SĂPTĂMÂNA ALTFEL LA “CARMEN SAECULARE”
În cadrul săptămânii „Şcoala altfel”, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ a desfăşurat o serie de activităţi creative cu elevii şcolilor din municipiu.
Astfel, în primele pe întreg parcursul ale acestei săptămâni, la sediul instituţiei din strada Ştefan cel Mare, nr. 3 A, coordonatorii claselor de artă plastică şi dans popular au pus în practică programe specifice cursurilor care le desfăşoară în mod curent.
Astfel, îndrumaţi de Radu Macavei de la clasa de pictură şi artă plastică a Şcolii Populare, şcolari de clasele I – IV de la câteva şcoli din Piatra-Neamţ şi-au pus imaginaţia la încercare, reuşind câteva lucrări modelate în lut. În acelaşi timp, Claudiu Luchian şi Ion Luchian le-au îndrumat şcolarilor primii paşi în lumea dansului popular.
Prin aceste activităţi, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ doreşte să insufle copiilor din municipiu dorinţa de a fi mereu în căutarea frumosului, de a fi activi şi creativi.
DUMINICĂ PE SCENA SĂLII „CALISTRAT HOGAŞ” A CONSILIULUI JUDEŢEAN A FOST PREZENTĂ LUMINA ÎNVIERII
În organizarea Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, duminică, 5 aprilie 2015, începând cu ora 16,oo, la sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului judeţean Neamţ, a avut loc un spectacol pregătit de elevi ai Şcolii Populare de Arte, coordonaţi de Georgiana Şerban. În întâmpinarea sărbătorilor pascale, sub titulatura LUMINA ÎNVIERII, ei au prezentat un program de cântece religioase şi pricesne.
Publicul prezent la spectacol a fost întâmpinat de o expoziţie de icoane prezentată de către un grup de elevi ai secţiei Patrimoniu cultural din cadrul Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamţ. Aceştia, în urmă cu trei ani, au obţinut pentru lucrarea intitulată “Catapeteasma ortodoxă românească”, Marele Premiu în cadrul taberei de creaţie de la Bitola, în Macedonia.
Spectacolul ARMONII PASCALE
Marţi, 31 martie 2015, la sala "Calistrat Hogaş" a Consiliului judeţean Neamţ, a avut loc spectacolul ARMONII PASCALE, parte a turneului naţional omonim. Protagoniste au fost pianista Ioana Maria Lupaşcu şi actriţa Daniela Nane, artiste care au pus suflet într-un spectacol eveniment. Poezia lui Eminescu, Radu Gyr, Nichifor Crainic, Ioan Alexandru, Arsenie Boca, s-a împletit cu muzica compusă de Piazzola, Enescu, Constantin Silvestri, Paul Constantinescu.
Prezentatorul spectacolului (în acelaşi timp şi iniţiator al turneului) a fost Sebastian Crăciun de la Radio România Cultural.
Spectacol dedicat sărbătorilor pascale: LUMINA ÎNVIERII
Centrul pentru Cultură şi Arte "Carmen Saeculare" Neamţ invită publicul pietrean la un spectacol dedicat sărbătorilor pascale. Elevi ai Şcolii Populare de Arte, coordonaţi de Georgiana Şerban, vor prezenta un program de cântece religioase şi pricesne. Evenimentul, intitulat LUMINA ÎNVIERII, va avea loc duminică, 5 aprilie 2015, începând cu ora 16,oo, la sala "Calistrat Hogaş" a Consiliului judeţean Neamţ.
TURNEUL NAŢIONAL „ARMONII PASCALE” POPOSEŞTE LA PIATRA-NEAMŢ
În întâmpinarea sfintelor sărbători pascale, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, vine cu un spectacol încărcat de emoţie şi trăire creştinească. Astfel, marţi, 31 martie, de la ora 18,oo, în sala „Calistrat Hogaş” a Consiliului Judeţean, va avea loc spectacolul ARMONII PASCALE. Invitaţi vor fi actriţa Daniela Nane şi muzicienii Ioana Maria Lupaşcu (pian) şi Costin Soare (chitară şi lăută), care, aflaţi în căutarea unei apropieri emoţionante de Dumnezeu, de credinţă, prin intermediul artei, vor să ofere, din preaplinul emoţiei şi trăirii fiinţei lor, un regal sonor de poezie şi muzică. Versurile poeţilor Mihai Eminescu, Radu Gyr, Vasile Voiculescu, Ioan Alexandru, Arsenie Boca, Nichifor Crainic, Benone Burtescu, Costache Ioanid, se vor împleti cu armoniile imaginate de Astor Piazzolla, Constantin Silvestri, George Enescu, Paul Constantinescu sau Johann Sebastian Bach.
ARMONII PASCALE este un proiect mai vechi al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”, prin care organizatorii îşi propun, ca, prin crearea unei atmosfere de mare încărcătură spirituală, sărbătorile care se apropie să poată fi simţite şi trăite cât mai aproape de spiritul lor. Primul spectacol a avut loc în aprilie 2009.
Anul acesta, printr-o fericită coincidenţă, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” primeşte de la Bucureşti o propunere de parteneriat la un proiect omonim.
La iniţiativa lui Sebastian Crăciun, redactor în cadrul Radio România Cultural (R.R.C.) şi a actriţei Daniela Nane, duminică, 22 martie, la salina Ocnele Mari de la Râmnicu Vâlcea, a demarat Turneul Naţional „Armonii Pascale”.
Acest spectacol se vrea a fi un mod al afirmării valorilor ţării noastre şi, de ce nu, un reper al vieţii culturale româneşti. Sebastian Crăciun, promotorul acestui turneu naţional, declară că „artiştii, în periplu lor de dinaintea Sărbătorilor Pascale, vor ajunge în locuri încărcate de frumuseţe, de istorie, care pot servi în mod unic la punerea în valoare a creaţiei poetico – muzicale.”
După debutul de la salina Ocnele Mari, turneul “Armonii Pascale” parcurge un traseu care va cuprinde încă şase localităţi – Sinaia, cu al său Castel Peleş (28 martie 2015), Chişinău (Teatrul Naţional, 29 martie), Iaşi (Palatul Unirii, 30 martie), Piatra-Neamţ (31 martie), Slatina (Centrul Cultural “Eugen Ionescu”, 3 aprilie) şi Palatul Mogoşoaia (4 aprilie).
Daniela Nane este actriţă la Teatrul „Bulandra” din Bucureşti, de când a absolvit Academia de Teatru şi Film din Bucureşti (1995), la clasa profesorilor Mircea Albulescu, Adrian Titieni, Cătălin Naum. A urmat masteratul Ligii Europene a Institutelor de Artă din Amsterdam şi Berlin (1995) şi încă un masterat în Cultură, civilizaţie şi teatru japonez la Catedra teatrală UNESCO (2012). A debutat în teatru în iunie 1995, sub îndrumarea regizoarei Cătălina Buzoianu, în spectacolul “Patul lui Procust”, după care au urmat alte zeci de spectacole, precum: „O scrisoare pierdută”, „Scandal la Palermo”, „Fuga” şi noile producţii realizate în regia lui Andrei Şerban – “Omul cel bun din Sâciuan” şi în regia lui Alexandru Darie – “Conversaţie după înmormântare”. Tot în 1995 debutează şi în film, în “Eu sunt Adam”, în regia lui Dan Piţa, urmând roluri în filme de lungmetraj sau de televiziune, româneşti sau internaţionale. Mare iubitoare a poeziei, a fost invitată de-a lungul timpului în numeroase spectacole, atât în Bucureşti, la Ateneul Român, cât şi oraşe de pe întreg cuprinsul ţării. În luna octombrie a anului 2014 a susţinut un recital pe scena Festivalului „Armonii poetice”.
Actriţa Daniela Nane, o artistă cu o prezenţă scenică fermecătoare, vă invită să pătrundeţi în universul poeziei creştine. Ea a declarat: “Mă bucur mult să aduc în faţa iubitorilor de poezie câteva dintre cele mai frumoase versuri scrise vreodată despre adevăr, divin, lumină, pace şi dragoste. Sper ca oamenii să trăiască momente de reală emoţie şi încântare, care să le atingă inima, readucându-le aminte de toată generozitatea şi nobleţea din suflete.”
Spectacolele vor fi întregite de inspiratele interpretări muzicale semnate de pianista Ioana Maria Lupaşcu, în alternanţă cu chitaristul Costin Soare.
Pianista Ioana Maria Lupaşcu începe studiul pianului la vârsta de patru ani. Intre 2001 şi 2005 a fost studenta marelui pianist Lazar Berman, la Accademia Europea di Musica, Italia. A fost laureată a numeroase concursuri din România, Grecia şi Turcia. Este o prezenţă constantă pe scene din Italia, România, Elveţia, Belgia, Turcia şi Spania. A cântat sub baghetele unor dirijori importanţi: Jean François Antonioli (Elvetia), Ladislau-Petru Horvath (Italia), Sabin Păutza, Tiberiu Soare, Theo Wolters (Olanda). A colaborat cu instrumentişti precum: Ladislau Petru Horvath, Romel & Victoria Joseph şi Florin Paul. În Italia, a fost corespondent al cotidianului „Monitorul”, iar în 2009 a lansat romanul autobiografic–„Prinţul Baghetei”. In 2007 i-a aparut CD-ul “Live Piano Solo”, iar în 2009 CD-ul “Piano Recital”. În 2012 aduce ca inovaţie scenică alăturarea muzicii clasice dansului flamenco reprezentat de Lucas Molina, în spectacolul SEDUCCION. În 2014 colaborează cu contratenorul Cezar Ouatu şi tot în 2014 ia naştere proiectul „Piano Tangou”. A realizat spectacole eveniment împreună cu mari personalităţi ale artei teatrale: Ion Caramitru, George Banu, Daniela Nane, Marian Rîlea, Constantin Chiriac. Deseori este invitată în juriile concursurilor de pian. Din anul 2007 este solistă concertistă a Filarmonicii “Paul Constantinescu” din Ploieşti.
Costin Soare este unul dintre cei mai activi şi mai implicaţi muzicieni-chitarişti ai generaţiei sale. A susţinut recitaluri în ţară şi în străinătate; este preşedintele Asociaţiei Culturale „Kitharalogos”, organizator al „Serilor de chitară” din stagiunea Fundaţiei ACCUMM de la Palatul Suţu, Bucureşti. Este profesor la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi profesor asociat la Universitatea de Muzică din Bucureşti. Este absolvent al cursurilor de master ale Royal Scottish Academy of Music and Drama – Glasgow, UK, iar în anul 2008 şi-a finalizat studiile (“Teacher training program”) la Universitatea de Educaţie (Departamentul de Muzică) din Sapporo, Hokkaido, Japonia, ca bursier al guvernului japonez. Apare frecvent în juriile concursurilor naţionale şi internaţionale din ţară, unde contribuie la descoperirea şi recompensarea tinerilor muzicieni. În 2013 şi 2014 a fost invitat ca profesor la cursurile de vară ale “Academiei Sighişoara”, iar în iunie 2014 a lansat CD-ul intitulat „Nocturne şi dansuri”, cu lucrări pentru chitară solo înregistrate în premieră la noi, aparţinând unor creatori ca: J.S Bach, B. Britten şi T. Takemitsu.
ARMONIILE PASCALE de la Piatra-Neamţ. în organizarea Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ va avea loc marţi, 31 martie 2015, la sala „Calistrat Hogaş a Consiliului Judeţean Neamţ, ora 18,oo.
Intrarea se va face pe bază de invitaţie emisă de către organizatori. Cei interesaţi sunt rugaţi să se adreseze la secretariatul instituţiei din strada Ştefan cel Mare, nr. 3A, telefon 0233.21.40.26 sau la adresa de www.facebook.com/CulturaNeamt.
ANSAMBLUL “FLORICICĂ DE LA MUNTE” INVITAT LA “O DATĂ-N VIAŢĂ”
Ansamblul folcloric „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ a fost invitat să participe vineri, 20 martie, la emisiunea „O dată-n viaţă” difuzată în fiecare seară de vineri pe canalul 1 al Televiziunii Române. Artiştii nemţeni au evoluat în această emisiune alături de nume consacrate ale muzicii şi teatrului din România – Sofia Vicoveanca, Irina Loghin, Nicolae Furdui Iancu, Carmen Rădulescu, tenorul Florin Georgescu şi actriţa Daniela Nane. Acompaniaţi de celebra orchestră „Lăutarii” din Chişinău, dirijor Nicolae Botgros, dansatorii Ansamblului „Floricică de la munte” l-au avut ca partener de joc pe tenorul Florin Georgescu, într-o suită oltenească. Alături de Carmen Rădulescu au jucat o suită de Moldova, iar pe actriţa Daniela Nane au însoţit-o într-un joc din zona Sibiului.
Activitatea Ansamblului „Floricică de la munte” nu s-a mărginit doar la ceea ce s-a văzut în direct pe micul ecran. Întreg corpul de dansatori au efectuat câteva repetiţii cu invitaţii emisiunii, pentru a-i obişnui cu paşii, ritmul şi coregrafia dansurilor pe care urmau să le prezinte.
La final, atât Iuliana Tudor, producătorul emisiunii care a ajuns, în al optulea an de difuzare, la sezonul cincisprezece, cât şi etnologul Elise Stan, omul care gândeşte tot ce ţine de zona folclorului în această populară producţie de divertisment a TVR-ului, au avut cuvinte de laudă la adresa membrilor Ansamblului.
FESTIVALUL CONCURS "FLORILE CEAHLĂULUI" PE FAVORIT TV
Înregistrarea concursului Festivalului "Florile Ceahlăului", ediţia a XXVII-a (14 - 15 martie 2015), faza finală, este programată a fi difuzată de postul FAVORT TV pentru ziua de duminică, 29 martie, începând cu ora 17,oo.
EXPOZIŢIE A ŞCOLII POPULARE DE ARTE
Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, prin Şcoala Populară de Arte” Piatra-Neamţ, anunţă o nouă expoziţie de pictură. Patru cursante de la clasa de pictură coordonată de Arcadie Răileanu – Ana Ivanov, Margareta Neculai, Edith Necula şi Sabina Popovici – vor expune lucrări care au fost create în timpul orelor de practică artistică de la Şcoala Populară.
Evenimentul va avea loc joi, 26 martie, la ora 17,00, la Clubul CAR Pensionari Piatra-Neamţ (Piaţa Mihail Kogălniceanu, lângă pasajul pietonal de la Pietricica).
Opinii despre festivalul FLORILE CEAHLĂULUI
"Doresc sa va multumesc si in acelasi timp sa felicit intreg personalul care s-a ocupat de organizarea acestui festival. Apreciem efortul imens, depus de dumneavoastra si eu consider ca totul a iesit ca la carte. Vorba ardeleanului:,,jos colopu’!”. Vom reveni la anul, cu mare bucurie in suflet, la cel mai tare festival-concurs organizat in Romania.
Sunteti niste oameni minunati!"
Cu maxima consideratie,
Cristi Astelian
PREMIANŢII CONCURSULUI FLORILE CEAHLĂULUI, EDIȚIA A XXVII-A, 14-15 MARTIE 2015
PREMIANŢII CONCURSULUI FLORILE CEAHLĂULUI, EDIȚIA A XXVII-A, 14-15 MARTIE 2015
TROFEUL: Bulai Alex Daniel (Neamţ) vioară
Canto tradiţional
8 – 15 ani
PREMIUL I: Stan Emanuel (Harghita)
PREMIUL II: Tănasă Emilia Georgiana (Caraş-Severin)
PREMIUL III: Stoian Antonia Sorina (Gorj)
MENŢIUNI: Apetrei Mihaela Denisa (Suceava)
Astelian Alexia (Mureş)
Boricean Mălina Maria (Covasna)
PREMII SPECIALE PENTRU INTERPRETARE: Chirica Iuliana Magdalena (Suceava)
Pădureţ Nechifor Ella Alexandra (Botoşani)
16 – 25 ani
PREMIUL I: Ababei Ana Maria (Iaşi)
PREMIUL II: Oşlobanu Sînzîiana (Neamţ)
PREMIUL III: Bugnar Ionela Cristina (Bistriţa-Năsăud)
MENŢIUNI: Marinescu Georgiana (Sălaj)
Radu Raluca (Vaslui)
PREMIUL SPECIAL PENTRU AUTENTICITATEA COSTUMULUI: Bicăzan Bianca Patricia (Sălaj)
INSTRUMENTE POPULARE
PREMIUL I: Dumitru Emmy Constantin (Neamţ) acordeon
PREMIUL II: Olaru Robert Dănuţ (Bacău) acordeon
PREMIUL III: Roba Carmen (Suceava) nai
MENŢIUNI: Blaga Vlad Daniel (Sălaj) vioară
Strungaru Alexandra (Botoşani) vioară



























































