FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR „CEAHLĂUL”, EDIȚIA A XXVI-A

Între 7 și 10 august 2025, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, cu finanțarea Consiliului Județean Neamț, organizează cea de a XXVI-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Ceahlăul”.

Respectând caracterul itinerant al manifestării fondate în anul 1991, la inițiativa profesorului Constantin Horia Alupului-Rus (directorul din acea vreme al Centrului județean pentru conservarea, promovarea și valorificarea creației populare Neamț), organizatorii oferă publicului local și turiștilor aflați în vizită în ținutul Neamț o serie de trei evenimente artistice complexe desfășurate în două localități ale județului – Piatra-Neamț și Târgu Neamț.

Invitate la ediția curentă sunt grupuri folclorice reprezentative din Turcia, Republica Moldova, Bulgaria, Georgia, Macedonia de Nord și România: Ansamblul de dansuri folclorice „Gümüşefe” din Bergama (Turcia), Ansamblul folcloric de cântece și dansuri „Erisa” din Kutaisi (Georgia), Grupul folcloric „Blazhevski” din Skopje (Macedonia de Nord), Ansamblul folcloric de cântece și dansuri „Slav Boykin”, Rakovski (Bulgaria). Țara noastră va fi reprezentată de Ansamblul folcloric de cântece și dansuri „Cununa Someșană” din Maieru (Bistrița Năsăud), Ansamblul folcloric „Rapsodia Someșană” din Cluj-Napoca, Ansamblul folcloric aromân „Dor” din Sarighiol de Deal (Tulcea), Ansamblul de dansuri „Oltenașul” din Vișina (Olt), Ansamblul folcloric „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț.

Din motive independente de instituția organizatoare, programul evenimentelor artistice din cadrul ediției curente a Festivalului Internațional de Folclor „Ceahlăul” s-a modificat, după cum urmează: deschiderea se va desfășura vineri, 8 august, în municipiul Piatra-Neamț, cu parada portului tradițional, care va debuta la ora 18:00. Traseul urmat de participanți va fiurmătorul: Teatrul Tineretului – Casa de Cultură a Sindicatelor – Muzeul de Istorie – Hotel „Ceahlău” – Teatrul Tineretului. De la ora 19:00, publicul local va putea asista la Spectacolul extraordinar de cântece și dansuri prezentat de ansamblurile invitate.

Sâmbătă, 9 august, ora 19:00, artiștii din Festival vor dansa la Târgu Neamț (la Amfiteatrul „Ștefan cel Mare”), urmând ca evenimentul de închidere al ediției din 2025 să se desfășoare la Piatra-Neamț, pe Platoul Curții Domnești, duminică, 10 august, ora 19:00, cu desfășurarea Concertului de gală, unde invitate vor fi toate ansamblurile participante. Punctul culminant al evenimentului artistic este Recitalul extraordinar oferit de Viorica Macovei și Robert Târnăveanu.

La ultimele două spectacole va participa și Ansamblul folcloric „Comorile Neamțului”, din Piatra-Neamț.

Parteneri pentru organizarea ediției a XXVI-a a Festivalului Internațional de Folclor „Ceahlăul” sunt Primăria Piatra-Neamț, Primăria și Consiliul Local al orașului Târgu Neamț.

 

 

Formaţii participante la

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FOLCLOR „CEAHLĂUL”,

ediția a XXVI-a, 7-10 august 2025

ANSAMBLUL DE DANSURI FOLCLORICE „GÜMÜŞEFE”, Bergama (Turcia)

Înființat la a o suta aniversare a Republicii Turcia, Ansamblul de dansuri folclorice „Gümüşefe” are sediul în Bergama. Menirea grupului este de a conserva și transmite generațiilor viitoare dansurile tradiționale zeybek masculine și feminine din zonă. În regiune, tradiția zeybek a fost păstrată și transmisă până în zilele noastre datorită eforturilor dedicate ale instructorilor locali, care au cules-o și au pus-o în scenă folosind experiențele oamenilor din comunitatea locală. Această transmitere a moștenirii culturale continuă și astăzi.

De asemenea, un alt obiectiv este acela de a împărtăși unui public cât mai larg tradiția și cultura zonei, păstrându-le vii în viața de zi cu zi. Prin spectacolele pe care le prezintă, membrii grupului din Bergama își doresc să crească gradul de conștientizare și să sporirea interesului pentru aceste expresii culturale unice, dansul și cântecul. Pe lângă spectacolele scenice, membrii ansamblului sunt implicați și în inițiative sociale, educaționale și proiecte de responsabilitate socială pentru a sprijini transmiterea moștenirii culturale de valoare națională.

Tradiția din Bergama a dansului folosind săbii și scuturi (Kilici-Kalkan), odinioară considerată uitată și păstrată doar în amintirile bătrânilor, a fost reînviată evitându-se pierderea pentru totdeauna a acestui patrimoniu cultural al poporului turc.

Acest joc unic, jucat prin lovirea sabiei și a scutului unul împotriva celuilalt în armonie, se distinge de multe alte dansuri populare prin absența muzicii. Folosite inițial ca arme de război, antrenamentul cu sabia și scutul a servit mai multor scopuri pentru soldați, care își demonstrau abilitățile unii altora, făcând sesiunile de antrenament mai captivante și chiar demoralizând trupele inamice în timpul asediilor, prin crearea de zgomote puternice.

De-a lungul timpului, acest zgomot s-a transformat într-un ritual ritmic, dând naștere jocului cu sabia și scutul așa cum îl cunoaștem astăzi. Tradiția sabiei și scutului din Bergama a fost cultivată în principal în Bergama prin echipe formate de Centrul de Educație Publică local și Școala de Artă.

Ansamblul sosit de la Bergama a participat la o serie de festivaluri și sărbători naționale, ceremonii locale, proiecte de responsabilitate socială din Bergama, Konya, Antalya, Ankara, Manisa.

Am reținut și o declarație simbol a Ansamblului „Gümüşefe” din Bergama: „Există experiențe și reguli nescrise, dar adânc înrădăcinate în dansurile noastre populare transmise din generație în generație. Ne place să interpretăm dansurile populare care ne fac cine suntem. Pentru noi, dansurile populare sunt expresia exterioară a pasiunii din sufletele noastre. De aceea, strigătele noastre răsună spre cer, purtând vocea trecutului. Aceasta este o călătorie din trecut spre viitor. Și suntem gata să mergem pe această cale, așa cum au făcut-o cei dinaintea noastră, fără abateri, ghidați de ceea ce știm că este autentic. Am pornit în această călătorie artistică cu propriile noastre dansuri, moștenirea noastră națională. Dragostea noastră pentru dansurile populare înseamnă, de fapt, iubirea de patrie!”

 ANSAMBLUL FOLCLORIC DE DANSURI ȘI CÂNTECE POPULARE „SLAV BOYKIN”, Rakovski (Bulgaria)

Ansamblul folcloric de dansuri și cântece populare „Slav Boykin” a fost fondat în 1948. A fost numit oficial „Slav Boykin” la 1 septembrie 1988, prin decizia consiliului de administrație al centrului comunitar, în memoria primului director al ansamblului – Slav Boykin.

Ansamblul este compus în întregime din interpreți amatori și este dedicat conservării și dezvoltării tradițiilor de cântece, muzică și dansuri populare bulgărești din toate regiunile folclorice ale țării. Misiunea sa este aceea de a proteja bogatul patrimoniu folcloric, tradițiile și cultura națională a Bulgariei, precum și de a promova patriotismul și identitatea bulgară în rândul generațiilor tinere.

În cei 77 de ani de la înființare, ansamblul a devenit un simbol cultural al orașului Rakovski, participând în mod regulat la evenimente și forumuri majore, fie prin spectacole de deschidere, fie prin concerte complete. Ansamblul este format din aproximativ 120 de interpreți amatori, care au participat la numeroase evenimente artistice interne și internaționale.

La multe dintre acestea, artiștii bulgari au fost laureați, câștigând premii și distincții în Italia, România, Franța, Serbia, Muntenegru, Turcia, precum și la numeroase festivaluri și întâlniri din Bulgaria.

Astfel, grupul bulgar a fost desemnat Campion balcanic și premiat cu „Orfeul de Aur” și Medalia de Aur la Campionatul Balcanic de Folclor „Apa Vie – 2012”, desfășurat la Hisarya; a fost laureat și câștigător al locului întâi la cel de-al doilea Concurs național de dans folcloric „Kalofer”, 2012”; a mai câștigat Premiile „Orpheus” de aur și argint și titlul de vicecampion mondial la Campionatul Mondial de Folclor „World Folk”, edițiile din 2012 și 2016, la Nessebar (Bulgaria), premii la Festivalului Național de Folclor „Primorska Perla” din Primorsko, 2017.

Directorii artistici ai Ansamblului folcloric de dansuri și cântece populare „Slav Boykin” sunt Velizar Vasilev, Ivan Lesov, Iliyan Nedyalkov și Katya Basheva.

 ANSAMBLUL FOLCLORIC „BLAZHEVSKI”, Skopje (Republica Macedonia de Nord)

Ansamblul Folcloric „Blazhevski” a fost înființat în 2013 de un profesionist al dansului popular, coregraful Jovica Blazhevski. El este autorul a șapte suite coregrafice: „Poselje”, „Maleshevka”, „Pijanec”, „Kumanovka”, „Radovishki Sobor”, „Momel Mitro” și, cea mai nouă, înființată în 2023, numită „U Livadu”. Acestea sunt prezentate în costume autentice ale zonei de origine a dansului respectiv.

Ansamblul folcloric are 150 de membri, fiind împărțit în mai multe grupuri și secțiuni. În repertoriul său există numeroase coregrafii din aproape toate părțile Republicii Macedonia.

Ansamblul Folcloric „Blazhevski” a concertat la numeroase festivaluri și evenimente din Macedonia, precum și la festivaluri și evenimente din alte țări: Polonia, Serbia, Bulgaria, Ungaria, Croația, Muntenegru, Turcia, Austria, Republica Cehă, Bosnia și Herțegovina, Ucraina și acum, România.

La o parte a reuniunilor folclorice la care a fost invitat, grupul folcloric macedonean a primit recunoașterea publicului larg și a specialiștilor. Printre cele mai importante premii se numără: Marele Premiu al Festivalului de la Kunovice, Republica Cehă (2018); Premiul I la Festivalul de la Zakopane, în Polonia (2022); Premiul I la Festivalul de la Mikrevo, Bulgaria (2023).

Directorul artistic al Ansamblului din Skopje este chiar fondatorul său, Jovica Blazhevski.

 ANSAMBLUL FOLCLORIC DE DANSURI ȘI CÂNTECE „ERISA”, Kutaisi Georgia)

Condus de coregraful Paata Karkashadze, ansamblul folcloric de dansuri și cântece „Erisa” a fost fondat în 2011, în orașul antic Kutaisi, din Georgia.

De la înființare, grupul a participat la numeroase festivaluri naționale și internaționale. Pe plan intern, grupul a câștigat nouă premii (atât la nivel de interpreți vocali și instrumentiști, cât pentru coregrafiile puse în scenă). Astfel, ansamblul a primit recunoașterea specialiștilor și a publicului pentru contribuția adusă la promovarea folclorul georgian.

În plan internațional, coregraful Paata Karkashadze a fost premiat de două ori, în 2023 și 2024. Tot anul trecut, și membrii Ansamblului „Erisa” au fost recompensați pentru prestația lor artistică, primind Premiul „Etno-Persona”.

Artiștii georgieni au cântat și au dansat pe scene din România, Turcia, Italia, Serbia, Belgia, Portugalia, Ungaria, Cehia, Spania, Ucraina, Armenia.

 ANSAMBLUL ARTISTIC DE MUZICĂ ȘI DANS „ROTUNDA”, comuna Suhuluceni, raionul Telenești (Republica Moldova)

Din lunca bătrânului Răut, de pe meleagul Orheiului, cu un folclor bogat și multe talente artistice, în anul 1992 s-a înființat formația de dansuri populare „Rotunda”, sub conducerea lui Valeriu Diacenko.

În anul 1993, colectivul obține titlul de „Colectiv model”, formația de dans, a căror membri sunt cuprinși, ca vîrstă, între 16-23 de ani, participând activ la numeroase festivaluri, atât raionale, republican, cât și internaționale.

Dintre succesele ansamblului venit de peste Prut amintim Marele premiu al Festivalului dansului popular „Cine joacă horele”, ediția a VIII-a, orașul Bălți; Laureat al Concursului republican de dans popular „Hai la joc”, Chișinău; Locul I la Festivalul internațional de folclor „Pe Plaiuri Buzoiene”,ediția a III-a, Buzău; Diplomă de onoare pentru participarea la concertul de caritate „De la inimă la inimă”; Marele Premiu la Festivalul-concurs „Constelația Talentelor”-ediția a II-a; Premiul I la Festivalul-concurs transfrontalier „Dansul de pe ambele maluri ale Prutului”- ediția a III-a, Iași.

 ANSAMBLUL FOLCLORIC DE CÂNTECE ȘI DANSURI „CUNUNA SOMEȘANĂ” - Maieru (Bistrița-Năsăud)

Înființat în anul 1970, Ansamblul „Cununa Someşană”, cu un repertoriu autentic al Văii Someşului Mare și al Transilvaniei, combină coloritul și autenticitatea costumelor populare de o nuanță cromatică deosebite cu mișcările scenice sincronizate ale dansatorilor. Dintre elementele de costum iese în evidență pălăria cu pene de păun, reprezentativ zonei Năsăudului. Este cunoscută la nivel național și prin intermediul literaturii, pălăria cu pene de păun fiind prezentă în scrierulelui Liviu Rebreanu și în poeziile lui Coșbuc.

Ansamblul a câștigat numeroase distincții la festivaluri naționale şi internaționale. Dintre ele, amintim aici Trofeul Festivalului-Concurs Internaţional de Folclor din Zakopane, ediţia 47, 2015 (Polonia), precum și Medalia de Aur la Festivalul Mondial de Folclor „Les Cultures du Monde” – Gannat, Franţa, 2016.

Coregrafia și regia artistică a ansamblului este semnată de Adrian Salvan. Pentru Festivalul internațional de folclor „Ceahlăul, formația a pregătit un program care cuprinde jocurile „Fecioresc” și „Învârtita”, din Câmpia Transilvaniei; un moment vocal-instrumental susținut de Daniela Bucunea, Ionică Clipotă (saxofon) și Daniela Andrei (vioară); și, la final, un moment coregrafic de pe Valea Someșului Mare.

ANSAMBLUL FOLCLORIC „RAPSODIA SOMEȘANĂ” Cluj-Napoca

A luat ființă în toamna anului 1975, fiind in prezent unul dintre cele mai longevive ansambluri folclorice de amatori din țară. De atunci a susținut numeroase spectacole atât în țară, cât și în străinătate, unde a reprezentat cu cinste folclorul românesc. A efectuat numeroase turnee în diferite țări ale lumii, precum: Italia, Franța, Elveția, Finlanda, Polonia, S.U.A., Bulgaria, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Muntenegru.

Ansamblul are în repertoriu suite orchestrale, jocuri din mai multe zone ale țării. Colaborează cu cei mai reprezentativi soliști de muzică tradițională. În prezent, repertoriul Ansamblului „Rapsodia Someșană” cuprinde șapte jocuri din Transilvania, Banat și Zona Codrului, un minunat obicei de nuntă de pe Valea Someșului, două grupuri vocale, soliști instrumentiști, soliști vocali.

Format în majoritate din vechii membri ai Ansamblului ajunși la vârste respectabile, cărora li s-au alăturat de-a lungul timpului tineri talentați, pasionați de folclor, Ansamblul cuprinde în prezent peste 80 de membri care se bucură de multă apreciere datorită spiritului autentic și bucuriei de a împărtăși tuturor frumusețea folclorului românesc.

Grupul clujean a participat la toate manifestările folclorice la care a fost invitat, obținând importante premii și distincții. În anul 2024, a reprezentat România la festivaluri internaționale de folclor în Albania și în Serbia, iar în toamna acestui an va participa, alături de membrii Ansamblului „Dor Transilvan”, tot din Cluj-Napoca un turneu folcloric în China.

ANSAMBLUL FOLCLORIC AROMÂN „DOR”, Sarighiol de Deal (Tulcea)

Acum 47 de ani, la Sarighiol de Deal, judeţul Tulcea, a luat fiinţă Ansamblul folcloric aromân de cântece şi dansuri.

Personalităţi în domeniu, printre ei Tita Sever, Elise Stan, Gheorghe Baciu, Emilia Comişel, au apreciat elogios, în decursul anilor, interpretarea artistică şi autenticitatea, în spectacole sau festivaluri judeţene, naţionale şi internaţionale. Formaţia a evoluat pe numeroase scene ale ţării (Bucureşti, Baia Mare, Bistriţa, Constanţa, Rădăuţi, Iaşi, Braşov, Zalău, Slatina, Tulcea, Botoşani, Suceava, Sibiu, Arad, Piatra-Neamț) și în străinătate, în țări precum Albania, Bulgaria, Macedonia, Republica Moldova, Ucraina.

Ansamblul folcloric aromân „Dor” a avut apariţii în mai multe emisiuni culturale de radio şi televiziune.

Programul grupului tulcean cuprinde cântece și dansuri vechi aromâne.

Director şi instructor al Ansamblului Folcloric Aromân „Dor” din Sarighiol de Deal este prof. drd. ing. Dumitru Caimacan Popescu.

ANSAMBLUL DE DANSURI „OLTENAȘUL” din Vișina (Olt)

Ansamblul de dansuri populare a „Oltenașul” a fost înființat în anul 2016, din dragoste pentru folclor și din dorința sinceră de a păstra vii tradițiile autentice ale zonei Olteniei. Grupul folcloric reprezintă cu mândrie comuna Vișina, din județul Olt, o adevărată vatră de cultură și pasiune pentru dansul popular românesc.

Sub îndrumarea dedicată și profesionistă a domnului Rodi Pîrvu, instructor coregraf cu suflet mare și o viziune artistică deosebită, ansamblul a crescut an de an, formând tineri talentați, disciplinați și profund atașați de valorile tradiționale.

Un sprijin esențial în parcursul Ansamblului „Oltenașul” l-a reprezentat Primăria Comunei Vișina, care a fost mereu alături, oferindu-le încredere, susținere logistică și sprijin moral și financiar. Datorită implicării autorităților locale, artiștii au putut participa la evenimente de amploare și au putut face cunoscută activitatea artistică pe plan național.

De-a lungul anilor, ansamblul a participat la numeroase festivaluri folclorice din întreaga țară, obținând recunoaștere pentru autenticitate, energie și respectul față de portul și jocul popular românesc. Un moment de referință în activitatea artistică a fost câștigarea Marelui Premiu la Festivalul „Călușul Românesc”, în anul 2024, o confirmare a pasiunii și muncii neobosite depuse de întreaga echipă.

Ansamblul promovează cu suflet deschis frumusețea jocurilor oltenești, păstrând vie flacăra tradițiilor, ducând mai departe moștenirea culturală a strămoșilor noștri.

Motto-ul grupului este: „Suntem Ansamblul de Dansuri «Oltenașul» din Vișina, și oriunde mergem, ducem cu noi bucuria, ritmul și spiritul autentic al Olteniei – cu inima deschisă și cu respect pentru tot ce înseamnă tradiție românească!”

ANSAMBLUL FOLCLORIC „COMORILE NEAMŢULUI”

A fost înfiinţat de catre profesor-coregraf Anda Maria Acristinei în anul 2008. Aceasta, din dragoste pentru jocul si cântecul popular, a strâns în jurul său tineri cu vârste cuprinse între 4 şi 30 de ani, punând astfel bazele unui ansamblu de dansuri populare româneşti. Talentul coregrafului şi eforturile dansatorilor au rodit apoi în numeroase reprezentaţii la nivel local, judeţean, naţional, pentru ca ulterior ansamblul să efectueze turnee şi să participe la concursuri şi festivaluri internaţionale în Franţa, Spania, Turcia, Grecia.

Intenţia Ansamblului folcloric „Comorile Neamtului” este de a prezenta o imagine despre cultura tradiţională şi obiceiurile judeţului Neamţ, dar şi din alte regiuni ale ţării.

ANSAMBLUL FOLCLORIC „FLORICICĂ DE LA MUNTE”

Înfiinţat în 1971, Ansamblul folcloric „Floricică de la Munte” s-a consacrat, în timp, ca unul dintre cei mai importanţi păstrători de cultură tradiţională românească. De patru decenii, Ansamblul nemţean cutreieră Europa, ducând cu el frumuseţea dansurilor, cântecelor şi a costumelor populare româneşti. Indiferent că au venit în faţa publicului român, a celui francez ori a celui turc, dansatorii nemţeni s-au remarcat prin originalitatea şi autenticitatea repertoriului alcătuit din dansuri reprezentative pentru toate zonele etnofolclorice ale României. Au impresionat, prin cromatica şi frumuseţea costumelor populare, virtuozitatea, ritmul şi acurateţea interpretării, publicul din Franţa, Italia, Polonia, Grecia, Egipt, Bulgaria, Ungaria, Serbia, Muntenegru, Austria, Finlanda, Belgia sau Olanda. Peste tot au pus în valoare frumuseţea folclorului acestui colţ de lume, în care autenticul rămâne încă puternic înrădăcinat în realitate, dar, mai ales, în suflete.

Ansamblul „Floricică de la Munte” a participat la prestigioase festivaluri din Franţa, Italia, Polonia, Grecia, Egipt, Bulgaria, Ungaria, Serbia şi Muntenegru, Austria, Finlanda, Belgia, Olanda, precum şi din România (Bistriţa Năsăud, Constanţa –unde a câştigat trei premii I, un premiu II şi Marele Trofeu, la Iaşi – Festivalul „Trandafir de la Moldova”, Cluj – „Serbări Transilvane”, Bacău – „Bobocelul”, Suceava, Harghita – „Subcetate în sărbătoare”, Voşlobeni etc.)

A obţinut premiul „Le Sacre du Choreographie” la Festivalul internaţional de folclor Reims – Franţa, Marele Premiu „Toporaşul de aur” la Zakopane – Polonia, precum şi distincţii la Festivalul de la Zavet –Bulgaria, Festivalul de folclor de la Krakowia – Polonia, Festivalul de la Loveci – Bulgaria, Festivalul internaţional de folclor de la Kikinda – Serbia, Festivalul de la Champtoce – Franţa, Festivalul de la Quartu, Santa Elena din Sardegna – Italia, Festivalul internaţional „Olympus” Katerini – Grecia, Festivalul de la Adapazari – Turcia.

 


Sâmbătă, 12 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - GALA DE OPERĂ, Concertul de închidere al ediției jubiliare a VACANȚELOR MUZICALE

Sâmbătă, 12 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

GALĂ DE OPERĂ

Orchestra OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE IAȘI

Dirijor: Cristian SANDU

Soliste: Cellia Caterina COSTEA (soprană)

Aura TWAROWSKA (mezzosoprană)

Program:

   Vincenzo Bellini

Uvertura operei „Norma”
Aria „Casta Diva” din opera „Norma”
Duetul Norma – Adalgisa „Mira, o Norma” din opera „Norma”
Aria „Sgombra è la sacra selva.... Deh, proteggimi, o Dio!” din opera „Norma”
***
Giacomo Puccini
Intermezzo din opera „Manon Lescaut”
Aria „Un bel dì vedremo” din opera „Madama Butterfly”
Duetul Cio-Cio-San – Suzuki „Scuoti quella fronda di ciliegio” din opera „Madama Butterfly”
Camille Saint-Saëns
Aria „Mon cœur s'ouvre à ta voix” din opera „Samson et Dalila”
***
Wolfgang Amadeus Mozart
Uvertura operei „Flautul fermecat”
Giacomo Puccini
Aria „Tu che di gel sei cinta” din opera „Turandot”
Léo Delibes
Duetul florilor din opera „Lakmé”
Georges Bizet
Habanera „L'amour est un oiseau rebelle” din opera „Carmen”
***
Eugen Doga
Vals
„Ochiul tău iubit”
„Te ştiam numai din nume”
„Dulcea şi tandra mea fiară”

OPERA NAȚIONALĂ ROMÂNĂ IAȘI

Opera Națională Română din Iași este cea mai mare instituție de spectacole și concerte din Moldova și una dintre cele mai importante instituții de profil la nivel național.

Valoarea de simbol pe care a dobândit-o în contextul cultural românesc este rezultatul unui țel comun al mai multor generații de muzicieni și oameni de cultură care s-au pus în slujba artei.

Afirmarea genului teatrului liric în regiunea Moldovei, concretizat cu înființarea Operei ieșene ca instituție culturală de stat, a cunoscut un proces de frământări și parcurgerea mai multor etape. După mai multe încercări de constituire instituțională, prin Hotărârea Consiliului de Miniștri din 30 decembrie 1955, se înființează primul teatrul liric ieșean, la data de 1 ianuarie 1956.

Prima stagiune a debutat în seara de 3 noiembrie 1956 cu spectacolul „Tosca”, de Giacomo Puccini, sub bagheta dirijorului Radu Botez. Primul director al Operei a fost muzicianul şi profesorul Ioan Goia, care a condus în perioada 1956-1965. De-a lungul anilor, acestuia i-au urmat personalităţi de seama ale vieţii muzicale româneşti, dintre care enumerăm aici: regizorul de operă George Zaharescu, dirijorul Ion Păvălache, regizorul Dimitrie Tăbăcaru, muzicologul şi compozitorul Constantin Dediu, dirijorul Corneliu Calistru și regizoarea Beatrice Rancea. Din 29 ianuarie 2022 până în prezent, managerul instituției este tenorul Andrei Fermeșanu.

Opera de Stat din Iași a pornit la drum cu un colectiv artistic animat de un scop comun, atins prin studiu asiduu și disciplina strictă, întrucât arta nu acceptă compromisuri. S-au remarcat, de-a lungul vremii, profesorul Ioan Goia, dirijorii Radu Botez, Ion Hârțan, Grigore Iosub, Cornelia Voinea, maeștrii de cor Emil Chivu și Anton Bișoc, corepetitorii Nicolae Marcovici, Tit Tarnavski, Elise Popovici, Ioan Welt, regizorii Dimitrie Tăbăcaru, George Zaharescu, pictorii scenografi Zoltan Gherzanich, Hristofenia Cazacu, alături de soliștii vocali (Florica Mărieș, Ella Urmă, Rosina Anghelescu, Jana Pârvulescu, Maria Toma, Ianula Papadopol, Ion Iorgulescu, Victor Popovici, Nicolae Prescornițoiu, Costel Simionescu, Tiberiu Popovici, George Popa, Laurian Nicolau ș.a.) și de compartimentul Balet (Bella Balogh, Ioan Băitanciuc, Gheorghe Stanciu, Natalia Vronski, Mihaela Atanasiu ș.a.). Împreună au pus bazele Operei de Stat din Iași.

Pe scenă lirică ieşeană au evoluat artişti cunoscuţi din România şi din străinătate: Arta Florescu, Nicolae Herlea, Eugenia Moldoveanu, Maria Slătinaru-Nistor, Viorica Cortez, Virginia Zeani, Nicola Rossi-Lemeni, Walter Monacchesi, Irina Arhipova, Todor Kostov, Viktor Tretiak.

Activitatea artistică a Operei Naționale Române din Iași se desfășoară, alături de cea a Teatrului Naţional Iaşi, într-unul dintre cele mai frumoase teatre din țară, monument istoric, care datează de la finalul secolului al XIX-lea.

Orchestra Operei Naționale Române Iași a luat naștere odată cu înființarea acestei prestigioase instituții culturale de importanță națională, în anul 1956. Pe parcursul celor 68 de ani de activitate, generațiile care au făcut parte din acest colectiv și-au însușit un bogat repertoriu de operă, operetă, balet, musical, precum și lucrări care aparțin genului vocal-simfonic.

Repertoriul curent al Operei Naționale Române Iași se remarcă prin amploare și diversitate, reunind titluri de referință din operă, operetă, musical și balet, de o bogată diversitate stilistică, în montări scenice și coregrafice emblematice.

Pe parcursul ultimilor ani, la pupitrul dirijoral al orchestrei O.N.R.I. s-au aflat maeștri de renume, cu o vastă experiență profesională, atât la nivel național, cât și internațional: David Crescenzi, Jin Wang, Viachasalu Charnuka-Volich, Tiberiu Soare, Adrian Morar, Vladimir Lungu, Traian Ichim, Cristian Oroșanu, Bogdan Chiroșcă, Nicolae Dohotaru, Svetlana Popov, Ciprian Teodorașcu, Cristian Sandu, Daniel Jinga, Gheorghe Victor Dumănescu, Gabriel Bebeșelea, Mircea Holiartoc.

CRISTIAN SANDU

Este absolventul Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, specializările Dirijat cor, Dirijat orchestră şi Muzicologie, în prezent conferențiar universitar în cadrul aceleiași instituții, dirijor al orchestrei şi ansamblului de operă, profesor de dirijat. Format sub îndrumarea maeştrilor Victor Dumănescu și Petre Sbârcea, debutează în 2004 la pupitrul Operei Naționale Române din Cluj-Napoca. În 2008, absolvă cursurile Academiei Internaționale de Dirijat „Ilya Musin” din Sankt-Petersburg, clasa Leonid Korchmar, apoi îşi continuă pregătirea sub îndrumările lui Nello Santi, dirijor pe care îl asistă în teatrele San Carlo din Napoli, La Fenice din Venezia, Teatro alla Scala din Milano sau Opera din Zurich. În 2010, obţine doctoratul în muzică cu cercetarea „Stilemele verismului în evoluţia operei moderne”. Recunoasterea sa profesională este validată şi de câştigarea Premiului I la Concursul Internaţional de Dirijat Orchestră „Jeunesses Musicales” (București, 2010) şi de participarea sa în festivaluri și jurii internaționale: Concursul Internațional de Canto „Petre Stefănescu-Goangă” (Bucureşti), Concursul Vocal Internațional „Vox Artis” (Sibiu), Concursul Internațional de Canto „Alfredo Giacomotti” (Pavia).

Cu un amplu repertoriu în genurile simfonic, operă sau muzică sacră, colaborează constant cu Opera Naţională Română Cluj, Opera Maghiară Cluj, Opera Naţională Bucureşti, Opera Naţională Iaşi, Opera Naţională Timişoara, Opera Craiova, Opera Brașov, Teatrul Naţional de Operă şi Balet Constanţa, Teatrul Naţional de Operă şi Operetă Galaţi, Orchestra de Cameră Radio București, Filarmonicile de Stat din Cluj-Napoca, Iaşi, Sibiu, Satu Mare, Arad, Oradea, Târgu Mureş, Botoşani, Bacău, Piteşti. În perioada 2014-2016, este dirijor invitat al Operei Naționale București unde conduce şi premiera operei „Rigoletto”, în regia lui Stephen Barlow.

Colaborează cu nume mari ale baletului internațional precum Alina Cojocaru, Johan Kobborg, Yana Salenko, Osiel Guneo, Xander Parish.

CELLIA CATERINA COSTEA

S-a născut într-o familie de muzicieni. A studiat vioara la Școala de Muzică din Piatra-Neamț și, mai târziu, canto, cu profesoara Elena Botez la Liceul de Artă din același oraș. Și-a continuat studiile la Universitatea de Muzică din București fiind este câștigătoarea a unsprezece concursuri internaționale de canto.

A debutat pe scena Operei Naționale București în rolul Desdemonei din „Otello”, de G. Verdi, cariera internațională având ca punct de plecare rolul Contesei din „Nunta lui Figaro”, de W. A. Mozart, moment care aa vut loc la Klagenfurt.

A interpretat repertoriul lirico-spint pe unele dintre cele mai importante scene de operă: Covent Garden Londra, Opera de Stat din Viena, Teatrul „Liceu de Barcelona”, Deutsche Oper Berlin, Konzerthaus Berlin, Operele de Stat din Stuttgart, Düsseldorf, Frankfurt, Hannover, Opera de Toulon, Capitole de Toulouse, Opera de Nice, Opera Municipal de Marseille, Opera Royal de Wallonie Liege, Teatrul Național Praga, Opera din Cairo, Concertgebouw Amsterdam și Opera Regală Amsterdam. În Italia, Cellia-Caterina Costea a fost prezentă în teatrele de operă din Palermo, Cagliari, Catania, Brescia, Como, Pavia, Cremona, Reggio Emilia, Novarra, Modena și Piacenza, precum și în Coreea de Sud, Japonia, Taiwan, China și Chile.

S-a remarcat în roluri precum: Contessa – „Nunta lui Figaro”, Arminda – „La finta giardiniera”, Donna Elvira – „Don Giovanni”, Liu – „Turandot”, Mimi – „La Boheme”, Tosca, Madama Butterfly, Nedda – „Pagliacci”, Aida, Amelia –„Simon Boccanegra”, Leonora – „Il Trovatore”, Desdemona – „Otello”, Elena – „Vecerniile siciliene”, Amelia – „Bal mascat”, Elisabetta – „Don Carlo”.

Dirijorii importanți cu care colaborează sunt: Seiji Osawa, Juliano Carella, Mark Elder, Ascher Fisch, Eugene Kohn, Jiri Kout, Alain Lombard, Pinchas Steinberg, Alberto Veronesi, Abel Ybes.

Din anul 2012, este solista Operei Naționale din Atena, an în care primește, din partea Uniunii Criticilor de Teatru și Muzică din Grecia, Marele Premiu pentru cel mai bun artist al anului.

AURA TWAROWSKA

Debutează pe scena operei timișorene în rolul titular din opera Carmen de G. Bizet, imediat după încheierea Studiilor Aprofundate la Universitatea de Muzică din București. Cariera sa artistică se îmbogățește cu multe roluri de operă, alături de și mai multe partituri vocal-simfonice, care îi fac vocea cunoscută și apreciată pe majoritatea scenelor de operă și de filarmonică din România. Colaborările și turneele internaționale (Germania, Olanda, Belgia, Italia, Spania, Portugalia, Cipru, Norvegia, Danemarca, Polonia etc) îi facilitează întâlnirea cu scenele europene, toate acestea conducând la angajarea sa ca solistă a Operei de Stat din Viena în anul 2007.

A performat pe importante scene ale lumii, sub bagheta unor dirijori de renume mondial, precum Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Donals Runickles, Christian Thielemann, Alain Altinoglu, Marco Armiliato, Franz Welser-Möst, Yves Abel, Pier Giorgio Morandi, Bertrand de Billy, Evelino Pido, Simone Young, Michael Güttler, Louis Langree, Stefan Soltesz, Ulf Schirmer, Guillermo Garcia Calvo, Jin Wang, Tugan Sokhiev, Pier Giorgio Morandi, Pinchas Steinberg, Mikko Franck, Ingo Metzmacher, Dan Ettinger, Sebastian Weigle, Claude Schnitzler, Jin Wang, Cristian Măcelaru, Cristian Mandeal, Horia Andreescu.

A cântat alături de: Anna Netrebko, Kiri Te Kanawa, Agnes Baltsa, Angela Denoke, Krassimira Stoyanova, Diana Damrau, Sonya Yoncheva, Aleksandra Kurzak, Inva Mula, Norma Fantini, Dorothea Röschmann, Dolora Zajick, Tamar Iveri, Micaela Carosi, Patricia Ciofi, Fiorenza Cedolins, Michaela Schuster, Dimitri Hvorostovski, Sir Bryn Terfel, Roberto Alagna, Juan Diego Florez, Ramon Vargas, Sorin Coliban, Roxana Briban, Marius Vlad, Veronica Anușca.

Aura Twarowska este Cetățean de Onoare al Municipiului Lugoj. A fost decorată de Președintele României cu Ordinul Meritul Cultural, în grad de Cavaler, și premiată de Elite Art Club UNESCO pentru promovarea valorilor culturale românești în țară și în străinătate.

Din februarie 2024 este Lector Universitar Doctor la Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest Timișoara.


Vineri, 11 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - Ziua a șasea a VACANȚELOR MUZICALE 2025

Vineri, 11 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

Concert VOLTAJ

 

Călin GOIA (vocal)

Gabriel CONSTANTIN (chitară)

Oliver STERIAN (tobe)

Valeriu „Prunus” IONESCU (bass)

Adrian CRISTESCU (clape)

Printre cele mai importante realizări al formației Voltaj, în actuala formulă, în cei peste douăzeci și cinci de ani de activitate artistică, a formaţiei Voltaj, în actuala formulă, se numără imnul „Din Toata Inima pentru Team România” înregistrat cu prilejul Jocurilor Olimpice de la Paris; spectacolul dedicat sportivilor români participanţi la Olimpiadă, în Sediul Ambasadei României de la Paris; lansarea unui dublu album (vinil și compact-disc) cu douăzeci și cinci dintre hiturile formaţiei;

Anul trecut, formația a efectuat un turneu în Anglia, în Wolverhampton, Londra şi Manchester, locuri în care a concertat pentru comunitățile de români de acolo.

De asemenea, ca premiere naționale, Voltaj a realizat o tradiţie în promovarea noutăţilor și a lucrurilor inedite: primul compact-disc multimedia - albumul „Bungee”; primul dual compact-disc - albumul „Revelator”; concert de lansare pentru un singur fan - albumul „3D”; 10.000 de scrisori cu autograf trimise fanilor – single-ul „Scrisoare”; lansarea la apă - cartea „Povestea Oricui”; primul videoclip filmat integral cu aparat foto - „MSD2”; primul videoclip filmat cu telefonul mobil - „Dematurizarea”; primul videoclip cu grafica 3D - „Noapte bună!”; prima melodie live cântată pe tablet ă - „Dă vina pe Voltaj”; primul concert în aeroportul „Henry Coandă” - 1 Decembrie; primul concert surpriză la starea civilă de Valentine’s Day.

Dintre premiile primite de-a lungul timpului amintim aici: Premiul I - Secţiunea șlagăre - la Festivalul Mamaia 2001; Best Romanian Act „MTV Europe Music Awards”, Lisabona 2005; Discul de Platină pentru albumul „424”; MTV Romanian Music Awards pentru: Best Live 2003; Cel mai bun website 2004; Best Group (2004 și 2005); Best Pop (2006); Best Repertoire (2009); Best rock (2010); Best live (2011, 2012, 2013, 2014); Best Video (2014). Au mai fost și Premiile Muzicale Radio Romania pentru: cel mai difuzat cântec (2001 și 2003), cel mai difuzat artist (2005), cel mai bun cântec pop-rock (2006 2009, 2010), cel mai bun album pop-rock (2009, 2010); Cel mai bun artist pop-rock (2009, 2010).

Nu în cele din urmă, amintim și „Romanian Top Hits Music Awards” pentru: Best Pop Rock (2012, 2013); Media Music Awards pentru: Best Group (2012, 2013); și ZU Music Awards pentru cel mai bun grup (2014).

 


Joi, 10 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00 - Ziua a cincea a VACANȚELOR MUZICALE 2025, Concert POVESTE DIN ECUADOR

Joi, 10 iulie 2025, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

CONCERT „POVESTE DIN ECUADOR”

Cu participarea:

ANSAMBLULUI „MUSICA VIVA”

Andreea BUTNARU (pian)

Florin MITREA (violoncel)

Adrian FLORESCU (vioară)

Fernando MIHALACHE (acordeon)

Marius IANCU (contrabas)

Soliști:

Margarita LASO (Ecuador) - mezzosoprană

Pablo VALAREZO (Ecuador) - vibrafon, percuție

 

 

MARGARITA LASO

Născută la Quito (capitala Ecuadorului), Margarita este o artistă care a ştiut să cultive poezia şi muzica cu aceeaşi grijă, pasiunea sa pentru muzică fiind moştenită de la tatăl său, căruia îi plăcea să cânte melodii populare ale ţării lor natale. La vârsta de opt ani a început să ia lecţii de pian şi chitară, iar mai târziu s-a dedicat cu fervoare cântatului şi perfecţionării vocii cu profesoara Blanca Hauser. De-a lungul carierei sale de solistă, s-a specializat pe interpretarea mai multor genuri - Tango Argentino, muzică tradiţională sud-americană și eucadoriană.

Artist plurivalent (interpretă, compozitoare, artist plastic, poet), a primit mai multe recunoaşteri pentru cariera sa profesională, printre care Premiul Naţional pentru Poezie „Jose Carrera Andrade” (1997) şi premii pentru activitatea muzicală.

A susţinut numeroase spectacole în întreaga Americă Latină şi în Europa, a înregistrat numeroase lucrări muzicale şi a publicat cinci cărţi de poezie.

 

PABLO VALAREZO

Muzician ecuadorian format în România, la Academia de Muzică din Cluj, Pablo Valarezo a fost şef de partidă al Orchestrei Simfonice Naţionale din Ecuador, din 1984, şi profesor la Universitatea Gainsville-Florida. A cântat, în calitate de solist, cu Orchestra Simfonică Naţională din Ecuador şi cu Orchestrele Simfonice din Lima şi Trujillo din Peru, Cali din Columbia şi din Republica Dominicană; în Statele Unite, la Festivalul de Muzică Contemporană Louisville (Kentucky), cu Oklahoma City Orchestra. Prin activitatea sa de muzician, ca producător, aranjor şi compozitor, a acumulat o mare experienţă scenică şi versatilitate interpretativă. A dirijat, printre alte producţii, mai multe recitaluri de percuţie, vibrafon şi marimba.

Activitatea sa didactică a fost semnificativă, deoarece a dus la cunoașterea repertoriului muzicii culte pentru marimbă şi vibrafon în Ecuador, unde a format primul ansamblu de percuţie în urmă cu mulţi ani.

În prezent, îşi concentrează activitatea pe interpretarea muzicii ecuadoriene şi latino-americane, atât regională, etnică cât şi populară.

A înregistrat trei albume: „Los ecuatorianos”, „Ven te abrazo” şi „Madera dulce şi a cântat pe mai multe scene din Europa (Franţa, Germania şi fosta Uniune Sovietică), America Latină (Brazilia, Peru, Columbia, Costa Rica, Venezuela, Republica Dominicană, Cuba, Panama, Chile, Argentina. Uruguay) şi Statele Unite.

ANSAMBLUL „MUSICA VIVA”

Fondat în 2005, de către pianista Andreea Butnaru, ansamblul este gândit, conceput şi realizat ca o manifestare dinamică a muzicii camerale clasice, cu tematici special concepute a fi originale şi autentice.

Pasiunea pentru muzica de cameră a dat naştere unor proiecte de succes realizate în ţară şi în străinătate, care s-au extins la peste două sute de spectacole - muzicale, sincretice, educative filme, înregistrări, stagii de lucru cu tineri talentaţi.

Ansamblul a concertat pe mari scene europene (Sala Radio, Ateneul Român, Filarmonica din Praga, Filarmonica din Kassel, Festivalul „George Enescu”) şi a participat la proiecte culturale româneşti de mare anvergură, menite să promoveze educaţia tinerilor şi repertoriul românesc şi european rar şi inedit, producând înregistrări speciale şi compact-discuri dedicate publicului larg.

ANDREEA BUTNARU

Este absolventă a Universităţii de Muzică din Bucureşti (UNMB) şi a Universităţii de Arte din Berlin (UdK). Câştigătoare a unor prestigioase premii, pianista a cântat concerte solo şi camerale pe importante scene din România, Germania, Cehia, Belgia, Ucraina, Polonia şi Japonia, a avut numeroase apariţii la posturi de radio şi televiziune - TVR, BBC Classic, Radio România Cultural, Radio România Muzical, Radio România Internaţional.

Andreea Butnaru a iniţiat şi creat numeroase tematici concertistice şi camerale, împletite cu repertorii atât clasice cât şi inedite, aducând pe scenele româneşti un număr important de prime audiţii, precum şi spectacole în care muzica se împleteşte cu textul, mişcarea scenică, arta plastică.

Este unul dintre puţinii artişti români care a realizat o integrală de repertoriu - „Integrala Trio-urilor de L. van Beethoven”, realizat cu Ansamblul „Musica Viva” - şi l-a prezentat într-un turneu de paisprezece concerte, înregistrat şi fonotecat de Radio România.

Doctor în muzică şi artist cu multiple teze de cercetare în domeniul muzical şi educaţional, Andreea Butnaru împleteşte armonios activitatea solistică cu pedagogia, în calitate de lector universitar la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti. Ca profesor de muzică de cameră, dezvoltă în paralel o activitate de educare a publicului prin spectacole cu muzică şi povestiri care aduc în sala de concert un număr din ce în ce mai mare de auditori. Este, de asemenea, creator, organizator şi director artistic în proiecte culturale guvernamentale, precum şi reputat colaborator al postului Radio România Muzical.

Pentru activitatea profesională meritorie şi pentru promovarea şi susţinerea valorilor noastre muzicale pe scenele lumii, pianista a fost răsplătită cu titlul de „Artist de Onoare” al României, decernat în toamna anului 2005, cu ocazia participării sale la Festivalul „Enescu” de la Berlin.

FLORIN MITREA

S-a născut la Piatra-Neamţ, într-o familie unde talentele artistice ale părinţilor i-au oferit cel mai bun drum de urmat în viaţă. Licenţiat la Conservatorul bucureştean, a absolvit apoi Master-ul la Universitatea de Arte din Berlin şi a câştigat poziţia de şef de partidă şi solo violoncelist al Orchestrei Naţionale Radio la doar 26 de ani. Graţie talentului şi ţinutei sale profesionale a fost invitat să reprezinte România la Paris, în cadrul evenimentelor organizate de UNICEF şi la Kyoto, în cadrul Expo 2005.

Violoncelistul Florin Mitrea a susţinut recitaluri în România, Germania, Italia, Spania, Cehia şi Japonia, precum şi concerte solo cu Orchestra Naţională Radio, Orchestrele filarmonice din Iaşi, Bacău, Piteşti. A fost premiat în ţară, dar şi în afara ei, solo şi în formaţii camerale.

Printre apariţiile sale solistice se numără colaborarea cu dirijori şi muzicieni importanţi ai momentului, precum Cristian Mandeal, Julien Salemkour sau violonistul Răzvan Hamza. Este membru al „Quadriga Quartet” şi „Celloarte Octet”, precum şi şef de partidă permanent al orchestrei „Camerata Regală”.

Florin Mitrea este co-organizator în realizarea cu succes a conceptului „Musica Viva” şi unul dintre artiştii care se implică activ în educarea noii generaţii de muzicieni, prin creare de cursuri de perfecţionare, ca membru activ al Asociaţiei Culturale Mklasica Melos şi în colaborare cu Uniunea Compozitorilor din România şi UNICEF.

 

ADRIAN FLORESCU

„Descoperim în Adrian Florescu, un muzician excepţional, cu reale abilităţi expresive şi sunet generos!”Aceasta este descrierea lui Pedro Carneiro, unul dintre cei mai mari muzicieni ai lumii, despre violonistul cu care a colaborat în cadrul proiectelor sale. Rafinat constructor de lumi sonore, Adrian Florescu are o carieră prestigioasă pe scenele Portugaliei, fiind membru fondator în cvartetele „Lusitano” şi „Odeon” şi creator al unor stagiuni camerale de anvergură internaţională, organizate în palatele Viţosa, Alter do Chao şi Vendas Novas; în realizarea acestora, violonistul a colaborat cu Preşedintele Fundaţiei „Casa de Bragança”, actualul Preşedinte al Republicii Portugheze, Marcelo Rebelo de Sousa.

În cadrul concertelor realizate, a acumulat un bogat repertoriu cameral, realizând serii de integrale de autor pentru cvartet de coarde, numeroase lucrări pentru ansambluri cu pian, muzică nouă.

A reprezentat cultura românească pe multe dintre scenele europene, colaborând, printre alţii, cu percuţionistul Pedro Carneiro şi chitaristul Bogdan Mihăilescu, în concerte organizate la Zürich, Berna, Lisabona şi Sofia. A concertat, în calitate de solist, cu Orchestra de Cameră Radio şi cu Orchestra simfonică din Lisabona.

În prezent, Adrian Florescu este concert-maestru al uneia dintre cele mai bune orchestre româneşti, Orchestra Naţională Radio. Împreună cu „Musica Viva”, realizează un repertoriu de o mare diversitate, ajutat atât de muzicalitatea matură, precum şi de spontaneitatea concertistică cu care construieşte sonorităţi camerale într-un mozaic coloristic inventiv.

 

FERNANDO MIHALACHE

Este unul dintre puţinii acordeonişti români cu o prezenţă constantă pe multe scene din ţară şi străinătate, într-o imensă varietate de genuri artistice, de la spectacole sincretice sau de jazz, concerte, la recitaluri solo şi camerale.

În 2014, înfiinţează prima Clasă de acordeon clasic la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, devenind, din anul 2019, lector universitar doctor al acestei instituţii.

Este invitat în ansamblurile „Traffic Strings” şi „Maxim Quartet”, proiecte alături de care participă în festivaluri de prestigiu, precum: Festivalul „George Enescu”, „European Weeks Festival in Passau” ori Festival of Ierusalim.

Alături de vibrafonistul Alexandru Anastasiu, pune bazele unui ansamblu de anvergură - „Accord Vibes” (acordeon, vibrafon și contrabas) cu care susţine mai multe recitaluri și turnee. Înregistrează două compact-discuri: „Just Musette” (2013) și „Just Tango” (2016).

În Festivalul „Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi”, din anul 2017, susţine în primă audiţie românească, alături de Orchestra de Cameră Radio, „Concertul pentru Acordeon şi Ansamblu de Cameră”, de Aurel Stroe.

În septembrie 2018, în cadrul turneului naţional „Muzica Palatelor României” prezintă primul proiect solo „De la Bach la Galliano” la acordeon şi bayan.

Din 2023, Fernando Mihalache este membru al Confederaţiei Internaţionale a Acordeoniştilor.

 

MARIUS IANCU

Marius a urmat studiile la Liceului de Muzică George Enescu din București. După absolvirea Universității Naționale de Muzică la clasa profesorului Ion Cheptea a urmat doi ani de Master la Hochschule der Künste Bern, Elveția. Activează ca membru titular în orchestre de prestigiu: Gustav Mahler Jugend Orchester, Opera din Valencia, Würth Philharmoniker, Romanian Chamber Orchestra și Orchestra Națională Radio București şi este membru fondator al ansamblului cameral Arte Quintet. A realizat de-a lungul carierei sale artistice atât spectacole camerale clasice şi înregistrări speciale pentru Institutul Cultural Român şi Radio România, cât şi proiecte interdisciplinare sau sincretice, cu muzică tradiţională a spaţiului balcanic.

În prezent este solist-instrumentist al Orchestrei Naţionale Radio şi membru al Orchestrei Teatrului de Operetă şi Musical Ion Dacian.

 

POVESTE DIN ECUADOR”

Într-o lume în care distanţele par mari, iar culturile par atât de diferite, există un limbaj universal care le poate uni: muzica.

Povestea unui grup de muzicieni din România şi Ecuador - două ţări aflate la mii de kilometri distanţă, dar apropiate prin sensibilitate artistică, ritmuri pătimaşe şi temperamente similare - a început printr-o întâlnire la Paris, în cadrul concertelor UNICEF din anul 2007 şi apoi la Bucureşti, unde artişti din lumi muzicale diferite (muzica clasică, folclor argentinian, folclor ecuadorian) au experimentat cântatul împreună şi au simţit o conexiune emoţională imediată prin calitatea umană a participanţilor şi prin conexiunile muzicale.

Colaborarea lor a fost o întâlnire a sufletelor prin sunet, fructificată apoi într-un concert la Quito, organizat de Consulul Onorific al României în Ecuador, moment în care pianista Andreea Butnaru şi violoncelistul Florin Mitrea au cântat repertorii româneşti şi argentiniene împreună cu Margarita Laso şi Pablo Valarezo.

Explorând tradiţiile muzicale ale fiecărei ţări, au descoperit că muzica clasică se poate împleti natural cu ritmurile ecuadoriene şi pasionalul tango argentino. De asemenea, artiştii români au descoperit la Quito o mică comunitate de muzicieni care a studiat la Conservatoarele româneşti în anii ’70, legându-se astfel de noi prin cunoaşterea limbii române şi a culturii româneşti de atunci şi iubind ţara noastră suficient de mult încât, după 40 de ani, să mai cânte melodii populare româneşti şi alte repertorii din acest spaţiu geografic. Din această conexiune a luat naştere un spectacol vibrant, care combină eleganţa, pasiunea, culoarea vie şi dramatismul într-un singur concert, menit să satisfacă gusturile publicului de orice fel.

Proiectul „Poveste din Ecuador” este o premieră românească şi o primă colaborare între artişti de pe două continente, după o pauză de mai mult de 45 de ani de relaţii culturale.

Programul concertului cuprinde compoziţii ale lui Pablo Valarezo, cântece tradiţionale ecuadoriene, tango-uri celebre din tradiţia argentiniană, precum şi lucrări instrumentale de Astor Piazzolla şi George Gershwin.