Apoi, de la Muzeul de Istorie, se va reveni în zona centrală a oraşului (prin faţa Hotelului "Ceahlău"), în Piaţa Ştefan cel Mare. Loc în care se va desfăşura, începând cu ora 13,oo, spectacolul care va cuprinde momente artistice ale fiecăreia dintre formaţiile participante.
Festivalul de Datini şi Obiceiuri de Iarnă "Steaua sus răsare" de anul acesta se va desfăşura, ca şi în anii anteriori, cu sprijinul financiar al Consiliului judeţean Neamţ.

Afis Alai


„POVESTEA FULGILOR DE NEA”

Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” organizează spectacolul „Povestea fulgilor de nea”, susținut de elevii Şcolii Populare de Arte Piatra-Neamț (clasa  Georgiana Șerban-Axinte) și Palatului Copiilor Piatra-Neamț (clasa - Profesor coregraf Anda Maria Acristinei).
Evenimentul va avea loc vineri, 18 decembrie 2015, ora 17.oo, la sala „Calistrat Hogaș“ a Consiliului județean Neamț.

Intrarea este liberă.
Afis 22 decembrie

ZILELE CLASEI DE ACTORIE - 4-6 decembrie 2015

Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” a organizat, între 4 şi 6 decembrie,  ZILELE CASEI DE ACTORIE.

Timp de trei zile, la sala "Calistrat Hogaş" a Consiliului judeţean Neamţ şi la Căminul cultural din comuna Ştefan cel Mare, elevii clasei de actorie a Şcolii Populare de Arte Piatra-Neamţ (clasă coordonată de actriţa Maria Hibovski) au jucat pentru colegii lor de la şcolile din municipiul Piatra-Neamţ şi din comuna Ştefan cel Mare, câteva dintre piesele de succes ale anului 2015 - "Fata moşului, fata moaşei", după Bogdan Ulmu şi "Proverbe binefăcătoare", după Viorica Roboz, precum şi "Vizita Melisei", după Tom Ziegler şi "Excursie în judeţu' Neamţu' ", după Ion Luca Caragiale.
Sălile pline, entuziasmul publicului şi aprecierile venite după spectacole au fost dovezile cele mai clare că munca de peste an a micilor actori a fost una fructuoasă.

CONCERT CARITABIL SUSŢINUT DE ELEVII ŞCOLII POPULARE DE ARTE PIATRA-NEAMŢ

Vineri, 11 decembrie, la sala "Ateneu" din Bacău, elevii clasei de canto coordonată de Georgiana Şerban-Axinte, împreună cu Ansamblul "Comorile Neamţului" (coregraf Anda Maria Acristinei), au susţinut, în cadrul unui spectacol cu scop caritabil, un program artistic deosebit. Micii artişti pietreni au cântat, dansat, au colindat şi au urat în beneficiu secţiei Pediatrie a Spitalului judeţan Bacău.

Afis


CONCERT EXTRAORDINAR DEDICAT SĂRBĂTORII CRĂCIUNULUI - "DESCHIDE-NE, GAZDĂ, POARTA!"

Miercuri, 9 decembrie 2015, sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ a găzduit un spectacol organizat de Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”, în colaborare cu Facultatea de Muzică Piatra-Neamţ.
Concertul de datini şi obiceiuri de iarnă „DESCHIDE-NE, GAZDĂ, POARTA!” a fost unul special, în care publicul s-a putut bucura de atmosfera creată de artiştii ansamblurilor „Floricică de la munte” şi „Icoane Moldave”, cei care au adus în atenţie vechi tradiţii şi obiceiuri practicate de strămoşi în aceste zile de sărbătoare.

Premii importante la Festivalul "Cântec de Stea" 2015

Moşul a fost darnic cu noi şi anul acesta. Elevii Şcolii Populare de Arte Piatra-Neamţ din cadrul Centrului pentru Cultura si Arte "Carmen Saeculare" Neamt, sub indrumarea doamnei prof.Georgiana Şerban Axinte, au obţinut premii importante la Festivalul "Cântec de Stea" 2015 : Adriana ILIE - premiul III, Andrei CIOBANU - premiul III, Flavia GHEORGHIEŞ - premiul II, Alessia ABABEI - premiul II, Andreea MARDARI - premiul II, Nina COROBANEA - premiul II, Bianca CREŢU - premiul II, Bianca ANDRIESCU - premiul I, Alice PRUNDU - premiul I, Miriam OBADĂ - Trofeul secţiunii "Muzică tradiţională".
Tuturor felicitări!!!


Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi

Pe 3 decembrie, Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ a sărbătorit, alături de persoanele din Centrul social de la Păstrăveni (judeţul Neamţ), Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi. Artiştii Ansamblului folcloric "Floricică de la munte" au oferit cu acest prilej un amplu program artistic. Au fost prezentate suite de dansuri din întreaga ţară, acestea fiind completate de piese folclorice interpretate de către soliştii ansamblului.


TÂRG DE MOŞ NICOLAE

Sâmbătă, 5 decembrie, în penultima zi a Târgului de Moş Nicolae, organizat de Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare", vizitatorii au putut vedea şi cele mai noi creaţii ale claselor de meşteşuguri ale Şcolii Populare de Arte din cadrul Centrului. E vorba de clasele externe, respectiv cele de ţesut-cusut de la Vânători-Neamţ (coordonată de prof. Elena Petrariu), de împletituri fibre vegetale – nuiele de la Vânători-Neamţ (coordonată de meşterul popular Stelian Boboc), de ţesut-cusut de la Pipirig, (coordonată de meşterul popular Rodica Ciocârtău), de împletituri fibre vegetale – pănuşi de la Horia (coordonator Carmen-Lenuţa Mititelu), de prelucrare a lemnului de la Negreşti (coordonator Ioan Bobric), de confecţionat măşti şi împletituri sfoară de la Ştefan cel Mare (coordonatori Elena şi Vasile Ciocârlan), de ţesut-cusut de la Gherăeşti (coordonată de meşterul popular Maria Bereşoaie) şi clasa de artă decorativă a Şcolii Populare de Arte Piatra-Neamţ (coordonator Mădălina Mariuţac).


TÂRG DE MOŞ NICOLAE

 

În perioada 4 – 6 decembrie, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, în parteneriat cu Camera de Comerţ şi Industrie a judeţului Neamţ, a organizat TÂRGUL DE MOŞ NICOLAE.

În dorinţa de a împleti tradiţia populară străveche din prag de sărbători de iarnă cu modernismul lumii contemporane şi nevoia de a oferi cadouri, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” a invitat pentru acest eveniment meşteri populari renumiţi pe plan naţional – Ileana Danci-Horoba (Baia Mare), Sorin Paşaniuc (Hlincea-Ciurea, judeţul Iaşi), Ion Ilioaia (Ruginoasa, judeţul Iaşi), Valentina Acasandrei şi Adrian Silivestru (Iaşi), Teofilia Lăcrămioara Mihoreanu (Botoşani), Eusebiu Iacinschi (Botoşani), Virgil Moldovan şi Adriana Hojbotă (Gura Humorului), Rodica Ciocârtău (Pipirig), Elena şi Vasile Ciocârlan (Ştefan cel Mare), Maria Vasiliu (Târgu Neamţ), Cecilia Hăisan şi Adina Spiridon (Piatra-Neamţ).