REZULTATELE PRIMEI ZILE DE CONCURS LA FESTIVALUL „FLORILE CEAHLĂULUIˮ

În urma primei zile a Festivalului-concurs de muzică populară pentru copii și tineri „Florile Ceahlăuluiˮ, s-au stabilit concurenții care vor evolua duminică în Concertul Gala laureaților.

La Secțiunea Canto tradițional, categoria de vârstă 15-19 ani, au fost evidențiați următorii concurenți:

  • Mihaela CATANĂ (Târgu Neamț, Neamț)
  • Andrei-Nicolae CHELBA (Starchiojd, Prahova)
  • Daria COSTEA (Sâncel, Alba)
  • Denisa-Maria GIURGIU (Râșca, Cluj)
  • Casian MIHUȚ (Tilecuț, Bihor)
  • Bianca Maria MOLDOVAN (Fălticeni, Suceava)
  • Aura-Maria ȘERBAN (Constanța)

La Secțiunea Instrumente, categoria de vârstă 15-25 ani, s-au remarcat concurenți:

  • Mihai ABĂLOAIEI (Piatra-Neamț)
  • Simona-Maria-Violeta BEȘLEAGĂ (Gârceni, Vaslui)
  • Andrei COSTA (Oradea, Bihor)
  • Patrisiia IVANETS (Cernăuți, Ucraina)
  • Viorel PAPUC (Muereasca, Vâlcea)
  • Luca Andrei TĂMBESCU (Bascov, Argeș)


FESTIVALUL CONCURS „FLORILE CEAHLĂULUI”, EDIŢIA A XXXVI-A

Florile Ceahlaului 2026
Între 20 și 22 martie 2026, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamț organizează etapa finală a celei de a XXXVI-a ediţii a Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri „Florile Ceahlăului”, eveniment finanțat de Consiliul Județean Neamț și realizat cu sprijinul Casei de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț.

Concursul, care și-a consumat deja prima etapă (preselecţia naţională, din februarie), a ajuns înaintea fazei finale. Programată a se desfășura pe două secţiuni: canto tradițional (cu trei categorii de vârstă: 10-14 ani, 15-19 ani şi 20-25 ani), respectiv instrumente (categoriile de vârstă: 10-14 ani și 15-25 ani), competiția are în finală un număr de optzeci și doi de concurenți care reprezintă toate zonele țării.

Vineri, 20 martie, și sâmbătă, 21 martie, sala de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor din Piatra-Neamț va fi gazdă pentru întrecerea concurenților celor două secțiuni (începând cu ora 15:00 în ambele zile, acces liber pentru public), fiecare dintre ei dorindu-și accederea în spectacolul concert al Galei laureaților de duminică, 22 martie 2026, eveniment care se va desfășura în aceeași sală, începând cu ora 18:00 (intrarea publicului se face până la ora 17:50, accesul fiind liber, în limta locurilor disponibile).

Prezentarea, în primele două zile de concurs, va fi făcută de realizatorul de programe folclorice Laurențiu Ursache.

Invitata de onoare din cadrul evenimentului final, care va evolua alături de membrii Ansamblului folcloric „Floricică de la munte”, este apreciata interpretă a folclorului românesc, Mioara Velicu. Concertul, care va fi difuzat de televiziunea națională, va beneficia de prezența Iulianei Tudor, în calitate de prezentatoare a evenimentului.

Juriul ediției curente, condus de etnomuzicologul Elise Stan (preşedinte al juriului), îi mai cuprinde pe Roxana Daniela Gibescu, (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri „Electrecord”), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. – Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Liliana Maria Vlase (manager al Ansamblului Folcloric Profesionist „Busuiocul” – Bacău), Laurenţiu Ursache (profesor, realizator de emisiuni muzicale radio tv, Director general – Folclor Tv România online), Ciprian Chițu (conf. univ. dr. al Universității de Arte „George Enescu” Iași, dirijor în cadrul Ansamblurilor folcloric „Teodor T. Burada” și „Doina Carpaților” din Iași), Ioan Bogdan Cudalbu (manager interimar al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamț).

Acompaniamentul din timpul competiției este asigurat de orchestra de muzică populară a Ansamblului „Floricică de la munte”, dirijor: Denis Samson.

Amănunte despre întreg programul Festivalului pot fi aflate accesând adresa: https://florileceahlaului.ro/program/ .

Reamintim că Festivalul a debutat în 1968 şi a avut o istorie care a cuprins şi perioada de întrerupere. Istoricul manifestării poate fi lecturat accesând linkul: https://florileceahlaului.ro/istoric/.

Laureaţii ultimelor douăsprezece ediţii sunt: Ana Dragu (Târgu Neamţ – Neamţ) – 2009; Sorina Asofroniei (Pechea – Galaţi) – 2010; Gabriel Marinel Dumitru (Piteşti – Argeş) – 2011; Georgiana Păduraru (Buhuşi – Bacău) – 2012; Ioana Maria Unguraş (Jibou – Sălaj) – 2013; Larisa Vasilica Uţă (Baia Mare – Maramureş) – 2014; Alex Daniel Bulai (Piatra-Neamţ – Neamţ) – 2015; Ioana Ştefan (Suceava – Suceava) – 2016; Ionuţ Cocoş (Slobozia – Ialomiţa) – 2017; Florin Mihalache (Bucureşti) – 2018; Alexandra Diana Dan (Putna, Suceava) – 2019; Gabriel Treteag (Suceava) – 2023, Alexandra Georgiana Pițu (Valea Dragului, Giurgiu) – 2024. În martie 2025, concursul nu a mai avut loc, atunci desfășurându-se Concertul Gala Laureaților „Florile Ceahlăului” 35.


În Stagiune, DUBLU RECITAL DE PIAN

În cadrul Stagiunii artistice 2025-2026, organizată în parteneriat de Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț și Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, va avea loc un nou recital pianistic. Protagoniști vor fi tinerii Elena Perianu și Abdula Emir-Ayan, de la clasa asist. univ. dr. Sabina Oprea.

Programul va cuprinde lucrări de Bach, Haydn, Beethoven și Liszt.

Evenimentul urmează să se desfășoare luni, 23 martie 2026, ora 17:00, la sala „Cristian Misievici” a Extensiei Piatra-Neamț, strada Ștefan cel Mare nr. 67 , Piatra-Neamț.

Intrarea la eveniment este liberă.

***

Elena Perianu este elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național de Arte „Regina Maria” din Constanța. A început studiul pianului la Centrul Cultural „Theodor T Burada” din orașul de pe malul Mării Negre, sub îndrumarea prof. Angela Bejenaru. A obținut mai multe premii: Premiul I de excelență la Concursul „Pianiștii României”, Premiul I la Concursul „Pianul, a doua pasiune” și Premiul I la Concursul „PianoArt”.

Începând din toamna anului 2023, devine elevă a clasei asist. univ. dr. Sabina Oprea și Gabriela Oprea, sub îndrumarea cărora a obținut Premiul III la concursul „Yanis Xenakis” de la Brăila și Premiul II la Concursul internațional de interpretare „George Georgescu”, Tulcea.

Anul acesta, a participat la Concursul „SonoArt” de la Târgoviște unde a obținut Mențiune. De asemenea, a primit Premiul II la Olimpiada județeană de interpretare instrumentală.

Abdula Emir-Ayan, născut în 2007, este elev în clasa a XII-a la Colegiul Național de Arte ,,Regina Maria” Constanța, unde studiază pianul la clasa asist. univ. dr. Sabina Iuliana Oprea și la asist. univ. dr. Gabriela Oprea. A început studiul pianului la vârsta de patru ani și jumătate și până în prezent a obtțnut peste 30 de premii la concursuri naționale și internaționale; dintre acestea amintim: Concursul internațional „Citta di San Doná di Piave”, unde a obținut Premiul II (2023), Concursul internațional ,,Ricard Vines” Barcelona (2024), Concursul internațional „George Georgescu”, cu Premiul I (2023), Concursul național „Tineri Muzicieni” - Premiul I (2024).

A susținut recitaluri la Palatul Mogoșoaia, „Camerloher Musikschule Murnau” din Munchen, la Centrul Multifunctional Educativ pentru tineret ,,Jean Constantin” Constanța, Biblioteca Metropolitana din București.

A participat la masterclass-uri și workshop-uri susținute de renumiți pianiști și profesori, printre ei Florian Mitrea, Csiky Boldiszar, Octavian Renea, Toma Popovici, Ioana Stănescu.


UN NOU RECITAL CAMERAL, ÎN STAGIUNEA MUZICALĂ

Seria recitalurilor camerale din cadrul Stagiunii muzicale 2025-2026, organizate de Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, continuă miercuri, 18 martie 2026, ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” (Consiliul Județean Neamț), cu un nou eveniment muzical. Este vorba despre recitalul susținut de muzicienii ieșeni Adrian Gheorghiu (vioară) și Andreea Moroșanu (pian).

Programul, unul deosebit de atractiv, este următorul: Pyotr Ilich Ceaikovski - Concertul pentru vioară și orchestră în Re Major op.35; Niccolo Paganini - Cantabile op.17 în Re Major; Henryk Wieniawski: Scherzo-Tarantelle în Sol minor op.16; Serghei Rahmaninov: Vocaliza op.34 nr.14; Pablo de Sarasate: Introducere și Tarantella op.43.

Intrarea publicului la acest eveniment este liberă, în limita locurilor disponibile.


În Stagiunea muzicală 2025-2026 RECITAL DE PIAN SUSȚINUT DE EMILIO AVERSANO

Stagiunea muzicală 2025-2026 continuă și în luna lui Mărțișor. Cadoul oferit melomanilor nemțeni de Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” este recitalul pianistic susținut de muzicianul italian Emilio Aversano. În program, lucrări de Frederic Chopin, Franz Schubert, Ludvig van Beethoven și Felix Mendelssohn Bartholdy.

Evenimentul va avea loc joi, 12 martie 2026, ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

 

EMILIO AVERSANO

Încă de la o vârstă fragedă, a susținut atât recitaluri, cât și concerte ca solist cu orchestră pentru organizații prestigioase („Amici della Musica” din Palermo, Festivalul „Ravello”, Teatrul „Britten” de la „Royal College” din Londra). Pentru „Serate Musicali”, la „Teatro Dal Verme” din Milano, în 2008, a interpretat din memorie un maraton de patru concerte pentru pian într-o singură seară (Mozart K. 488, Rahmaninov nr. 2, Ceaikovski nr. 1 și Liszt nr. 2) cu Orchestra Filarmonică din Bacău, dirijată de renumitul dirijor român Ovidiu Bălan, mentorul său încă din primele sale zile ca solist cu orchestra. După concert, „Corriere della Sera” a scris: „N-am mai văzut așa ceva”.

După un alt maraton la Conservatorul din Milano, în 2013, TG1 a difuzat un interviu cu pianistul, pe care „Corriere della Sera” l-a numit în anii următori „Inventatorul unui gen”, incluzând interviuri cu acesta în revistele săptămânale „Sette” și „La Lettura”. Din nou, cu Orchestra Filarmonică din Bacău, dirijată de Bălan, a susținut două maratoane consecutive de pian în 2014, la „Konzertsaal”-ul Universității de Arte din Berlin și la „Gewandhaus” din Leipzig. Acesta din urmă a fost lansat ca un dublu CD, o înregistrare live, intitulat „Maratona al Gewandhaus”, publicat de revista lunară Amadeus și recenzat de filosoful Quirino Principe în „Il Sole 24 Ore”: „Maratonul lui Aversano este puternic”.

În 2016, a susținut un nou maraton de patru concerte în Sala de Aur a „Musikverein”-ului din Viena, acompaniat de Orchestra Simfonică MAV din Budapesta. În 2017, a debutat la Scala, interpretând Cvintetul de Dvôrak cu Cvartetul de coarde de la Scala și a interpretat Concertul pentru pian K.488 de Mozart cu Orchestra „Cameristi della Scala” la Teatro Politeama din Catanzaro. Apoi, a concertat la Istanbul cu Orchestra de Stat din Istanbul, la Megaron din Salonic cu Orchestra orașului Salonic și a susținut noi Maratoane pentru pian cu Cardiff Sinfonietta la „Stoutker Hall” din cadrul „Royal College of Music” din Cardiff și cu Orchestra di Padova e del Veneto în Sala Verdi a Conservatorului din Milano.

În 2022, s-a întors la Scala, interpretând Cvintetele de suflători de Mozart și Beethoven, cu „Fiati di della Scala”. De asemenea, a interpretat câteva Sonate de Scarlatti de pe CD-ul lansat de Warner Classics, care a fost recenzat în paginile naționale ale „Corriere della Sera”, cu un articol intitulat „Dimensiunea unui pianist maratonist”. În noiembrie 2024, a concertat în cadrul Stagiunii de Muzică de Cameră a Accademiei di Santa Cecilia, la Sala „Sinopoli” din „Parco della Musica” din Roma, interpretând Cvintetul K452 de Mozart cu „Fiati di Santa Cecilia”. Concertul a fost transmis în direct pe Rai Radio Tre.

La invitația „Kettner Concerts”, a susținut recent un concert la „National Liberal Club” din Londra. După finalizarea studiilor clasice, a absolvit cu onoruri Literatură Modernă la Universitatea din Salerno, susținând o teză despre „Dante și muzica”. Principalul său mentor a fost pianistul născut în Napoli, Aldo Ciccolini.


MANIFESTĂRI ARTISTICE ȘI CULTURALE – LUNA MARTIE 2026

 Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț propune, pentru luna martie, următoarele evenimente artistice și culturale:

 

 

 

Duminică, 1 martie 2026, ora 16:00, Casa de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț,

ZÂMBET DE MAMĂ

Concert folcloric al elevilor claselor Școlii Populare de Artă, Clasa dans tradițional, coordonatoare prof. Anda Maria Acristinei. Invitați: Angelica Flutur și Ansamblul folcloric „Comorile Neamțului”.

 

 

 

 

 

 

Joi, 5 martie, ora 17:00, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț,

DU-MĂ, DORULE, LA MAMA,

spectacol al Clasei Canto muzică tradițională, coordonată de prof. Laurențiu Marian.

 

 

 

 

 

 

Vineri, 6 martie, ora 18:00, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț,

MAMĂ FRUMOASĂ, PRIMUL MEU RAI

spectacol al Clasei Canto muzică tradițională, coordonată de prof. Georgiana Șerban Axinte.

 

 

 

 

 

 

Joi, 12 martie 2026, ora 18:00, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț,

RECITAL DE PIAN susținut de invitatul de onoare din Italia, Emilio Aversano.

 

Miercuri, 18 martie 2026, ora 18:00, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț,

RECITAL CAMERAL

Adrian Gheorghiu (vioară)

Andreea Moroșanu (pian)

 

 

 

Vineri - duminică, 20-22 martie, Casa de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț,

 Festivalul concurs național de muzică populară pentru copii și tineri „Florile Ceahlăului”, ediția a XXXVI-a.

 

 

 

 

 

 

Luni, 23 martie, Teatrul T@ndem Piatra-Neamț, ora 18:00,

ROAST & RITM

Spectacol al Clasei de teatru din cadrul Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț

 

 

 

 

 

 

27 martie - 13 aprilie 2026, Concursul național de arte plastice „Nicolae Milord”, ediția a X-a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duminică, 29 martie 2026, ora 18:00, sala „Calistrat Hogaș” – Consiliul Județean Neamț,

RECITAL DE PIAN susținut de Ana Antonia Tudose.

Participă Grupul vocal „Floare de colț”.

 


„DU-MĂ, DORULE, LA MAMA”, EVENIMENT REPROGRAMAT

Din motive obiective, spectacolul Clasei canto tradițional din cadrul Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț - „DU-MĂ, DORULE, LA MAMA” - este reprogramat pentru ziua de sâmbătă, 7 martie, ora 14:00

Evenimentul, ai cărui protagoniști vor fi membrii Ansamblului de cântece populare „Nemțișorul” (coordonați artistic de prof. Laurențiu Marian), urmează a se desfășura în același loc, sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț.

Intrarea la acest eveniment este liberă, în limita locurilor disponibile.


CONCURSUL NAŢIONAL DE ARTE PLASTICE „NICOLAE MILORD”, EDIŢIA A X-A

Între 27 martie și 13 aprilie 2026, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, prin Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ, organizează cea de a zecea ediţie a Concursului naţional de arte plastice „Nicolae Milord”, proiect cultural educativ demarat în 2017 pentru a promova creaţiile elevilor şcolilor de arte din ţară, precum şi pentru o mai bună cunoaştere a operei și a personalității pictorului pietrean Nicolae Milord.

Concursul se va desfășura pe două secţiuni – pictură şi grafică. Până pe 26 martie sunt așteptate lucrările care urmează a fi înscrise în competiție, urmând ca marți, 31 martie, la sala Cupola a Bibliotecii Județene „G. T. Kirileanu” Neamț, ora 14:00, să fie vernisată expoziția care va rezulta în urma concursului. Cu același prilej, vor fi anunțate și rezultatele competiției.

 


ROAST & RITM, CU TINERII ACTORI DE LA ȘCOALA POPULARĂ DE ARTĂ

Luni, 23 martie 2026, sala de spectacol a Teatrului T@ndem, din Piatra-Neamț, va găzdui spectacolul „Roast & Ritm”, susținut de cursanții Clasei de teatru din cadrul Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț. Subtitlul ales – „Ediție de primăvară, când înflorește... ironia” – spune de la sine despre atmosfera plină de bună dispoziție care va cuprinde scena, loc pe care vor performa: Iole Azoiței, Ștefan Bolocan, Vlad Bourceanu, Otilia Căpățână, Medeea Chelariu, Bianca Chira, Mara Câmpeanu, Timotei Ceaușu, Teodora Crețu, Rihana Forminde, Alexandru Ignat, Tudor Mușat, Anda Negură, Eva Nistor, George Pascal, Sofia Petrescu, Corina Pintilie, Sofia Postolică, Bianca Sârcu, Cătălina Vădeanu și Anastasia Vieru.

Evenimentul este programat a avea loc luni, 23 martie, ora 18:00, la Teatrul T@ndem.


„MAMĂ FRUMOASĂ, PRIMUL MEU RAI”

Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț aduce în fața publicului nemțean, în ideea de omagiere a celei mai importante ființe din viețile fiecăruia dintre noi – MAMA – spectacolul „Mamă frumoasă, primul meu rai”, în care protagoniști vor fi cursanții Clasei Canto muzică tradițională, coordonată de prof. Georgiana Șerban Axinte.

Evenimentul va avea loc vineri, 6 martie, ora 18:00, sala „Calistrat Hogaș” din cadrul Consiliul Județean Neamț,

Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.