Ansamblul folcloric “Dor Vânătorean”

A fost înfiinţat cu sprijinul Primăriei Vânători în anul 2009. Ansamblul este coordonat de profesorul Vasile Urzică. A participat la sărbători şi zile ale comunelor Pipirig, Vânători - Neamţ, Stăniţa, Albac (Alba), Cumpăna (Constanţa). De semenea, a reprezentat zona etnofolclorică în festivale ale obiceiului de iarnă din multe judeţe ale ţării, iar peste hotare a obţinut Trofeul Festivalulului Internaţional “Iskenderun” din Turcia.


Ansamblul „Datina străbună”

Grup artistic care activează în comuna Piatra Şoimului.
Fiind un ansamblu relativ nou în peisajul artistic, aportul din anii anteriori în plan cultural a fost mai timid. Dar, începând cu anul 2011, „Datina Străbună” s-a implicat activ în viaţa artistică a judeţului. A susţinut multe concerte din localităţile Neamţului, precum şi în ţară, a participat la câteva festivaluri de tradiţii şi obiceiuri şi a fost invitat la o serie de emisiuni televizate.
Ansamblul coral de tradiţii religioase şi obiceiuri folclorice este coordonat de părintele Lucian Mocănaşu, cel care, ca un veritabil conducător spiritual, îndrumă sătenii spre păstrarea identităţii culturale a zonei. Din ansamblu fac parte în jur de şaptezeci de persoane. Femei şi bărbaţi, copii, tineri şi persoane în vârstă, oameni care au răspuns mereu cu dragoste la chemarea credinţei şi tradiţiei. Formaţia este acompaniată de acordeon şi fluiere, iar tinerii membri se pregătesc la alte instrumente – vioară, flaut. Repertoriul formaţiei este format din cântece care aparţin folclorului tradiţional. Ansamblul urmăreşte reînvierea tradiţiilor legate de marile sărbători.
Unul dintre membrii formaţiei priveşte spre viitor. „Dorim să aducem acest ansamblu, „DATINA STRĂBUNĂ”, la cel mai înalt nivel al realizărilor artistice şi culturale. De aceea contăm pe mai departe pe ajutorul lui Dumnezeu, pe care L-am simţit întotdeauna aproape, dar şi, de ce nu, şi pe sprijinul unor  persoane care mai încă conştiinţa de român şi de creştin.”


Ansamblul Folcloric „MIORIŢA”, Piatra Şoimului

În anul 1972, la iniţiativa şi sub conducerea domnului Marian Gheorghe, fiu al comunei, formaţia de fluieraşi, constituită din nouăsprezece membri, o contribuţie deosebită având-o fraţii Simion şi Gheorghe Drăguşanu. Formaţia a avut o participare merituoasă, obţinând numeroase premii şi distincţii. Prestaţiile artistice ale oamenilor din comună au făcut faimă grupului, atât în judeţ, cât şi în ţară.
După anul 1989, formaţia iniţială a fost lărgită, devenind ansamblu folcloric, sub conducerea profesorului Gheorghe Ţăbârnac. Acesta s-a preocupat pentru instruirea membrilor ansamblului organizând secţiunile acestuia ca formaţie de fluieraşi, dansuri populare şi solişti vocali şi instrumentişti.
Ansamblul a participat la festivaluri folclorice şi evenimente culturale: Festivalul de Datini şi Obiceiuri de la Piatra-Neamţ, Sibiu, Ziua Războienilor, Pădurea de Argint.
În prezent, Ansamblul Mioriţa numără patruzeci de membri, între care doi fluieraşi, un toboşar şi un acordeonist şi este coordonat de Ioan Oţel, viceprimarul comunei, omul care, pe lângă treburile gospodăreşti ale comunităţii, are grijă şi de perpetuarea moştenirii strămoşeşti.


„Urşii giroveni”

Formaţia „URŞII GIROVENI” a fost înfiinţată, ca ansamblu de teatru folcloric, în octombrie 2001, de către directorul de atunci al Căminului Cultural Girov, Constantin - Bucur Olariu.
Acesta, în calitatea sa de instructor al formaţiei, ne-a declarat: „având în vedere răspândirea şi tradiţia sa în localitate, s-a considerat dansul ursului reprezentativ pentru comuna Girov. Membrii formaţiei au fost selectaţi, pentru început, în special din rândul elevilor şcolii din comună Girov, un rol important în selecţie avându-l doamna profesor Marineta Olariu. Urşii Giroveni valorifică în fapt o veche tradiţie locală, mergând în timp până  la un ritual cu semnificaţie magică, de sorginte geto-dacică, după opinia cercetătorilor etnografi, cei care studiază acest tip de obiceiuri. Formaţia are în componenţă un număr variabil (de la doisprezece la douăzeci şi patru) de  „urşi”, o „baba vrăjitoare” şi un ursar.”
Încă din primul an de la înfiinţare, „Urşii Giroveni” au avut un succes deosebit, astfel încât în anul 2002 formaţia a participat la renumitul Festival Naţional de Datini şi Obiceiuri de la Braşov, reprezentaţia de acolo fiind foarte apreciată. Participarea braşoveană n-a fost singulară. Constantin - Bucur Olariu completează: „în perioada 2001-2011, urşii din Girov au participat la alte festivaluri judeţene sau naţionale, precum Sibiu, Făgăraş, Bucureşti, Bacău, Iaşi, Roman, Roznov, Hanu Ancuţei, Piatra-Neamţ, obţinând numeroase premii.”


Tezaure de patrimoniu cultural nemţean, 2013

Proiectul are ca scop realizarea şi reactualizarea periodică a bazelor de date referitoare la câteva elemente componente ale patrimoniului cultural, în scopul redescoperirii, reevaluării, recuperării şi promovării valorilor cultural-tradiţionale ale comunităţilor rurale din judeţul Neamţ. Proiectul se axează pe mai multe coordonate: starea actuală a căminelor culturale, colecţiile etnografice săteşti, obiceiuri, meşteşuguri, tradiţii, viaţă socială şi economică, formaţii artistice, rapsozi populari, grupuri vocale, tarafuri tradiţionale, starea de conservare a culturii şi mentalităţii arhaice în satul nemţean.


Stagiunea de folclor 2013

Stagiunea de folclor a devenit o constantă a vieţii culturale nemţene, ca răspuns la nevoile comunităţii locale orientate către transformarea judeţului Neamţ într-un centru al turismului cultural şi către formarea unei mentalităţi care să înţeleagă rolul definitoriu al culturii tradiţionale. Proiectul îşi propune organizarea de spectacole folclorice pe întreg teritoriul judeţului Neamţ, susţinute de Orchestra şi Ansamblul „Floricică de la Munte”, spectacole în care se regăsesc cele mai importante componente ale culturii autentice româneşti.


Stagiunea muzicală pietreană 2013

Proiectul se concretizează în organizarea periodică a unor concerte de muzică clasică, în parteneriat cu diferite instituţii muzicale din ţară. Stagiunea muzicală, prelungire firească a „Vacanţelor Muzicale la Piatra-Neamţ”, a devenit o obişnuinţă pentru melomanii pietreni care, deşi nu se numără printre locuitorii privilegiaţi ai unui oraş cu o instituţie de tipul filarmonicii, păstrează permanent contactul cu marile creaţii muzicale universale şi personalităţile interpretative ale scenei muzicii clasice.


Festivalul de datini şi obiceiuri „Steaua sus răsare”, ediţia 45, decembrie 2013

Manifestare tradiţională a Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, Festivalul de datini şi obiceiuri „Steaua sus răsare” readuce în actualitate tradiţii străvechi legate de Crăciun şi Anul Nou. Festivalul nemţean reuneşte, de peste patru decenii, cele mai importante formaţii din zone cu tradiţie etnofolclorică recunoscută. Manifestarea are două componente: o paradă folclorică a formaţiilor prin centrul municipiului Piatra-Neamţ şi un spectacol al obiceiurilor de iarnă.


Concert de colinde, decembrie

Proiectul îşi propune să realizeze un concert de colinde care să pună în valoare această veche formă de practică augurală din perioada sărbătorilor de iarnă. Colindatul, deşi a căpătat, în prezent, forme diverse, a reuşit să-şi conserve, în acest întreg ceremonial al sărbătorilor de iarnă, semnificaţiile esenţiale, acelea de a vesti Crăciunul, de a aduce noroc şi belşug în casă. Un concert de colinde se constituie, astfel, într-o oportunitate de a promova unul dintre obiceiurile tradiţionale cu cel mai mare impact în mentalitatea populară românească.


Ziua Naţională a României

Proiectul are ca finalitate realizarea unui spectacol care să marcheze, din punct de vedere cultural, Ziua Naţională a României. Manifestarea este una de tradiţie în calendarul evenimentelor organizate de Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ şi reprezintă un bun prilej pentru a promova creaţia românească sub toate aspectele ei – componistic, interpretativ, cultural, istoric etc.