Programul serii instituţiilor de învăţământ superior muzical
Participă:
Universitatea de Arte "George Enescu" Iaşi
RADU VIERU - clarinet, anul II master
ALIN DĂNĂILĂ - fagot, anul IV
La pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
Academia de Muzică "Gheorghe Dima" Cluj Napoca
SERGIU COLTAN - tenor, anul II master
BIANCA MURARIU - pian, anul II master
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
ALEXANDRA TĂNASE - vioară, anul II master
ALEXANDRU TOTAN - violoncel, anul IV
La pian: conf. univ. dr. VERONA MAIER
În program:
Ludvig van Beethoven - Duo în Fa major pentru clarinet şi fagot
Ştefan Niculescu - "Echos" pentru vioară solo
Frederic Chopin - Scherzo nr.3 op.39 în do diez minor
Karl Stamitz - Concert în Si bemol major pentru clarinet şi fagot (p.I)
Robert Schumann - Drei Phantasiestücke op.73 pentru violoncel şi pian
Arii şi lieduri din creaţia românească şi universală
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt”
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” este o componentă a vieţii muzicale româneşti, cu iniţiative şi realizări profesionale care au depăşit sfera militară, înscriindu-se în circuitul artei noastre naţionale. Prima menţionare a muzicii militare în Iaşi, capitala culturală a României, a apărut în anul 1830 când, prin condeiul înflăcăratului cărturar Gheorghe Asachi, ziarul “Albina Românească” însera ştirea înfiinţării primei muzici militare cu instrumente moderne de alamă şi saluta gestul patriotic al ,,tuturor celor ce înfăptuiesc spre fericirea, luminarea, cultivarea şi evghenirea naţiei române pentru ajutorul acordat punerii bazelor primei muzici trebuitoare la corposul miliţiei pamânteşti”. Punerea bazelor, în urmă cu o sută optzeci şi cinci de ani, a primelor formaţii de muzică militară românească, constituie un moment important în istoria muzicii româneşti, ce marchează începutul unei epoci de avânt cultural autohton. În cele peste optsprezece decenii de existenţă, pe lângă îndatoririle cu caracter militar, fanfarele militare au cultivat şi propagat în rândul maselor valorile muzicii româneşti şi universale, constituind o adevărată şcoală de educaţie muzicală a poporului.
Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” a participat la diferite festivaluri şi concursuri naţionale şi internaţionale. Astfel cetăţenii oraşelor Bistriţa, Brăila, Bucureşti sau Iaşi, dar şi cei din Cracovia (Polonia) sau Modena (Italia), au fost încântaţi de virtuozii muzicii militare ieşene. Despre pregătirea profesională a membrilor fanfarei putem aminti că toţi sunt absolvenţi ai Şcolii Militare de Muzică, iar jumătate dintre componenţi sunt absolvenţi ai Universităţii de Arte “George Enescu” din Iaşi, secţia instrumentală. Ansamblul colaborează frecvent cu trupa de dansatori profesionişti „THE SKY” a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi cu care au participat la turnee şi spectacole răsplătite cu ropote de aplauze. De asemenrea, în ceasurile de promenadă, fanfara militară din neuitatele chioşcuri ale parcurilor oraşelor, interpretează atât lucrări din repertoriul clasic şi romantic al muzicii universale, cât şi lucrările compozitorilor români.
Readucând în atenţia publică genul muzicii de fanfară, Muzica Militară a Brigăzii 15 Mecanizate „Podu Înalt” constituie o afirmaţie sinceră nu numai a popularităţii de care se bucură şi azi arta unei formaţii ce odinioară reprezenta singurul instrument de educaţie estetică şi de dezvoltare a gustului artistic – într-un orăşel sau târguşor de provincie – ci, mai ales, reliefează valenţele noi şi misiunea cu totul deosebită a acestei formaţii muzicale în cadrul vieţii culturale a zilelor noastre.
Daniel Ciobanu
Pianistul Daniel Petrică Ciobanu , s-a născut în anul 1991 în Piatra-Neamţ.
A început studiul pianului sub îndrumarea meticuloasă a doamnei profesor Cosma Magdolna. La vârsta de nouă ani a luat, în paralel, ore de pian cu doamna profesor Delia Bălan, la Bacău. Ulterior a devenit elevul doamnei conf. univ. dr. Mihaela Spiridon, cu care a colaborat până la terminarea liceului. În acest interval a obţinut numeroase premii la olimpiadele şcolare şi concursurile desfăşurate în ţară.
În clasa a X-a, a beneficiat de bursa Constantin Silvestri, care a constat într-un an de studiu la un colegiu din Edinburgh, Scoţia.
În anul 2010 a fost admis la Conservatorul Regal al Scoţiei, obţinând o bursa integrală. Pe parcursul celor patru ani universitari de licenţă a avut cursuri de măiestrie cu Richard Goode, Idil Biret, Philip Fowke, Philip Martin, Pascal Roge, Steven Osbourne, Murray McLachlan, Martino Tirimo, Roy Howat, Petras Geniusas şi Ian Fountain.
În anul 2014 i-a fost acordată una dintre cele trei Burse "Yamaha", Premiul I la Concursul Internaţional din Bromsgrove, Premiul II la categoria profesională a Concursul Internaţional de Pian "Adilia Alieva" , împreună cu Premiul special pentru piesa impusă, semifinalist la prestigiosul concurs “Scottish International Piano Competition” , Premiul II la Concursul Internaţional de pian din Leuze "Andre Dumortier" şi Premiul II, împreună cu "Premiul publicului" la Concursul Internaţional "Montrond Les Bains" din Franţa.
Cel mai recent premiu international a fost obţinut la "Orchestre Philarmonique du Maroc Piano Competition", rezultatele fiind generoase. A obţinut, astfel, Marele Premiu al Juriului şi ambele premii speciale oferite, "Premiul publicului" şi "Premiul Orchestrei", fiind primul concurent din istoria concursului care a obţinut toate premiile într-o singură ediţie.
A colaborat cu mai multe orchestre, inclusiv, "Mihail Jora" din Bacău, "Cergy Pontoise" Orchestra, "Chapelle Musicale de Tournai" Belgia", Orchestra Simfonică a "Conservatorului Regal al Scoţiei", "Orchestra Philarmonique du Maroc" şi "Orchestra Regală a Scoţiei ".
Recent a susţinut concerte în Consulatul Britanic din Los Angeles, la "Mozarteum" Szalsburg, în Paris la "Teatrul 95", Sacile "Fazioli Fabrica" şi Centrul Fazioli din Londra, iar în Scoţia, la Inverness, Insula Man, Lanark, Edinburgh şi Glasgow.
„Tudy Zaharescu jazz&soul project"
„Tudy Zaharescu jazz&soul project" are următoarea componenţă: Cătălin Milea (Olanda, saxofon alto), Silviu Albei (trompetă), Sorin Zlat (pian), Laurenţiu Horjea (bass), Jean Stoian (Germania, chitară), Ana Mardare (vocal), Tudy Zaharescu (baterie).
Tudy Zaharescu: a absolvit Liceul de Artă "George Enescu" din Bucureşti, la clasa de percuţie, iar apoi Facultatea de Muzică din cadrul Universităţii „Spiru Haret” Bucureşti.
Este compozitor, aranjor, producător. Baterist al „Big Bandului Radio”, din 1991 până in prezent, a fost considerat de criticul Florian Lungu drept "cel mai valoros baterist de jazz al momentului".
Nominalizat pentru Premiul muzicianul anului 1994 şi1995.
Autor şi producător al singurului curs video - şcoală cu lecţii pentru baterie, curs intitulat „Puterea Ritmului” (1996).
Cel mai versatil baterist roman cu o discografie de peste o sută şaizeci de albume realizate: jazz, blues şi pop.
A efectuat numeroase turnee în Canada şi ţări din Europa.
Finalist al concursului de creaţie Nashville (USA) cu piesa „Mereu învingător” (2012).
Finalist Eurovision 2008 cu piesa: „Heaven" şi "If you find simple words to say" (2012).
Obtine locul al II-lea la secţiunea creaţie la Festivalul Naţional de Muzică Uşoară Mamaia cu piesa „Mereu învingător” (2011) şi Premiul de popularitate în cadrul aceluiaşi festival în 2010cu melodia Cat imi e de greu"
Compozitor şi producător al albumului "Eu".
De-a lungul vremii, Tudy Zaharescu a colaborat, pe plan intern cu Sile Dinicu, Iancy Korosy, Gelu Solomonescu, Johnny Răducanu, Ion Cristinoiu, Ionel Tudor, Adrian Enescu, Aura Urziceanu, Horia Moculescu, Anca Parghel, Dan Mândrilă, Mircea Tiberian, Marius Vernescu, Petrică Andrei, Marius Pop, Garbis Dedeian, Puiu Pascu, Decebal Bădilă, Alexandru Andrieş, Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Marcel Pavel, Corina Chiriac, Nico, Paula Seling, Angela Similea, Mirabela Dauer, iar pe plan internaţional cu Vladimir Cosma, Abraham Barton, Craig Baley, Marc Mccannon, Roby Lakatos, Larry Coriel, Guido Manusardi, Rich Coney, Jenny Evans, Dusko Goykovich, Peter Herbolzheimer, Irvin Dommes, Nykki McCoy.
Vocalista Ana Mardare este absolventă a Facultăţii de Economie Politică şi a Facultăţii de Jurnalism.
Considerată de realizatorul şi criticul de muzică Titus Andrei drept "o voce specială, deosebit de personală, o combinaţie între jazz, rock soul şi gospel", are o experienţă bogată pe plan artistic. Câştigă nenumărate premii la festivalurile româneşti de interpretare şi creaţie: Trofeul la festivalul „Florentin Delmar” (Focşani, 2008), Trofeul festivalului „Dan Spătaru” (Medgidia), Trofeul „Lira de Aur”, Locul I la festivalurile de la Timişoara (2006), Agigea (2007); Locul II la festivalul de creaţie Mamaia (2011); Premiul de Popularitate şi Premiul Ministerului de Turism (Mamaia, 2010); finalistă la Eurovision 2008 cu melodia „Heaven”, finalistă la Eurovision 2012 cu melodia "If you find simple words to say", finalista a Concursului internaţional de creaţie Nashville (USA, 2012).
A cântat în concerte alături de Tom Jones, Rod Steward, Temptasion, Roby Wiliam, Boney M, Glenn Miller Band.
A colaborat cu „Big Bandul Radio”, cu grupul „Diamonds and Pearls” (Germania), Irvin Doomes (S.U.A.), Nikki McCoy (S.U.A.), Tudy Zaharesc, Ionel Tudor, Petrică Andrei, Marius Vernescu, Emil Bazga, Cătălin Răzvan, Jean Stoian, Andei Tudor, Marcel Pavel. Este membră a formaţiei „Glock Empire Band” (Austria).
Siviu Albei (trompetă) este actualmente prim solist instrumentist în cadrul „Big Bandului Radio”. Începe muzica şi studiul trompetei la vârsta de 11 ani cu tatăl sau, Jenică Albei, trompetist în orchestra Circului de Stat "Globus" din Bucureşti. Absolvent (1980) al Liceului de artă "George Enescu" din Bucureşti şi al Universităţii Naţionale de Muzică, Silviu Albei a obţinut Masteratul, având ca temă Muzica Barocă.
Trompetistul Silviu Albei a cochetat încă de mic copil atât cu muzica uşoară (pop), cât şi cu cea de jazz, în paralel cu cea clasică, abordându-le din punct de vedere stilistic, aproape perfect, pe toate.
Din anul 1993, colaborează cu „Big Bandul Radio” condus de regretatul compozitor şi dirijor Ion Cristinoiu. Alături de mari muzicieni, de mari instrumentişti de jazz (Alin Constantiu, Cristian Soleanu, Tudy Zaharescu, Emil Bazga), în aceasta orchestră trompetistul Silviu Albei se perfecţionează, "atacând" şi solistica de jazz, improvizaţia.
Din anul 2008 este angajatul acestei minunate orchestre, avându-l de aceasta dată ca dirijor pe compozitorul Ionel Tudor.
În cariera sa, trompetistul Silviu Albei, a câştigat numeroase premii la concursuri de trompetă, a colaborat cu mari orchestre simfonice, Big Banduri, cu mari nume de dirijori, instrumentişti şi solişti de muzică clasică, operă, pop si jazz, din ţară şi din străinătate.
Cătălin Milea (saxofon) a înregistrat albumele "Re-Bop Unit featuring Dick Oatts" (având ca invitat unul dintre muzicieni cei mai apreciaţi din New York, Dick Oatts), "Something for Now", cu trio-ul de muzică improvizată RAM (Rodriguez/Aksunger/Milea).
Saxofonistul a înregistrat şi concertat cu diverşi artişti şi ansambluri ca invitat: „European Youth Big-Band” (condus de Peter Herbolzheimer), „European Contemporary Orchestra” (ECO), „Camerata Ardesko”. Ca lider, a cântat cu trio-ul „Synaesthetik”, cu „Confluence Quartet”, „Re-Bop Unit”, „Cătălin Milea Hammond Trip”.
In prezent, Cătălin Milea poate fi văzut concertând cu Romanian Jazz Collective (un grup dedicat, axat pe compoziţii de jazz exclusiv româneşti), „Pierre Dunker Quartet”, „Giovanca, Imagination Orchestra”, „Cătălin Milea Hammond Trip”. Câţiva dintre muzicienii cu care acesta a colaborat sunt: Carlo de Rosa, Eric Revis, Tommy Crane, Nasheet Waits, Anthony Pinciotti, Dick Oatts, Sam Newsome, John Engels, Eugen Gondi, Mircea Tiberian, Anca Parghel, Johnny Raducanu, Tudy Zaharescu.
Cătălin Milea este şi un educator activ, oferind ateliere de lucru şi cursuri de măiestrie. Este, de asemenea, redactor-şef al primei reviste româneşti de jazz, „Jazz Compas”.
În prezent locuieşte în Olanda.
Laurenţiu Horjea (bass) a studiat iniţial instrumentele de percuţie, ghitara clasică, apoi ghitară bass, avându-i ca profesori, succesiv, pe Constantin Mitulescu, Cornel Irimia, Puiu Mancaş, Marius Popp, iar la clasa Universităţii Naţionale de Muzică, pe Mircea Tiberian. Mai târziu, a preluat ghitara bass ca instrument predilect, afirmându-se prin muzicalitate, prin simţ ritmic şi armonic, auz ireproşabil, capacitate de a se adapta unor cerinţe stilistice repertoriala diverse. Acestea sunt şi argumentele pentru care bassistul Laurenţiu Horjea a fost preferat de instrumentişti proeminenţi, precum Marius Popp, Garbis Dedeian, Nicolae Simion, Marius Vernescu, Petrică Andrei, Ştefan Berindei, Tudy Zaharescu, Eugen Nichiteanu, Ovidiu Lipan "Ţăndărică.
A efectuat înregistrări la Radio,la televiziuni, pe CD-uri. A fost admirat în cluburi şi concerte, pe scene de festival, precum cele de la Bucureşti, Sibiu, Braşov, Costineşti, Cluj, Timişoara, Iaşi. Peste hotare a cântat la Budapesta, Hannover. Interpretul abordează în paralel capitole
sonore diverse: jazz, pop, blues, rock, etno, funk.
Sorin Zlat (pianist) a studiat vioara şi clarinetul la Liceul de Artă “George Apostu” din Bacău. Este absolvent al Facultăţii de Muzică din cadrul Universităţii de Arte ”George Enescu” din Iaşi, secţia clarinet şi masterand la Universitatea de Muzică din Bucureşti, secţia jazz, instrument - pian.
Este câştigător al numeroaselor concursuri naţionale şi internaţionale de jazz, cum ar fi Concursul de jazz de la Sibiu, 2010 (Marele Premiu), Concursul de jazz „Europafest” 2011 (Marele Premiu), Concursul de jazz din Spania, Getxo, 2011(Premiul pentru cea mai bună trupă şi cel mai bun solist), Concursul de jazz din Belgia, Hoeillart, 2012 (Premiul special al juriului), Concursul internaţional de Jazz Monaco, 2013 (Marele premiu şi Premiul Publicului), Concursul internaţional de Jazz de la Lille, Franta, 2013 (Premiul special al juriului).
Stilul pe care îl abordează este cool jazz, latin, post-bop, clasic. A participat la diverse festivaluri de jazz din ţară şi de peste hotare (Spania, Belgia, Turcia, Franţa, Italia, Anglia, Olanda). A colaborat cu diverşi muzicieni de jazz cum ar fi: Cătălin Milea, Tudy Zaharescu, Nicolas Simion, Cristian Soleanu, Mircea Tiberian, Nadia Trohin.
Jan Stoian (chitară)
A colaborat în România cu: „Trio Jan Stoian Guitar”, Decebal Bădilă, Johnny Răducanu, Alin Constantiu, Mircea Tiberian, Marius Pop, Dan Mândrilă, Anca Parghel, Tudy Zaharescu. În plan internaţional a împărţit scena cu artişti precum Slide Hampton, Jymmy Cobb, Herbie Hankook, „Personal trio”, Steve Grosmann, Janci Korosy.
Participări la festivaluri naţionale şi internaţionale : Sibiu, Braşov, Gărâna, Timişoara, North Sea Jazz, Leverkusen, Hamburg Geneva (cu marele naist Simion Stanciu), Paris – Montmartre, Copenhaga.
Colaborări discografice cu Johnny Răducanu, Marius Pop, Dan Mândrilă, Guido Manusardi, Mircea Tiberian.
Cvartetul "Gaudeamus"
Cvartetul "Gaudeamus" s-a înfiinţat în anul 1987 la Iaşi. După absolvirea studiilor, membrii componenţi (Lucia Neagoe – vioara I, Raluca Irimia – vioara a II-a, Leona Varvarichi – violă, Ştefan Neagoe – violoncel) devin solişti ai Filarmonicii din Braşov. De atunci susţin o bogată activitate concertistică în numeroase oraşe din România şi din străinătate, în Franţa, Italia, Anglia, Germania, Spania, Ungaria, Croaţia, Polonia şi Japonia.
S-au perfecţionat la cursuri de măiestrie din Marea Britanie cu profesorul Hugh Maguire şi membrii Cvartetului "Alban Berg", la Salzburg cu profesorul Walter Levin, membru al Cvartetului "La Salle" şi la Londra cu membrii Cvartetului "Amadeus".
În anii 1997 şi 1998 Cvartetul „Gaudeamus” este invitat în calitate de "cvartet în rezidenţă" să concerteze la Jubilee Hall din Aldeburgh, Marea Britanie.
Dintre distincţiile şi premiile acordate amintim: Premiul al II-lea la Concursul de Muzică de Cameră "V. Bellini" (Caltanissetta - Italia, 1995), Premiul Special la Concursul de cvartete de coarde "Mozart" (Salzburg - Austria, 1995), Marele Premiu la Concursul "Rovere d'Oro" (San Bartolomeo - Italia, 2000).
Cvartetul „Gaudeamus” a efectuat numeroase înregistrări TV la posturile TVR, RAI şi Televiziunea Rusă, precum şi înregistrări pe CD.
Repertoriul cuprinde peste şaptezeci de lucrări aparţinând tuturor perioadelor stilistice.
Corul de cameră „Preludiu”
De la apariţia sa şi până în prezent, formaţia a parcurs un drum ascendent, care a consolidat cu fiecare concert, an după an, prestigiul coralei. Mereu primenit, trecând de la statutul de cor de amatori la cel de formaţie profesionistă, „Preludiu” îşi aduce o deosebită contribuţie la transmiterea actului artistic în rândurile publicului meloman din România şi din străinătate, remarcându-se prin măiestria sa interpretativă prin prospeţimea şi, în acelaşi timp, prin maturitatea sa.
Secretul rezidă, desigur, în talentul şi muzicalitatea nativă a coriştilor, dublate de aprofundate studii muzicale, dar, fără îndoială, trebuie căutat şi în muzicalitatea, rafinamentul şi deosebitul simţ artistic al dirijorului. Repertoriul Corului de cameră „Preludiu” este vast, cuprinzând peste trei sute de lucrări de muzică preclasică, clasică şi romantică, colinde de Crăciun şi cântece religioase, muzică românească şi cântece din muzica popoarelor, lucrări din literatura contemporană, lucrări vocal-simfonice. Trebuie menţionat că toate aceste piese sunt interpretate în limba lor originară.
În cei patruzeci şi doi de ani de activitate, „Preludiu” a realizat peste trei sute cincizeci de înregistrări radio şi TV, un disc „Electrecord” şi trei C.D. („Colinde şi cântece de Crăciun”, „Muzica bizantină în cultura românească”, „Maeştri ai artei corale româneşti”). De la apariţia sa, formaţia a prezentat mai mult de două mii cinci sute de concerte pe marile scene din România şi din străinătate, în cursul celor peste nouăzeci de turnee efectuate în treizeci de ţări din Europa, America şi Asia, fiind laureată la mai multe festivaluri internaţionale (Pardubice, Nitra, Barcelona, Celje). Corul de cameră „Preludiu” şi dirijorul Voicu Enăchescu au primit, cu ocazia ediţiei a XIII-a a Festivalului Internaţional „George Enescu” (1995), „Premiul pentru excepţionalul program prezentat”, distincţie acordată de Uniunea Interpreţilor, Coregrafilor şi Criticilor Muzicali din România.
Anul 2012, a însemnat încă o dată confirmarea internaţională a Corului de cameră „Preludiu”: Premiul I la Festivalul de muzică ortodoxă de la Bialystok (Polonia), Medalia de aur acordată corului „Preludiu” şi Premiul pentru cel mai bun dirijor primit de maestrul Voicu Enăchescu la Festivalul Coral Internaţional de la Beijing (China).
Corul de Cameră „Preludiu” a mai fost prezent în programele Vacanţelor muzicale în anul 2005, atunci când a susţinut două concerte, unul în Piatra-Neamţ şi celălalt la Roman, în interiorul bisericii Mitropoliei.
Voicu Enăchescu a adunat peste patruzeci şi cinic de ani vechime în funcţia de dirijor, conducând corul Universităţii Bucureşti, corul Casei de Cultură a Studenţilor, Corul de camera „Preludiu”.
A fost recunoscut ca fiind unul dintre cei mai înzestraţi dirijori de cor din România. Astfel, în luna mai a anului 2006 a fost reales preşedinte al Asociaţiei Naţionale Corale din România, organizaţie neguvernamentală ce reuneşte peste optzeci de formaţii corale din ţară şi aproximativ o sută douăzeci de dirijori de cor, organizaţie afiliată la Federaţia internaţională „EUROPA CANTAT”.
După studiile liceale pe care le-a absolvit la liceul „Matei Basarab” din Bucureşti, a urmat facultatea de pedagogie muzicală şi dirijat coral la conservatorul „Ciprian Porumbescu”, unde s-a bucurat de îndrumarea unor distinşi profesori şi muzicieni: Zeno Vancea (contrapunct), Alexandru Paşcanu (armonie), Ştefan Niculescu (forme muzicale), Petre Crăciun (dirijat coral).
După o perioadă de patru ani pe care i-a petrecut ca dirijor al renumitului cor al Universităţii bucureştene, cor cu care a obţinut numai premiul I la toate competiţiile artistice studenţeşti, înfiinţează la Casa de cultură studenţească, în anul 1972, Corul de cameră „Preludiu”, formaţie care şi acum se numără printre corurile de elită din Europa.
A fost prezent, împreună cu corul de cameră „Preludiu”, la toate ediţiile Festivalului Internaţional „George Enescu” organizate la Bucureşti după anul 1989.
A fost invitat în numeroase jurii naţionale şi internaţionale şi a lucrat în sistem „atelier” cu formaţii din Franţa, Olanda, Germania, Spania, S.U.A.
A participat la numeroase concursuri şi festivaluri internaţionale impunându-se cu formaţia „Preludiu” cu deosebită autoritate profesională.
Din 1991, vreme de mai mulţi ani, a condus Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română” din Bucureşti, instituţie profesională de spectacole şi turnee artistice aflate sub egida Ministerului Culturii şi Cultelor.
A fost membru al Consiliului de administraţie al Societăţii Române de Radio (1999 – 2001) şi de televiziune (2002-2004).
Ca o recunoaştere a activităţii artistice deosebite, dirijorul Voicu Enăchescu a fost decorat cu Ordinul „Meritul Cultural” în Grad de Comandor pentru promovarea culturii.
Ansamblul folcloric „Maria Tănase”
Instituţie de prestigiu în peisajul muzical românesc, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase” a fost constituit în 1992, obţinând de-a lungul anilor un binemeritat succes şi renume atât în ţară, cât şi în străinătate.
Dacă la început Ansamblul Folcloric “Maria Tănase” avea ca obiect de activitate doar susţinerea, dezvoltarea şi promovarea folclorului din Oltenia, de-a lungul timpului s-a simţit nevoia de a cuprinde o regiune mai întinsă de creaţie folclorică, la ora actuală acoperindu-se întreg arealul folcloric românesc.
Transpunerea în scenă cu cea mai mare grijă a jocurilor tradiţionale şi promovarea cu consecvenţă a cântecului popular autentic, au făcut din Ansamblul Folcloric “Maria Tănase” unul dintre cele mai reprezentative şi valoroase ansambluri din România.
Sub conducerea maestrului de balet Ionel Garoafă, dansatorii oferă spectatorilor suite de jocuri populare specifice tuturor regiunilor ţării, dar şi dansuri ale minorităţilor conlocuitoare.
Conducerea muzicală este semnată de cunoscutul violonist şi dirijor Nicu Creţu, care realizează în mod original aranjamentele muzicale pentru orchestra alături de care îşi desfăşoară activitatea cei doisprezece solişti ai ansamblului: Niculina Stoican, Mariana Ionescu Căpitănescu, Constantin Enceanu, Petrică Mîţu Stoian, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Liliana Popa, Manuela Moţocu, Aneta Şişu, Cristian Bănăţeanu, Ciri Mayer şi Liviu Dică.
Întregul personal este coordonat, în calitate de manager, de Oana Bică.
Valoarea Ansamblului Folcloric “Maria Tănase” a fost recompensată la festivaluri naţionale şi internaţionale din Grecia, Egipt, Franţa, Italia, Germania, Spania, Bulgaria, Iugoslavia, Turcia, Iran, Serbia.
Pasiunea membrilor ansamblului, transpunerea în scenă cu înaltă ţinută artistică a cântecelor şi jocurilor tradiţionale, precum şi superbele costume populare, menţin şi astăzi în atenţia publicului, cântecul şi dansul popular, explicându-se astfel succesul obţinut pretutindeni.
„Ne bucurăm şi suntem mândri că prin tot ceea ce facem în planul valorificării tradiţiilor noastre populare suntem reprezentanţii fideli ai spiritului românesc pe care-l ţinem cu drag sub patronajul luminos al Doamnei cântecului nostru popular, Maria Tănase”.
Cristina Anghelescu
Cristina Anghelescu a început studiul viorii la vârsta de şase ani cu tatăl său, violonistul Aurelian Anghelescu, cel care i-a îndrumat cu atenţie şi profesionalism formarea artistică.
Ulterior, Cristina Anghelescu a absolvit Universitatea de Muzică din Bucureşti, la clasa Maestrului Ştefan Gheorghiu (discipol al lui David Oistrakh). În prezent este solista Orchestrelor “Radio” – Bucureşti.
Este câştigătoarea concursurilor internaţionale “Jean Sibelius” (Helsinki 1990), “Alberto Curci” (Napoli 1983), “Dr. Luis Sigall” (Viña del Mar, Chile, 1985) şi Andria (1991). A obţinut, de asemenea, premiul V la “J. Thibaud” (Paris, 1981), premiul IV la “Tibor Varga” (Sion, 1983) şi premiul IV la Concursul “P. I. Tschaikowsky” (Moscova, 1986).
Prezenţă activă pe toate scenele din România încă din perioada studenţiei, Cristina Anghelescu a fost invitată şi re-invitată să concerteze în săli renumite ca Schauspielhaus din Berlin, Tschaikowsky Hall – Moscow, Teatro Monumental y Auditorium – Madrid, Smetana Hall – Prague, St. John’s Smith Square – London, Finlandia Hall – Helsinki, cu orchestre importante la Dresda, Paris, Praga, Bratislava, Caracas, Moscova, Budapesta, Londra, precum şi cu Orchestrele Radio din Helsinki şi Madrid.
A colaborat cu maeştri cunoscuţi, ca Leif Segerstam, Jukka Pekka Saraste, Erich Bergel şi cu toţi dirijorii români.
A efectuat numeroase turnee de concerte şi recitaluri în toate ţările Europei, în Taiwan, America de Sud şi cea de Nord, Africa de Sud.
A efectuat numeroase înregistrări, multe dintre ele apărând pe CD, cu concertele de Mozart, Ceaikowsky, Mendelssohn-Bartholdy, „Anotimpurile” de Vivaldi şi cu cele două Concerte compuse de George Lloyd, alături de renumita orchestră “Philarmonia” din Londra.
Cristian Oroşanu
Cristian Oroşanu „Contrastul, lirismul, culorile şi stilurile sunt cele care animă personalitatea dirijorului şi explică de ce auditorii şi orchestrele îl iubesc pe Cristian [Oroşanu].” (muzicolog Grigore Constantinescu)
Construită cu grijă şi seriozitate, reputaţia profesională a dirijorului Cristian Oroşanu a determinat prezenţa sa pe multe scene ale Europei în compania unor ansambluri celebre: Orchestre de Paris în cadrul Festivalului de la Aix en Provence, Orchestre National Bordeaux Aquitaine, orchestrele Tonhalle Zürich, BBC Scotish, Lamoureux, Israel Kibbutz, Orchestre National Porto, a filarmonicilor din Strasbourg, din Bruxelles.
În 2005, la finala Concursului de dirijat de la Malko, competiţie la care a câştigat locul doi, Cristian Oroşanu a avut ocazia să colaboreze cu Orchestra Simfonică Radio Danemarca.
În Japonia, are o relaţie deosebită cu Hyogo Performing Arts Center Orchestra, un ansamblu tânăr cu multe valenţe interpretative. În ultimii ani, a avut ocazia să fie asistentul dirijorilor Yutaka Sado, Mstislav Rostropovich şi Ingo Metzmacher.
Cristian Oroşanu a dirijat cu succes aproape toate orchestrele filarmonicilor din ţară şi ansamblurile muzicale Radio România, în prezent fiind dirijor şef permanent al Filarmonicii din Braşov. Colaborarea cu Radio a început înaintea carierei de dirijor, Cristian Oroşanu fiind timp de cinci ani cornist în Orchestra Naţională Radio. El este absolvent a două Facultăţi ale Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti, una de Interpretare şi cealaltă de Dirijat orchestră, la clasa dirijorului Cristian Brâncuşi. S-a perfecţionat în particular sub îndrumarea celebrului profesor Constantin Bugeanu. În cadrul Academiei internaţionale Bach de la Stuttgart a avut ocazia să lucreze cu dirijorul Helmuth Rilling.
Fascinat de lumea operei, Cristian Oroşanu a avut colaborări deosebite cu ansamblurile Operei Naţionale Bucureşti, Operei Române Cluj-Napoca, Operei Naţionale Iaşi repertoriul său liric cuprinzând peste 35 de titluri.
Pentru activitatea artistică, a fost recompensat în 2005 cu Premiul Criticii Muzicale din România.
Mereu atras de latura pedagogică, Cristian Oroşanu a fost trei ani profesor de dirijat la Academia de muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca (începând din 1999). Conduce o clasă de dirijat la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi (din 2010) şi a girat mai multe cursuri de măiestrie (2011, 2012, 2013 şi 2014) la Filamonica „Moldova” din Iaşi, Opera Naţională Iaşi şi la Filarmonica din Braşov.
Dirijorul Cristian Oroşanu este fondatorul orchestrei de cameră Kamerata Kronstadt şi deţine titlul de doctor în muzică.















