Ziua a patra a VACANŢELOR MUZICALE 2015
Joi, 9 iulie, în a patra zi de festival, pe scena „Vacanţelor Muzicale” vor urca studenţii reprezentanţi ai instituţiilor de învăţământ superior muzical din ţară. Pentru ediţia de anul acesta vor veni pianista Bianca Murariu şi tenorul Sergiu Coltan de la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj, violonista Alexandra Tănase şi violoncelistul Alexandru Totan de la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, iar fagotistul Alin Dănilă va reprezenta Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi.
Pianista BIANCA MURARIU, studentă în anul II de Master la Academia de Muzică "Gheorghe Dima" Cluj-Napoca, clasa prof. univ. dr. Adriana Bera, este o reprezentantă de frunte a tinerei generaţii de pianişti români . Nivelul său tehnic şi interpretativ i-a adus de-a lungul anilor numeroase premii, între care cele mai valoroase sunt: Premiul I si Marele Premiu la Concursul de Tehnică Pianistică, Botoşani 2009, Premiul I la Concursul Naţional de Interpretare ”Miniatura Romantică”, Galaţi 2009, Premiul I la Olimpiada Naţională de Interpretare, Bistriţa 2010, Diplomele de Excelenţă acordate de Guvernul României (2008) şi de Asociaţia Română din Laval, Canada (2009) unde a susţinut câteva recitaluri camerale şi solo.
Aflată pe o traiectorie artistică în plină ascensiune, pianista Bianca Murariu a evoluat în compania orchestrelor simfonice ale Filarmonicilor de Stat din Botoşani, Sibiu şi Cluj-Napoca.
Remarcându-se şi ca o excelentă interpretă de muzică de cameră, a participat trei ani la rând la Concursul Naţional de Muzică de Cameră ”Duo Pianistic” din Cluj-Napoca, obţinând de fiecare dată premii importante, culminând cu Marele Premiu în anul 2013.
În anul 2015 a participat la Concursul de Interpretare a Liedului ”Ionel Perlea”, Slobozia, unde a obţinut Premiul Special ”Victoria Ştefănescu” acordat de Fundaţia ACCUMM pentru duo cameral alături, de tenorul Sergiu Coltan.
Tenorul SERGIU COLTAN a absolvit Seminarul Teologic Ortodox Român ”Sf. Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare (2008) şi, ulterior, Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii ”Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca. În anul 2009 a fost admis la Academia de Muzică ”Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, secţia canto, la clasa conf. univ. dr. Marius Vlad Budoiu, unde a absolvit nivelul de licenţă în 2013, iar în prezent este masterand al aceleiaşi academii, în anul II de studii. A participat la masterclass-ul pentru duo-lied, cu prof. Axel Bauni de la Universität der Künste Berlin, din cadrul Festivalului Internaţional „Sigismund Toduță” 2015, organizat de Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.
În anul 2013 a fost distins cu Premiul Special al Juriului în cadrul Concursului Mozart – ediţia a XX-a, Cluj-Napoca, iar în mai 2015, cu premiul II la Festivalul şi Concursul Naţional de Interpretare a Liedului “Ionel Perlea”, ediţia a XXIV-a, Slobozia.
Activitatea sa artistică cuprinde colaborări cu Opera Naţională Română din Cluj-Napoca, Opera Maghiară din Cluj-Napoca, Filarmonica “Transilvania” Cluj-Napoca, Filarmonica ”Dinu Lipatti” Satu Mare, Filarmonica „Oltenia” Craiova.
ALEXANDRA TĂNASE este masterand al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, la clasa de vioară a domnului conf. univ. dr. Ladislau Csendeş. A urmat studiile de licenţă sub îndrumarea lect. univ. dr. Ioana Croitoru. S-a perfecţionat la cursuri de măiestrie cu Ida Handel şi Ronny Rogoff (în cadrul Festivalului „Sergiu Celibidache”), precum şi cu Gabriel Croitoru şi Octavian Raţiu.
Violonista Alexandra Tănase a obţinut mai multe premii naţionale. Este, din acest an, beneficiara unei burse de studii la Academia „ICONARTS”.
A susţinut recitaluri în ţară şi străinătate (Paris, Aachen).
Este preocupată de muzica contemporană, pe care o consideră o modalitate perfectă pentru diversificarea mijloacelor de expresie şi a capacităţii de comunicare.
Are o colaborare constantă cu Orchestra Filarmonicii „George Enescu” din Bucureşti.
ALEXANDRU TOTAN este student al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti. Discipol al prof. univ. dr. Marin Cazacu, provine dintr-o familie de muzicieni (mama - regretata Silvia Totan, tatăl - dirijorul Florin Totan). A început studiul violoncelului la Liceul „George Enescu” din Bucureşti sub îndrumarea lui Dan Totan (unchiul său).
Are în palmares câteva premii obţinute, dintre care amintim cele mai recente, în această primăvară, Premiul I la Concursul „Paul Constantinescu” şi Premiul II la Concursul „Drumul spre celebritate”.
Colaborează cu orchestre, precum Orchestra Română de Tineret, Camerata Regală şi cu Ansamblul „Violoncelissimo”.
A susţinut mai multe recitaluri de muzică de cameră, aceasta constituind o preocupare permanentă a tânărului muzician.
ALIN DĂNILĂ este student în anul IV la clasa de fagot a conf. univ. dr. Dumitru Iosub. Are la activ participări la concursuri interne şi internaţionale. Cele mai importante distincţii obţinute sunt: Premiul special al juriului la Concursul Naţional de fagot organizat de Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti (2011), Premiul I la Concursul Internaţional de fagot de la Iaşi, ediţia I (2013).
A concertat alături de Filarmonicile „Mihail Jora” din Bacău şi „Ion Dumitrescu”, la Râmnicu Vâlcea participând la Festivalul tinerilor interpreţi, 2014.
Face parte din cvintetul „Solaris” al Universităţii de Arte „George Enescu” din Iaşi, formaţie cu care a participat la Festivalul Muzicii de cameră, Braşov (2014).
Recent a participat la Concursul pentru cursuri de orchestră organizat de Academia de muzică din Göteborg, Suedia.
Anul trecut a urcat pe scena „Vacanţelor Muzicale”, interpretând Concertul pentru fagot şi orchestră de Rossini.
Seara, de la ora 21, în Piaţa Turnului, va cânta celebra formaţie de muzică veche "Anton Pann". Acest spectacol este gândit ca noutate în cadrul programelor artistice a Vacanţelor.
Formaţia de muzică veche „Anton Pann”
Înfiinţată în anul 2004, sub coordonarea lui Constantin Răileanu, formaţia vocal-instrumentală de muzică veche „Anton Pann” reuneşte o echipă de muzicieni care au în comun pasiunea pentru cultura româneasca veche şi pentru readucerea la lumină a universului sonor specific acestui spaţiu în urma cu câteva veacuri.
Strădania echipei „Anton Pann” se concentrează pe a readuce în atenţia contemporaneităţii şi, totodată, de a valorifica repertoriul întâlnit odinioară la curţile domneşti şi boiereşti româneşti, fără a ignora, însă, muzica mahalalelor şi a satelor. 
Muzica propusă nu are pretenţii exhaustive, ci reprezintă o posibilă manieră de redare şi înţelegere a muzicii vechi. Aranjamentele orchestrale sunt fundamentate pe cercetare, însă accentul cade pe oglindirea ethosului vremii şi pe vitalizarea muzicii vechi, prin suflul tineresc al formaţiei. Spaţiul românesc, ca şi cel balcanic, reprezintă o zonă de confluenţă culturală şi ideologică a Orientului cu sistemele culturale ale Occidentului, fapt care se reflectă în toate laturile societăţii româneşti. Acest sincretism cultural se manifesta vizual şi auditiv, nu doar prin manifestările de ordin social, ci si prin cele artistice, de la cele stradale, până la cele organizate în cadre specifice.
Muzica propusă de formaţia vocal-instrumentală de muzică veche „Anton Pann” îşi are sursele în manuscrisele medievale de sorginte bizantină, otomană şi apuseană, fiind influenţată de parfumul balcanic şi impregnată de folclorul şi spiritul autohton.
Manuscrisele utilizate provin din codexurile si culegerile unor compozitori consacrati (Ioan Caianu, Dimitrie Cantemir, Petros Peloponesios, Anton Pann, I.G. Zographou Keibeli, George Ucenescu ş.a.), dar si din bibliotecile unor asezaminte si locasuri de cult.
Aranjamentele orchestrale şi conceptul sonor aparţin lui Constantin Răileanu, fondator şi lider al formaţiei şi sunt rodul cercetărilor şi experienţei acumulate de-a lungul anilor de studiu. Instrumentele utilizate de către membrii formaţiei provin din spaţiul oriental (al-ud, saz, ney, bendir, caval, davul etc.), dar şi din spaţiul occidental (vioara, clarinetul...).
Un element important, specific formaţiei „Anton Pann”, este actualizarea şi însufleţirea muzicii vechi pentru a o face cât mai accesibilă marelui public.
Formaţia vocal-instrumentală de muzică veche „Anton Pann” studiază şi analizează manuscrise care au circulat pe teritoriul ţării între secolele al XIII-lea şi al XIX-lea, interpretându-le cu instrumente specifice şi menţinând forma, stilul, ornamentaţia şi ritmică originală.
Formaţia vocal-instrumentală de muzică veche „Anton Pann” este constant implicată în evenimente organizate de Institutul Cultural Turc „Yunus Emre” în România sau Ankara şi Istanbul. Formaţia a reprezentat România în cadrul mai multor festivaluri din străinătate, precum Festivalul „Dimitrie Cantemir”, organizat în cadrul Carnavalului de la Veneţia, Concertul „De la Dimitrie Cantemir, la Anton Pann” la Londra, proiectul „Zagreb Music Fusion”, proiectul „Când Bizanţul eram noi” – Bucureşti, Ziua Europei în Ankara şi Izmir, Festivalul Culturii Românesti în Krakovia şi Noaptea Muzeelor - Wroclaw. A participat, de asemenea, în festivaluri sau turnee în Bruxelles, Regio Emilia, Madrid, Navplio, Atena, Bologna, Ankara, Istanbul, Izmir, Cracovia, Wroclaw.
MUZICIENI
Constantin Răileanu – fondatorul şi liderul formaţiei. Este licenţiat în Istoria şi Filosofia Religiilor – Fenomenologie Religioasă al Facultăţii de Teologie din Bucureşti, dublu licenţiat în Muzica Bizantina şi Dirijat Cor Academic al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti. Este Doctor în muzică la Universitatea Naţionala de Muzică din Bucureşti, coordonator Prof. Univ. Dr. Teodor Ţuţuianu. Constantin Răileanu este cercetător al muzicii vechi, de sorginte orientală. Iniţiator al formaţiei „Anton Pann”, este compozitor, dirijor, solist vocal, şi percuţionist. A susţinut peste şase sute de concerte, atât în ţară cât şi în străinătate.
Alexandru Stoica, este licenţiat în Pedagogie Muzicală şi deţine un Master în Educaţie muzicalaă contemporană la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti. Este doctorand al Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti, profesor coordonator Prof. Univ. Dr. Octavian Nemescu. Este interpret la oud, chitară, vioară. A participat la cursuri de măiestrie de oud, susţinute de Kyriakos Kalaitzidis şi Mehmet Bitmez. Are o experienţă concertistică de peste trei sute de concerte alături de formaţia „Anton Pann”, cu care a cântat alături de muzicieni celebri, precum: Kiya Tabassian, Kyriakos Kalaitzidis, Neva Ozgen, Alkis Zopoglou, Ahmet Sahin, Mehmet Bitmez, Mehmet Fatih Zulfikar, Petros Papageorghiou, Fikret Karakaya, Corul Madrigal.
Andrei Zamfir – este licenţiat al S.N.S.P.A. Bucureşti, secţia Comunicare. A optat pentru interpretarea de muzică veche din pasiune şi se implică activ în proiectele formaţiei.
Este interpret la saz şi chitară. Şi-a perfecţionat stilul interpretativ în cadrul unor cursuri de măiestrie susţinute de Alkis Zopoglou, Mehmet Bitmez. Are o experienţă concertistică de peste trei sute de concerte alături de formaţia „Anton Pann”, cântând alături de numeroşi muzicieni celebri.
Ghassan Bouz, muzician libanez, specializat în percuţie tradiţională orientală şi jazz. A susţinut peste cinci sute concerte alături de formaţii de jazz, de formaţii de muzică tradiţională orientală şi împreună cu formaţia „Anton Pann”.
Sabin Penea este licenţiat al Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti, secţia Vioară, clasa profesor Gabriel Croitoru. Deţine un Master în cadrul F.I.M. al U.N.M.B., secţia Vioară solo, clasa maestrului Gabriel Croitoru. A participat la cursuri de măiestrie susţinute de Simeon Yaroshevici, prof. la Conservatorul Naţional din Tel Aviv (Israel), Andrei Gavrilovici, prof. la Conservatorul Naţional din Berna (Elvetia), Ştefan Gheorghiu, profesor la Conservatorul Naţional „Ciprian Porumbescu” Bucureşti. L-a asistat Sir Neville Marriner, ca vioara I în cadrul master-class-ului de orchestră din Russe (Bulgaria), sub îndrumarea lui Erich Schagerl, concert-maestru al Wiener Philharmoniker. Are o experienţă concertistică de peste cinci sute de concerte. Prestaţia sa profesională a fost recompensată cu numeroase premii şi distincţii.
Miercuri la VACANŢE MUZICALE
Pentru după-amiaza şi seara de miercuri, Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ a pregătit două evenimente speciale.
Primul spectacol al zilei va fi recitalul pianistului pietrean Daniel Ciobanu. Aflat acum în Maria Britanie, după ce a beneficiat de o bursă de studii la Glasgow (Scoţia), Daniel revine în oraşul natal, propunând publicului o seară specială. Surpriza pregătită de pianist, împreună cu actriţa Cristina Giurgea, şi ea pietreancă, va fi dezvăluită celor care vor fi prezenţi la sala "Calistrat Hogaş" a Consiliului judeţean. Evenimentul va începe la ora 19.
Seara, de la ora 21, în Piaţa Turnului, revine în programul Vacanţelor muzica de fanfară. Muzicienii militari ai Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” Iaşi vor aduce în atenţia publicului valsuri compuse de Strauss sau Ivanovici, dar şi muzică mult mai ritmată precum Samba Medley (compozitor Marius Firca) sau „Amaparito Roca” (Jaime Texidor).
Daniel Ciobanu
Pianistul Daniel Petrică Ciobanu , s-a născut în anul 1991 în Piatra-Neamţ.
A început studiul pianului sub îndrumarea meticuloasă a doamnei profesor Cosma Magdolna. La vârsta de nouă ani a luat, în paralel, ore de pian cu doamna profesor Delia Bălan, la Bacău. Ulterior a devenit elevul doamnei conf. univ. dr. Mihaela Spiridon, cu care a colaborat până la terminarea liceului. În acest interval a obţinut numeroase premii la olimpiadele şcolare şi concursurile desfăşurate în ţară.
În clasa a X-a, a beneficiat de bursa Constantin Silvestri, care a constat într-un an de studiu la un colegiu din Edinburgh, Scoţia.
În anul 2010 a fost admis la Conservatorul Regal al Scoţiei, obţinând o bursa integrală. Pe parcursul celor patru ani universitari de licenţă a avut cursuri de măiestrie cu Richard Goode, Idil Biret, Philip Fowke, Philip Martin, Pascal Roge, Steven Osbourne, Murray McLachlan, Martino Tirimo, Roy Howat, Petras Geniusas şi Ian Fountain.
În anul 2014 i-a fost acordată una dintre cele trei Burse "Yamaha", Premiul I la Concursul Internaţional din Bromsgrove, Premiul II la categoria profesională a Concursul Internaţional de Pian "Adilia Alieva" , împreună cu Premiul special pentru piesa impusă, semifinalist la prestigiosul concurs “Scottish International Piano Competition” , Premiul II la Concursul Internaţional de pian din Leuze "Andre Dumortier" şi Premiul II, împreună cu "Premiul publicului" la Concursul Internaţional "Montrond Les Bains" din Franţa.
Cel mai recent premiu international a fost obţinut la "Orchestre Philarmonique du Maroc Piano Competition", rezultatele fiind generoase. A obţinut, astfel, Marele Premiu al Juriului şi ambele premii speciale oferite, "Premiul publicului" şi "Premiul Orchestrei", fiind primul concurent din istoria concursului care a obţinut toate premiile într-o singură ediţie.
A colaborat cu mai multe orchestre, inclusiv, "Mihail Jora" din Bacău, "Cergy Pontoise" Orchestra, "Chapelle Musicale de Tournai" Belgia", Orchestra Simfonică a "Conservatorului Regal al Scoţiei", "Orchestra Philarmonique du Maroc" şi "Orchestra Regală a Scoţiei ".
Recent a susţinut concerte în Consulatul Britanic din Los Angeles, la "Mozarteum" Szalsburg, în Paris la "Teatrul 95", Sacile "Fazioli Fabrica" şi Centrul Fazioli din Londra, iar în Scoţia, la Inverness, Insula Man, Lanark, Edinburgh şi Glasgow.
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” este o componentă a vieţii muzicale româneşti, cu iniţiative şi realizări profesionale care au depăşit sfera militară, înscriindu-se în circuitul artei noastre naţionale. Prima menţionare a muzicii militare în Iaşi, capitala culturală a României, a apărut în anul 1830 când, prin condeiul înflăcăratului cărturar Gheorghe Asachi, ziarul “Albina Românească” însera ştirea înfiinţării primei muzici militare cu instrumente moderne de alamă şi saluta gestul patriotic al ,,tuturor celor ce înfăptuiesc spre fericirea, luminarea, cultivarea şi evghenirea naţiei române pentru ajutorul acordat punerii bazelor primei muzici trebuitoare la corposul miliţiei pamânteşti”. Punerea bazelor, în urmă cu o sută optzeci şi cinci de ani, a primelor formaţii de muzică militară românească, constituie un moment important în istoria muzicii româneşti, ce marchează începutul unei epoci de avânt cultural autohton. În cele peste optsprezece decenii de existenţă, pe lângă îndatoririle cu caracter militar, fanfarele militare au cultivat şi propagat în rândul maselor valorile muzicii româneşti şi universale, constituind o adevărată şcoală de educaţie muzicală a poporului.
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” a participat la diferite festivaluri şi concursuri naţionale şi internaţionale. Astfel cetăţenii oraşelor Bistriţa, Brăila, Bucureşti sau Iaşi, dar şi cei din Cracovia (Polonia) sau Modena (Italia), au fost încântaţi de virtuozii muzicii militare ieşene. Despre pregătirea profesională a membrilor fanfarei putem aminti că toţi sunt absolvenţi ai Şcolii Militare de Muzică, iar jumătate dintre componenţi sunt absolvenţi ai Universităţii de Arte “George Enescu” din Iaşi, secţia instrumentală. Ansamblul colaborează frecvent cu trupa de dansatori profesionişti „THE SKY” a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi cu care au participat la turnee şi spectacole răsplătite cu ropote de aplauze. De asemenrea, în ceasurile de promenadă, fanfara militară din neuitatele chioşcuri ale parcurilor oraşelor, interpretează atât lucrări din repertoriul clasic şi romantic al muzicii universale, cât şi lucrările compozitorilor români.
Readucând în atenţia publică genul muzicii de fanfară, Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” constituie o afirmaţie sinceră nu numai a popularităţii de care se bucură şi azi arta unei formaţii ce odinioară reprezenta singurul instrument de educaţie estetică şi de dezvoltare a gustului artistic – într-un orăşel sau târguşor de provincie – ci, mai ales, reliefează valenţele noi şi misiunea cu totul deosebită a acestei formaţii muzicale în cadrul vieţii culturale a zilelor noastre.
Astăzi se deschid porţile ŞCOLII DE VARĂ, ediţia a VII-a
Proiectul, care a debutat în 2009, are ca scop principal oferirea prilejului pentru elevii de toate vârstele (de la cei mai mici până la cei de liceu) de a petrece timpul vacanţei într-un mod cât mai creativ. Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare", prin Şcoala populară de Arte, organizează începând de astăzi, 29 iunie, prima serie de cursuri, serie care se întinde pe parcursul a două săptămâni. Coordonatorii cursurile de la Şcoala Populară de Artă vor fi prezenţi în spaţiul Centrului de la Ştrandul municipal şi în sălile de la sediul instituţiei pentru a îndruma primii paşi ai cursanţilor în domeniul picturii, graficii, dansului popular. De asemenea, se vor mai desfăşura cursuri de canto popular şi muzică uşoară, dar şi pian, chitară, orgă. Cel mai aşteptat curs al Şcolii de vară este cel de olărit.
Orar Şcoala de vară
Seria I, din 29 iunie – 3 iulie 2015
Pictură şi grafică (Arcadie Răileanu şi Radu Macavei): luni – joi 900 – 1200
Olărit (Viorica Bugeaclău): luni – miercuri 1200 – 1400
Dans popular (Claudiu Luchian, Ion Luchian): luni şi miercuri 930 - 1200
Chitară clasică (Florentin Blănaru): marţea 900
Canto popular (Maria Ţifrea): marţea, miercurea şi joia 1000 – 1200
Seria I, din 6 – 17 iulie
Pian şi canto religios (Daniela Iacob): luni – vineri 1700 – 1900
În funcţie de numărul elevilor înscrişi se vor mai organiză cursuri pentru instrumente de percuţie.
SEARĂ SPECIALĂ LA „CARMEN SAECULARE”
Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, a organizat, miercuri, 24 iunie, în zi de Sărbătoare a Sânzienelor, un spectacol de folclor prin care membrii Ansamblului folcloric „Floricică de la Munte” au reuşit să introducă publicul în magia satului nemţean de altădată. Spectacolul, unul care a scos în prim plan costumul autentic românesc, dansurile şi obiceiurile străvechi legate de această zi a cununilor de sânziene, a riturilor premaritale şi a leacurilor tradiţionale, a stârnit interesul celor prezenţi. La finalul spectacolului, o parte a publicului s-a prins, împreună cu dansatorii, într-o horă a bucuriei.
După artiştii de la „Floricică de la munte”, pe scena din centrul istoric al urbei au urcat membrii Coralei „ARMONIA”. Aceştia au oferit publicului pietrean un concert coral, la organizarea căruia, alături de Centru, a contribuit şi Asociaţia Culturală „Ares”.
Corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului a fost desemnat, în 2014, cel mai bun cor bărbătesc din lume, la secţiunea „Muzică Sacră” a Olimpiadei Mondiale „World Choir Games” de la Riga-Letonia. Repertoriul coralei, dirijată de arhidiacon Iulian Dumitru, abordează nu numai muzica sacră, ci şi pe cea de inspiraţie folclorică sau piese din repertoriul clasic universal.
Decorul Sărbătorii de Sânziene din Piaţa Turnului a fost întregit de o harnică echipă de meşteriţe într-ale cusutului. Domnişoare şi doamne, care de luni bune se întâlnesc în fiecare săptămână pentru a coase modele de ie românească, s-au reunit şi sub secularul Turn în intenţia lăudabilă de a împărtăşi oricui este interesat din acest vechi meşteşug.
Spectacol de folclor dedicat Zilei Universale a Iei
Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ organizează miercuri, 24 iunie, de la ora 18.30, un spectacol de folclor dedicat Zilei Universale a Iei, sărbătorită, în fiecare an, odată cu Sânzienele.
Vă invităm să intraţi, alături de Ansamblul folcloric „Floricică de la Munte”, în magia satului nemţean de altădată, prin intermediul unui spectacol care va aduce în prim plan costumul autentic românesc, dansurile şi obiceiurile străvechi legate de această zi a cununilor de sânziene, a riturilor premaritale şi a leacurilor tradiţionale.
După spectacolul Ansamblului folcloric”Floricică de la Munte”, de la ora 19.00, pe platoul Curţii Domneşti din Piatra-Neamţ, este programat un alt eveniment de excepţie – concertul Coralei „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului - , concert organizat de Asociaţia Culturală ARES, în parteneriat cu Primăria municipiului Piatra-Neamţ şi Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”. Evenimentul face parte din Programului Zilelor municipiului Piatra-Neamţ şi îşi propune, de asemenea, să marcheze Ziua Universală a Iei.
„Armonia” a fost desemnat cel mai bun cor bărbătesc din lume, în 2014, la secţiunea „Muzică Sacră” a Olimpiadei Mondiale „World Choir Games” de la Riga-Letonia. Repertoriul coralei dirijate de arhidiacon Iulian Dumitru abordează nu numai muzica sacră, ci şi pe cea de inspiraţie folclorică sau piese din repertoriul clasic universal.
Cele două evenimente se vor desfăşura într-un decor tradiţional asigurat de o expoziţie de port popular şi un atelier de ii şi cusături organizate de Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ.
SPECTACOLE DE PRODUCŢIE ALE CLASEI DE ACTORIE
Sâmbătă, 20 iunie, de la ora 1700, la sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Petru Rateş”, cei mai mari dintre cursanţii clasei de actorie, grupa elevilor de liceu, au pus în scenă două noi montări. Este vorba de „Treapta a noua”, după Tom Ziegler şi „Jurnalul”, după Teodora Creţu, ambele piese fiind în regia Mariei Hibovschi.
Distribuţiile celor două spectacole i-au cuprins pe: Teodora Mireanu, Ralucă Călin, Alexandru Şerban, Georgiana Sava ("Treapta a noua", după Tom Ziegler, regia Maria Hibovschi); Ana Maria Trenchea, Carina Chiţu, Mara Mararu, Raul Măzăreanu, Smaranda Mihalache, Alexandru Şerban, Casandra Sava, Alexandru Gherasim ("Jurnalul", după Teodora Creţu, regia Maria Hibovschi).
Duminică, 21 iunie, tot de la ora 1700 şi tot în sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Petru Rateş”, grupa de preşcolari şi şcolari a clasei de actorie coordonată de actriţa Maria Hibovschi a prezentat spectacolele de producţie intitulate „Căutarea proverbelor (text Viorica Roboz, regia Maria Hibovschi) şi „Fata moşului, fata moaşei” (după Bogdan Ulmu, regia aceeaşi Maria Hibovschi).
Cursanţii distribuiţi în cele două piese sunt: Ivona Roşu, Ioana Grigoraş, Matei Spiridon, Tudor Fecic, David Moisă, Alexis Roşu, Nicolas Panagiotis, Ştefana Tărniceru, Jessica Mararu, Isabela Feraru, Victor Vădeanu, Roxana Timoşcov ("În căutarea proverbelor",text Viorica Roboz, regia Maria Hibovschi); Lorena Milea, Maria Muraru, Constantin Teodorescu, Ilinca Şerban, Sorana Dobrea, Victor Vădeanu, Luca Gal, Luca Ciurea, Andrei Manea, Matei Pal, Roxana Timoşcov, Ştefana Tărniceru, Medeea Popa ("Fata moşului şi fata moaşei", după Bogdan Ulmu, regia Maria Hibovschi).
Toate aceste montări vor mai fi puse în scenă şi spre sfârşitul anului, în luna noiembrie, atunci când vor avea loc Zilele clasei de actorie.
ŞCOALA DE VARĂ LA “CARMEN SAECULARE”
Ca în fiecare an, din 2009 încoace, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saecualre” Neamţ propune pentru perioada vacanţei mari a preşcolarilor, şcolarilor şi elevilor de toate vârstele ŞCOALA DE VARĂ. În fapt, instituţia propune petrecerea timpului liber a copiilor în aer curat, la poalele pădurii, prin organizarea de cursuri de muzică (canto şi instrumente), pictură, grafică, design, actorie, dans popular, olărit.
Şcoala de vară a anului 2015 este structurată pe două serii a câte două săptămâni fiecare. Prima serie de cursuri va debuta luni, 29 iunie, de la ora 9 dimineaţa.
Spaţiul Centrului din interiorul ştrandului municipal va fi şi anul acesta gazdă a copiilor de toate vârstele.
Detalii despre Şcoala de vară a Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ se pot obţine la sediul instituţiei, strada Ştefan cel Mare, nr. 3A, telefon 0233.21.40.26.
Sărbătoarea de Sânziene la Tupilaţi
Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ a participat duminică, 21 iunie, la Sărbătoarea de Sânziene. Organizată anul acesta la Tupilați, manifestarea artistică prin care publicul local şi nu numai a putut cunoaşte mai îndeaproape tradiţia populară legată de sânziene, a beneficiat de prezenţa pe scena din parcul din centrul comunei a artiştilor de la Ansamblul „Floricică de la munte”.
La Tupilaţi, Sărbătoarea Sânzienelor a fost iniţiată de către Romică Leonte – bibliotecar şi director al Căminului Cultural din comună. „Scopul, aşa cum însuşi declară, este acela al încurajării participării formaţiilor artistice de amatori, păstrătoare de tradiţii folclorice specifice zonelor de unde provin. Sărbătoarea reprezintă şi un prilej de întâlnire a tinerilor ce doresc să-şi unească destinele, o sărbătoare a iubirii, cinstită cum se cuvine, cu cântec şi joc.”
Nu au lipsit meşterii populari. Biblioteca comunală a găzduit simpozionul cu tema ”Semnificaţia zilelor de sânziene”, iar la Muzeul sătesc s-a discutat pe tema ”Tradiţii locale de Sânziene”.
„Floricică de la munte” la Festivalul Internaţional de Folclor de la Bergama, Turcia
În perioada 8 - 14 iunie, Ansamblul folcloric "Floricică de la munte" al Centrului pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ a participat la cea de a 79-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor de la Bergama, Turcia. Pe parcursul a şapte zile de festival, reprezentanţii noştri au evoluat în mai multe locaţii, demonstrând gazdelor, dar şi celorlalţi participanţi frumuseţea portului, cântului şi dansului moştenite de la străbuni. Ecourile prestaţiei artistice a românilor au fost la înălţimea artiştilor noştri. Acestea s-au concretizat în aplauzele la scenă deschisă, precum şi în articole din presa locală.
RECITAL DE MUZICĂ CLASICĂ ÎN FAPT DE SEARĂ
Centrul pentru cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ s-a alăturat iniţiativei A.D.R. Nord Est de a crea un eveniment cu impact regional, eveniment care s-a concretizat prin “Noaptea Europeană a Muzicii Clasice”. Astfel, joi, 18 iunie, lângă biserica ctitorită la 1498 de voievodul Ştefan cel Mare a avut loc un recital cameral oferit de grupul „Pentatonica Ensamble”. Muzicienii Mădălina-Laura Luca (nai), Gabriel Gherghelaş (clarinet, saxofon), Mihai Gherghelaş (vioară), Monica-Mihaela Bejenaru (violă), Cătălin-Alexandru Stănescu (pian) şi Florin Lungu (contrabas), au oferit celor prezenţi pe platoul de la Turn două ore de plimbare pe tărâmul muzicii.
Evenimentul de joi seara şi-a atins scopul. Anume acela de a promova muzica clasică în rândul populaţiei urbane şi nu numai, încercând să arate o nouă faţetă a muzicii culte, necunoscută încă de mulţi dintre noi, cum ar fi spaţiul de desfăşurare al concertelor, vestimentaţia şi vârsta artiştilor, cum şi noi abordări, orientări ale acestui gen muzical.




























































