VACANŢE MUZICALE LA PIATRA-NEAMŢ, ediţia a XIL-a
6 – 12 iulie 2014
Cursuri Master Class în perioada 6 – 12 iulie 2014
Canto – Iulia ISAEV, soprană
Violoncel – Marin CAZACU
Duminică, 6 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
Festivitatea de deschidere
CONCERT SIMFONIC
Orchestra „Camerata Regală” Bucureşti
Dirijor – Constantin Adrian GRIGORE
Solistă: Simina CROITORU
În program:
Gustav Holst – Suita „Sf. Paul”, Pablo de Sarasate – Melodii lăutăreşti,
Constantin Dimitrescu – Dans ţărănesc, Bèla Bartók – Dansuri româneşti (5,6,7,)
Jacques Offenbach – Barcarolle,
Piotr Ilici Ceaikovski – Vals din „Serenada pentru orchestră de coarde”,
Johannes Brahms – Dans ungar nr. 5, Carlos Gardel – Por una cabeza,
Isaac Albeniz – Tango, Astor Piazzola – Oblivion, Goran Bregovič – Tango,
Teddy Bor – Woflgang Amadeus Mozart – Eine Kleine Biche Moonlicht Nicht Music
Luni, 7 iulie 2014, ora 1900, Sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ
SEARA TINERILOR MUZICIENI NEMŢENI
pianista Raluca OUATU
Invitaţi:
Verona MAIER – pian
Mihaela SPIRIDON – pian
Radu CHIŞU – vioară
George PREOTU – vioară
Gabriel SILIŞTEANU – violă
Mircea MARIAN – violoncel
Luni, 7 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
SEARĂ MUZICII TRADIŢIONALE
Participă: Ansamblul artistic „Ciprian Porumbescu” – Suceava
Dirijor, Viorel LEANCĂ
Solişti:
Margareta CLIPA
Dana DĂNCILĂ
Nicolae VIERU
Rodica ANDRONIC
Sorin FILIP
George FINIŞ
Lucica PĂLTINEANU
Coregraf, George PALANIUC
Marţi, 8 iulie 2014, ora 1900, Sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ
SEARA MUZICII DE CAMERĂ
CVARTETUL TRANSILVAN
Gabriel CROITORU – vioara I
Nicuşor SILAGHI – vioara a II-a
Marius SUĂRĂŞAN – violă
Vasile JUCAN – violoncel
În program, Wolfgang Amadeus Mozart – Divertisment în Si bemol major KV137 (Allegro di molto)
Edward Elgar – Salut d’amour, Antonin Dvoŕák – Humoresque,
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertisment în Re major KV136 (Presto),
Jules Massenet – Meditaţie din opera “Thaïs”, Fritz Kreisler – Liebesleid,
John Williams / Schindler’s List, Carlos Gardel – Por una cabeza,
Paul Martin – Black Eyes (aranjament după un cântec popular rus),
Suite folclorice româneşti (aranjament muzical şi solo vioară Nicuşor Silaghi)
Marţi, 8 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
SEARA MUZICII DE JAZZ
JAZZ AND BEYOND
Mircea TIBERIAN – pian
Michael ACKER – contrabas
John BETSCH – percuţie
Miercuri, 9 iulie 2014, ora 1900, Sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ
SEARA INSTITUŢIILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT SUPERIOR MUZICAL
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi,
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti,
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
În program: Gioacchino Rossini – Concert pentru fagot şi orchestră în interpretarea
studentei Alina DĂNĂILĂ – anul III, clasa conf. univ. Dumitru Iosub (Universitatea de Arte
„George Enescu” Iaşi), la pian conf. univ. dr. Verona Maier;
Henri Duttileux – Sonatina în interpretarea
studentului Florin LEONTE – anul II, clasa conf. univ. dr. Dorel Baicu (Universitatea de Arte
„George Enescu” Iaşi), la pian conf. univ. dr. Verona Maier;
Loris O. Chobanian – Song’s from Arafat în interpretarea trioului de chitare compus din studenţii
Marian BĂLAN – master anul II,
Viorela FILIMON – master anul II,
Ani GAIDAROVA – master anul II,
clasa conf. univ. dr. Constantin Andrei (Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca);
Malcolm Arnold – Sonatina op. 29 în interpretarea
studentului Ştefan VOINIC – anul II, clasa cda. dr. Ioan Nedelciu (Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti),
la pian conf. univ. dr. Verona Maier;
Serghei Rahmaninov – Variaţiuni pe o temă de Arcangelo Corelli în interpetarea
studentei Iulia TOMA – anul II, clasa prof. univ. Adriana Bera (Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj);
Henryk Wieniawski – Poloneza în La major op. 21 în interpretarea
Studentei Laura ŞANDRU – anul II, clasa prof. univ. dr. Gabriel Croitoru ((Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti),
la pian conf. univ. dr. Verona Maier;
Antonio Pasculli – Concert pe teme din opera „Vecerniile siciliene” în interpretarea
studentei Cristina ORDEAN – master, clasa conf. univ. dr. Florinel Ionoaia (Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti),
la pian conf. univ. dr. Verona Maier.
Miercuri, 9 iulie 2014, ora 2100, Sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ
SEARA MUZICII DE FANFARĂ
Muzica militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” Iaşi
Dirijor, plt. adj. princ. Marius CHIRIAC
În program: Iosif Ivanovici – Marş de concert,
Ionel Croitoru – Ostaşii României,
Ernst Vebel – Klingentha,
Horia Ardeleanu – Sunetul fanfarei,
Iosif Ivanovici – Valurile Dunării,
Rita Defoort – Wiener melange,
Jan Vojvoda – Skoda Lasky Polka,
Johann Strauss – Trisch Trasch Polka,
Jaime Texidor – Amearito Rola,
P. Marquina – España cani,
Gene Raskin – Those Were the Days,
Horia Ardeleanu – Melodiile operetei,
Simon Felder – Acesta e cântul meu,
Cristian Firca – Samba medley,
L. Mendelsohn – Prelucrări din arii din Muntenia.
Joi, 10 iulie 2014, ora 1900, Sala Consiliului judeţean Neamţ
SEARA MUZICII CORALE
Corul de cameră CAPPELLA TRANSYLVANICA – Cluj-Napoca
Dirijor, Rodica TRANDAFIR
În program: anonim spaniol (sec. XVI) – Dindirin şi Pase el agoa,
Vasile Stanciu – Irmosul Rusaliilor, Constantin Rîpă – Lioară, Nicolae Ursu – Lino-Leano, De doi,
Emil Simon – Tatăl nostru, Vasile Spătărelu – Crizanteme, Maurice Ravel – Nicolette,
Dimitri Bortniansky – Ige heruvimi, Augustin Bena – Mândruliţă, pui, pui, pui,
Augustin Bena – De n-ar fi ochi şi sprâncene, Jakob Arcadelt – Ave Maria, Pierre Certon – La, la, la,
Robert Schumann – Sommerlied, F. Mendelsohn-Bartholdy – Die Waldfogelein, Gavriil Musicescu – Doamne, buzele mele,
Orlando di Lasso – Matona mia cara, Enrique Fabrez – Boleras sevillanas, Adrian Pop – Vine hulpe.
Joi, 10 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
SEARA MUZICII FOLK
Mircea BANICIU & Band
Cu participarea lui Teofil BOAR şi Vlady CNEJEVICI
Vineri, 11 iulie 2014, ora 1900, Sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ
SEARA CURSURILOR DE MĂIESTRIE
Recitalul studenţilor participanţi la cursurile de master-class la violoncel îndrumaţi de
Marin CAZACU (acompaniament la pian asigurat Verona MAIER)
În program: Iakob Klein – Gavotă – în interpretarea studenţilor Andrei BIŞOC şi Vlad CÂMPEAN,
Henri Eccles – Sonata în si minor (partea I şi II) în interpretarea studentului Vlad CÂMPEAN,
Johann Sebastian Bach – Preludiu din suita nr. 5 pentru violoncel solo în interpretarea
studentei Diana POPESCU,
Antonio Vivaldi – Concert în sol minor pentru două violoncele în interpretarea
studenţilor Izabela GHERGU şi Cornelius ZIRBO,
Joseph Haydn – Concert în Do major (partea I) în interpretarea
studentei Izabela GHERGU,
Camille Saint-Säens – Lebăda din suita „Carnavalul animalelor”, în interpretarea
studentului Jan SEKAC,
Franz Schubert – Sonata în la minor Arpegione în interpretarea
studenţilor Thibaut JOUBERT şi Octavian LUP,
Edgar Elgar – Salut d’amour în interpretarea
studentului Cornelius ZIRBO
Vineri, 11 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
SEARA MUZICII POP
Trupa MILLENIUM
Olga GORCINSKI – vioară, voce,
Tatiana CEBAN – voce, percuţie,
Alex ZGUREANU – chitară, voce,
Diana STURZA – voce
Sâmbătă, 12 iulie 2014, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
Festivitatea de închidere
SEARĂ MUZICII DE OPERĂ
În program uverturi şi arii celebre din opere semnate de Mozart, Bellini, Verdi, Puccini, Masenet, Bizet,
In interpretarea cursantelor de la master class-ul de canto condus de
soprana Iulia ISAEV
Cu participarea orchestrei simfonice a Filarmonicii “Mihail Jora”, Bacău
Dirijor, Cristian LUPEŞ
La pian, Raluca OUATU