VACANŢE MUZICALE LA PIATRA-NEAMŢ, ediţia a XXXVIII-a
8 – 12 iulie 2009
Miercuri, 8 iulie 2009, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
CONCERT VIENEZ
cu participarea Filarmonicii „Moldova” Iaşi
Dirijor, José Aréan (Mexic)
Solişti:
Catarina Coresi (Austria),
Heinrich Schopf (Austria),
Vigh Julia Ibolya (România),
Orest Pîslariu-Ranghilof (România)
În program:
Johann Strauss – Kaierwalzer, Voci de primăvară (Vigh Julia Ibolya),
Franz Léhar – Ţara surâsului (Heinrich Schopf),
Johann Strauss – Liliacul – aria Rosalindei (Catarina Coresi),
Johann Strauss – Voievodul ţiganilor (Werberlied) – (Orest Pîslariu-Ranghilof),
Johann Strauss – Polca (Im Krapfenwald),
Johann Strauss – Liliacul – aria Adelei (Vigh Julia Ibolya),
Franz Léhar – Giuditta (Heinrich Schopf),
Emmerich Kalman – Silvia( Catarina Coresi),
Johann Strauss – Polca (Tritch-tratch),
Johann Strauss – Voievodul ţiganilor (aria Ja das Schreiben und das Lesen) – (Orest Pîslariu),
Josef Strauss – Polka française (Feuerfest),
Johann Strauss – Liliacul (Brüderlein und Schwesterlein) – (Catarina Coresi, Vigh Ibolya,
Heinrich Schopf, Orest Pîslariu-Ranghilof),
Johann Strauss – Dunărea albastră
Joi, 9 iulie 2009, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
PORTRET DE ARTIST
Orest Pîslariu-Ranghilof (basbariton)
În program:
Ruggero Leoncavallo – Pagliacci – (Prologue),
Charles Gounod – Faust (Rondo – Mefisto),
Richard Rodgers – South Pacific (Some Enchented Evening),
Gaetano Donizetti – Elixirul dragostei (aria Dulcamora),
Gerard Presgurvic – Romeo şi Julieta (aria Lornzo),
Cesare Andrea Bixio, Francesco PaoloTosti – Canţonetele Mamma şi Santa Lucia,
Modest Mussorgski – Balada puricelui,
Frederick Loewe – My Fair Lady (aria Higgins),
Jerry Bock – Fiddler on the Roof (aria Tevye),
Wolfgang Amadeus Mozart – Don Giovanni (Aria şampaniei)
Joi, 9 iulie 2009, ora 2100, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
CONCERT VOCES
Bujor Prelipcean – vioara I,
Anton Diaconu – vioara a II-a,
Constantin Stanciu – violă,
Dan Prelipcean – violoncel
În program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Mica serenadă (partea I),
Fritz Kreisler – Marş vienez,
Joseph Haydn – Serenada,
J. Richardy – Polca Arlechin,
Johann Strauss – Gitana Galop op 108,
Johann Strauss – Polca Tritch-tratch op 214,
Enrico Toselli – Serenada,
Johann Strauss fiul – Im Krapffenwald – Polca franceză op 336,
Johann Strauss fiul – Trenul veseliei,
Isaac Albéniz – Asturias din Suita spaniolă,
Constantin Dimitrescu – Dans ţărănesc,
Antonin Dvořák – Humoreasca,
Scott Joplin – The Enterteiner,
Jonny Heikens – Ständchen,
Zequinha de Abreu – Tico – Tico
Vineri, 10 iulie 2009, ora 2100, Piaţa “Roman Muşat”, Roman
CONCERT
IN MEMORIAM SERGIU CELIBIDACHE
cu participarea Filarmonicii „Moldova” Iaşi
Dirijor, José Aréan (Mexic)
şi a Corului Heruvimii al Parohiei Sf. Ioan Botezătorul din Piatra-Neamţ
dirijor, Marius Corugă
Solist, Theodore Coresi (Austria)
În program:
Johannes Brahms – Simfonia tragică,
César Franck – Panis angelicus,
Ludwig van Beethoven – Simfonia a III-a.
Corul Heruvimii a interpretat:
Nicolae Lungu – Stihira a II-a,
Lvovski – Heruvic ca pre Împăratul,
Alexandr Arhanghelski – Cu glasul meu,
Ioan Hrisafi – Trisaghion,
César Franck – Panis angelicus
Sâmbătă, 11 iulie 2009, ora 1900, Teatrul Tineretului, Piatra-Neamţ
SERATĂ MUZICALĂ
Concert al studenţilor participanţi la clasele de măiestrie
Sâmbătă, 11 iulie 2009, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
SEARĂ DE BALET
cu participarea corpului de balet al
Colegiului Naţional de Artă Octav Băncilă Iaşi
În program momente coregrafice din baletele
Frumoasa din pădurea adormită (muzica Piotr Ilici Ceaikovski),
Giselle (muzica Adolphe Adam),
Don Quijote (muzica Ludwig Minkus),
Esmeralda (muzica CesarePugni),
Lacul lebedelor (muzica Piotr Ilici Ceaikovski),
Carmen (muzica Georges Bizet)
şi alte momente coregrafice pe muzică de George Enescu, Marc O’Conor şi Richard Strauss.
Duminică, 12 iulie 2009, ora 2100, Piaţa Turnului, Piatra-Neamţ
GALĂ DE OPERĂ
cu participarea Filarmonicii „Moldova” Iaşi
Dirijor, José Aréan (Mexic)
Solişti:
Carmen Gurban – soprană, Vigh Ibolya – soprană, Sidonia Nica – mezzosoprană,
Sorin Lupu – tenor, Daniel Stoica – tenor,
Ciprian Marele – bariton, Theodore Coresi – bas
În program lucrări de Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Georges Bizet,
Giacomo Puccini, Jacques Offenbach, Léo Delibes, Jacques Fromental Halévy, César Franck.