ANSAMBLUL FOLCLORIC ŞI FORMAŢIA DE CĂLUŞARI „MUGURELUL” – COSTEŞTI (ARGEŞ) – formaţie participantă la Festivalul Internaţional de Folcor „CEAHLĂUL”, ediţia a XVIII, 2015
Vineri va debuta a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor „CEAHLĂUL”. La ora 17,oo, vineri, 31 iulie, la Consiliul Judeţean va avea loc prezentarea oficială a oaspeţilor. Vor fi prezente toate delegaţiile, precum şi oficialiatăţi locale.
De la ora 18,oo este programată parada portului popular – pe traseul T.T. – Casa de Cultură – Muzeul de Istorie – Hotel „Ceahlău” – T.T., urmând ca de la ora 19,oo, la Piaţa Turnului, să înceapă spectacolul folcloric.
Ansamblurile folclorice şi formaţiile de căluşari „Mugurelul”, copii şi tineri, din Costeşti, au fost înfiinţate în anul 1997, în cadrul Casei de Cultură din localitate. Acestea au valorificat scenic jocuri şi dansuri căluşăreşti specifice zonei de sud a judeţului. Formaţiile au fost laureate la toate festivalurile judeţene, naţionale şi internaţionale de folclor la care au participat. Între acestea, se numără: „Căluşul Românesc”, de la Caracal şi Slatina, „Cătălina”, din Iaşi, „Peştişorul de aur”, Tulcea, „Dorna, plai de joc şi cântec” de la Vatra Dornei, „Dobroge, mândră grădină!”, Constanţa, „Carpaţi”, din judeţul Argeş, „Brâuleţul”, de la Curtea de Argeş, „Dumitru Tudor Refu”, Costeşti-Argeş, festivalurile de la Botoşani, Sibiu, Timişoara, Năvodari, Găeşti, dar şi festivaluri în străinătate, la Taskopru, în Turcia şi Naskov, în Bulgaria.
Formaţiile din Costeşti au fost invitate la numeroase emisiuni folclorice realizate de TVH şi Muscel TV sau la televiziunile specializate, precum Etno şi Favorit.
Ansamblurile reunite au în componenţă un număr de cincizeci de persoane. Instructorul formaţiilor este coregraful Cristi Călin, iar directorul artistic, Dorel Ilie. Cei doi şi-au adus o contribuţie semnificativă la revigorarea jocurilor căluşăreşti din sudul judeţului Argeş, în localităţile Stolnici, Ungheni, Recea sau Buzoeşti, renumite pentru formaţiile de căluşari pe care le pregătesc.
COMPANIA DE DANS POPULAR DIN SZEREMLE – formaţie participantă la Festivalul Internaţional de Folcor „CEAHLĂUL”, ediţia a XVIII, 2015
Vineri va debuta a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor "CEAHLĂUL". La ora 17,oo, vineri, 31 iulie, la Consiliul Judeţean va avea loc prezentarea oficială a oaspeţilor. Vor fi prezente toate delegaţiile, precum şi oficialiatăţi locale.
De la ora 18,oo este programată parada portului popular - pe traseul T.T. - Casa de Cultură - Muzeul de Istorie - Hotel "Ceahlău" - T.T., urmând ca de la ora 19,oo, la Piaţa Turnului, să înceapă spectacolul folcloric.
Szeremle a fost unul dintre primele sate care au înfiinţat o formaţie de dans popular, în 1927. Cu excepţia anilor celui de-al doilea Război Mondial, activitatea formaţiei s-a desfăşurat neîntrerupt încă de atunci, aceasta aniversând, în 2007, 80 de ani de existenţă. În afara spectacolelor din Ungaria, dansatorii au reprezentat satul natal, Szeremle, în străinătate, în numeroase ţări, din Suedia până în Italia şi din Germania până în Turcia.
Misiunea principală a Companiei de Dans este aceea de a cultiva şi de a promova tradiţiile populare din Szeremle, dar repertoriul acesteia cuprinde şi dansuri tradiţionale reprezentative pentru cele mai importante grupuri etno-culturale ale Ungariei. Coregrafii formaţiei sunt Ignác Kádár şi Anett Nagy, directorul este Zsuzsa Kissné Kovács, în timp ce dansatorul principal este Zoltán Kis.
Grupul este acompaniat, de 16 ani, de Orchestra Bácska. Aceasta interpretează cântece tradiţionale ungureşti de peste 20 de ani şi are în componenţă, ca membri permanenţi, pe Gabriella Eördögh (vioară), Tibor Kis (violă) and Zoltán Ótott Kovács (contrabas).
Repertoriul formaţiei include: dansuri din Szeremle, “Csardas”, dansuri din Câmpiile sudice, “Viharsarok”, Dansul fetelor din Gagybátor, dansuri din regiunea Satu Mare, “Atmosferă în Rimóc”, “Dans ritmat din Szék”, dansuri din Bonţida, dansuri ale Ceangăilor din Moldova, dansuri din Csíkszentdomonkos.
ANSAMBLUL DE CÂNTECE ŞI DANSURI “BURNASUL” (TELEORMAN) – formaţie participantă la Festivalul Internaţional de Folcor „CEAHLĂUL”, ediţia a XVIII, 2015
Între 31 iulie şi 5 august, Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ va organiza cea de a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor "Ceahlăul".
Ansamblul de Cântece şi Dansuri “Burnasul” al Consiliului Judeţean Teleorman a fost înfiinţat la 1 septembrie 1990 şi în scurt timp a devenit un important mijloc de valorificare a creaţiei populare în întreaga Românie.
Valoarea acestui ansamblu a fost recompensată cu înalte distincţii la numeroase festivaluri autohtone şi internaţionale, în Egipt, Siria, Iordania, Turcia, Republica Moldova, Bulgaria, Italia, Spania, Belgia. Din anul 1994, director al Ansamblului a fost prestigiosul interpret Liviu Vasilică. Printr-o muncă asiduă, el a reuşit să imprime acestuia o notă de acurateţe şi autenticitate rar întâlnite la alte ansambluri din ţară.
Orchestra este constituită din muzicanţi de înaltă valoare, care au cunoscut consacrarea datorită virtuozităţii şi stilului lor autentic de interpretare. Specifică este alternanţa orchestrală, între taraful tradiţional (ţambal, vioară, cobză, fluier, nai) şi formaţia completă, ce adaugă acestuia clarinetul, acordeonul şi trompeta.
Grupul vocal bărbătesc “Burnasul” demonstrează, de peste cincisprezece ani, că orice apariţie scenică înseamnă o adevărată lecţie de folclor autentic.
Formaţia de dansuri populare prezintă suite ce cuprind piese coregrafice din toate zonele ţării, de o mare valoare artistică şi documentară. De-a lungul timpului, formaţia a fost pregătită de coregrafi de seamă ai folclorului românesc: Tita Sever, Viorel Vatamaniuc, Emilian Dumitru sau Marin Barbu.
ANSAMBLUL ACADEMIC DE FOLCLOR AL STUDENŢILOR DIN MARIBOR – formaţie participantă la Festivalul Internaţional de Folcor „CEAHLĂUL”, ediţia a XVIII, 2015
Între 31 iulie şi 5 august, Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ va organiza cea de a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor "Ceahlăul".
Ansamblul Academic de Folclor al Studenţilor din Maribor, cel de-al doilea oraş ca mărime din Slovenia după Ljubljana, are aproape o sută de membri, tineri dansatori, solişti şi instrumentişti. Gruparea artistică reprezintă una dintre cele mai mari şi valoroase formaţii folclorice din Slovenia. Ansamblul a fost înfiinţat în 1964, ca rezultat al preocupărilor culturale ale studenţilor din Maribor. Astăzi, susţine spectacole de dans şi muzică, atât în ţară, cât şi în străinătate, purtând bogata moştenire culturală a Sloveniei în jurul lumii, în Europa, cele două Americi, Asia şi Australia.
Spectacolele Ansamblului din Maribor, care înseamnă o combinaţie de programe artistice valoroase, ce cuprind treizeci de dansuri diferite din toate regiunile slovene, au fost aplaudate şi apreciate nu numai de publicul european, ci şi de cel din Israel, S.U.A., Canada, Macau, Australia, Mexic, Venezuela, Peru, Rusia, Japonia şi Insulele Cook.
Ansamblul Academic de Folclor al Studenţilor din Maribor a primit numeroase premii pentru prestaţiile de înaltă ţinută. Printre acestea, se numără Placheta de Aur a Asociaţiei Organizatorice Culturale din Maribor şi Placheta de Aur „Marlot” pentru Artă Populară.
Grupul este implicat în organizarea unuia dintre cele mai bune festivaluri internaţionale C.I.O.F.F. (Consiliul Internaţional al Organizatorilor de Festivaluri Folclorice) ale Europei, „Folkart” din Maribor.
Ansamblul Folcloric ,,MUGURELUL” (Cernavodă – Constanţa) - formaţie participantă la Festivalul Internaţional de Folcor "CEAHLĂUL", ediţia a XVIII, 2015
Înfiinţat în anul 1999, în subordinea Casei de Cultură „I. D. Chirescu” din Cernavodă, Ansamblul folcloric „Mugurelul” are în componenţă dansatori copii şi tineri. Din 2006, instructorul ansamblului este Mariana Mazilu, fostă componentă a corpului de dansatori.
Ansamblul folcloric „Mugurelul” s-a bucurat de-a lungul timpului nu numai de aprecierea publicului, ci şi de cea a specialiştilor. Dovadă sunt diplomele şi trofeele obţinute în urma participărilor la evenimente naţionale de prestigiu: Festivalul Naţional de Folclor „Dobroge, mândră grădină!”, Festivalul „Callatis” de la Mangalia, Festivalul Folcloric „Szejke” (Odorheiu Secuiesc), Festivalul „Rădăcini comune” (Negru Vodă), festivalurile „După datina străbună” şi „Rodul pământului” de la Cumpăna (Constanţa), Festivalul „Dan Moisescu” (Topalu - Constanţa), Festivalul „Lotca de argint” (Ghindăreşti - Constanţa).
Formaţia constănţeană a participat şi la festivaluri în străinătate – Bulgaria, Turcia, Grecia şi Republica Moldova.
Repertoriul artiştilor de la „Mugurelul” din Cernavodă cuprinde suite de dansuri din toate zonele etnofolclorice ale ţării, dar şi dansuri ale etniilor conlocuitoare – dansuri ruseşti sau turceşti.
Ansamblul se bucură de o strânsă colaborare cu îndrăgita interpretă a cântecului dobrogean, Aneta Stan, participând, împreună, la diverse emisiuni folclorice de televiziune şi la spectacolul care a omagiat întreaga carieră a artistei.
"Vacanţele Muzicale" s-au încheiat, dar ecourile încă se fac auzite
Primim, prin intermediul doamnei Alexandra Enache, un mesaj de la "Kamerata Kronstadt". Orchestra dirijată de Cristian Oroşanu a deschis ediţia de anul acesta a "Vacanţelor".
"ECOURI DE «VACANŢE»
Am acceptat cu bucurie invitaţia de a concerta în deschiderea «Vacanţelor Muzicale». Am urcat pe scena festivalului, pentru prima dată, cu emoţia şi onoarea de a fi parte dintr-un eveniment cultural cu o însemnată tradiţie, în faţa unui public cald, iubitor de muzică şi cultură. Datorită publicului, dar şi a entuziaştilor şi neobosiţilor organizatori, am avut parte de o experienţă muzicală deosebită. De aceea, noi, «Kamerata Kronstadt» vom reveni oricând cu mare plăcere la frumoasele «Vacanţe Muzicale».”
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FOLCLOR „CEAHLĂUL”,ediţia a XVIII-a, 31 iulie – 5 august 2015
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FOLCLOR „CEAHLĂUL”, ediţia a XVIII-a, 31 iulie-5 august 2015
Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ organizează, sub patronajul Consiliului Judeţean Neamţ, în perioada 31 iulie-5 august, cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor „Ceahlăul”. Ansambluri folclorice din Slovenia, Ungaria, India, Slovacia, dar şi formaţii din Argeş, Teleorman, Bistriţa Năsăud, Constanta şi Ansamblul folcloric „Floricică de la Munte” al Centrului pentru Cultură „Carmen Saeculare” Neamţ vor susţine spectacole la Piatra-Neamţ (31 iulie), Tîrgu Neamţ (1 august), Durău-comuna Ceahlău (2 august), Bicaz (3 august), Roznov (4 august) şi, din nou, la Piatra-Neamţ (5 august).
Seara festivă de la Piatra-Neamţ, de pe 5 august, va avea ca invitată specială Orchestra „Lăutarii din Chişinău”, condusă de Nicolae Botgros.
În toate cele cinci locaţii, spectacolele vor avea loc în aer liber, iar accesul publicului va fi gratuit.
Partenerii Festivalului Internaţional de Folclor „Ceahlăul”sunt Primăria şi Consiliul Local Piatra-Neamţ, Primăria şi Consiliul Local Tîrgu Neamţ, Primăria şi Consiliul Local Ceahlău, Primăria şi Consiliul Local Bicaz, Primăria şi Consiliul Local Roznov.
PROGRAM:
31 iulie, Piatra-Neamţ:
- orele 10.00-12.00: sosirea formaţiilor;
- orele 12.00-15.00: repetiţii;
- ora 17.00: primirea delegaţiilor oficiale la Consiliul Judeţean Neamţ
- ora 18.00: parada portului popular pe traseul: Teatrul Tineretului – Casa de Cultură Piatra-Neamţ – Muzeul de Istorie – Hotel „Ceahlăul” – Teatrul Tineretului;
ora 19.00: deschiderea oficială a Festivalului Internaţional de Folclor „Ceahlăul”;
ora 19.15: spectacolul formaţiilor invitate
1 august, Tîrgu Neamţ:
- ora 18.30: parada portului popular;
- ora 19.00: spectacolul formaţiilor invitate
2 august, Staţiunea Durău:
- ora 15.00: parada portului popular;
- ora 15.30: spectacolul formaţiilor invitate
3 august, Bicaz:
- ora 18.30: parada portului popular;
- ora 19.00: spectacolul formaţiilor invitate (fiecare formaţie va susţine un program de 20 de minute).
4 august, Roznov:
- ora 16.30: parada portului popular;
- ora 17.00: spectacolul formaţiilor invitate (fiecare formaţie va susţine un program de 20 de minute).
5 august, Piatra-Neamţ:
- ora 19.00: închiderea oficială a Festivalului Internaţional de Folclor „Ceahlăul”; spectacol folcloric al formaţiilor invitate
ora 21.00: Concert al Orchestrei „Lăutarii din Chişinău”, condusă de Nicolae Botgros.
IMPRESII DE LA VACANŢELE MUZICALE 2015
Ediţia a XLII-a afestivalului "Vacanţe muzicale" s-a încheiat. Dincolo de succesul la public de care s-au bucurat toate cele douăsprezece spectacole, organizatorul, Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ, a căutat să afle părerea artiştilor invitaţi la festival.
„Am venit cu mare drag la «Vacanţele Muzicale de la Piatra-Neamţ». Cânt pentru prima dată la această prestigioasă manifestare culturală. Am mai cântat la Piatra, în stagiunea muzicală permanentă, cu Mihaela Spiridon. Am auzit foarte multe lucruri bune despre «Vacanţe», lucru care m-a determinat să-mi doresc foarte mult să cânt pe scena festivalului acesta. Iată că acum am reuşit. Aşteptările legate de ceea ce se întâmplă aici mi-au fost confirmate. Locul, acest centru istoric, Piaţa Turnului cum o denumesc cei de aici, este încântător. Chiar am avut senzaţia că mă aflu într-un mic orăşel din Germania unde se organizează ceva apropiat. Loc deschis, aerisit, vestigii istorice la un pas de scenă, lume destinsă. M-am simţit minunat.”
Cristina ANGHELESCU (violonistă)
_______
Cristina Anghelescu a început studiul viorii la vârsta de şase ani cu tatăl său, violonistul Aurelian Anghelescu, cel care i-a îndrumat cu atenţie şi profesionalism formarea artistică.
Ulterior, Cristina Anghelescu a absolvit Universitatea de Muzică din Bucureşti, la clasa Maestrului Ştefan Gheorghiu (discipol al lui David Oistrakh). În prezent este solista Orchestrelor “Radio” – Bucureşti.
Este câştigătoarea concursurilor internaţionale “Jean Sibelius” (Helsinki 1990), “Alberto Curci” (Napoli 1983), “Dr. Luis Sigall” (Viña del Mar, Chile, 1985) şi Andria (1991). A obţinut, de asemenea, premiul V la “J. Thiba ud” (Paris, 1981), premiul IV la “Tibor Varga” (Sion, 1983) şi premiul IV la Concursul “P. I. Tschaikowsky” (Moscova, 1986).
Prezenţă activă pe toate scenele din România încă din perioada studenţiei, Cristina Anghelescu a fost invitată şi re-invitată să concerteze în săli renumite ca Schauspielhaus din Berlin, Tschaikowsky Hall – Moscow, Teatro Monumental y Auditorium – Madrid, Smetana Hall – Prague, St. John’s Smith Square – London, Finlandia Hall – Helsinki, cu orchestre importante la Dresda, Paris, Praga, Bratislava, Caracas, Moscova, Budapesta, Londra, precum şi cu Orchestrele Radio din Helsinki şi Madrid.
A colaborat cu maeştri cunoscuţi, ca Leif Segerstam, Jukka Pekka Saraste, Erich Bergel şi cu toţi dirijorii români.
A efectuat numeroase turnee de concerte şi recitaluri în toate ţările Europei, în Taiwan, America de Sud şi cea de Nord, Africa de Sud.
A efectuat numeroase înregistrări, multe dintre ele apărând pe CD, cu concertele de Mozart, Ceaikowsky, Mendelssohn-Bartholdy, „Anotimpurile” de Vivaldi şi cu cele două Concerte compuse de George Lloyd, alături de renumita orchestră “Philarmonia” din Londra.
♣
„Am mai fost prezenţi în programele festivalului la alte trei ediţii. Ca de fiecare dată, experienţa trăită la «Vacanţele Muzicale» a fost una deosebită. Cadrul natural al împrejurimilor, entuziasmul organizatorilor, setea de muzică bună a publicului, toate acestea ne-au ajutat să oferim spectacole care, cred, au rămas în memoria afectivă a oamenilor. Aşa cum şi noi ne aducem aminte cu plăcere de Piatra-Neamţ şi să răspundem imediat invitaţiei, atunci când apare.”
Voicu ENĂCHESCU (iniţiator, manager şi dirijor al Corului de cameră „Preludiu”)
♣
„Piatra-Neamţ este un oraş superb şi curat, cu împrejurimi pline de poezie, cu oameni ospitalieri şi de toată isprava. Ani de zile am oglindit la T.V.R. acest Festival, cunoscându-i astfel pe mulţi dintre cei care s-au ocupat de destinele «VACANŢELOR MUZICALE»: Constantin Potângă, Gheorghe Bunghez, Cornel Nicoară, Horia Alupului. Cu mare plăcere mi-aduc aminte şi astăzi de zilele petrecute acolo.”
Luminiţa CONSTANTINESCU (muzicolog, jurnalist de televiziune)
♣
„O mare surpriză am avut la spectacolul nostru de la «Vacanţe muzicale»: numărul mare de spectatori care au umplut spaţiul din aer liber şi care, ulterior, după începerea ploii, ne-au urmat în sală! Nu ne aşteptam la un asemenea succes la public. Ne bucură faptul că, la rândul nostru, am reuşit să facem şi noi o surpriză plăcută. Am simţit că publicului i-a plăcut ceea ce am prezentat noi. Un public cald, alături de artişti, aşa cum ne dorim să avem pe oriunde mergem.”
Constantin RĂILEANU (iniţiatorul şi managerul formaţiei „Anton Pann”)
♣
„Mulţumesc Piatra-Neamţ şi organizatorilor Festivalului "Vacanţe muzicale" pentru o seară atât de frumoasă şi plină de energie extraordinară!
Un public INCREDIBIL!!!
Plec spre casă profund emoţionată şi port în suflet experienţa unei întâlniri de graţie: o legătură artistică şi sufletească minunată cu Maestrul Valentin Doni!
Sunt fericită că l-am întâlnit şi am putut cunoaşte sentimentul de a cânta liber, fără a ieşi din ceea ce au scris compozitorii! Se întâmplă rar şi tocmai de aceea sunt momente extrem de preţioase!
Un mare dirijor şi un om de mare calitate umană!”
Irina IORDĂCHESCU (soprană)
Seara finala a ediţiei a XLII-a a Vacanţelor muzicale
Sâmbătă seara se încheie ediţia a XLII-a a „Vacanţelor muzicale”. Concertul final va fi unul de înaltă ţinută, aşa cum sunt şi invitaţii acestui eveniment. Soprana Irina Iordăchescu, pentru prima dată într-un concert la Piatra-Neamţ, va fi secondată de către orchestra simfonică a Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, dirijată de Valentin Doni.
Irina Iordăchescu (soprană)
Soprana Irina Iordăchescu s-a născut la Bucureşti, într-o familie de artişti, tatăl său fiind baritonul Dan Iordăchescu.
Este absolventă a Universităţii de Muzică Bucureşti.
Palmaresul său cuprinde premii importante la concursuri naţionale şi internaţionale ca: „Ionel Perlea”, „Mihail Jora”, „G. B. Viotti” (Italia), „Maria Callas” (Grecia), „Sylvia Geszty” (Spania), „Vincenzo Bellini” (Italia), „I.V.C. – s’ Hertogenbosch” (Olanda) şi „Alfredo Giacomotti” (Italia).
Distincţii care i-au fost acordate: “Premiul pentru cel mai bun solist de operă din România” – Revista VIP şi Premiul ''Iosif Sava'' – Radiodifuziunea Română.
În străinătate a cântat roluri principale în producţii de operă şi concerte cu orchestra pe scene importante ca: Teatro alla Scala (Milano), Teatro Dante Alighieri (Ravenna), Teatro Municipale di Piacenza, Teatro Massimo V. Bellini – Italia, Glyndebourne Opera Festival – Anglia, Sankt Margarethen Opernfestspiele – Austria, Isaac Stern Concert Hall - Carnegie Hall (New York), Teatrul Perez Galdos (Las Palmas) – Spania, Ateneul Român Filarmonica „George Enescu”, Operele de Stat din Sofia, Russe, Varna – Bulgaria, Bergen Opera – Norvegia, Vaasa City Concert Hall – Finlanda, Thessaloniki Great Concert Hall – Greece, Sala de Concerte „P.I. Ceaikovski” – Moscova şi Filarmonica din Sankt Petersburg – Rusia, Sala Mare a Filarmonicii Mulhouse – Franţa , Salle Flagey Bruxelles – Belgia, Sala Auditorium din Barcelona – Spania, Theater Capitole Gent & SB–Vlaamse Opera Antwerpen – Belgia, Abay State Opera House - Almaty (Kazakhstan), KIOI Concert Hall Tokyo – Japan.
În anul 2005 a revenit pe scena Operei Naţionale Bucureşti (după debutul din 2001 în rolul Paminei din „Flautul fermecat” de W. A. Mozart) în rolurile principale din „Lucia di Lammermoor”, „La Traviata”, „Rigoletto”, „Don Pasquale”, „Le Nozze di Figaro”, „Cosi fan tutte”, „Flautul fermecat”, „Turandot”, „La Boheme”, „Elixirul dragostei”.
Din 2000 este colaborator permanent al Filarmonicilor de Stat din România.
În străinătate a cântat cu dirijori de talie internaţională. precum Riccardo Muti, Sir Neville Marriner, Roberto Abbado, Paul Nadler, Mihail Tatarnikov, Nayden Todorov, Kirill Karabits, Jin Wang, Borislav Ivanov, Cyril Diederich iar în Romania cu Cristian Mandeal, Cristian Badea, Horia Andreescu, Iurie Florea, Tiberiu Soare, Gheorghe Costin, Cristian Sandu, Vlad Conta, Florentin Mihăescu.
În 2013 cântă în Festivalul Internaţional „George Enescu”, sub bagheta lui Sir Neville Marriner şi în Gala de Operă sub bagheta Maestrului Jin Wang, pentru ca mai târziu să fie invitată sa cânte „La Traviata” în Belgia (în Theatre Capitole Gent şi Antwerpen Opera Theatre) sub conducerea muzicală a Maestrului Borislav Ivanov şi pe scena Teatrului de Operă din Bergen (Norvegia) sub bagheta dirijoarei Anne Randine Overby.
Anul 2014 aduce apariţii pe scene importante în concerte sau spectacole: „La Traviata” la Opera de Stat din Sofia (Bulgaria), Concert R. Strauss / J. Strauss la Ateneul Român, debut în rolul Mimi din „La Boheme” la Opera Naţională Bucureşti, interpretează Vier letzte Lieder - R.Strauss şi Misa în si minor de J. S. Bach la Sala Radio, Gale de Opera la Vaasa Stadthaus Concert Hall (Finlanda), Teatrul de Operă din Stradella (Italia) şi State Opera din Almaty (Kazakhstan).
Printre alte apariţii ale sopranei, stagiunea 2014-2015 aduce colaborări noi pe scenele din ţară şi străinătate, printre care Concertul de gala pe scena Kioi Concert Hall în Tokyo (Japonia), concert in Sala de Concerte a Teatrului La Fenice din Venezia (Italia); Requiem-ul de G. Verdi la Coventry Cathedral în Birmingham (U.K.), debut în rolul Desdemonei pe scena Operei din Varna (Bulgaria), recital pe scena Ateneului Român şi revenirea în rolul Adinei din „Elixirul dragostei” de G. Donizetti pe scena Operei Naţionale Bucureşti.
Filarmonica „Mihail Jora” Bacău
De la înfiinţarea sa, consfinţită în 16 octombrie 1956, Filarmonica "Mihail Jora" din Bacău a realizat un continuu crescendo, graţie activităţii muzicale desfăşurate la început sub îndrumarea dirijorilor Eugen Pricope şi Igor Ciornei, dar şi a calităţii profesionale a membrilor orchestrei. Astăzi, orchestra reuneşte un grup de şaptezeci şi cinci de muzicieni talentaţi. Majoritatea instrumentiştilor fac parte din diferite formaţii camerale, cum ar fi orchestra de cameră "Tescana"; renumitul "Trio Syrinx" (flaut- Dorel Baicu, oboi- Dorin Gliga, fagot- Pavel Ionescu), câştigător a şase premii internaţionale la cele mai importante competiţii; cvartetul de fagoturi "Fagottissimo"; Cvartetul "Consonanţe"; Duo "Capriccio"; Trio „Ateneu”.
Repertoriul permanent al orchestrei cuprinde lucrări simfonice, vocal-simfonice şi de cameră din diferite perioade de creaţie şi stiluri muzicale: baroc, clasic, romantic, contemporan. Pe lângă concertele săptămânale din cadrul stagiunii, filarmonica organizează diferite festivaluri internaţionale cum ar fi: "Enescu, Orfeul Moldav", "Zilele Muzicii Contemporane", "Atelierul Tinerilor Compozitori", Cursurile internaţionale de dirijat. O constanţă a activităţii instituţiei din ultimii douăzeci de ani o constituie participarea la numeroase concursuri internaţionale pentru a acompania semifinaliştii şi finaliştii selecţionaţi de juriu la pian, vioară, canto şi instrumente de suflat (Italia - Citta di Cantu, Valsesia Musica, Barletta, A.M.A. Calabria, Racconigi, Brescia; Franţa - Floraisons Musicales, Aix - en - Provence; Spania - Madrid; SUA - Altamura Music Festival on the Greene).
Datorită valorii sale artistice, orchestra a fost solicitată să colaboreze pentru a imprima CD-uri cu diferite case de discuri din Europa: Electrecord (România), Edi Pan, Musica Insieme, Exess (Italia), Cadenza Music Production (Germania). De la înfiinţare, a susţinut peste două mii de concerte în Italia, Franţa, Germania, Spania, Gibraltar, SUA, Grecia, Malta, Olanda, Austria, Elveţia, Ucraina, Moldova, Coreea, China. A participat la festivalul "Altamura Music Festival On The Greene" şi la a XX-a aniversare a Festivalului "Ludvig van Beethoven" (Long Island, SUA, 2001).
Despre instituţia băcăuană, de-a lungul vremii, s-au exprimat o serie întreagă de oameni de muzică. "Mi-e dragă Filarmonica din Bacău pentru seriozitate, pentru felul cum a evoluat, pentru preocupările pe care le are". (Ilarion Ionescu Galaţi); "Dacă la început era în formare şi nu avea condiţii bune de dezvoltare, neavând sală de repetiţii şi concert, astăzi este una dintre orchestrele cele mai bune din ţară, având condiţii excelente pentru a-şi desfăşura activitatea". (Valentin Gheorghiu); "Inconfundabila-i emblemă «Mihail Jora» i-a sporit Filarmonicii notorietatea încă din 1991, iar ceea ce o situează printre cele mai originale şi rodnice instituţii de profil din ţară, este organizarea şi patronajul manifestărilor anuale ale Zilelor Muzicii Contemporane". (Felicia Donceanu)
Valentin Doni
Valentin Doni, muzician complex, este cunoscut în triplă ipostază: de dirijor, compozitor şi interpret. A urmat cursurile Institutului de Arte „Gavriil Musicescu” din Chişinău, înt
re 1973 şi 1978, la clasa de dirijat a profesorului Isai Alterman şi la cea de compoziţie a profesorului Pavel Rivilis.
În calitate de instrumentist – contrabas şi vioară – a activat în orchestrele de muzică populară „Folclor”, „Mărţişor” şi în Orchestra Naţională de Cameră din Republica Moldova. În calitate de contrabasist, a colaborat cu orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, România şi Orchestra Simfonică Europeană din Spania.
Valentin Doni a desfăşurat şi o activitate didactică, în calitate profesor la Institutul de Arte „Gavriil Musicescu” (1980-1988) şi la Colegiul Republican de Muzică (1985-1987), ambele instituţii fiind din Chişinău.
Valentin Doni a început cariera de dirijor la conducerea orchestrei de muzică populară „Folclor” a companiei de stat „Teleradio – Moldova” (1986 - 1989). Între 1990 şi 1992 a funcţionat la Ministerul Culturii din Republica Moldova în cadrul Departamentului de colaborare cu Uniunile de creaţie.
În perioada 1991 – 2004 a fost dirijor permanent al Orchestrei Simfonice a Filarmonicii Naţionale din Republica Moldova, din 1998 pînă în 2004 deţinând şi funcţia de director artistic şi prim dirijor.
În 1990 – 1992 a urmat un stagiu (desfăşurat în România şi Republica Moldova) cu dirijorul Ovidiu Bălan, iar în 1992 – 1993 s-a perfecţionat la Conservatorul Naţional Regional din Rueil – Malmaison (Franţa ), cu profesorul Jean-Sebastien Bereau. A mai beneficiat de stagii de perfecţionare în anul 2000, la Academia de Muzică din Lyon şi la Filarmonica din Lille (Franţa).
Cu orchestra sa, dirijorul a întreprins turnee în Italia, Spania, Portugalia, România, Franţa, Austria, Ucraina, însumând un număr important de concerte în care a prezentat de la capodopere ale muzicii universale până la piese contemporane în prima audiţie. Valentin Doni acompaniază atât solişti consacraţi, cât şi tineri interpreţi şi este recunoscut prin promovarea creaţiilor compozitorilor contemporani în festivaluri precum "Mărţişor", "Zilele muzicii noi", "Nopţile pianistice" din Republica Moldova, precum şi în "Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi" (2011, 2012) din România.
Vineri la VACANŢE MUZICALE 2015
Ziua de vineri, la VACANŢELE MUZICALE 2015, începe cu recitalul cursurilor de măiestrie. De la ora 19, la sala "Calistrat Hogaş" a Consiliului judeţean, studenţii cursului de chitară păstorit de Constantin Andrei şi cei de la cursul de flaut coordonat de Dorel Baicu, vor ieşi la rampă cu creaţii din muzica clasică, creaţii care au fost studiate în sălile de curs. Acompaniamentul de pian este asigurat de către reputata pianistă şi prietenă statornică a VACANŢELOR MUZICALE, Verona Maier.
În Piaţa Turnului, la ora 21, va poposi vreme de aproape două ore trupa "TAXI".
Constantin Andrei va susţine la Vacanţele muzicale 2015 cursul de măiestrie dedicat chitarei clasice.
Constantin Andrei s-a născut la data de 13 iunie 1966 la Bucureşti.
Absolvent al Şcolii Populare de Artă Bucureşti în 1982 la clasa prof. Simion Sihota, iar apoi al Academiei de Arte “George Enescu” din Iaşi, la clasa conf. univ. Mihai Babii, face parte din prima promoţie (1995) din România de absolvenţi universitari cu specialitatea chitară clasică.
Din anul 2007 este Conferenţiar universitar doctor la catedra de chitară a Academiei de Muzică “Gh. Dima” din Cluj-Napoca şi la Facultatea de Muzică din Piatra-Neamţ.
Deţine o bogată experienţă, dovadă fiind numeroasele participări la manifestări muzicale de prestigiu. Astfel, a susţinut recitaluri la: Atheneul Român, Castres, Albi, Mazamet în Franţa, Institut für Musik Osnabrück în Germania, Conservatorio di Musica di Cosenza în Italia; Sălile Radio din Bucureşti, Cluj, Iaşi; Filarmonicile din Iaşi, Cluj-Napoca, Braşov, Constanţa, Sibiu, Craiova, Tg.-Mureş, Satu Mare, Botoşani, Oradea; la Piatra-Neamţ (cu ocazia “Vacanţelor muzicale”) şi la Castelul Corvinilor de la Hunedoara; Muzeele de Artă din: Iaşi, Cluj-Napoca, Oradea, Satu-Mare, Bistriţa, Biblioteca Judeţeană „G.T.Kirileanu” din Piatra-Neamţ, Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” din Oneşti.
Numele său este legat de realizarea unei prime audiţii absolute, cea a concertului pentru chitară şi orchestră de Dumitru Capoianu, prezentat mai întâi la Filarmonica din Târgu-Mureş, în 21 iunie 1989, sub bagheta lui Horia Andreescu, iar apoi sub cea a dirijorilor Ilarion Ionescu-Galaţi, Petre Sbârcea, Modest Cichirdan şi Robert Houlihan.
Din 1993, a participat la cursurile de master-class ale chitariştilor Costas Cotsiolis, John Duarte, Pablo Márquez, Michel Sadanowsky, Claire Stancu-Delerue, Roland Mueller şi de asemenea ale cvartetului de chitare din Champagne-Ardenne (Franţa), acest ultim curs desfăşurându-se la Vacanţele muzicale de la Piatra-Neamţ.
De asemenea a organizat cursuri de măiestrie în cadrul Academiei de Muzică “Gh. Dima”- Cluj-Napoca, cursuri suţinute de Claire Stancu-Delerue în 1997, R. Mueller în 1999, Ulrich Müller în 2005 şi Ennio Guerato în 2010.
Din 1996 este membru în juriile Festivalurilor Internaţionale de la Sinaia şi Craiova, precum şi în ale celor de la Iaşi şi Alba Iulia. În anul 2003 înfiinţează la Cluj-Napoca Festivalul Naţional de Chitară, iar din 2005 Festivalul Internaţional de Chitară TRANSILVANIA, de atunci şi până în prezent fiind directorul artistic al acestui festival.
În 30 aprilie 2004 îşi susţine teza de doctorat cu titlul : « Renaşterea şi Barocul Muzical – Epoci ale Lăutei şi Chitarei – Transcripţia pieselor vocale şi de dans de la Lăută la Chitară».
Din 27 martie până în 2 aprilie 2006 este invitat în Germania pentru a susţine cursuri de măiestrie şi două recitaluri la „ Institut für Musik Fachochule” din Osnabrück.
În luna februarie 2006 a luat fiinţă la Cluj-Napoca Asociaţia de Chitară Transilvania, instituţie nonguvernamentală, non profit, ce are ca obiectiv principal promovarea şi dezvoltarea şcolii interpretative româneşti de chitară atât în ţară cât şi peste hotare, al cărei preşedinte este.
Începând cu anul 2008 deţine funcţia de Decan al Facultăţii de Muzică din Piatra Neamţ, iar din anul 2011 este Director al Filialei Piatra Neamţ.
În perioada 05-08 aprile 2011 a fost invitatat la Conservatorio di Musica di Cosenza- Italia pentru a susține cursuri de măiestrie și un recital.
Desfăşurând o activitate de concert foarte bogată, au susţinut recitaluri şi concerte cu Activează, din 2000 ca membru al Trio-ului de chitare ANDREI, iar din 2004, împreună cu violonistul Titus Flueraş în formaţia camerală „Duo Melos”, iar împreună cu aceste formaţii a concertat în ţări ca: România, Ungaria, Austria, Italia, Spania, Belgia, Franţa, Germania, Olanda, China, SUA, Japonia etc. Agenda lor concertistică este bogată şi variată ca şi repertoriul pe care-l abordează: Fr.Biber, A.Vivaldi, B. Marcello,G. Fr. Händel, M. Giuliani, F. Carulli, F. Sor, A. Diabelli, E. Granados, I. Albeniz, N. Paganini, F. Margola, J. Nin, R. Di Marino, A. Andrei, B.Bartok, A. Piazzolla.
Singur, dar şi împreună cu alţi colegi artişti, a efectuat o serie de înregistrări, însumând până la momentul de faţă paisprezece albume.
Dorel Baicu Simon va susţine, în cadrul ediţiei curente a Vacanţelor muzicale, cursul de măiestrie destinat studenţilor care studiază flautul.
Născut în 1959 la Constanţa, Dorel Baicu studiază flautul în Bucureşti cu profesorii Virgil Opriţoiu şi Virgil Frâncu.
Absolvent al Conservatorului “C. Porumbescu” în 1982, se dedică unei cariere instrumentale cu veleităţi solistice, camerale şi orchestrale.
Studiază în Italia şi Germania cu maeştri de mare renume precum Antonio Bachelli si Pierre Yves Artoud, muzica de camera si muzica contemporana.
În 1982 fondează Trio “Syrinx” cu care dezvoltă în timp o activitate remarcabilă, dovadă fiind premiile naţionale şi internaţionale, precum si turnee (Rusia, Ucraina, Bulgaria, Italia, Germania, Spania, Anglia, Portugalia, Africa de Sud, China, Coreea, Brazilia, Norvegia, Malta, S.U.A. Africa de Sud,Grecia etc.) înregistrari, festivaluri naţionale şi internaţionale, numeroase participări la diverse manifestări artistice.
Este laureat al concursurilor de la: Llangollen – Anglia, Ancona –Italia, Stressa – Italia, Martigny –Elvetia, Capri – Italia, Tokyo – Japonia, precum şi al concursurilor naţionale de muzică de camera.
În 1985 înfiinţează (ca membru fondator) primul Festival de Muzică Contemporană în Bacău, iar în 1986 primeşte premiul Colegiului Criticilor Muzicali din România pentru popularizarea creaţiei muzicale contemporane româneşti.
Este membru fondator al Filarmonicii din Râmnicu Vâlcea şi al Concursului “Domenico Cimarosa”- din Aversa (Italia).
Este invitat în calitate de membru al juriului în diverse concursuri naţionale şi internaţionale, de flaut sau muzică de cameră, susţine numeroase cursuri de perfecţionare.
Cu Trio “Syrinx” a înregistrat pentru casa de discuri “Electrecord”, B.B.C. - Anglia, Edi – Pan din Italia.
În calitate de solist, a susţinut peste 200 de concerte în compania filarmonicilor din ţară sau din Italia, Franţa, Rusia, Bulgaria, Anglia, Spania etc. precum şi nenumărate recitaluri solistice, cu un repertoriu foarte vast, ce cuprinde lucrări reprezentative din literatura flautistică.
Este doctor în muzică, iar din anul 2007 se dedică şi activităţii pedagogice, în calitate de conferenţiar la catedra de flaut a Universităţii de Arte “G. Enescu” din Iaşi.
Concertează cu flaut “Aurumite” Verne.Q.Powell – Boston.
Verona Maier îndeplineşte, la ediţia a XLII-a a Vacanţelor muzicale, sarcina de corepetitor al festivalului. Pianistă cu o experienţă artistică şi pedagogică bogată, Verona Maier este o prezenţă constantă la Vacanţe, răspunzând cu amabilitate de fiecare dată când a fost solicitată.
Începe studiul pianului la vârsta de şase ani, la Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr. 2 din Bucureşti, iar din 1975 devine elevă a Liceului de Artă „George Enescu”, pe care îl absolvă în 1980. În vara aceluiaşi an este admisă la Universitatea de Muzică din Bucureşti, unde îşi încheie studiile la clasa de pian a profesoarelor Ioana Minei şi Ana Pittiş. În 1983 este deţinătoarea unei burse de studii din partea Guvernului francez pentru cursurile de pian ale Academiei de Vară de la Nisa. Este doctor în muzică şi, din 1990, cadru didactic la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, fiind în prezent conferenţiar la catedra de muzică de cameră. Desfăşoară o bogată activitate artistică, materializată în recitaluri, concerte şi cursuri de măiestrie (Italia, Elveţia, Franţa, Ungaria, Germania, Austria, Spania, Portugalia, Danemarca, Polonia, Suedia, Anglia, Cehia) şi participă la Festivalul Internaţional „George Enescu”, Festivalul Internaţional al Muzicii Noi şi Festivalul Artelor (Bucureşti), Festivalurile Internaţionale de la Palencia şi Santander (Spania), Festivalul „Festum Musicae” (Iaşi), Festivalul de Artă Medievală (Sighişoara), „Zilele Muzicii Româno-Americane” (Constanţa), Festivalul filmului elveţian (Bucureşti), Festivalul de Teatru Atelier (Sfântu Gheorghe), Festivalul „Max Deutsch” (Paris).
Alături de prestigioşi dirijori şi interpreţi din România şi din străinătate, apare în cadrul unor orchestre cum ar fi Orchestra de Cameră Radio, Orchestra de cameră „Simfonietta” sau Orchester Contemporary Opera Zürich, Orchestra Filarmonicii „George Enescu”, Orchestra Naţională Radio, Ansamblul „Concordia”. Manifestă o preferinţă deosebită pentru muzica de cameră, domeniu în care colaborează, între alţii, Daniel Kientzy (saxofon), Pierre Yves Artaud, Claudi Arimany, Alan Weiss, Virgil Frâncu (flaut), David Harris, Aurelian Octav Popa (clarinet), Remus Azoiţei, Florin Croitoru (vioară), Ioana Ostafi, (violoncel), Ion Ivan Roncea (harpă), Sarah Meredith, Elisabeth Lawrence (mezzo-soprane). Alături de Georgeta Stoleriu, Anca Iarosevici şi Robert Dumitrescu, face parte din formaţia de cameră Studioul de Muzică Veche, unde evoluează la clavecin şi percuţie. A realizat înregistrări şi a participat la numeroase emisiuni pentru radio şi televiziune, fiind prezentă pe şapte CD-uri realizate în ţară şi în străinătate. De asemenea, a fost solicitată de o serie de regizori români la realizarea consultanţei de specialitate la muzica mai multor filme pentru marele sau micul ecran: „Moara lui Călifar” (Şerban Marinescu, 1986), „O vară de neuitat” (Lucian Pintilie, 1994), „Craii de Curtea Veche” (Mircea Veroiu, 1996), „Scrisorile prietenului” (Mircea Veroiu, 1997).
În 2004, a fost distinsă cu medalia „Meritul cultural – clasa I”, de către Preşedinţia României.
Trupa „Taxi”
Având la activ peste o mie de concerte, o participare la Eurovision, şapte albume, numeroase videoclipuri, zeci de premii, „Taxi” este una dintre cele mai iubite trupe din România.
„Taxi” s-a lansat în 1999, venind direct cu o soluţie: „Criogenia lansează România”. Cântând despre „Luna” (”The Moon”), a ajuns să reprezinte România la Eurovision, la doar un an de la înfiinţare. Subiectele abordate au devenit apoi din ce în ce mai variate – de la mesaje sociale – „Aici sunt banii dumneavoastră” sau „Oamenii politici” –, la „Comunitaru’” sau „Americanofonia”, la balade cântate de generaţii întregi – „Jumătatea mea”, „Nu mai eşti”, „Mi-e dor şi doare”, „Ea încă mă iubeşte”, „Prea sus”, „Nebunia furtunii”, „Cineva, înaintea ta”, „Ai închis marea în ochi”, „Te văd în toate femeile”, „Stelele care cad”, „Dragostea ca o pereche de pantofi”.
În ultimii ani, Dan Teodorescu, împreună cu trupa sa, a continuat să aibă preocupări diverse: a explicat pe larg „Subtitrarea la români”, s-a preocupat de iluminatul stradal – „Strada mea cu-n singur bec”, după care a petrecut câteva zile pe plajă şi a depistat o „Dramă în Vamă”. A lansat mesaje motivaţionale – „Bă, treci la coadă!”, dar şi-a păstrat şi latura romantică, foarte bine reprezentată prin „Cele două cuvinte”, Non Stop” şi „Eşti iubibilă”. Trilogia celor două cuvinte a atras atenţia tuturor generaţiilor asupra trupei „Taxi”, cele trei videoclipuri având parte de nenumărate remake-uri.































