Joi, 10 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș” - Ziua a cincea a VACANȚELOR MUZICALE 2025, Recital cameral
Joi, 10 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș”, Consiliul Județean Neamț, ora 18:00
RECITAL CAMERAL
Valentin MACOVICIUC – clarinet
Athanasios TRIKOUPIS (Grecia) – pian
Program:
A. Mozart – Concertul pentru Clarinet în La și Orchestră K. 622, partea a II-a
Saint-Saens – Sonata pentru Clarinet în Sib și Pian, op. 167, părțile I și a II-a
Poulenc – Sonata pentru Clarinet în Sib și Pian, părțile a II-a și a III-a
Schumann – Phantasiestucke pentru Clarinet în A și Pian
Bassi – Fantezia de Concert pe teme din opera Rigoletto de G. Verdi
S-a născut la Piatra Neamț, în anul 1974. Și-a început studiile muzicale, la Școala de muzică din localitate, la vârsta de șapte ani. În ultimul anul an de studii la Liceul de Artă (1994), a câștigat premiul al treilea la Olimpiada Națională de Clarinet de la Constanța.
A urmat cursuri de interpretare muzicală cu renumitul clarinetist Aurelian Octav Popa. Și-a continuat studiile la Conservatorul Municipal din Zografou, Atena. În anul 2000, a obținut Diploma de clarinet cu calificativul „Excelent”. În același an a fost angajat ca muzician principal în Filarmonica Municipiului Pireu, poziție pe care o ocupă și în prezent.
Între anii 2009 și 2015, a participat ca muzician colaborator în cadrul Orchestrei mici a Scenei pentru Copii și a Orchestrei Operei Naționale a Greciei.
În iunie 2013, după patru ani de studii la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca (România), a obținut Diploma de licență în interpretare muzicală (clarinet) cu onoruri. Această realizare a fost urmată, în anul 2015, de studiile postuniversitare (încheiate cu prezentarea lucrării de disertație „Diversitate stilistică în muzica pentru clarinet în secolul XX”) și, în anul 2018, de studiile doctorale, finalizate cu teza de doctorat „Creația românească pentru clarinet solo în secolul XX
Între 2021-2024, a deținut funcția de profesor asociat al Facultății de Muzică a Universității din Ioannina, Grecia.
ATHANASIOS TRIKOUPIS
Este profesor conferențiar universitar la Universitatea din Ioannina. A obținut titlul de doctor în muzicologie la Universitatea „Aristotel” din Salonic. A predat la Universitatea „Democritus” din Tracia, Universitatea „Aristotel” și la Universitatea din Macedonia. Este autorul cărții Muzica occidentală în comunitățile elene. Muzicieni și instituții (Universitatea din Atena, 2015). Interesul său de cercetare se concentrează în prezent asupra studiului muzicii culte elene și al muzicii avangardiste din secolele XX și XXI.
Este, de asemenea, inginer mecanic (Universitatea Tehnică Națională din Atena), compozitor (master, Universitatea de Muzică din Graz), dirijor și pianist (Conservatoire Européen de Musique de Paris), axat pe patrimoniul muzical elen necunoscut. Este membru al Societății Internaționale de Muzicologie, al Societății Germane de Muzicologie (GfM), al Societății Elene de Muzicologie, președinte al Asociației Profesorilor de Muzică din Macedonia de Est - Tracia și membru în Consiliul de Conducere a Societății de Studii Tracice.
Miercuri, 9 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - Ziua a patra a VACANȚELOR MUZICALE, Concert extraordinar CAMERATA REGALĂ
Miercuri, 9 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00
CONCERT „VIVALDI & PIAZZOLLA: ANOTIMPURI”
ORCHESTRA „CAMERATA REGALĂ”
dirijor: Constantin GRIGORE
solistă: Rebekka HARTMANN (Germania) – vioară
Program:
Vivaldi & Piazzolla - 8 „Anotimpuri”
„CAMERATA REGALĂ”
Prospețime, fantezie fără limite, culori diverse și o extremă versatilitate. Acestea sunt calitățile pe care muzicienii „Cameratei Regale” le-au dobândit în cei peste cincisprezece ani de existență. Numele grupului de muzicieni nu a fost dat întâmplător, orchestra dobândind în anul 2009 Înaltul Patronaj al Alteței Sale Regale, Principele Radu al României. Însuflețiți de cel mai autentic entuziasm pentru muzică, instrumentiști de cel mai înalt nivel s-au reunit pentru a forma un ansamblu cameral de excelență.
„Camerata Regală” este o prezență nelipsită de pe scenele românești și internaționale, unde desfășoară proiecte inedite. A fost alături de Casa Regală a României la Ceremoniile prilejuite de Aniversarea Jubileului Alteței Sale, Regale Principele Radu al României, de Investirea cu Titlul de Alteță Regală a Principelui Nicolae al României, la momentul Jubileului de 90 de ani ai Regelui Mihai, la Ceremonia Decorației Regale „Nihil Sine Deo”, precum și la Aniversările a 25 și 35 de ani de la revenirea în țară a Majestății Sale Margareta.
Începând cu 2011, Camerata Regală este invitată să susțină concerte la fiecare ediție a Festivalului Internațional „George Enescu”, consolidând astfel statutul acestui ansamblu de elită, catalogat de specialiști ca fiind „La creme de l’orchestre de chambre d’ Europe” (Liege 2021).
„Camerata Regală” a fost decorată de către Familia Regală a României cu Medalia „Regele Mihai I” pentru loialitate și a primit din partea Forumului Cultural Român - Premiul „Musica Viva”. La împlinirea a zece ani de existență, apreciatul ansamblu cameral a primit una dintre cele mai înalte distincții ale Familiei Regale a României, Medalia „Crucea Casei Regale a României”.
În perioada studiilor urmate în ţară, apoi în Polonia, la Academia de Muzică „Karol Lipinski”, dirijorul Constantin Grigore a beneficiat de îndrumarea unor maeştri recunoscuţi ai dirijatului: Horia Andreescu, Petru Andriesei, Ilarion Ionescu-Galați sau dirijorul polonez Marek Pijarowski. A participat la diverse cursuri de dirijat, precum Malaga Philharmonic Masterclass (Malaga 2017 – prof. Manuel Hernandez Silva), Weimar Meisterkurse (Weimar 2016 – prof. Nicolas Pasquet), „International Masterclass for Orchestral Conducting and Phenomenology of Music” (Craiova 2012 – prof. Konrad von Abel), „Wiener Meisterkurse” (Viena 2008 – prof. Salvador Mas Conde), „The Roads of Romanticism” (Varșovia 2006).
Constantin Grigore s-a perfecționat printr-un stagiu de asistență la Rundfunk Sinfonieorchester Berlin (2011), sub îndrumarea maestrului Marek Janowski și, ulterior (2012), la Bayrische Rundfunk și Munchner Philharmoniker, unde a participat la repetițiile și concertele susținute de Mariss Jansons, Bernard Haitink, Alain Gilbert, Paavo Jarvi, Lawrence Foster sau Vasily Petrenko, în paralel fiind prezent şi la cursurile de fenomenologie susţinute de Konrad von Abel.
A susţinut concerte la pupitrul unor orchestre importante, atât din ţară (Orchestra Simfonică a Filarmonicii „George Enescu”, Orchestra Română de Tineret, Orchestra de Cameră Radio, Orchestra Națională Radio, Filarmonica de Stat „Moldova” din Iași, Filarmonica de Stat „Banatul” din Timișoara”, Filarmonica de Stat „Oltenia” din Craiova, Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea, Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploiești, Filarmonica de Stat din Piteşti, Filarmonica de Stat din Sibiu, Filarmonica de Stat din Oradea, Orchestra Teatrului „Nae Leonard” din Galaţi, Orchestra Teatrului de Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța), cât şi de peste hotare (Portugalia - Orchestra Simfonică din Coimbra și ESMAE Orchestra din Porto, Spania - Orchestra Filarmonicii din Malaga, Polonia - Orchestra de Cameră „R-20” din Wroclaw, Filarmonica din Kielce, Filarmonica din Rzeszow, Filarmonica din Zabrze, Filarmonica din Lublin, Orchestra Naţională de Cameră a Republicii Moldova sau Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici” din Chișinău).
În 2009, s-a aflat la pupitrul „Bucharest Symphonic Pops”, în concertul extraordinar susținut de Al Bano și Montserrat Caballe în Piaţa Constituţiei din Bucureşti. În 2013, este ales dirijorul „Evolution Orchestra” în turneul susținut de Steve Vai în Rusia, Polonia, Italia, Spania și România, iar în anul 2014, susține un turneu de concerte în Coreea de Sud, la pupitrul Orchestrei Filarmonicii de Stat „Oltenia”.
Din 2009, este invitat să susțină concerte la fiecare ediție a Festivalului Internațional „George Enescu”.
De asemenea, este unul dintre membrii fondatori și dirijorul orchestrei „Camerata Regală”, cu care a susținut numeroase concerte în România și în Albania, Republica Moldova, Austria, Germania și Belgia. La invitația Institutului Cultural Român, susține, în ianuarie 2016, un concert la pupitrul „Cameratei Regale”, în „Mozart Saal” din „Konzerthaus” Viena, în iunie 2018, la pupitrul aceleiași orchestre, un concert la Bruxelles, iar in 2019, cu ocazia Zilei Naționale a României, un concert în Sala Mare a Filarmonicii Regale din Liege.
În anul 2017, a fost invitat la pupitrul Filarmonicii Regale din Liege, unde a susținut o serie de șapte concerte în Liege (Sala Filarmonicii), Bruxelles, Ath, Ottignes și Namur.
A colaborat cu soliști de renume ai scenei muzicale, precum Shlomo Mintz, Alexandra Conunova, Jonathan Tetelman, Gabriel Croitoru, Nicolae Licareț, Florin Croitoru, Rebekka Hartmann, Daniel Podlovschi, Aura Twarowska, Teodor Ilincăi, Irina Iordachescu, Sergi Gimenez Carreras, Katarzyna Dondalska, Celia Costea, Ruxandra Donose, Ioana Cristina Goicea, Josu de Solaun, Adela Liculescu, Raluca Ouatu, Zlatomir Fung, Laura Nicorescu, Wictor Kociuban, Alessandro Safina sau Corul Național de Cameră Madrigal „Marin Constantin”.
În prezent, Constantin Grigore este dirijorul principal al Orchestrei „Camerata Regală” și al Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București.
A început să cânte la vioară la vârsta de cinci ani, sub îndrumarea profesorului Suzuki Helge Thelen. Ulterior, a studiat la München cu prof. Andreas Reiner și la Los Angeles cu prof. Alice Schoenfeld.
Prezența sa în concerte internaționale i-au dat ocazia de a urca pe scenă alături de dirijori notorii, precum Christoph Eschenbach, Esa Pekka Salonen, Enoch zu Guttenberg sau Kent Nagano. A susținut numeroase spectacole ca solist în Europa, Asia și S.U.A., precum și în cadrul unor festivaluri importante: Festivalul de muzică „Schleswig Holstein” sau „Weilburger Schlosskonzerte”.
Repertoriul ei acoperă întregul spectru compozițional, de la baroc timpuriu până la muzica contemporană. A lansat numeroase înregistrări pe compact-disc, inclusiv lucrări solo de J. S. Bach, P. Hindemith și B. A. Zimmermann, cu eticheta „München Farao Classics”. În 2012, Pentru compact-discul „Birth of the Violin” a primit premiul „Echo Klassik” pentru „Cea mai bună înregistrare solo a anului”. În 2015, a lansat un albumul „Views from Ararat” cu lucrări ale compozitorilor armeni și turci, împreună cu duo-ul ei de pian, partener Margarita Oganesjan. În septembrie 2017, a produs un alt album cu soliștii de cameră din Salzburg, dirijat de Lavard Skou Larsen, la Solo Musica.
Rebekka Hartmann este câștigătoarea a numeroase concursuri naționale și internaționale, inclusiv Concursul de vioară „Henri Marteau”, Lichtenberg (2005), Concursul „Pacem in Terris”, Bayreuth (2004) și Bursa „Jascha Heifetz”, S.U.A. (2002).
Rebekka Hartmann cântă pe o vioară „Antonio Stradivari 1675”, care se numește acum „Hartmann Stradivari”.
Miercuri, 9 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș” - Ziua a patra a VACANȚELOR MUZICALE, recital cameral
Miercuri, 9 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș”, Consiliul Județean Neamț, ora 18:00
Bijuterii camerale
TRIO „ACADEMIK”
Ion URDEȘ (tenor)
Petrea GÂSCĂ (corn)
Aurelia SIMION (pian)
Program:
Carl Böhm - „Still wie die Nacht”
Giacomo Puccini - „Terra e mare”
Jean-Baptiste Arban – „Le carnaval de Venise”
Paolo Tosti - „Tristezza”
Richard Strauss - „Morgen”
Achim Stoia - „După nuntă”
Aurel Eliade - „Revedere”
Ciprian Porumbescu - „Ich liebte dich”
Pascal Bentoiu - „Veselie”
Vasile Popovici - „Dorința”
Ion Runcu – Șapte babe blestemate
Aurelia Simion – „Fantezie”
Petrea Gâscă - „Piesă în stil popular”
Ionel Fernic - „Cruce albă de mesteacăn”
Aurelia Simion - „Erai tu”
Constantin Rusnac - óBalada inimii”
Prezintă: Diana Maria URDEȘ
***
TRIO „ACADEMIK”, formație a Universității Naționale de Arte „George Enescu” (UNAGE) Iași, s-a înființat în 2016 (la început în formulă clarinet, corn, pian). Cei trei membri actuali sunt profesori ai Facultății de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice din cadrul UNAGE Iași, fiecare dintre ei având o bogată activitate artistică, de cercetare, științifică și de conducere în cadrul instituției de învățământ.
Repertoriul grupului cuprinde lucrări originale și unele transcripții pentru Trio „Academik”, piese de mare încărcătură muzicală, profunde, foarte apreciate de public. Unele dintre acestea sunt dedicații speciale pentru formația camerală.
În anii din urmă, Trio „Academik” a susținut mai multe recitaluri în centre muzicale ale țării și în străinătate. Amintim aici recitalul de la Filarmonica de Stat „Mihail Jora” Bacău - 2017; participarea la Festivalul internațional de muzică de cameră de la Plovdiv (Bulgaria) - 2018; recitalul extraordinar de la Cahul (Republica Moldova), cu prilejul Zilei Naționale a României - 2021; recitalul din cadrul Festivalului național de muzică de cameră „Subito” Brăila - 2022; recitalul cameral de la Sala cu Orgă din Chișinău - 2023; recitaluri la Iași în cadrul Festivalului muzicii românești și FILIT, precum și numeroase alte recitaluri de la Suceava, Tecuci, Bârlad, Bistrița, Filarmonica „George Enescu” Botoșani.
ION URDEȘ s-a născut în orașul Tulcea, în anul 1976, într-o familie de artiști. Cizelarea profilului artistic a început odată cu admiterea la Liceul de Arte „George Georgescu” din localitatea natală, în anul 1991, fiind continuată apoi la Liceul de Muzică şi Coregrafie „Dinu Lipatti” din Bucureşti, Specializarea Canto clasic.
În perioada 1996-2001, urmează studiile de licență la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, Facultatea de Interpretare Muzicală, Specializarea Canto, sub îndrumarea maestrului Corneliu Solovăstru, pentru ca apoi să urmeze cursurile de Master în interpretare vocală în cadrul aceleiași instituții. În anul 2008 finalizează Doctoratul în muzică, specializarea Interpretare, cu teza intitulată „Valențe expresive ale vocii de tenor în miniatura vocal-instrumentală”, sub îndrumarea cercetătorului științific, profesor univ. dr. Gheorghe Firca.
Începând cu anul 2002, Ion Urdeș este cadru didactic la Specializarea Canto din cadrul Facultății de Interpretare Muzicală a Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iaşi. De-a lungul anilor, pe lângă activitatea concertistică preponderent camerală, a susținut numeroase masterclass-uri de specialitate, a participat în jurii la numeroase concursuri naționale și internaționale din țară și străinătate, având de asemenea apariții în emisiuni radio-tv, precum și în presa scrisă.
Actualmente, Conf. univ. dr. Ion Urdeș susține cursuri și seminarii la disciplinele Canto și Lied-oratoriu. Pe lângă activitatea de predare, conf. univ. dr. Ion Urdeș se ocupă cu îndrumarea activităţilor artistice ale studenţilor în spectacolele, recitalurile și concertele reprezentative ale universității, precum și pregătirea pentru participarea la concursuri și festivaluri de specialitate.
PETREA GÂSCĂ - instrumentist şi profesor (n. 31 V 1962, com. Horodniceni, jud. Suceava). A urmat cursurile Liceului de Muzică şi Arte Plastice „Octav Băncilă” Iaşi (1973-1981), la clasa de corn a prof. Neculai Musteaţă. Şi-a desăvârşit studiile superioare de specialitate la Conservatorul „George Enescu” (1981-1985), cu prof. Constantin Petrea (corn), facultate pe care a absolvit-o ca şef de promoţie. În 1984, a obţinut o bursă de studii, urmând Cursurile de perfecţionare muzicală de la Lanciano - Italia, cu prof. Sigilfrido Covizzi, precum şi cursuri de orchestră şi muzică de cameră. În 1990, a participat la Cursurile de vară de la Bayreuth - Germania.
A obţinut titlul de Doctor în muzică (2009), cu Summa cum laude, elaborând şi susţinând public teza cu tema „Cornul în creaţia lui Franz Strauss şi Richard Strauss. Contribuţia lor la emanciparea tehnicii şi expresivităţii instrumentului”, cond. ştiinţific prof. univ. dr. Nicolae Gâscă.
În anul 2018, a obținut atestatul de abilitare în domeniul de studii universitare de doctorat - Muzică, iar în 2021 a fost afiliat la Școala doctorală a UNAGE, domeniul Muzică. A fost membru în jurii de specialitate.
A fost instrumentist (1985 - 1991), prim-cornist, şef partidă (1991 - 2005), prim-cornist solist, şef partidă (2005 - oct. 2010) al Orchestrei simfonice a Filarmonicii „Moldova” Iaşi. Membru permanent al Orchestrei „Europa Symphony” - Viena, dir. Wolfgang Gross (1995-1998). Între 2011-2015, a fost prim-cornist, colaborator permanent al Filarmonicii de Stat Botoşani. Între 2017-2022, a fost solo cornist, şef partidă în Orchestra Operei Naționale Române Iaşi.
Desfăşoară o activitate solistică constantă. A susţinut peste o sută de recitaluri şi a cântat, ca solist, peste o sută treizeci concerte cu toate orchestrele simfonice româneşti. Are o bogată activitate camerală. A fost invitat ca prim-cornist de diferite orchestre din ţară, pentru concerte sau turnee în străinătate și a efectuat peste nouăzeci și cinci de turnee artistice.
AURELIA SIMION este absolventă a Şcolii Republicane de Muzică „Eugen Coca” şi a Conservatorului Moldovenesc de Stat „Gavriil Musicescu” din Chişinău, Republica Moldova, la clasele prof. Lia Oxinoit şi Ludmila Vaverco. În prezent, este profesor universitar doctor la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, prorector UNAGE (2016-2020).
A colaborat cu soliști din Republica Moldova, România, Italia, Elveția, Franța, Coreea de Sud, Japonia, Belgia, Suedia, Germania, precum și cu formațiile GAMA (R.Moldova), Caffé-Concerto Strauss (Italia), Nova Musica Viva, Pro Musica, A-TON, Academik, Alternances (din România), corurile „Lia-Ciocârlia” (Chişinău), „Gavriil Musicescu” (Iaşi), „Cantores amicitiae”, „Talmud Tora”, „Laudate Dominum” (Iaşi).
A fost distinsă cu Premiul UAGE (2007) pentru cercetare științifică și activitate artistică, cu Medalia de Aur a EUROINVENT pentru volumul „Anton Rubinstein şi arta sa pianistică” (2011), cu Medalia de bronz pentru cartea ,,Să laşi loc de Bună ziua! Portretul muzicianului şi profesorului Florian Simion” (2014), Medalia de Argint a EUROINVENT pentru partitura „Țurai - ansamblu de percuție și pian” (2021) și Diplome speciale de Merit şi Excelenţă (peste 100) pentru creativitate și acompaniament la diverse cursuri de măiestrie, festivaluri, concursuri naţionale şi internaţionale.
A susţinut recitaluri în România, Republica Moldova, Ucraina, Rusia, Franţa, Germania, Italia, Austria, Elveţia, Olanda, Belgia, Bulgaria.
Repertoriul abordat cuprinde creaţii ale compozitorilor preclasici, clasici, romantici şi ai secolelor XX-XXI, pentru instrumente de coarde, de suflat, de percuţie, instrumente populare, muzică camerală, dar şi creaţii vocal-simfonice. Unele din aceste creații au fost înregistrate pe CD.
A publicat volume de specialitate, articole, partituri. A participat la numeroase proiecte culturale și emisiuni radio - TV.
Marți, 8 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - Ziua a treia a VACANȚELOR MUZICALE - concert TRAFFIC STRINGS
Marți, 8 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00
Concert extraordinar
„TRAFFIC STRINGS”
Mircea Grigore LAZĂR (vioara I)
Alexandru George PREOTU (vioara a II-a)
Lucian MORARU (viola)
Eugen Bogdan POPA (violoncel)
Ionuț Florin CRISTEA (contrabas)
Anamaria BIACIU POPA (pian)
Vasile RĂDUCU (nai)
Marian MICU (percuție)
Program:
Antonio Vivaldi (arr. Lucian Moraru): „Anotimpurile” / „Vara”, partea a III-a
Gerónimo Giménez (arr. Lucian Moraru): Intermezzo din zarzuela „La Boda”, de Luis Alonso Baden Powell (arr. Lucian Moraru): „Consolação”
Gerardo Matos Rodríguez (arr. Lucian Moraru): „La cumparsita”
Wayne Shorter (arr. Lucian Moraru): „Footprints”
Lucian Moraru: „Borșa”
Lucian Moraru: „Faculty of Law”
Freddie Hubbard (arr. Lucian Moraru): „Little Sunflower”
George Enescu (arr. Lucian Moraru): üRapsodia Română”, Op. 11 No. 1
Lucian Moraru: Potpuriu - „Take Five” / „Cine iubește și lasă” / „Mission Impossible”
Lucian Moraru: Improvizație pe o temă de Erik Satie
Chick Corea (arr. Lucian Moraru): „Spain”
„TRAFFIC STRINGS”
Grupul instrumental „Traffic Strings” a fost iniţiat de muzicianul Lucian Moraru şi are în componenţă câţiva dintre cei mai valoroşi instrumentişti ai momentului din România.
Muzicienii grupului cântă cu emoţie şi virtuozitate, găsind expresia veritabilă fiecărui gen muzical pe care îl abordează. Folosind aranjamente muzicale inovatoare, dar fidele în seva compoziţiilor originale, „Traffic Strings” şi-a găsit un stil de interpretare unic şi în acelaşi timp profund autentic.
Grupul instrumental are câte ceva pentru fiecare, fie că e vorba de moştenirea muzicală a folclorului românesc, ori de muzica lui Bach şi Vivaldi, sau folosind un cocktail de ritmuri în concertele de jazz, tango şi chiar rock instrumental, „Traffic Strings” transferă publicului o stare de bine contagioasă.
Grupul şi-a căpătat o reputaţie internaţională prin susţinerea unor turnee de concerte în importante săli din Europa şi America de Nord. De-a lungul timpului, „TrafficStrings” a participat la festivaluri interne și internaționale prestigioase, printre ele numărându-se: Festivalul Internațional „GeorgeEnescu”, Festivalul Internațional „Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț”, „GaudeMater International Festival” Częstochowa (Polonia), „Craiova Muzicală”, „American Music Festival” - Sibiu, „Summer Music Festival” – București, „Jazz Festival” -Ploiești, „Ljubljana International Festival” (Slovenia).
Primul album al grupului a rezultat dintr-o colaborare prolifică avută cu renumitul naist Gheorghe Zamfir. Alte două albume au fost lansate în 2009 şi 2013 şi sunt „Tango Finesse” şi „Tango Aficionado”. Ele includ unele dintre cele mai seducătoare tangouri autentice, dar înregistrate într-o formă instrumentală inovatoare, prin folosirea naiului.
„Traffic Strings” propune pentru acest concert un „trafic muzical” de cea mai bună calitate. De la „Vara” din „Antotimpurile” lui Antonio Vivaldi, la armoniile jazz-ului american și pasionatul tango argentinian, programul serii va fi completat cu sunetele mistice ale muzicii lui Erik Satie, cunoscuta „Rapsodie Română”, de George Enescu, împreună cu alte piese dinamice, originale, semnate de Lucian Moraru, fondatorul grupului.
Aprecieri critice:
„Al patrulea album al grupului - «Traffic Strings Live in Concert» - creează dependență. Albumul conține piese muzicale renumite dar, datorită manierei noi și inedite de interpretare a muzicii clasice, acesta oferă auditorului senzația de prospețime și strălucirea spectaculoasă a focurilor de artificii. Spectacolul, unul de ţinută, a cuprins piese instrumentale celebre, de la Vivaldi cu a sa «Primăvară» dintre «Anotimpuri» până la muzica stilului baroc cântată în urmă cu secole în palatele regale, urmate de alte capodopere ale muzicii clasice. Un repertoriu pretenţios, dar şi generos, în care au strălucit, prin profesionalism şi dăruire, instrumentiştii ce compun formaţia «TrafficStrings». (Alexandru Cristian Miloș, B.C. Media)
„Anul 2024 aduce pentru «Traffic Strings» trei producții audio importante - «Perpetuum Jazz», «Romania Intemporel» și «Seasons Rendez-vous». Albumele anului 2024 se disting prin abordarea conceptuală aparte a aranjamentului muzical brodat atât pe genuri muzicale diferite, cât și pe timbrul instrumental distinct al ansamblului nostru.
Prezență constantă pe scenele din țară, în festivaluri de mare calibru, în locuri mai puțin convenționale, ansamblul «Traffic Strings» este întotdeauna la înălțime, numele lor fiind sinonim cu măiestria dusă la cel mai înalt nivel, cu sclipirea artistică directă şi pasionantă şi, ceea ce apreciez în mod deosebit, ține de repertoriul extrem de ofertant.
În toată existența sa, ansamblul a parcurs un arc stilistic amplu, de la clasici, la moderni, de la piese cu iz folcloric, la cele de jazz, toate în aranjamentele eficiente şi foarte inspirate semnate de Lucian Moraru.” (Monica Cengher, Radio România Muzical)
Marți, 8 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș” – Ziua a treia a VACANȚELOR MUZICALE - Recital cameral
Marți, 8 iulie 2025, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț, ora 18:00
Recital cameral al Ansamblului
„FAGOTISSIMO”
George HARITON
Mihai TIMOFTI
Mihai GAVRIL
Matei CIOBANU
Pavel IONESCU
În program, lucrări de Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Xavier Wolf, Allan Stephenson,
Mathieu Lussier, Geoffrey Keating, Zilvinas Smalys.
ANSAMBLUL CAMERAL „FAGOTISSIMO” a fost constituit în 1999, când trei fagotişti de la Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău - Mihai Timofti, Costică Mărcuţ şi Pavel Ionescu -, împreună cu George Hariton, prim fagotist la Filarmonica „Moldova” din Iaşi, au decis să exploreze magnificul univers timbral al acestui interesant instrument.
Din anul 2009, în cvartet a fost cooptat şi fagotistul Mihai Badiu. În ultimii ani, odată cu cooptarea de noi membri în orchestră, la recitalurile formației au fost invitați și fagotiștii Mihai Gavril, Alexandra Stanciu, Mihai Panainte, Matei Ciobanu, Cristian Buciumaș și Ionuț Roșca, iar la percuție, Iulia Bitta și Sorin Sofian.
Repertoriul acestui grup cuprinde muzica barocă şi ajunge până la lucrări compuse special pentru această combinaţie de instrumente.
Formaţia a susţinut numeroase concerte în ţară (Iaşi, Bacău, Râmnicu Vâlcea, Craiova, Piatra-Neamţ, Piteşti, Oneşti, Arad, Sibiu, Timișoara, Constanţa) şi străinătate (Italia, Franţa, Germania, Bulgaria, Macedonia, Moldova, Grecia, Ucraina), participând la numeroase festivaluri şi fiind prezentă în teatre de tradiţie, precum „Piccolo Reggio” (Torino, Italia), „Teatro Zanon” (Udine, Italia), „Palazzo Magnani” (Reggio Emilia, Italia), „Megaron” (Salonic, Grecia).
Luni, 7 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - Ziua a doua a VACANȚELOR MUZICALE
Luni, 7 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00
CONCERT DE JAZZ - „SMILE”
Cu participarea:
BIG BAND RADIO ROMÂNIA
Dirijor: Simona STRUNGARU
Solist: Adrian NOUR
BIG BAND-UL RADIO ROMÂNIA (BBRR) este un ansamblu de prestigiu al Radiodifuziunii Române ce reunește unii dintre cei mai înzestraţi și creativi muzicieni ai ţării. Înfiinţat în 1949, a reprezentat un constant liant între public și muzica de jazz sau muzica ușoară, reflectând cultura și viaţa spirituală autohtonă și mondială prin concerte, înregistrări radio și TV, și prezenţă la festivaluri renumite. De-a lungul istoriei sale, maeștri importanţi, dirijori si compozitori, precum Sile Dinicu, Cornel Popescu, Ion Cristinoiu sau Ionel Tudor au asigurat de la pupitrul lor contactul cu publicul din sala de concerte și cu ascultătorii radio.
Din 2022, Big Band-ul activează sub conducerea Simonei Strungaru. Orchestra desfășoară o activitate foarte bogată, prezentând bilunar la Sala Radio din București repertorii variate ce aduc în prim plan atât jazz-ul clasic în concerte dedicate lui Duke Ellington, Thad Jones, Chick Corea, Quincy Jones, ș.a., cât și cel contemporan, prin colaborări cu artiști internaţionali precum Stefano Di Battista, Alex Sipiagin, Will Vinson, Tony Lakatos, Tobias Hoffmann, Emiliano Sampaio și artiști autohtoni ca Jazzappella, Adrian Nour, Irina Sârbu, Sorin Zlat, AC Leonte, Cristian Soleanu, Sebastian Burneci, George Natsis, Paolo Profeti, Cătălin Milea, Liviu Negru, Florian Radu sau Simona Strungaru.
Big Band-ul Radio România realizează de asemenea colaborări inedite cu artiști din zona main-stream precum Connect-R, Florin Ristei, Elena Gheorghe, Alina Eremia, Mario Fresh, Irina Rimes, Andia, Alexia, Andrei Ursu, Holly Molly.
SIMONA STRUNGARU este pianistă, dirijor de orchestră, orchestratoare și compozitoare. Din 2022 este dirijoarea Big Band-ului Radio România și membră a Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România.
În aprilie 2025, dirijează Big Band-ul ICO “Suoni del Sud” în concertul „Omaggio a Charlie Parker” avându-l ca solist pe saxofonistul Stefano Di Battista.
În 2024, a primit premiul prestigioasei reviste Actualitatea Muzicală la categoria muzică clasică pentru proiecte artistice originale și valoroase.
Simona Strungaru a compus muzica pentru filme precum Nosferatu, A Symphony of Horror (regia F.W. Murnau), Malombra (regia: Carmine Galone), Die Puppe, Die Austernprinzessin (regia: Fr. Lubitch) sau Felix the Cat și a dirijat unele dintre cele mai reprezentative orchestre din România în cine-concerte organizate de Transilvania International Film Festival (TIFF), La Rochelle Film Festival sau Animest.
În colaborare cu ansamblul de muzică contemporană SonoMania, Simona Strungaru activează ca dirijor și participă la unele dintre cele mai importante festivaluri precum Festivalul Internațional George Enescu, Săptămâna Internațională a Muzicii Noi (SIMN), Meridian sau Innersound.
În 2022, a compus opera de cameră “E vina Ta” pe un libret semnat Mara Căruţașu ce a fost prezentată în regia Elenei Morar alături de ansamblul SonoMania și de opt soliști vocali în cadrul proiectului “Opera in Your Pocket “ susţinut de Institutul Goethe din București.
În 2023, a compus Gates, lucrare pentru Big Band și Orgă ce a avut premiera Absolută pe scena Sălii Radio din București alături de Big Band-ul Radio România și de organistul Eduard Antal în cadrul Festivalului Săptămâna Internațională a Muzicii Noi (SIMN)
ADRIAN NOUR a absolvit Facultatea de Arte a Universității „Dunărea de Jos” din Galați, Secția Actorie, la clasa Adrianei Popovici. Printre spectacolele în care a jucat se numără: „Burghezul Gentilom” de Molière, „Don Quijote” de Miguel Cervantes, „Justiția nu e întotdeauna oarbă” de M. Rădulescu, „Lecția” de Eugen Ionescu, „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, „Royal fashion”, în regia lui Dan Puric, „Paris, mon amour”, în regia lui Răzvan Ioan Dincă, „Romeo și Julieta” de Gérard Presgurvic.
A avut numeroase participări la workshop-uri teatrale și festivaluri, printre care se numără: Festivalul „Capul… de regizor” de la Buzău, Festivalul de Muzică Ușoară „Mamaia 2004”, Festivalul Național de Teatru „Ion Luca Caragiale”, Festivalul Internațional de Teatru „Butrinti 2000” (Albania) și Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului „Viața e frumoasă”, în cadrul căruia a obținut Premiul pentru cel mai bun moment coregrafic din musicalul „Singing in the rain” (în cadrul Concursului Trofeul „Ion Dacian” pentru Tineri Interpreți).
Activitatea sa artistică include numeroase apariții TV, înregistrări radio și filme („Rien ne va plus”, „Și binele trebuie să aibă margini”, „Echilibrul”). A fost finalist al concursului „Vocea României” în 2013. Cel mai recent rol al său este Fantoma din spectacolul de musical „Fantoma de la Operă”, obținut în urma castingului desfășurat în 2014 la Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian”.
Adrian Nour are o colaborare de lungă durată cu Simona Strungaru, realizând concerte de succes cu Big Band-ul Radio și „Bucharest Jazz Orchestra”.
Duminică, 6 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - DESCHIDEREA EDIȚIEI JUBILIARE A FFESTIVALULUI INTERNAȚIONAL VACANȚE MUZICALE
Duminică, 6 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00
Concert simfonic
„CARMINA BURANA”
Cu participarea:
Orchestrei simfonice și a
Capelei Corale Academice „Doina” ale
Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău
Dirijor orchestră: Mihail AGAFIȚA
Dirijor cor: Ilona STEPAN
Soliști: Tatiana COSTIUC (soprană)
Andrei OTEAN (bariton)
Viktar NAVITSKII (tenor)
„CARMINA BURANA”, de Carl Orff
„Carmina Burana” (denumirea latină pentru „Cântece din Beuern”) este numele unui manuscris care conţine 254 de poezii şi texte dramatice din secolele XI, XII şi XIII. Manuscrisul a fost găsit în 1803 în mănăstirea benedictină Benediktbeuern, în Bavaria, şi se află în prezent în biblioteca naţională bavareză, în München, Germania.
Istoria celebră a cantatei scenice „Carmina Burana” începe prin descoperirea acestei lucrări cu texte medievale, de către compozitorul Carl Orff, într-un catalog de anticariat. De la prima sa audiţie (8 iunie 1837, Frankfurt am Main) şi până în prezent, Carmina Burana se bucură de o celebritate fără precedent. Explicaţia vine din forţa de comunicare a partiturii şi din efectul extrem de puternic şi plăcut obsesiv al celor mai cunoscute pasaje ale sale.
Tema principală din „Carmina Burana” este reprezentată de vulnerabilitatea și fragilitatea oamenilor în fața sorții iminente. Lucrarea este împărțită în patru secțiuni tematice: Destinul; Primăvara și bucuria trezirii la viață a naturii; Taverna, ca o formă nelimitată de pofte necontenite și diverse; Dragostea, sub toate aspectele ei, trăirile cele mai intense care pot duce de cele mai mult ori către dorințe neîmplinite.
FILARMONICA NAŢIONALĂ „SERGHEI LUNCHEVICI” CHIȘINĂU
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”
Colectiv emerit din Republica Moldova, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici” a fost fondată în anul 1930. Pe parcursul activităţii sale a avut rolul de emisar al artei şi culturii, devenind, în timp, unul dintre ansamblurile de vârf din ţară.
Actualmente, Orchestra reuneşte un grup de peste optzeci de instrumentişti profesionişti, constituind un organism cu bogate tradiţii muzicale şi o activitate concertistică intensă.
Maeştrii Alexandr Klimov şi Pavel Bacinin au fost cei care au pus bazele acestui colectiv. În primii zece ani ai existenţei sale Orchestra a activat în Tiraspol, ulterior, în 1940, s-a mutat în Chişinău, fiind inclusă în componenţa Filarmonicii de Stat din Republica Moldova.
O perioadă îndelungată de timp (1953-1979) funcţia de dirijor-şef şi director artistic a fost deținută de Timofei Gurtovoi. În următorii 15 ani conducerea artistică a colectivului a fost asigurată de către dirijorul Dumitru Goia.
Începând cu anul 2004 şi până în prezent, Orchestra este condusă de prim-dirijorul Mihail Agafiţa.
Repertoriul Orchestrei cuprinde cele mai reprezentative lucrări ale muzicii simfonice şi vocal-simfonice universale. Orchestra interpretează creaţii din diferite epoci şi în variate genuri stilistice, abordând, în principal, muzica secolelor XVII-XXI. În acest context o deosebită importanţă se acordă interpretării opusurilor compozitorilor din Republica Moldova şi România: V. Zagorski, E. Lazarev, E. Doga, Gh. Ciobanu, Șt. Neaga, E. Coca, V. Poliakov, L. Gurov, S. Lobel, I. Macovei, T. Chiriac; G. Enescu, Şt. Niculescu, A. Vieru, A. Iorgulescu, D. Dediu, D. Rotaru, L. Dănceanu.
Capela Corală Academică „Doina”
Colectiv emerit din Republica Moldova, a fost înfiinţat în anul 1930, fondatorul şi primul său dirijor fiind C. Pigrov. Denumirea, una emblematică pentru esenţa folclorului moldovenesc, este deţinut din 1933. Capela Corală Academică „Doina" este unul dintre cele mai reprezentative colective corale din Moldova, dispunând de un efectiv de 70 de artiști de cor, inclusiv solişti de înaltă ţinută profesională. Ansamblul a desfăşurat o prodigioasă activitate concertistică. Harta turneelor sale cuprinde întregul spaţiu cultural al ex-U.R.S.S., precum şi multe ţări ale lumii: România, Rusia, Cehia, Slovenia, Grecia, Italia, Spania, Portugalia, Franţa, Austria, Israel, Coreea de Nord.
Repertoriul Capelei Corale Academice „Doina" este amplu, în el se întrunesc cele mai valoroase creaţii corale laice şi sacre din tezaurul muzicii universale, lucrări vocal-simfonice, prelucrări corale ale melodiilor folclorice.
Spectrul genurilor este bogat şi variat: de la producţiile monumentale, ample – oratoriul, cantata, simfonia, etc., la miniatura corală, de la preclasicism la contemporaneitate, de la muzica corală naţională - la cea universală. Profesionalismul, diapazonul larg de posibilităţi de exprimare, armonia timbrală şi intonaţională, măiestria interpretativă elevată a Capelei Corale Academice „Doina” au fost deseori obiectul veneraţiei şi profundei admiraţii din partea unor specialişti cu renume, precum dirijorii V. Minin, G. Ernesaks, O. Cekigean ş.a.
La pupitrul dirijoral al Coralei s-au succedat: D. Gerşfeld (1940), M. Kononenko (1945), V. Minin (1958), V. Garştea (din 1962). În calitate de dirijori, au colaborat T. Zgureanu, V.Condrea, A. Jar, ş.a.
În anul 1962, la conducerea Capelei Corale Academice „Doina" vine Veronica Garştea, Artistă a Poporului din URSS şi Republica Moldova, Laureată a Premiului de Stat, Cavaler al Ordinului Republicii, profesor universitar, care a condus cu mare măiestrie, talent și demnitate Capela Corală Academică „Doina" până la sfârșitul vieții sale - 16 iulie 2012. În februarie 2013, director artistic și prim-dirijor al Capelei Corale Academice „Doina" devine Ilona Stepan, Artistă Emerită.
MIHAIL AGAFIȚA
Mihail Agafiţa este dirijorul ajuns la maturitate artistică, recunoscut pentru stilul său distinctiv care îmbină rigoarea cu expresivitatea și profunzimea înțelegerii muzicale reflectate în fiecare concert pe care îl dirijează, reușind astfel să-și lase amprenta în lumea muzicală internațională, printr-o vastă experiență acumulată de-a lungul anilor și marcată de circa 1000 de concerte simfonice şi spectacole de operă şi balet alături de colective din România, Republica Moldova, Spania, Finlanda, SUA, Rusia, Italia, Polonia, Cehia, Ucraina şi Belarus, precum și diverse turnee în Franța, Germania, Danemarca, Grecia, Elveția, Portugalia, Olanda și Belgia. Concertele sale sunt așteptate cu nerăbdare de iubitorii de muzică, iar recunoașterea și admirația de care se bucură sunt rodul unei vieți dedicate artei dirijorale.
Născut în 1973 în Republica Moldova, Mihail Agafiţa studiază dirijatul la Institutul de Stat al Artelor din Chişinău, absolvind apoi Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti la clasa de dirijat al distinsului profesor Dumitru Goia sub a cărui îndrumare studiază ulterior ca masterand la cursul de studii aprofundate, specializarea stilistică dirijorală – dirijat orchestră. Între anii 2005-2007, se perfecţionează la cursurile de măiestrie susţinute de reputatul dirijor Patrick Strub, organizate de Ambasada Germaniei la Chişinău. În prezent, este masterand la programul postuniversitar de formare și dezvoltare profesională continuă de management muzical în cadrul Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti. În anul 2024, și-a încheiat studiile de doctorat la Universitatea de Stat din Moldova, obținând titlul de Doctor în științe.
Din 2004, deţine funcţia de dirijor permanent al Filarmonicii Naţionale a Republicii Moldova, iar din anul 2013 obţine prestigioasa poziţie de prim-dirijor şi director artistic al Orchestrei Simfonice din cadrul aceleiași instituţii. Între anii 2009-2013, este dirijor permanent al Filarmonicii „Transilvania” din Cluj-Napoca.
În anul 2010, i-a fost conferit titlul onorific Maestru în Artă, iar în 2016 cel mai înalt titlu onorific al Republicii Moldova în domeniul culturii – Artist al Poporului. În februarie 2012, în semn de apreciere pentru merite deosebite şi pentru contribuţia adusă scenei lirice, Opera Naţională Română din Cluj-Napoca i-a conferit trofeul „Lya Hubic”, iar în ianuarie 2016, Ministerul Culturii al Republicii Moldova i-a acordat maestrului premiul „Gavriil Musicescu” pentru contribuție excepțională la promovarea creației simfonice și prestație deosebită în spectacole de excepție
ILONA STEPAN
S-a născut în anul 1964. Și-a făcut studiile la Şcoala specială de muzică „Eugen Coca”, apoi la Academia de Muzică „G. Musicescu” din Chişinău, la specialitatea Dirijat Coral, obţinând Diploma cu menţiune. Ulterior și-a desăvârşit măiestria dirijorală (studii post-universitare) la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.
Între anii 1987-1990, a fost conducător al colectivului de copii în ansamblul „Speranţa”, cu care a participat la diferite concerte şi festivaluri, obţinând numeroase diplome şi menţiuni. Din 1991 până în prezent, activează la Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, la Catedra - Dirijare, iar din 1997 deţine funcţia de şef de catedră şi conducător artistic al corului catedrei. În 1999, a înfiinţat şi a coordonat formaţia „UniVox" (Vocal Band), fiind totodată şi liderul acestei formaţiuni corale cu, care a participat la diferite festivaluri de jazz, atât naţionale cât şi internaţionale. Din martie 2002 Ilona Stepan devine dirijorul Corului „Union Fenosa" (actualmente Corul Național de Cameră).
A fost invitată permanent la importante concursuri internaţionale în calitate de membru al juriului. În anul 2000, Ilona Stepan obţine bursa de Excelenţă a fundaţiei „Soros". Este laureată a mai multor concursuri şi festivaluri internaţionale, iar la două dintre ele, la care obţine premiul special pentru cel mai bun dirijor: Concursul Internaţional de Muzică Corală „Europe it's a Songs", Barcelona, Spania 2002; Concursul Internaţional Coral de Interpretare a Muzicii Romantice, Vlajovo-Brezy, Cehia, 2003. Ilona Stepan se manifestă ca un dirijor profesionist, cu înalte aptitudini artistice şi organizatorice.
Din Februarie 2013, Ilona Stepan este director artistic şi prim-dirijor al Capelei Corale Academice „Doina”. Este invitată permanent la importante concursuri internaţionale în calitate de membru al juriului. În anul 2000, Ilona Stepan obţine bursa de Excelenţă a fundaţiei „Soros". Este laureată a mai multor concursuri şi festivaluri internaţionale, iar la două dintre ele, la care obţine premiul special pentru cel mai bun dirijor: Concursul Internaţional de Muzică Corală „Europe it's a Songs", Barcelona, Spania 2002; Concursul Internaţional Coral de Interpretare a Muzicii Romantice, Vlajovo-Brezy, Cehia, 2003. Ilona Stepan se manifestă ca un dirijor profesionist, cu înalte aptitudini artistice şi organizatorice.
În 2020, prin decret prezidenţial a fost desemnată cu cel mai înalt titlu onorific al Republicii Moldova în domeniul culturii – Artist al Poporului. În 2021, colectivului i se acordă Premiul „Gavriil Musicescu” în domeniul muzicii pentru anul 2020.
În prezent, duce o vastă şi fructuoasă activitate artistică, având numeroase evoluții în concerte, concursuri, festivaluri internaţionale de interpretare corală şi posedând un bogat repertoriu din palmaresul muzicii corale. Din februarie 2013, Ilona Stepan este director artistic şi prim-dirijor al Capelei Corale Academice „Doina”.
TATIANA COSTIUC
S-a născut la 3 decembrie 1981, în Republica Moldova. Își începe studiile muzicale la școala de muzică din mun. Orhei, specialitatea vioară, în clasa prof. R. Guțan. Urmează Liceul Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, specialitatea dirijat coral, prof. L. Poleacov, după care a absolvit Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice (licență și masterat), specialitatea canto academic, clasa prof. L. Pelin și M. Muntean. În anul 2024, și-a încheiat studiile de doctorat în aceeași instituție, obținând titlul de Doctor în Arte.
Din 2004 și până în prezent, este lector universitar de canto și lied la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, actualmente șefa catedrei canto academic. Din 2013, este solistă a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”. În anul 2015, i-a fost conferit titlul onorific Maestru în Artă. Din 2021, devine membru al Uniunii Muzicienilor din Moldova.
Este laureată a mai multor concursuri naționale și internaționale, precum: Concursul Internațional de Canto Academic „Alexei Stârcea” (Premiul II, 2004), în prezent fiind membru al juriului; Festivalul-Concurs Internaţional de Arte din Coreea de Nord (Cupa de Aur și Lira de Aur, 2005, 2006); Premiul Municipal Național pentru Tineret în domeniul artelor (2007); Premiul „Cea mai bună solistă a Sălii cu Orgă” pentru Stagiunea Concertistică 2009-2010; „Gala Excelenței Muzicale 2022” (Premiul Vocea Anului „Maria Bieșu”).
Cariera artistică a sopranei cuprinde colaborări cu mai multe colective artistice din Republica Moldova: Orchestra Simfonică a Companiei „Teleradio Moldova”; Orchestra Naţională de Cameră; Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”; Capela Corală Academică „Doina”; Capela Corală „Moldova”; Corul „Renaissance”; Corul Naţional de Cameră din Moscova. De asemenea, are fructuoase conlucrări cu dirijorii: G. Mustea, M. Agafiţa, I. Dumănescu, H. Andreescu, și cu compozitorii: E. Doga, G. Mustea, Vl. Ciolac, T. Zgureanu, C. Rusnac, Z. Tcaci, G. Ciobanu, N. Ciolac, A. Beldiman, O. Palymsky.
ANDREI OTEAN
S-a născut la 23 iunie 1977, la Chișinău. Și-a făcut studiile la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, specialitatea Canto academic, clasa prof. V. L. Vichilu. Este solist al Corului Național de Cameră al Sălii cu Orgă, evoluând din această poziție în cadrul mai multor proiecte naționale și internaționale realizate pe scene din orașele Spaniei. Este solist al formației „Univox”, alături de care a concertat la importante festivaluri de muzică jazz din Moldova, Ucraina, România, Franța. Din 2010, este lector la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice.
Pe parcursul carierei artistice a colaborat cu Orchestra Simfonică a Filarmonicii din Madrid, Orchestra Națională a Galiciei, Spania, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”, Orchestra Simfonică Națională a Companiei „TeleRadio Moldova”, Orchestra Naţională de Cameră, Orchestra Simfonică și Corul Mixt al AMTAP, de asemenea cu dirijorii: Parick Strub (Germania), Misha Katz, Didier Talpain, Henri Gallois, Cristian Portois (Franța), Crispin Ward (Marea Britanie), Michael Flaschberger (Austria), Cristian Florea (România), Pascual Osa, Octav Calleya (Spania), Mihail Agafița, Vladimir Andrieș, Ilona Stepan (R. Moldova).
VIKTAR NAVITSKII
A absolvit, în 2006, Universitatea de Cultură din Belarus. De asemenea, este absolvent al Academiei de Muzică din Belarus (2011) și al Academiei de Muzică Teatru și Arte Plastice din Moldova, specialitatea Canto academic, la Clasa profesorului Vladimir Dragoș (2015).
Între 2017 și 2018, are o scurtă activitate pedagogică, fiind profesor de Canto la Institutul de Arte din Transnistria.
Activitatea sa artistică cuprinde roluri precum Nemorino din opera „Elixirul dragostei”, de G. Donizetti; Contele Almaviva din „Bărbierul din Sevilla”, de G. Rossini; Don Ottavio din op. „Don Giovanni” de W. A. Mozart; Camille de Rosillon, Vicomte Cascada din operetta „Văduva Veselă” de F. Lehár; Cassio, Rodrigo din „Otello”, de G. Verdi.
A efectuat turnee în Germania, Franța, Elveția. Spania.
Are colaborări cu Filarmonica Națională „Serghei Lunchevichi”, Sala de Orgă Chișinău, Palatul Republicii Tiraspol.
Actualmente este solist la Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”.
VACANȚE MUZICALE, EDIȚIE JUBILIARĂ
Între 6 și 12 iulie, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare”, cu finanțarea Consiliului Județean Neamț, va organiza cea de a cincizecea ediție a Festivalului Internațional Vacanțe Muzicale.
În cadrul ediției jubiliare vor participa, pe platoul Curții Domnești (în fiecare seară, începând cu ora 21:00) muzicieni de primă mărime a scenelor lirice din țară și străinătate: soprana pietreană Cellia Caterina Costea, mezzosoprana Aura Twarowska și orchestra Operei Naționale Iași, cu Daniel Jinga la pupitrul dirijoral; dirijorii Mihail Agafița și Ilona Stepan, împreună cu orchestra și corul Filarmonicii „Serghei Lunchevici” Chișinău, avându-i soliști pe Tatiana Costiuc (soprană), Andrei Otean (bariton) și Viktar Navițkii (tenor); violonista Rebekka Hartmann (Germania) și Camerata Regală din București dirijată de Constantin Grigore.
Pe scena Vacanțelor Muzicale 2025 vor urca și o serie de artiști și ansambluri muzicale cu mare priză la public: „Voltaj”; Adrian Nour și „Big Band Radio România”,cu Simona Strungaru la pupitrul dirijoral; Lucian Moraru și „TrafficStrings”; „Musica Viva”, împreună cu doi invitați de peste Atlantic, din Ecuador – mezzosoprana Margarita Laso și percuționistul Pablo Valarezo.
Serile camerale îi vor avea ca invitați, în sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean (ora 18:00), pe clarinetistul Valentin Macoviciuc, alături de pianistul Trikoupis Athanasios (Grecia), pe membrii Cvartetului „Fagotissimo” și pe componenții „Trio Academik” din Iași.
Ediția curentă este organizată în parteneriat cu Primăria Municipiului Piatra-Neamț.
ȘCOALA DE VARĂ, EDIȚIA A XIV-A
În perioada 30 iunie - 1 august 2025, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” va desfăşura, prin Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ, cea de a XIV-a ediţie a Şcolii de vară.
Pentru a răspunde cererilor tot mai numeroase din ultimii ani, organizatorii au gândit un calendar complex. Astfel, vor fi create cinci serii pentru cele cinci săptămâni complete ale perioadei amintite, programul desfășurându-se zilnic, de luni până vineri, de la ora 10:00 la 14:00, la sediul Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț, strada Ștefan cel Mare, nr. 3A, telefon 0233.214.026.
Şcoala de vară a anului 2025 oferă cursuri de iniţiere în: modelaj în lut, dans modern, dans popular, canto tradiţional, pictură, canto muzică uşoară.
Preţul unei serii de cursuri este de 250 lei (pentru cinci zile), fiecare serie de curs urmând a fi compusă din copii cu vârste între 7 şi 15 ani, numărul maxim acceptat fiind de cincisprezece participanţi pentru fiecare serie.
PROGRAM ȘCOALA DE VARĂ 30.06.2025 – 01.08.2025
Săptămâna 30.06.2025 - 04.07.2025
Săptămâna 07.07.2025 - 11.07.2025
Săptămâna 14.07.2025 - 18.07.2025
Săptămâna 21.07.2025 - 25.07.2025
Săptămâna 28.07.2025 - 01.08.2025
Luni
10.00 – 12.00 dans popular – prof. Ioan Luchian
12.00 – 14.00 pictură – prof. Cristian Bistriceanu
Marți
10.00 – 12.00 modelaj - prof. Ionela Lungu
12.00 – 14.00 dans modern – prof. Paula Ghivirigă
Miercuri
10.00 – 12.00 dans popular – prof. Claudiu Luchian
12.00 – 14.00 canto muzică ușoară – prof. Paula Ghivirigă
Joi
10.00 – 12.00 artă decorativă – prof. Cristian Petrescu
12.00 – 14.00 canto popular - prof. Laurențiu Marian
Vineri
10.00 – 12.00 pictură pe pietre – prof. Raluca Irimescu
12.00 – 14.00 dans popular – prof. Anda Acristinei.
ZILELE ȘCOLII POPULARE DE ARTĂ, EDIȚIA ANULUI 2025
În perioada 1-30 iunie 2025, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț desfășoară proiectul Zilele Școlii Populare de Artă, pe parcursul căruia fiecare dintre clasele Școlii vor ieși la rampă cu spectacole, recitaluri și un vernisaj de pictură și grafică.
Primele evenimente din cadrul noii ediții a Zilelor Școlii Populare de Artă au avut loc pe1 iunie – concertul clasei de pian (prof. coordonator Daniela Iacob) – și pe 9 iunie, când, la sala mare a Teatrului Tineretului au evoluat cele trei grupe de cursanți ale Clasei de actorie coordonată de Maria Hibovschi.
Mijlocul lunii Cireșar vine cu o nouă serie de evenimente artistice cuprinse în cadrul Zilelor Școlii Populare de Artă. Marți,17 iunie, începând cu ora 17:00, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț, va avea loc Spectacolul absolvenților Clasei de canto - muzică ușoară condusă de prof. Paula Ghivirigă.
Două zile mai târziu, joi,19 iunie 2025, de la ora 18:00, în același loc, va avea loc Spectacolul absolvenților claselor de canto tradițional și dans popular. Pe scenă vor fi prezenți membrii Ansamblului de cântece populare „Mărțișorul”, tinerii artiști aflați sub oblăduirea prof. Laurențiu Marian, completând programul artistic al colegilor de la Clasa de dans popular coordonată de coregrafii Ion Luchian și Claudiu Luchian
Vineri, 20 iunie 2025, ora 18:00, tot la sala Consiliului Județean Neamț, va începe concertul „Glasuri din vatră”, spectacol de final de an al clasei de canto tradițional, eveniment pregătit de prof. Georgiana Șerban Axinte în cadrul căruia va evolua și Grupul vocal „Floare de colț”.
În perioada 17-30 iunie, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț va găzdui Expoziția claselor de pictură și grafică din cadrul Școlii Populare de Artă. Vernisajul expoziției artiștilor amatori coordonați de pictorii Radu Cristian Macavei și Cristian Bistriceanu va avea loc joi, 19 iunie, începând cu ora 17:00, la sala Cupola a Bibliotecii Județene.






























