F. BRUNEA FOX – PRINȚUL REPORTAJULUI ROMÂNESC

Filip Brauner, cel care avea să semneze în Cartea de aur a reportajului românesc cu pseudonimul F. Brunea-Fox, s-a născut la 18 ianuarie 1898, la Roman (conform lui Constantin Tomșa, în „Personalități ale culturii din județul Neamț”, Editurile Crigarux și Cetatea Doamnei, Piatra-Neamț, 2014).

A urmat școala primară în localitatea
natală, urmând apoi cursurile Liceului Național din Iași. Aici avea să scrie în
revista „Zări senine” și să efectueze primele sale traduceri, la început din
opera lui Baudelaire, împreună cu pietenul său Beno Wechsler (Benjamin
Fundoianu).

În anul 1915 este semnalat debutul său
editorial, semnând volumul „Versuri și proză” cu pesudonimul Pan. Pentru ca
începând din 1918, în „Arena”, să-și înceapă
prodigioasa carieră de jurnalist în care a excelat în domeniul reportajului,
ajungând să fie numit de colegii de breaslă drept „Prințul reportajului
românesc”, fiind comparat în acest domeniu cu marele Ernest Hemingway.

Succesul scrierilor sale a constat în felul aparte de a trata subiectul. La Brunea-Fox, faptul
divers devine o analiză extrem de critică, un deget acuzator spre personalul și
instituțiile statului care nu-și făceau treaba. Impactul unui
text de-al său era enorm, iar prestigiul autorului creștea cu fiecare material
gândit și trecut pe hârtie.

Cele mai citite și apreciate reportaje
au fost considerate „Cinci zile printre leproși” (1928), „Ali Kadri, sultanul
din Ada Kaleh” (1934), „Trenul-fantomă” (1933), „Mărirea și decăderea celui mai
gras om din România” (1937). Acestea și multe
alte scrieri ale  sale din gazete au fost
strânse ulterior într-o carte, „Reportajele mele (1927-1938)”, publicată
postum, în 1979, la Editura Eminescu din București.

Și-a adăugat la nume particula Fox în
semn de prețuire faţă de profesionalismul jurnaliştilor de la „Fox Movietone
News”, un trust de presă de mare succes în epocă.

Stilul de lucru al jurnalistului-reporter F. Brunea-Fox este cel mai bine
descris de următoarea butadă: „«- Când mai trece Brunea-Fox pe la redacție?» «-
Ce să facă acolo, el e mereu pe teren. Caută material și scrie.»”

A făcut carieră la ziarele din
București, începând cu „Izbânda”, continuând cu „Dimineața” și culminând cu „Adevărul”.

Fire de poet, Brunea-Fox a fost și un apropiat
al cercurilor suprarealiste. Prin intermediul bunului său prieten ieșean,
Benjamin Fundoianu, îi cunoaște pe cei mai de seamă reprezentanți ai avangardei
literare: Tristan Tzara, Ilarie Voronca, Gheorghe Dinu, Ion Pillat, Felix
Aderca, Saşa Pană.

A trecut în eternitate la 12 iunie 1977,
la București.

TUDOR ARGHEZI ȘI GEO BOGZA DESPRE
BRUNEA-FOX

„Cine a avut prilejul să-l citească pe
F. Brunea-Fox n-a mai avut nevoie de recentul lui reportaj (reportajul despre
leproșii de la Lărgeanca publicat în 1928) ca să știe că în acest anonim
ziarist stă de veghe o inteligență sclipitoare și are pretenții un gust
artistic exersat. E aproape o nepoliteță să-i aducem omagii lui Brunea, în
fața marelui public, de-atâta vreme ocolit de el, dintr-o înnăscută aristocrație
– pe care i-a mânjit-o zilele acestea succesul.” (Tudor Areghezi, în 1928)

„O lume întreagă de dezmoșteniți ai soartei, toți cei care n-aveau după ce bea apă, toți cei de pe treptele tribunalului, toți cei pe care îi aștepta spitalul sau pușcăria, toată suferința și mizeria Capitalei și a provinciei și-au găsit ecou în scrisul acestui mare, neobosit, generos reporter.
De fapt, el a pus în scenă, zi de zi, cu personaje reale, Azilul de noapte. Într-o vreme a manifestelor literare tipărite în reviste efemere, Brunea-Fox a forțat paginile marilor gazete cu propriul său manifest, impunând un gen necunoscut până atunci: pictura cu vitriol a realității.” (Geo Bogza, 1973)


CREDINŢE POPULARE – SÂNPETRUL LUPILOR

În noaptea de 15/16 ianuarie, la
Circovii de Iarnă, se spune că lupii s-ar strânge în haite la urlători unde
încep să cânte urlând, ca să vină marea lor divinitate, Sânpetrul de Iarnă, să
le împartă tainul, adică prada ce li se cuvine pentru un an de zile. Acesta soseşte pe un cal alb la miezul nopţii şi împarte
fiecărui lup prada: un miel, o oaie, o căprioară. Nimic din ceea ce le-a promis
stăpânul nu scapă de colţul lupului, dar nici de altă pradă nu se va atinge
vreunul dintre supuşii săi.

Legat de Sânpetrul Lupilor, se zice că un cioban curios, dorind să vadă cum
se desfăşoară întâlnirea lupilor cu Dumnezeul venit pe lumina zilei la
urlătoare, a urcat şi s-a ascuns în cetina unui brad inalt. După adunarea animalelor
şi rugăciunea urlată (cântată), soseşte călare pe un cal alb Sânpetrul Lupilor.
În linişte, acesta împarte prada tuturor supuşilor. Înainte de încheierea
întâlnirii soseşte, şontâc-şontâc, un lup şchiop. Văzându-1, Sânpetrul Lupilor
îi spune răstit: „Iar tu, pentru că ai întârziat, să mănânci omul acela cocoţat
în brad!” Haita lupilor s-a ămprăştiat aşa cum a venit. Povestea spune că nu a
trecut anul şi curiosul cioban a fost mâncat de lupul cel şchiop.


CREDINŢE POPULARE – CIRCOVII DE IARNĂ. MIEZUL IERNII

Miezul sau puterea iernii pastorale, anotimp de şase luni deschis de
Sâmedru la 26 octombrie şi închis de Sângiorz la 23 aprilie, este marcat de o
sărbătoare de trei zile (15-17 ianuarie) dedicată unor năprasnice divinităţi
meteorologice, Circovii de Iarnă. Aceştia ar fi răspunzători de manifestările
violente ale naturii (viscole, vârtejuri, grindină, trăsnete) şi de pagubele
aduse de lupi şi urşi turmelor de vite.

Împreună cu fraţii lor calendaristici, Circovii de Vară, sărbătoriţi peste
şase luni, la miezul verii pastorale (15-17 iulie), Circovii de Iarnă împart
simetric anul crescătorilor de animale în două anotimpuri, iarnă şi vară, şi
provoacă boala neuropsihică Luatul sau Lovitul din Circovi. Pentru a le câştiga
bunăvoinţa aceste forţe diavoleşti erau cinstite de oameni prin severe
interdicţii de muncă. (Ion
Ghinoiu)


PERSONALITATEA ZILEI – ACTORUL RADU BORUZESCU

Radu Boruzescu

Cinefilii îl cunosc datorită rolului titular din filmul „Felix şi Otilia”. Radu Boruzescu a fost considerat la
începutul anilor ’70 ai veacului trecut drept un actor carismatic şi foarte
talentat. Profeţia avea să fie confirmată în timp.

Născut pe 16 ianuarie 1944, la Secuieni,
judeţul Neamţ, Radu Boruzescu avea să se impună şi ca scenograf (a absolvit
Facultăţii de Arte Decorative şi Scenografie de la Institutul de Arte Plastice
din Bucureşti), cucerind premii pentru scenografia filmelor „Felix şi Otilia”,
„Cu mâinile curate”, „Nuntă în cer”.

Deşi angajat al Teatrului „Lucia Sturdza-Bulandra” din Bucureşti (1970),  joacă în sala de teatru doar ocazional.

Căsătorit cu Miruna Boruzescu, şi ea scenograf şi realizator de costume, a
semnat scenografia (iar soţia sa costumele) pentru spectacole de operă din:
Bucureşti, Paris, Nancy, Besançon, New York, Vancouver, Cardiff, Bonn,
Florenţa, Amsterdam.

Au lucrat cu Mircea Veroiu, Dan Piţa, Lucian Pintilie, Liviu Ciulei, Andrei
Şerban, Petrică Ionescu.

În 1973 se stabilește în Franța, împreună cu soția, Miruna Boruzescu, după
problemele cu cenzura comunistă de la spectacolul „Revizorul”, regizat de Lucian Pintilie. Spectacolul a
fost interzis, la intervenţia ambasadorului U.R.S.S., incident în urma căruia
Liviu Ciulei şi-a pierdut funcţia de director al Teatrului „Bulandra”.

La Paris colaborează cu mai multe
instituții culturale și la unele festivaluri. A lucrat cu Théâtre National de
Chaillot, Comédie-Française, Opéra National de Paris și la Festivalurile de
vară de la Aix-en-Provence și Avignon, în America de Nord cu Metropolitan Opera
(New York), Arena Stage Theater (Washington, DC), Lyric Opera (Chicago) și
Vancouver Opera, în Europa Occidentală la Festivalul Maggio Musicale
(Florența), Festivalul Spoleto, De Nederlandse Opera (Amsterdam), Théâtre Royal
de la Monnaie (Bruxelles), Vlaamse Opera (Antwerpen), Grand Théatre de Genève,
Opera din Bonn și Münchner Kammerspiele.

Începând din 199,5 colaborează des cu
regizorul Robert Carsen la spectacole precum „Café Apocalypse” (Cabaret à
Paris), „Cabaret 5 Ute Lemper” (Théâtre du Châtelet Paris), „Fidelio” (Maggio
Musicale Florența), „Salome” (Teatro Reggio din Torino, Teatro Real din
Madrid), „Mutter Courage und ihre Kinder” (Piccolo Teatro Mailand), „Il
Trittico” (Vlaamse Opera Antwerpen), „Nomade – Richard III.” (Stadsschouwburg
Amsterdam, Deutsche Oper am Rhein, Düsseldorf), „Mitridate, Re di Ponto”
(Théâtre Royal de la Monnaie Bruxelles și Theater an der Wien), „Faust” (Grand
Théâtre de Genève) și „Il trovatore” (Festivalul Bregenz).

Surse
de documentare şi foto: Constantin Tomşa –
„Personalităţi ale culturii din judeţul Neamţ” şi pagina
web All About Romanian Cinema.


SPECTACOLE DE PRODUCȚIE ALE CLASEI DE ACTORIE

Cele mai recente puneri în scenă ale grupelor clasei de actorie de la
Școala Populară de Artă Piatra-Neamț vor putea fi urmărite de către publicul
tânăr din Târgu Neamț, pe scena Casei Culturii 
„Ion Creangă”.

Astfel, luni, 16 ianuarie 2023, începând cu ora 11:00, grupa claselor I-IV
va prezenta spectacolul „Făt-Frumos
multiplicat
”, de Iuliu Rațiu. Distribuția
îi cuprinde pe: Anastasia Asavei, Casiana Corodeanu, Teodora Cristiana Aileni,
Daniel Mitru, Diana Butuc, Eric Diacon, Eva Olărașu, Ioana Scutaru, Iustina
Petrea, Iris Șerban, Maria Coptura, Sebastian Pricopie, Sofia Niță, Tudor
Mușat, Rareș Matache.

O oră mai târziu (12:00), vor intra în scena elevii grupei claselor V-VIII,
cu montarea „Orașul ciupercilor”,
după Maria Hibovski, în care au fost distribuiți: Lole Azoiței, Giulia
Ciubotariu, Teodor Cucoș, Rihanna Forminte, Ioana Grigoraș, Anastasia
Iacoboaea, Denisa Lulea, Medeea Matache, Albert Moisă, Bianca Mitric, Iustin
Matasă, Petronela Mitrea, Ilinca Nohai, Bianca Sîrcu, Daria Tatu, Ema Todiraș,
Sophia Petrescu.

Al treilea spectacol, care va închide programul clasei de actorie, va fi
prezentat, începând cu ora 14:00, de grupa actorilor liceeni. Teodora Ambruș,
Larisa Ariton, Cleopatra Bucalău, Elena Dăscălescu, Corina Gräser, Ioana Ifrim,
Iustin Muraru, Petru Romila, Elena Sava, Analia Scăfiță, Catrinel Șuba, David
Ungurianu sunt tinerii actori care vor da viață reprezentației cu titlul „Fără droguri”, după David Dumitru
Ungureanu.

Regia tuturor celor trei spectacole aparține coordonatoarei cursului, actrița Maria Hibovski.


ACTRIȚA LAMIA BELIGAN ȘI MUZICIANUL TUDOR NICULESCU-MIZIL, INVITAȚI LA ETERNUL EMINESCU 2023

Devenit tradițional, proiectul ETERNUL EMINESCU deschide
seria anuală a spectacolelor cultural artistice aflate în organizarea Centrului
pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț.

Anul acesta, în parteneriat cu Asociația Culturală „Pro Valores”, vă oferim
un recital pe poezie și muzică inspirat de creația eminesciană în interpetarea
a doi artiști de primă mărime a vieții culturale românești: actrița Lamia
Beligan
și chitaristul Tudor Niculescu-Mizil.

Acestora, pentru a onora creația și personalitatea Poetului Mihai Eminescu,
li se alătură și artistul plastic nemțean Gheorghe Pintilie, cel care
propune publicului o selecție a celor mai reușite dintre picturile sale.

Întreg evenimentul, care beneficiază de finanțarea Consiliului Județean
Neamț, se va desfășura duminică, 15 Ianuarie 2023, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț, ora 17:00.

Intrarea se face pe bază de invitație, care poate fi ridicată de la
Secretariatul Centrului, strada Ștefan cel Mare, nr. 3A, telefon: 0233.214.026.

***

LAMIA BELIGAN

LAMIA BELIGAN este artistă de primă valoare
a Teatrului National „Ion Luca Caragiale” din București, care în ultimii ani a
obținut mari succese în spectacolele: „Vivien Leigh: Ultima Conferință de
presă”, „Două pe față, două pe dos”, „Sinucigașul” sau „Bolta cerească” – cea
mai recentă premieră a primei scene teatrale a țării.

Lamia Beligan a fost distinsă cu: Premiul Fundaţiei „Silvia Popovici”
pentru cea mai bună actriţă a anului 1998; Leul de Argint pentru filmul
“„Hotel de lux”, în regia lui Dan Piţa, rolul Marta, 1992; Premiul de
interpretare
pentru rolul GwenDolline din comedia muzicală după piesa „Bună
seara, domnule Wild", la Festivalul Internaţional de la Liverpool, 1990; Medalia
Meritul Cultural
conferită de preşedintele României; iar în anul 2020 -
Premiul Bussines Arena Magazine pentru Excelență în Artele
Spectacolului.

LAMIA BELIGAN

Îndrăgostită de poezie, Lamia Beligan a fost protagonista unor recitaluri
de neuitat desfășurate pe scena Festivalului „Mogoșoaia ClasicFest”, în cadrul
turneului „România MultiCulturală” – prilejuit de sărbătorirea Zilei Culturii
Naționale (2020) sau în spectacolul „Floarea de lumină” din cadrul ediției a
XIV a Festivalului Internațional de Poezie „Grigore Vieru” de la Iași (2022).

Chitaristul TUDOR NICULESCU-MIZIL

TUDOR NICULESCU-MIZIL

Este absolvent al Universității Naționale de Muzică din București și a
cursurilor de master ale Academiei de Muzică din Maastricht (Olanda).

Este solist și profesor. A fost invitat în cadrul unor proiecte artistice
de lungă durată derulate de prestigioase instituții culturale românești.

Este directorul artistic al Concursului internațional de chitară clasică „Talente
în afirmare”, ajuns în anul 2022 la cea de-a X-a ediție.

În perioada 2017-2020 a publicat trei 
cărți de specialitate la Editura Muzicală, iar în anul 2015, compact discul
său - „Romantic guitar” - s-a bucurat de apreciere unanimă. Printre succesele
anului 2022 se numără și recitalul său din cadrul Festivalului „Gheorghe
Petrașcu – 150”, eveniment desfășurat la
Tecuci, orașul natal al primului mare pictor devenit membru al Academiei
Române.

Pictorul GHEORGHE PINTILIE

GHEORGHE PINTILIE

Născut în 1957 la Podoleni , jud. Neamt. Lucreaza ca inginer zootehnist timp de 6 ani, dupa care imbratiseaza cariera didactica , lucrand ca profesor de Educatie Tehnologica timp de 30 de ani , perioada in care nu a părăsit nicio clipă marea sa pasiune – pictura. In anul 2022 a absolvit studiile de Master ale Universității Naționale de Artă „George Enescu” din Iași, Facultatea de Arte Vizuale si Design .

Lucrările sale au ajuns pe simezele unor galerii de prestigiu din lume,
precum: Galeria „Pinter” din Budapesta, Galeria „White Space Chelsea” din New York, Muzeul de artă modernă și contemporană „G. Sciortino-Monreale”, unde a
primit și Trofeul „Tavolozza d’argento”, precum și Mențiunea de onoare la concursul „La
couleur d’un Poeme ”, ediția a V-a (
2020) și Premiul I, ediția a VI-a (2021).

De asemenea, a expus pe simezele unor galerii de artă din țară : „Elite Prof Art Gallery ”-București, Galeria Fundației Culturale „Alexandru Podoleanu” din Podoleni-Neamț, Galeria „HA!SUS - Creative Cloud”, „Romanian Creative Week” – Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași și U. A. P. România, Galeria „ApArte” a Facultății de Arte și Design a Universității Naționale de Arte „George Enescu” Iasi, Galeria „Sala pașilor pierduți ” de la Palatul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Centrul Cultural „Mihai Eminescu” din București, Galeria de Artă Transdisciplinară „Alchimia” Iași.


PERSONALITATEA ZILEI – PROZATORUL ION PETRIŢA

Ion Petriţa

Ion Petriţa s-a născut în ziua de 11 ianuarie 1932, la Pângăraţi, Neamţ. A
fost argat la familia lui Klaus şi a Evei Ritth (1946-1948), apoi ucenic la
cizmăria lui Titel Ioniţă din satul Straja, Neamţ. A urmat cursurile şcolii
elementare din comună, s-a înscris la Şcoala Medie Tehnică de Energie
Electrică, Iaşi.

Profesional, a fost contabil la cooperativele de consum din Bicaz şi Roznov
(1952-1954).

În 1960, s-a aflat printre primii angajaţi ai Hidrocentralei „V. I. Lenin”
(azi, „Dimitrie Leonida”) de la Stejarul. A urmat cursurile Liceului din Bicaz,
a absolvit o şcoală de maiştri (1972). Încurajat de ziarista Tita Chiper, pe
când aceasta se afla pe şantierul viitorului baraj de la Bicaz, a scris şi a
publicat articole în Ziarul „Constructorul” care apărea în localitate.

Debut editorial cu „Patima geloziei”; volume de proză scurtă „Captiv în
paradisul albastru” şi „Amintiri din infern”.

Postum,în anul 2016, Editura Nona a publicat volumul de proză intitulat „DREPTUL LA VIAŢĂ. Reflecţii eufemistice”, cu o prefaţă a
profesorului George Brăescu.

Ion Petriţa a trecut în eternitate pe 30 octombrie 2013, la Piatra-Neamţ.


CARTE ZILEI – „DREPTUL LA VIAŢĂ. REFLECŢII EUFEMISTICE”, DE ION N. PETRIŢA (EDITURA „NONA”, PIATRA-NEAMŢ, 2016)

ION N. PETRIŢA

În cele cincisprezece capitole ale volumului de proză scurtă „Dreptul la viaţă”, Ion N. Petriţa abordează o tematică ancorată ilustrativ şi expresiv în febrila realitate românească a primelor decenii de la instaurarea regimului bolşevic. Avem acum la dispoziţie o scriere care are meritul de a ne delecta şi în acelaşi timp să se constituie într-o mărturie a vremilor parcurse. Prin apariţia acestui volum reprezentativ, al cincilea şi ultimul, după „Patima geloziei” (Editura „Corgal Press”, 2010, prefaţă de George Brăescu), „Captiv în paradisul albastru” (Editura „Corgal Press”, 2010, prefaţă de George Brăescu), „Amintiri din infern” (Editura „Corgal Press”, 2011, prefaţă de George Brăescu) şi „Valurile vieţii” (Editura „Corgal Press”, 2015, prefaţă de George Brăescu), indubitabil, timiditatea, inerţia şi complexele autorului iau sfârşit.

Desigur, în pofida destinului potrivnic (apropierea morţii), acceptat tacit de conştiinţa autorului, care activează acel sentiment resemnabil de curgere implacabilă a unei lumii spre deznodământul asumat cu condescendenţă.

Volumul lui Ion N. Petriţa are capabilităţi narative în stare să atragă tot
mai mulţi cititori dat fiind capacitatea de anduranţă a autorului în faţa
soartei ineluctabile. (prof.
George Brăescu)


Editia a XLVIII, 2-8 iulie 2023

VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, EDIȚIA A
XLVIII-A

Deja cu cincizeci de ani de istorie în spate – şi
ce istorie! – Festivalul Internaţional Vacanţele Muzicale la Piatra-Neamţ
a devenit un brand al ținutului Neamț. Unul care a depăşit de multişor timp
graniţele ţării. Elocvent este faptul că în cercurile muzicale ale Vienei, s-a
aflat ce se petrece aici, la un pas de Olimpul românesc, muntele Ceahlău! Am
luat ca exemplu Viena, dar la fel se petrec lucrurile şi în cazul altor oraşe
cu mare tradiţie muzicală – Praga sau Moscova, acolo un s-a aflat demult de
Festivalul muzical de la Piatra. E, oare, puţin lucru?!

Pe lângă actul cultural propriu-zis care se
petrecea în cele două săptămâni (mai nou, şapte zile) şi de beneficiul
spiritual expediat către public, acest important Festival a transformat oraşul
Piatra-Neamţ într-o veritabilă Capitală muzicală a ţării!

Având ca desfăşurare perioada verii, atunci când
multă lume este în vacanţă, în concediu, Festivalul atrage ca un magnet oamenii
iubitori ai sunetelor frumoase. Fie ei artişti, cum s-ar zice specialişti ai
domeniului, sau amatori. Dar cu toţii turişti. Oaspeţi pentru câteva zile ai
urbei şi împrejurimilor. Ocazie ideală pentru a promova imaginea turistică a
judeţului.

Anul acesta, în perioada 2 - 8 iulie, Centrul
pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ organizează cea de a XLVIII-a
ediţie a „Vacanţelor Muzicale la Piatra-Neamţ”. Timp de şapte seri, ţinutul
Neamţ va fi cuprins de acorduri ale celor mai diverse genuri muzicale:
simfonic, pop, operă, rock, jazz, muzică veche, corală sau camerală.

Concertul
simfonic care va deschide Festivalul îi va avea drept soliști pe pianiștii
Daniel Ciobanu și Ioana Andreescu, muzicieni care vor urca pe scena Vacanțelor
alături de Orchestra simfonică a Filarmonicii „Serghei Lunchevici” Chișinău,
Republica Moldova, la pupitrul dirijoral aflându-se Mihail Agafița.

De luni, 3 iulie, municipiul Piatra-Neamţ va
găzdui în cadrul „Vacanţelor”, de la ora 21:00, pe platoul Curţii Domneşti, sub
secularul Turn al lui Ştefan cel Mare, muzicieni de valoare, printre ei: Ștefan
Bănică junior, Lupii lui Calancea și surorile Osoianu, Natalia Barbu,
Concertino Acordion Band.

Festivalul de anul acesta propune melomanilor și
trei seri camerale (marți, miercuri și joi, 4-6 iulie) care vor avea loc în
sala „Calistrat Hogaș” (ora 18:00) din cadrul Consiliului Județean Neamț.
Invitați vor fi atât artiști de anvergură, care au cântat pe scenele muzicale
ale întregului Mapamond, precum violoncelistul Anton Niculescu și pianistul
Viniciu Moroianu, dar și muzicieni nemțeni ajunși să fie recunoscuți drept
interpreți valoroși ai muzicii clasice: pianista Raluca Ouatu și violista Ioana
Mardare.

Finalul ediţiei programează, în seara zilei de 8
iulie, de la ora 21:00, pe platoul de la Turn, o excepţională seară de operetă,
oferită nemțenilor de soliștii și orchestra Teatrului Național de Operetă și
Musical „Ion Dacian” din București.

Duminică, 2 iulie 2023, Piața Turnului, ora 21:00

CONCERT SIMFONIC

Orchestra simfonică a Filarmonicii „Serghei
Lunchevici” Chișină, Republica Moldova

Soliști: IOANA ANDREESCU (pian)

DANIEL CIOBANU (pian)

Dirijor: MIHAIL AGAFIȚA

Program:

Ionel Ceobanu - Turnul lui Ștefan cel Mare

Nicolae Kirculescu - Moment muzical pentru pian și
orchestră

George Gershwin - Concert în Fa pentru pian și
orchestră

Nikolai Rimski Korsakov - Capriciu spaniol
op.34

IOANA CRISTIANA ANDREESCU

Ioana Andreescu

S-a născut în 2008, la București. În 2014, începe cursurile la Colegiul de
artă „Carmen Sylva” din Ploiești, elevă a prof. Marilena Cochinescu. Începând
cu 2021 își continuă studiile coordonate de prof. Anca Borcea.

În ultimii șase ani susține o bogată activitate competițională, obținând Marele
Premiu la Concursul de muzică românească „Pro Piano” (2022). Premiul I la:
Festivalul Internațional de Pian Online „Pro Piano“ (România) – 2020; Concursul
internațional Lvov „Kawai Quarantine” (Ucraina) - 2020; Concursul de pian
online pentru tineret din Europa „Euplayy”, München (Germania) – 2020; Concursul
internațional de pian Smederevo (Serbia) – 2021; Concursul Internațional „Pro
Piano” (2022); la Concursul Internațional „Frederic Chopin” Bacău (2022); la Concursul
„Ambasadori culturali” Ploiești (2022); International Piano Competition „Great
Piano Masters - Rudolf Kehrer” (2022); la „Franz Liszt Center International
Piano Competition” (2022); la „WONDER KEYS” Piano Competition Köln (2022); la Concursul
național „Margareta Sterian” Buzău (2023), la Concursul „Craiova Piano” (2023).
Premiul II la Concursul Internațional Clara Schumann, Belgia) – 2021. Premiul
III la Concursului Internațional de Pian „Grotrian-Steinweg“ Braunschweig (Germania)
– 2017.

În ianuarie 2023, debutează ca pianist concertist la „Stadthalle Gifhorn”,
Germania, iar în martie, la Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, sub
bagheta maestrului Ovidiu Bălan, interpretând Concertul pentru pian Nr. 1, de
Felix Mendelssohn-Bartholdy.

În decursul anilor, a susținut recitaluri organizate de I.C.R. Bruxelles, „Klassik
in der Klinik” -Germania, Fundația „Remember Enescu” - București, Muzeul „Paul
Constantinescu” - Ploiești.

DANIEL CIOBANU

Daniel Ciobanu

A început studiul pianului la vârsta de
nouă ani, la Piatra-Neamț, inițial cu Magdolna Cosma și Delia Bălan, ca mai
apoi să continuie cu Mihaela Spiridon și Iulian Arcadi Trofin. De asemenea, la
începutul studiilor sale, l-a avut ca îndrumător pe prof. Ionel Ceobanu.

Câștigând o bursă de studii în Scoția,
și-a continuat pregătirea muzicală cu Graeme McNaught, Aaron Shorr și Petras
Geniusas, absolvind astfel Conservatorul Regal din Scoția. Și-a completat
studiile la Școala de Muzică „Alfred Cortot” din Paris, cu Marian Rybicki, și
la Universitatea de Arte din Berlin, cu Pascal Devoyon și Markus Groh.

Daniel Ciobanu a obținut aprecierea publicului internațional câștigând, în
2017, Medalia de Argint la Concursul mondial „Arthur Rubinstein” din Tel-Aviv,
Israel, alături de prestigiosul Premiu „Favoritul Publicului”. În urma acestora
a avut apariții la „Carnegie Hall” din New York, „Elbphilharmonie” la Hamburg, „Gewandhaus”
Leipzig și Festivalul „George Enescu” din București, pe lângă turnee și
concerte în Japonia, China, Africa de Sud și Taiwan.

În mod frecvent s-a alăturat unor orchestra,
precum: Orchestra de Cameră Israel și Orchestra Filarmonică Israel din Tel-Aviv;
Orchestra Filarmonică „George Enescu” și Orchestra Națională Radio București;
Orchestra Filarmonică din Maroc; Orchestra Națională Regală a Scoției; Orchestra
Simfonică din Johanesburg, Africa de Sud; Orchestra Simfonică a Braziliei.

Daniel Ciobanu a fondat „Neamt Music
Festival”, în 2017, la Piatra-Neamț, pentru a crea o platformă internațională
nouă și puternică pentru tineri artiști. Festivalul prezintă atât un repertoriu
clasic, cât și muzică jazz sau proiecte experimentale.

MIHAIL AGAFIȚA

Mihail Agafița

Născut în 1973 în Republica Moldova, Mihail Agafiţa studiază dirijatul la
Institutul de Stat al Artelor din Chişinău, absolvind apoi Universitatea
Naţională de Muzică din Bucureşti la clasa de dirijat al distinsului profesor
Dumitru Goia sub a cărui îndrumare studiază ulterior ca masterand la cursul de
studii aprofundate, specializarea Stilistică dirijorală-Dirijat orchestră. În
anii 2005 –  2007 se perfecţionează la cursurile
de măiestrie susţinute de reputatul dirijor Patrick Strub, organizate de
Ambasada Germaniei la Chişinău.

Din 2004 deţine funcţia de Dirijor Permanent al Filarmonicii Naţionale a
Republicii Moldova, iar din anul 2013 obţine prestigioasa poziţie de Prim-dirijor
şi Director Artistic al Orchestrei Simfonice din cadrul aceleeaşi instituţii.

Între anii 2009 – 2013, este Dirijor Permanent al Filarmonicii „Transilvania”
Cluj-Napoca.

Mihail Agafiţa participă la prestigioase festivaluri internaţionale de muzică,
unde prestaţia sa dirijorală este întâmpinată cu entuziasm de public şi
apreciată la superlativ de către mass-media.    

Colaborează cu personalităţi de renume ale lumii muzicale.

Din anul 2010 Mihail Agafiţa devine membru al Uniunii Muzicienilor din
Republica Moldova.

Repertoriul său impresionant conţine creaţii muzicale de diverse genuri şi
stiluri de la preclasic la contemporan, printre care şi lucrări în primă
audiţie.

În anul 2016, prin decret prezidenţial a fost desemnat cu cel mai înalt
titlu onorific al Republicii Moldova în domeniul culturii – „Artist al
Poporului”, pentru performanţe remarcabile și prestație scenică extraordinară.

Pentru merite deosebite în dezvoltarea şi propagarea artei muzicale şi
activitate concertistică intensă, prin decret prezidenţial (în anul 2010,
Republica Moldova), dirijorului Mihail Agafiţa, i-a fost conferit titlul
onorific „Maestru în Artă”.

FILARMONICA NAŢIONALĂ „SERGHEI LUNCHEVICI” CHIȘINĂU

Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale "Serghei Lunchevici" Chișinău

Colectiv emerit din Republica Moldova, Orchestra Simfonică a Filarmonicii
Naţionale „Serghei Lunchevici” a fost fondată în anul 1930. Pe parcursul
activităţii sale a avut rolul de emisar al artei şi culturii, devenind, în
timp, unul dintre amsamblurile de vârf din ţară.

Actualmente, Orchestra reuneşte un grup de peste optzeci de instrumentişti
profesionişti, constituind un organism cu bogate tradiţii muzicale şi o
activitate concertistică intensă.

Maeştrii Alexandr Klimov şi Pavel Bacinin au fost cei care au pus bazele
acestui colectiv. În primii zece ani ai existenţei sale Orhestra a activat în
Tiraspol, ulterior, în 1940, s-a mutat în Chişinău, fiind inclusă în componenţa
Filarmonicii de Stat din Republica Moldova.

O perioadă îndelungată de timp (1953-1979) funcţia de dirijor-şef şi
director artistic a fost deţiută de Timofei Gurtovoi. În următorii 15 ani
conducerea artistică a colectivului a fost asigurată de către dirijorul Dumitru
Goia.

Începând cu anul 2004 şi până în prezent, Orchestra este condusă de prim-dirijorul
Mihail Agafiţa.

Repertoriul Orchestrei cuprinde cele mai reprezentative lucrări ale muzicii simfonice şi vocal-simfonice universale. Orchestra interpretează creaţii din diferite epoci şi în variate genuri stilsitice, abordând, în principal, muzica secolelor XVII-XXI. În acest context o deosebită importanţă se acordă interpretării opusurilor compozitorilor din Republica Moldova şi România: V. Zagorski, E. Lazarev, E. Doga, Gh. Ciobanu, Șt. Neaga, E. Coca, V. Poliakov, L. Gurov, S. Lobel, I. Macovei, T. Chiriac; G. Enescu, Şt. Niculescu, A. Vieru, A. Iorgulescu, D. Dediu, D. Rotaru, L. Dănceanu, M. Jora, M. Negrea, C. Ţăranu, T. Olah, V. Munteanu, A. Pop.

Vacanțe Muzicale XLVIII
SEARĂ A MUZICII VENITE DE PESTE PRUT

A doua seară a Vacanțelor
Muzicale ale anului 2023 va aduce lângă Turnul secular al marelui voievod
Ștefan două grupuri de muzicieni basarabeni - „Lupii lui Calancea” și „Surorile
Osoianu” Va fi, cu siguranță, o seară plină de ritm și de voie bună, alături de
artiști foarte apreciați de publicul românesc.

„LUPII LUI CALANCEA” BAND

„LUPII LUI CALANCEA” BAND

Bandul „Lupii lui Calancea” este
creația
producătorului, compozitorului și chitaristului basarabean
Alex Calancea
.

După absolvirea Conservatorului din Chișinău, Alex Calnacea face primele
turnee, în calitate de basist, prin Europa, Asia, cu un proiect de jazz fusion.
Continuă, apoi, cu un proiect pop-rock, având colaborări importante cu
producători prestigioși din Los Angeles, printre care Jack Jaseph Puig.

Întors din S.U.A. în Republica Moldova, își creează propriul band care-i va
purta numele și va deveni un proiect d.e referință a muzicii de calitate de
peste Prut. Muzica sa este un tribut adus marilor artiști, prin concertele „Amintire
de iubire”, „Alex Calancea și prietenii”. Este producător al filmului
documentar „Bucurie de Noroc la Orizont de Plai”.

După această etapă, Alex Calancea se inspiră de folclorul autentic din
Republica Moldova, urmând colaborări numeroase de succes cu Orchestra „Lăutarii”
condusă de Nicolae Botgros,
Orchestra Fraților Advahov,
precum și cu orchestre simfonice din România.

Primul album de creație proprie îl realizează în anul 2016, axat pe
instrumentul său (chitară bas), album denumit „Basul Capricios”,
inspirat din locurile în care a copilărit, melodiile fiind cu influențe funk,
folk, clasic și jazz.

În parallel, Alex Calncea creează proiectul pop-rock „RUPT”,
muzicianul devenind și producătorul mai multor artiști basarabeni.

La sfârșitul anului 2017 se naște cel mai recent proiect al său, „Alex
Calancea și Lupii”
, proiect ce aduce în prim-plan motivele, baladele
și poveștile haiduciei, aduse pe ritmuri contemporane, fuzionate cu folclor.

ANSAMBLUL VOCAL „SURORILE OSOIANU”

ANSAMBLUL VOCAL „SURORILE OSOIANU”

Cvintetul Osoianu a fost fondat în anul 1980, la Chișinău, de bine
cunoscutul etnomuzicolog Andrei Tămăzlăcaru, pe lângă Uniunea Muzicienilor.

Surorile Ileana, Iulia, Valentina, Romela și Maria Osoianu s-au născut în
satul Horești, Fălești, în Nord-Vestul Republicii Moldova.  Au absolvit Școala de muzică din localitate și
au obținut, fiecare dintre ele, Diploma de studii superioare la Universitatea
Pedagogică din Bălți, Universitatea de Stat din Moldova, Academia de Muzică,
studiind instrumente precum: acordeonul, baianul și vioara.

Repertoriul lor include mai multe genuri muzicale: folclor pentru copii (cântece
de leagăn, dădăcit, invocări), colinde, doine, balade, cântece lirice, cântece
de petrecere, cântece pascale, cântece de cătănie, păstorit.

Împreună, surorile Osoianu conduc Studioul folcloric „Iedera” de la Palatul
Național de Creație, precum și alte câteva ansambluri folclorice de copii și
tineret din Chișinău.

Surorile Osoianu au participat la crearea unor filme și emisiuni radio-TV:
„Talancuța”1983, regizor: Constantin Croitoru; (film muzical); „Talancuța”
1986, regizor: Anatol Codru (film muzical); „Lerui-ler, panzele dalbe”, 1990,
regizor: Tudor Tataru (film muzical-artistic de lung metraj).

Au efectuat turnee în țările baltice, în România, Germania, Franța, Spania,
Finlanda, Bulgaria și Rusia.

Totodată, ansamblul familial „Surorile Osoinau” a lansat mai multe albume
muzicale: „Talancuța” – „Ici, în vale, la izvoare”, produs de „Etnomuzic”; „Vă
cântăm de voie bună”, produs de „Real Sound” (2008).

Ansamblul vocal „Surorile Osoianu” este apreciat în republica Moldova ca promotor al folclorului autentic. Grupul este laureat al mai multor Festivaluri Republicane și Internaționale. A primit Premiul Tineretului din Moldova, în 1997.

Vacanțe Muzicale XLVIII
RECITAL CAMERAL ÎN DESCHIDEREA SERII A TREIA A VACANȚELOR MUZICALE

Seara a treia a Vacanțelor Muzicale se va deschide
marți, 4 iulie 2023, la
sala „Calistrat Hogaș”

 a
Consiliului Județean Neamț, cu un prim recital cameral, soliști fiind Mihaela Spiridon (pian),

Ioana Mardare (violă) și Laurențiu Busnea (violoncel).

Programul va cuprinde lucrări compuse
de Carl Maria von Weber, Fritz
Kreisler, Johan
Halvorsen, Jules Massenet.

MIHAELA SPIRIDON

Mihaela Spiridon

Născută
la Bacău, Mihaela Spiridon începe studiul pianului la vârsta de şapte ani sub
îndrumarea profesoarei Delia Bălan şi a maestrului Ovidiu Bălan.

În anul
1981, absolvă cursurile Liceului de Artă din oraşul natal şi este admisă la
Conservatorul „Ciprian Porumbescu” din Bucureşti, secţia pian principal la
clasa maestrului Gabriel Amiraş, iar în 1985 își susține examenul de licență la
care obține nota maximă.

A
publicat volumele: „Orizonturi ale pedagogiei muzicale. Metodologia studiului
unui repertoriu pianistic”, „Wolfgang Amadeus Mozart - Sonatele pentru pian la
patru mâini”, „Un pian, patru mâini şi trei clasici vienezi”, „Romantismul
muzical oglindit în pagini dedicate pianului la patru mâini”, „Dacă era
Miercuri, era Muzică”, „File din istoria Filarmonicii «Transilvania»
din Cluj-Napoca”, „Douăzeci de ani de învățământ superior muzical la Piatra-Neamţ”.

Doctor
în Interpretare muzicală, a inițiat Concursul Internațional de Pian „Carl
Czerny”, Concursul Internațional de Vioară „Ion Voicu”. În calitate de director
artistic, din anul 2006, coordonează programul Festivalului internațional
„Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamţ” (2006-2008, 2014-2022).

IOANA MARDARE

Ioana Mardare

Ioana
Mardare a absolvit cursurile Liceului de Arte „Victor Brauner” din Piatra
Neamț. Studiile universitare de licență și master le-a finalizat la
Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, Facultatea de Interpretare,
Compoziție și studii Muzicale Teoretice, la clasa de violă a conf. univ. dr.
Constantin Stanciu. În urma obținerii unei burse ERASMUS, s-a perfecționat la
Viena, Austria, la Universität für Musik und Darstellende Kunst, studiind viola
cu profesorii Wolfgang Klos, Ulrich Schonauer și muzică de cameră cu Peter
Schumayer și Johannes Meissl.

A
susținut recitaluri de violă solo, duet și cvartet, colaborând cu orchestre din
țară și străinătate dintre care amintim: Opera Națională Română din Iași,
filarmonicile „Moldova” din Iași, „Mihail Jora” din Bacău și cu cea din
Botoșani (România), Webern Symphony Orchestra (Austria).

În
prezent este profesor de violă la Liceul de Arte „Victor Brauner” din Piatra
Neamț și artist instrumentist – violă la Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău.

LAURENȚIU
BUSNEA

Este absolvent
al
Universității Naționale de Arte „George Enescu”, la clasa profesorului universitar dr. Anton Diaconu. În perioada
2007-2010, devine prim-violonist al
cvartetului de coarde „Giocoso”, fondat sub îndrumarea profesorului universitar dr. Dan Prelipcean, violoncelistul binecunoscutului cvartet de coarde, „Voces”.

În aceeași
perioadă, cvartetul devine membru ECMA -
Academia Europeana de Muzica de Camera. În
acest context, LAurențiu Busnea participă la
mai multe cursuri de masterclass, având
oportunitatea de a lucra cu profesori și
interpreți de renume, precum: Johannes Meissl, Eberhard Feltz, Tim Vogler,
Evgenia Epshtein, Stefan Metz, Hatto Beyerle,
Ferenc Rados, Rainer Schmidt.
În anul 2009, ansamblul cameral „Giocoso” este
laureat cu Premiul III la Concursul Internațional „Charles Hennen”, Olanda.

Între anii 2007-2010, Laurențiu Busnea a susținut concerte în țări
precum Austria, Germania, Belgia, Olanda, Turcia, alături de colegii din „Giocoso".

Din anul 2011,
colaborează cu orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, unde ia parte la
diverse turnee care au avut loc în China, Coreea
de Sud, Italia, Germania, Austria. De
asemenea, din anul 2015 devine angajat permanent al Filarmonicii de Stat
„Moldova” din Iași, în cadrul partidei vioara
I.

În 2021-2023,
colaborează cu Ansamblul „Avantgarde” din Bacău, la vioara I, sustinând diverse
concerte în
cadrul stagiunilor filarmonicilor din Sibiu, Bacău,
Râmnicu Valcea, precum și peste hotare, în Grecia și Bulgaria.

În anul 2023, Laurențiu Busnea participă în cadrul Festivalului „Classix”, susținând un concert la Opera Națională Română din Iași, alături de același ansamblu „Avantgarde”.

Vacanțe Muzicale XLVIII - CONCERTINO ACCORDION BAND, SOLISTELE CRISTINA SCARLAT ȘI ADRIANA BABIN ÎNCHEIE SEARA A TREIA A VACANȚELOR MUZICALE 2023

Marți, 4 iulie 2023, în faptul serii (ora 21:00),
pe platoul din Piața Turnului, iubitorii muzicii se vor putea bucura de
evoluția ansamblului de acordeoniști condus de Eugen
Negruţa („Accordion Band”), alături de solistele
Cristina Scarlat și Adriana Babin.

Program :

CONCERTINO ACCORDION BAND

G. Bizet - Suită din opera „Carmen” (Uvertura, Entre’Act- 3, Farandole)
W.A.Mozart - Uvertura la opera Nunta lui Figaro
E. Grieg - Suita nr.1 „Peer Gynt”
F. Liszt - Rapsodia ungară nr.2 - solistă: Adriana Babin (nai)
B. Bartok - Dansuri românești - solistă: Adriana Babin (nai)
J. Last - Păstorul singuratic - solistă: Adriana Babin (nai)
J. Wojtarowiez - Little Story și A. Piazzolla Michelangelo 70
A. Piazzolla - Verano Porteña
Grace Jones - I've Seen That Face Before (Libertango) - solistă: Cristina Scarlat
A. Piazzolla - Jo soy Maria - solistă: Cristina Scarlat
A. Piazzolla - Vayamos al diablo
C. Saint-Saens - Dance Macabre
L. Bacalov - Il Postino - solist : Eugen Negruța, (bandoneon)
I. Albéniz - Asturias
L. Anderson - Fiddle-Faddle
Din repertoriul Mariei Tănase: Cristina Scarlat, Adriana Babin (nai)
A. Vivaldi - Storm
A. Haciaturian - Dansul săbiilor

Accordion Band

Ansamblul de acordeoniști condus de Eugen Negruţa
are o istorie de două decenii, fiind foarte cunoscut și apreciat de
publicul din țară și de peste hotarele ei. Acești muzicieni profesioniști,
absolvenţi ai Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Chișinău și-au
fixat drept scop promovarea acordeonului clasic în Republica Moldova, perceput
ca un instrument de muzică populară.

Renumele  l-au câştigat prin muncă, perseverență,
talentul deosebit prin care aceşti muzicieni transmit cu iscusință și
virtuozitate vibraţiile acordeonului, multă energie și emoții profunde. 

Instrumentiștii sunt laureați ai numeroaselor concursuri
internaționale, deținând mai multe distincţii de aur precum titlul de Campioni
mondiali ai acordeonului
și titlul onorific de Colectiv artistic emerit
al Republicii Moldova
.

Sunt frecvent invitați ai festivalurilor europene, prilej cu care au
susţinut numeroase turnee pe mari scene din lume.

Pe lângă vitalitatea caracteristică, Concertino
se poate mândri cu un repertoriu inedit din muzica clasică și jazz în
orchestraţii originale pentru acordeon din patrimoniul muzical național și
universal. Orice lucrare realizată de acest colectiv, indiferent de gen, capătă
stilul și amprenta Concertino, ce excelează mereu cu un crossover
de bun gust și calitate artistică. 

Grupul îi are în componență pe: Eugen Negruța (acordeon,
bandoneon), Gheorghe Roșca (acordeon), Mihail Grosu (acordeon), Serghei
Paramonov (acordeon), Sergiu Mîrzac (acordeon), Evghenii Ursu (vioară) , Maxim
Cazacov (bass), Mark Oselschi (pian), Vitalie Negruța (tobe, flaut), Maxim
Nacioglo (percuție), Dumitru Drăgoi (sunet), Agnesa Rusu (manager). Soliste: Cristina
Scarlat (voce), Adriana Babin (nai).

CRISTINA SCARLAT

Cristina Scarlat

Este o prezență constantă, în calitate de solistă, la
concertele guvernamentale șide mare
anvergură, alături de Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale din Chișinău
și la concertele Ansamblului Concertino.

A absolvit Colegiul Republican de Muzică „Ştefan Neaga”, specialitatea Dirijat coral;
Universitatea de Stat a Artelor, specialitatea Canto muzică uşoară şi jazz;
Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, specialitatea Patrimoniu cultural
şi manifestări artistice.

Este solistă a Orchestrei Prezidenţiale a Republicii Moldova, profesor de canto, organizator de
manifestări cultural artistice, fondator și director al studiuoului pentru copii şi tineret „IntactArt”.

Renumita cântăreață a
fost declarată Maestru în Artă din Republica
Moldova
- titlul onorific decernat prin
Decret Prezidențial în luna ianuarie 2023. De
asemenea, este deținătoarea
Premiului de Excelență
pentru cea mai bună voce și
originalitate a prestațiilor scenice din cadrul Galei Excelenței Muzicale din
Republica Moldova, ediția -2021

Interpreta muzică
de ușoară, jazz,
pop-rock, romanţe şi muzică clasică este laureata Concursului de interpretare a romanţei „Crizantema de Aur”,
Târgovişte (1999), Marele Premiu la Concursul „Crizantema de Argint”,
Chișinău (2021), reprezentanta Republicii Moldova la Concursul „Eurovision” (2014”,
Copenhaga, Danemarca.

ADRIANA BABIN

Adriana Babin

La opt ani, Adriana a susținut primul ei concert ca
solistă pe scena Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău. A
finalizat studiile la cel mai prestigios liceu de muzică din Republica Moldova,
„Ciprian Porumbescu”, la clasa profesorului Ion Negură. În perioada 2021-2022,
a studiat la „Conservatorium van Amsterdam” din Olanda, clasa de nai a prof.
Matthijs Koelne, iar în prezent este studentă în anul IV la Universitatea
Națională de Arte „George Enescu” Iași.

Adriana Babin este laureata și câștigătoarea premiului
I la diverse concursuri precum „Orpheus” din România sau „Talents of the world”
din Ucraina unde a câștigat marele premiu, dar și alte premii importante în
Rusia, Serbia, Moldova și Bulgaria.

De asemenea, a colaborat cu orchestre precum „Junge
Simfonie Berlin Orchestra”, cu Marie Jacquot dirijor, fiind invitată să cânte
în cadrul show-ului televizat „Stars von morgen”, de însuși Rollando Vilazzon;
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău;
Orchestra de cameră a Sălii cu Orgă din Chișinău, sub bagheta lui Cristian
Florea.

În 2019, Adriana a cântat în fața a 50.000 de
spectatori, acompaniată de orchestra simfonică a Operei din Paris, cu Jerome
Pillement dirijor, în cadrul Festivalului ,,Un Violon sur le Sable”, Royan (Franța).

În 2022, a susținut recitalul ei solo la Ateneul Român
din București, cu transmisie în direct la Radio România Muzical și a fost
protagonista Festivalului „Clef de Soleil” din Saint-Germain-En-Laye (Franța),
alături de Martha Rgerich.

În 2017, Adriana Babin a fost onorată cu bursa de merit a Președintelui Parlamentului Republicii Moldova, primind și Premiul pentru rezultate deosebite în reprezentarea imaginii țării la nivel internațional, distincție a Ministerului Culturii al Republicii Moldova.

Vacanțe Muzicale XLVIII – ANTON NICULESCU, VINICIU MOROIANU – DUO CAMERAL PE SCENA VACANȚELOR MUZICALE

Al doilea recital cameral al ediției actuale este programat pentru
după-amiaza zilei de miercuri, 5 iulie 2023, când, de la ora 18:00, la sala
„Calistrat Hogaș” (Consiliul Județean Neamț), vor evolua, în calitate de
soliști, viloncelistul Anton Niculescu și pianistul Viniciu Moroianu.

__________________________________________________________________________

ANTON NICULESCU

Anton Niculescu

S-a născut la Bucureşti într-o familie de muzicieni. Cu tatăl său, prim
violoncelist al Orchestrei Radio din Bucureşti, a început studiul
violoncelului; cu mama sa, pianistă, a avut prima apariţie în public într-un
recital la vârsta de 12 ani, la Sala Mică a Palatului din Bucureşti, iar doi
ani mai târziu a apărut ca solist în compania Orchestrei simfonice a
Filarmonicii „Moldova” din Iaşi, cu concertul de E. Lalo.

După absolvirea cu nota 10 a Conservatorului de Muzică din Bucureşti, la
clasa profesorului George Iarosevici, se perfecţionează cu Radu Aldulescu,
Antonio Janigro şi Daniil Şafran. Palmaresul său competiţional numără
importante premii obţinute la concursurile de specialitate (Concursul
Internaţional de la Trapani – Italia). Începe o intensă activitate
concertistică şi, în paralel, ocupă posturi de mare prestigiu ca cele de
prim-violoncelist al Teatrului „Scala” din Milano şi „Teatro Comunale” din
Florenţa.

Datorită talentului său de excepţie, sensibilităţii, muzicalităţii,
tehnicii briliante şi seriozităţii, numele său se impune din ce în ce mai mult
în viaţa muzicală. Astfel, este din ce în ce mai des prezent pe scene de mare
renume din Europa, Asia, America de Sud, America de Nord şi Africa, susţinând
turnee de concerte şi recitaluri în Franţa, Danemarca, Elveţia, Germania,
Austria, România, Italia, Spania, Ungaria, Grecia, Croaţia, Belgia, Turcia,
Portugalia, Brazilia, Mexic, Japonia, Coreea, China, Hong-Kong, Arabia Saudită,
Africa de Sud, Venezuela, Ecuador, Peru, S.U.A., Kazakstan, Uzbekistan,
Republica Moldova. Face parte din renumite formaţii camerale: „Zürcher
Streichtrio” (Trio de coarde din Zürich), „Ansamblul Oistrach” (cvartet,
cvintet, sextet) şi „Trio di Vienna”; are parteneri pianişti ca: Bruno Canino,
Pavel Gililov.

An de an este invitat în juriile diferitelor concursuri internaţionale din
întreaga lume, printre care Concursul Internaţional „Johannes Brahms” din
Austria, Concursul Internaţional „Shabit Inspiration” din Kazakstan, în Italia,
Japonia. De asemenea, susţine cursuri de măiestrie în Italia, Coreea, China,
Brazilia, Austria, Germania, Japonia, SUA, România.

Timp de zece ani a fost directorul artistic al Festivalului Internaţional
„Meersburger Winter” din Germania. Din 1997 este Membru de Onoare al Academiei
Filarmonice din Bolonia (Italia), academie fondată în anul 1666, care l-a avut
ca membru şi pe W. A. Mozart.

Mari personalităţi din lumea muzicii, ca Zubin Mehta, Riccardo Muti, Eugen
Jochum, Mstislav Rostropovich, Carlo Maria Giulini, Daniil Şafran, Paul
Tortelier, Radu Aldulescu, Vladimir Orlov, şi-au exprimat admiraţia şi
preţuirea faţă de arta sa interpretativă. A realizat înregistrări radio, t.v.
şi CD-uri şi, din anul 1996, este solist-concertist la Filarmonica din Braşov,
interpretând şi prime audiţii ale unor concerte importante pentru violoncel.

A mai participat la Vacanţele Muzicale în anii 2003, 2004 și 2016.

Cântă la un instrument „Pietro Guarnieri - Mantova
1709”.

VINICIU MOROIANU

Viniciu Moroianu

S-a născut în București, în anul 1962, într-o familie de muzicieni.

A absolvit, în orașul natal, Liceul de Muzică „Dinu Lipatti”, la clasa
profesoarei Marta Paladi. La Universitatea Națională de Muzică, Viniciu
Moroianu a fost îndrumat de pianistul și profesorul Gabriel Amiraș, fost elev
al marelui profesor rus Heinrich Neuhaus. La Acompaniament a fost discipolul
Suzanei Szorenyi. A studiat armonia cu compozitorii Doru Popovici și Pascal
Bentoiu, precum și dirijatul cu Constantin Bugeanu.

Începând din anul 1973, a fost distins cu Premiul I în competiții naționale
de pian, fiind totodată laureat al Concursurilor internaționale de la Paris
(1979) și București (1991). A primit Premiul Colegiului Criticilor Muzicali din
România (1981) pentru interpretarea Sonatei a treia pentru pian de Enescu și
Premiul Fundației „Dinu Lipatti” din București (1992) pentru restituirea și
prezentarea în concert a Fanteziei op. 8 de Lipatti. S-a afirmat în peste o mie
de apariții pe podium.

Repertoriul său vast include concerte cu orchestra (Integrala Beethoven,
precum și alte peste douăzeci de titluri, inclusiv românești), programe de
recital, muzică de cameră.

A participat la festivalurile internaționale „George Enescu” (opt ediții),
„Dinu Lipatti” (trei ediții), „Academia Sighișoara” (unsprezece ediții), precum
și la Besancon, San Jose, Graz, Chișinău și Bratislava.

A cântat pe scene din Grecia, Elveția, Franța, Italia, Germania, Spania,
Belgia, Danemarca, Luxemburg, Ungaria, Ucraina, Republica Moldova, Bulgaria. A
concertat cu toate orchestrele din România, precum și cu ansambluri din Marea
Britanie, Austria, Elveția, Republica Moldova și Bulgaria.

Este membru fondator al Societății Române Mozart (1991).

În anul 2005, a obținut titlul de Doctor în Muzică, cu teza „Două secole de
gândire componistică reflectate în creația pentru pian solo a lui Dinu
Lipatti”.

Între discipolii săi se numără Mihai Ritivoiu, Andrei Licareț, Ana
Silvestru, Silvan Negruțiu, Simona Strungaru, Abel Corban, Maria-Diana
Petrache, Cătălin Răducanu.

Predă la Universitatea Națională de Muzică din București, din 1990, ca titular la Muzică de cameră (până în 1994) și Pian.

Vacanțe Muzicale XLVIII - RECITAL MUZICAL OFERIT DE NATALIA BARBU, ÎN A PATRA SEARĂ A VACANȚELOR

Seara
a patra a ediției curente o aduce în fața publicului nemțean pe
interpreta Natalia Barbu. Pe scena festivalului, basarabeanca atât
de apreciată în România va fi însoțită de o formație
instrumentală.

NATALIA BARBU

Natalia Barbu

Este
născută la Chișinău, pe 22 august 1979, la limita dintre zodiile
Leului și Fecioarei. Luptătoare, plină de strălucire, ambițioasă
și foarte energică, Natalia Barbu are un adevărat cult pentru
prietenie.

Provine
dintr-o familie de muzicieni, în mijlocul căreia a studiat vioara
încă din primii ani ai copilăriei. A început să cânte muzică
ușoară de mica, apărând în diverse show-uri de televiziune
pentru copii.

A
absolvit Colegiul de Muzică din Chișinău, clasa de vioară,
ulterior aplicând pentru admiterea sa la Academia de Muzica „Gavriil
Muzicescu”, în 1999.

În
plan artistic, Natalia Barbu a câștigat Concursul de la Mamaia, în
1998, trofeu care a fost considerat de ea o mare victorie și, mai
ales, o confirmare a faptului că merge pe drumul bun.

În
etapa următoare a carierei sale, Natalia Barbu a muncit mult, s-a
perfecționat, și-a construit un repertoriu solid, și-a definitivat
stilul de interpretare.

În
timpul liber, Natalia adora să stea cu prietenii, să înoate. În
plus, îi plac foarte mult câinii (are un rotweiller, de care nu
suportă să stea departe). Mai presus de toate este dragostea sa
pentru muzică.

Formaţia instrumentală „Millenium”

Începând
cu 1999, este solistă a formației „Millenium”, iar doi ani mai
târziu își lansează primul său album, cel intitulat „Între
ieri și azi”, urmat, în 2003, de un altul, „Zbor de dor”.

În 2001, la Chișinău, primește înalte distincție „Maestru în Arte al Republicii Moldova”.

Vacanțe Muzicale XLVIII - „FANTEZIE ESTIVALĂ” - RECITAL CAMERAL SUSȚINUT DE PIANISTA RALUCA OUATU ȘI FLAUTISTUL TEODOR ȚÎRLEA

Joi,
6 iulie 2023, ora 18:00, la Sala
„Calistrat Hogaș” (Consiliul Județean Neamț) se deschide cea
de a cincea seară muzicală a Vacanțelor anului 2023. Protagoniști
vor fi tinerii muzicieni Raluca
Ouatu

(pian) și
Teodor
Țîrlea

(flaut). Intitulat „Fantezie
estivală
”,
recitalul pianistei originară din Piatra-Neamț și a invitatului
său va cuprinde lucrări din creația compozitorilor Joaquín
Rodrigo, Georges Hüe, Robert Schumann și François Borne.

Program:

J. Rodrigo - Fantasia para un gentilhombre
Georges HüeFantasie
R. Schumann - Fantasiestücke op. 73
F. Borne - Fantazie brilianta pe teme din opera „Carmen”, de Georges Bizet

_________________________________________________________________________

RALUCA ELENA OUATU

Conferențiar
univ. dr. al Univesității Naţionale de Muzică din Bucureşti,
Raluca Ouatu s-a născut la Piatra-Neamţ în septembrie 1982. A
început studiul pianului cu prof. Mihaela Spiridon şi Mircea Dan
Raducanu la Liceul de Artă din oraşul natal şi a continuat la
București cu prof. Magda Stănescu, Marcela Nistor (Liceul „Dinu
Lipatti”) Ioana Minei, Ana Pitiş.

A
absolvit cursurile de licență, masterat și doctorat în cadrul
Universității Naționale de Muzică București, cu prof. univ. dr.
Dana Borșan și prof univ dr. Șerban Dimitrie Soreanu.

Raluca
Ouatu a beneficiat de burse de studiu în Germania, Polonia, Lituania
şi Italia.

Începând
din anul 2009, este director artistic al Orchestrei „Camerata
Regală”.

Talentul
său deosebit manifestat pentru domeniul muzicii de cameră şi al
acompaniamentului a fost răsplătit cu mai multe premii:
Premiul
„The Best Accompanist” la „Virginia Zeani” Grand Prix,
Premiul pentru acompaniament „Bianca” la Concursul Național
„Ionel Perlea”, Premiul pentru cel mai bun pianist acompaniator
„Victoria Ștefănescu”, Diplomă de Maestru Acompaniator la
Concursul Internațional „Haricleea Darclee”.

A
fost acompaniator oficial la: Concursul Internaţional „George
Enescu”, Concursul Internaţional „JM Events Romania”,
Concursurile şi Cursurile internaţionale de dirijat orchestră
„Micul Paris” – Bucureşti şi International Conducting
„Jeunesses Musicales” Competition Romania.

A
susţinut masterclass-uri pentru personalităţi ca Rony Rogoff,
Michael Martin Kofler, Hedwig Swimberghe, Rockwell
Blake
,
Liora
Maurer
,
Marcin Habela, Lucas Meachem, Sharon Mohar, Teodor Țîrlea, Sivia
Marcovici.

A
colaborat cu Orchestra și Corul Filarmonicii de Stat „George
Enescu” Bucureşti, cu Orchestra Naţională Radio, Orchestra de
Cameră Radio, Orchestrele de Tineret „Camerata Regală” şi
Orchestra Română de Tineret, Orchestra Filarmonicii din Israel,
dirijată de Zubin Mehta, Orchestra Filarmonică Sankt Petersburg,
Corul Naţional de Cameră „Madrigal”, „Bucharest Brass
Ensemble”.

TEODOR ȚÎRLEA

Începând
cu anul 2016, Teodor Țîrlea (n. 1984) deține poziţia de
prim-flautist al Orchestrei Simfonice din Norrköping, Suedia. În
paralel, din octombrie 2022, este angajat pe postul de șef partidă
- flaut la Filarmonica „George Enescu” București.

De-a
lungul anilor, Teodor Țîrlea a activat ca prim-flautist la
Düsseldorfer Symphoniker, Komische Oper Berlin, Gewandhaus Orchestra
din Leipzig şi la Orchestra Operei Norvegiene din Oslo. De asemenea,
a colaborat cu mai multe orchestre de renume: Orchestra Simfonică
Radio din Stockholm, Orchestra del Gran Teatro del Liceu - Barcelona,
​​Deutsche Oper Berlin, şi s-a bucurat de colaborări cu
dirijori celebri precum: Riccardo Chailly, Christoph Eschenbach, Ivan
Fischer.

Formarea
sa artistică a început sub îndrumarea profesorului Vasile Gocan și
a tatălui său - Florin Ţîrlea -, iar după absolvirea liceului a
continuat cu Jean-Claude Gérard și Davide Formisano la
Musikhochschule Stuttgart.

Înainte
de a-și începe cariera profesională de muzician de orchestră,
Teodor Țîrlea a fost membru al Accademia Teatro alla Scala din
Milano, a participat la Pacific Music Festival Saporro (Japonia),
Festivalul de Muzică Schleswig-Holstein (Germania) și la Festivalul
de Muzică Zermatt (Elveția), alături de renumitul ansamblu
„Scharoun” al Filarmonicii din Berlin.

Ca
solist, Teodor Țîrlea a concertat pe scenele Filarmonicilor din
Norrköping, Iași, Bacău, Cluj-Napoca.

Fiind
un susținător fervent al educației muzicale de înaltă calitate,
Teodor Țîrlea, împreună cu familia sa, a înființat în anul
2012 Centrul de Pregătire Muzicală „Ars Cantus” - o școală
privată de muzică, în orașul său natal, Cluj-Napoca.

De asemenea, începând cu anul 2019, Teodor Țîrlea a susținut cursuri de măiestrie atât în ţară – („Musica Kronstadt” Brașov, „Ars Cantus” Cluj-Napoca , Universitatea de Muzică București, Facultatea de Muzică Timișoara), cât și în străinătate („Piediluco Festival”, Italia).

Vacanțe Muzicale XLVIII - CONCERT POPFOLKLORICA

Seara
de joi, 6 iulie 2023,
se va închide cu evoluția muzicienilor cuprinși în proiectul
muzical intitulat
Popfolklorica,
proiect cross-over româno-norvegian, care aduce împreună un mix de
artiști cu influențe și backgrounduri muzicale diferite.
Interpretare sută la sută live, un stil construit în jurul muzicii
pop, cu elemente din jazz, blues, vintage soul, folk. Repertoriul lor
constă în piese originale, dar și coveruri reinterpretate cu
instrumental românesc.

Popfolklorica
este conceptul sub umbrela căruia artistul Ovi a reușit să aducă
împreună artiști cu stiluri de muzică care variază de la jazz la
motown sau soul, cu elemente etno și de folclor. Abordarea
Popfolklorica
contestă limitele muzicale ale scenei românești, prin
versatilitatea instrumentală și doza de energie vibrantă pe care o
transmit ca grup, care cuprinde șapte membri: Ovi (vocal și clape),
Anton Cazanoi (țambal), Cezar Cazanoi (instrumente de suflat),
Eugenia Nicolae (vocal), Sorin Zlat (pian), Seby, Joo (bass), Marius
Ciupitu (tobe).

______________________________________________________________________

OVI.
Frontman al conceptului Popfolklorica,
cu o experiență de peste 25 de ani de live entertainer, vocalist,
keyboardist, compozitor și producător muzical în Norvegia,
România, Europa, Asia și S.U.A.

Ca
performanțe obținute de-a lungul timpului, care îl consacră
printre artiștii titrați din România, reținem: două Premii la
Festivalul „Cerbul de Aur” 2009; locurile 3, respectiv 10, în
plan international, pentru România, alături de Paula Seling, la
Eurovision 2010-2014; „Duelul pianelor” 2017-2019 (TVR);
compozitor în cadrul „ESC contest” 2009-2022 pentru Norvegia,
Belgia, Danemarca, Spania, Armenia & România; songwriter în
cadrul: „Songfarm - Sweden” 2010-2015, Black Rock - Santorini
2014, LA & Palm Springs US 2016-2018, Armada & Ultra Music
Amsterdam 2018.

ANATOL
CAZANOI

și CEZAR
CAZANOI

Cei
doi frați aduc spritul folclorului românesc în Popfolklorica,
ca maeștri desăvârșiți ai genului și muzicii etno tradiționale,
indiferent de zonă sau stil. Ei au colaborat de-a lungul timpului cu
artiști de renume precum: Nicolae Botgros, Loredana, Gheorghe Zamfir
sau Eugen Doga.

EUGENIA
NICOLAE

Vocalistă
a proiectului Popfolklorica,
Eugenia Nicolae s-a remarcat în industria muzicală românească
prin stilul fresh, născut din combinația folclorului cu alte genuri
muzicale contemporane. Își scrie propriile piese, contribuind
inclusiv la componistica Popfolklorica.
Eugenia Nicolae atinge o armonie muzicală împreună cu Ovi,
rezultatul fiind un melanj de interpretări între muzica pop și
piesele tradiționale.

SORIN
ZLAT

Renumit
pianist de jazz, Sorin Zlat se remarcă în proiect prin
virtuozitatea sa instrumentală și originalitatea aranjamentelor pe
care le propune pentru repertoriul Popfolklorica.
Are în spate o carieră impresionantă, cu multe succese repurtate,
printre care: Marele Premiu la Jacksonville Jazz Festival și Monaco
Jazz Festival. A concertat la Montreux Jazz Festival, London Jazz
Fest, Blue Note New York și a împărțit scena cu artiști precum:
Chick Corea, Branford Marsalis, Tito Puente.

SEBY
JOO

Unul
dintre cei mai titrați basiști din industria muzicală românească,
Seby are la activ colaborări cu artiști autohtoni precum Connect R,
Raluka, sau participare la „Vocea României”.

MARIUS
CIUPITU

Toboșarul Popfolklorica, Marius este un instrumentist de excepție. Printre proiectele muzicale la care și în care s-a implicat se numără trupa „Mandinga”, ca membru fondator.

Vacanțe Muzicale XLVIII - ȘTEFAN BĂNICĂ SHOW

Penultima
seară a Vacanțelor
Muzicale la Piatra-Neamț, ediția a XLVIII-a îl aduce pe scena din
centrul istoric al urbei pietrene pe mult apreciatul
artist Ștefan Bănică junior.

ȘTEFAN BĂNICĂ

Născut
la 18 octombrie 1967, la București, fiul celebrului actor Ștefan
Bănică, absolvă, în 1990, Institutul de Artă Cinematografică
(I. A. T. C.), la clasa maestrului ion Cojar.

Are
o scurtă, dar remarcabilă carieră în cinematografie (exemple:
„Eroii nu au vârstă” - 1984 sau seria celebră a „Liceenilor”
- 1986-1990).

Pasionat de rock and roll, facinat de personalitatea marelui Elvis Presley, face primii pași în cariera muzicală profesionistă, în 1992 (deși, cu umor, recunoaște că a cântat în public prima dată la vârsta de trei ani, în... tramvai!), când a înregistrat primul său album intitulat „Un actor, un rock`n`roll”. A urmat apoi, în 1996, discul „Te rock... frumos”, un album la care Ștefan Bănică jr. a colaborat pentru prima dată cu trupa „Rock’n’roll Band” și cu grupul vocal „The`50`s”, formații la a căror înființare a contribuit în mare măsură.

Cariera sa muzicală este impresionantă, de-a lungul anilor fiind recompensat cu multe premii și distincții, dintre care amintim aici: în 2000: Locul 1, secțiunea șlagăre, la Festivalul de la Mamaia; în 2002: în 2002 - Artistul anului, Premiu acordat de Radio România , în 2003 - Best Male, MTV; în 2004 - Disc de Aur - „Zori de zi”. Tot în 2004, este decorat cu „Ordinul Cavalerului”, distincție a Președenției României.

Vacanțe Muzicale XLVIII - ÎN ULTIMA SEARĂ A VACANȚELOR 2023, CĂLĂTORIE ÎN LUMEA FILMULUI ȘI A MUSICALULUI

Pentru ultima seară a ediției a XLVIII-a a
Festivalului Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț,
organizatorul, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, invită
publicul la o Călătorie
în lumea filmului și a musicalului
, eveniment realizat
cu participarea soliștilor și a orchestrei Teatrului Național de Operetă și
Musical „Ion Dacian” București
. Sub bagheta dirijorului Alexandru Ilie,
sâmbătă, 8 iulie 2023, ora 21:00, la Curtea Domnească, vor putea fi
audiați și aplaudați Bianca Ionescu-Ballo,
Mihaela Alexa, Gabriela Daha, Cristina Popa, Daniel Madia, Florin Budnaru, Ștefan
Popov, Marius Mitrofan, Orest Pîslariu-Ranghilof, Valentino Tiron.

***

Sâmbătă, 8 iulie 2023, Curtea Domnească, ora 21:00

Festivitatea de închidere a ediției
a XLVIII-a a Festivalului Internaționa Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț

„CĂLĂTORIE ÎN LUMEA FILMULUI ȘI A MUSICALULUI”

Evoluează:

Orchestra Teatrului Național de
Operetă și Musical „Ion Dacian” București

Dirijor : ALEXANDRU ILIE

Soliști: BIANCA IONESCU-BALLO, MIHAELA ALEXA, GABRIELA DAHA,
CRISTINA POPA, DANIEL MADIA, FLORIN BUDNARU, ȘTEFAN POPOV, MARIUS MITROFAN,
OREST PÎSLARIU-RANGHILOF, VALENTINO TIRON.

Program:

1.Hans Zimmer și Lisa Gerrard – Gladiator - selecțiuni (orchestră) 2.Leonard Bernstein – „West Side Story” – I Feel Pretty(Cristina Popa)
3.Richard Rodgers - Oklahoma – Oh,what a beautiful morning (Orest Pîslariu-Ranghilof)
4.Frederick Loewe – „My Fair Lady” – arie Eliza Lasă tu, domnu’ Higgins (Mihaela Alexa)
5.Andrew Lloyd Webber –„The Phantom of the Opera” - Think of me (Cristina Popa și Florin Budnaru)
6.George Gershwin – „Porgy and Bess” - I Got Plenty o’ Nuttin (Marius Mitrofan)
7.Andrew Lloyd Webber - „Cats” - Memory (Bianca Ionescu-Ballo)
8Franke Previte - „Dirty Dancing” - Time of my life (orchestra)
9. Cole Porter – „Kiss me, Kate” – So in love (reprise) (Stefan Popov)
10. Carl Strommen – Salute to the Cinema – (aranjament orchestral) Singin' in the Rain, Over the Rainbow, As Time Goes By, A Day in the Life of a Fool (orchestra)
11.Nino Rota -„The Godfather” - Parla Piu Piano (Daniel Madia)
12.Frederick Loewe – „My Fair Lady” – Aș fi putut dansa (Mihaela Alexa)
13.John Wiliams – Schindler’s list – tema filmului, solo vioară (concertmaestru Geanina Meragiu şi Orchestra)
14.Richard Rodgers - „South Pacific” – Some Enchanted Evening (Marius Mitrofan)
15.Dany Elfman - Spider Man – selecțiuni(orchestra)
16.George Gershwin - „Porgy and Bess” - Summertime (Bianca Ionescu-Ballo)
17.Gérard Presgurvic - „Romeo și Julieta” - Inimi îndrăgostite (Cristina Popa și Florin Budnaru)
18.Frederick Loewe - „My fair lady” – arie Higgins Sunt un om obişnuit (Ștefan Popov)
19.James Horner - Titanic – selecțiuni (orchestra)
20.Ennio Morricone - „The Mission” – Nella fantasia (Mihaela Alexa)
21.Jerry Bock- „Fiddler on the Roof” - If I were a rich man (Orest Pîslariu-Ranghilof)
22.Charlie Chaplin – This is my song (orchestra)
23.Riccardo Cocciante - „Notre-Dame de Paris” - Belle (Daniel Madia, Florin Budnaru, Marius Mitrofa)
24.Richard Rodgers - „South Pacific” – Honey Bun (Gabriela Daha și Valentino Tiron)
25.Leonard Bernstein - „West Side Story” – Tonight (Bianca Ionescu-Ballo și Florin Budnaru)
26.Klaus Badelt - Pirates of the Caribbean (orchestra)

ALEXANDRU ILIE - dirijor

ALEXANDRU ILIE - dirijor

Născut în București în data de 03 august
1988, Alexandru ILIE a arătat o înclinație către domeniul muzical încă din
copilărie. Părinții l-au încurajat și i-au îndrumat pașii spre Colegiul
Național de Muzică „George Enescu”. A urmat Universitatea Naţională de Muzică din
Bucureşti, pe care a absolvit-o în 2011, la clasa Maestrului Petru Andriesei.
Își închieie programul de Master – Secţia Stilistică Dirijorală, la clasa
Maestrului Horia Andreescu.

Având o vastă experiență, Alexandru Ilie colaborează frecvent cu
Filarmonicile din orașele României, precum: Cluj, Timișoara, Iași, Pitești,
Ploiești, Bacău, Râmnicu Vâlcea, Oradea, Satu Mare, Târgu Mureș, Botoșani, Craiova,
Târgoviște, dar și cu orchestre naționale: Orchestra Simfonică București,
Camerata Regală, Orchestra Operei Brașov, Opera Română Craiova, Orchestra
Română de Tineret, Orchestra de Tineret din Iași, Orchestra Națională de
Tineret a Moldovei, Concertino, Philarmonia București.

În paralel cu activitatea clasică, Alexandru Ilie iubește să aducă în fața
publicului concepte „fusion”, având colaborări cu artiști ai muzicii ușoare
(Marius Moga, Nico, Marcel Pavel, Andra, Paula Seling, Ovidiu Anton).

În prezent, este dirijor permanent la două dintre instituțiile de profil
din Capitală: Opera Comică pentru Copii și Teatrul Național de Operetă și
Musical „Ion Dacian”. Este fondator/co-fondator al Cameratei Intermezzo,
Corului Regal și VIBE Orchestra.

BIANCA IONESCU-BALLO

BIANCA IONESCU-BALLO

Din anul 1982 până în prezent este prim-solist, artist liric în cadrul
Teatrului Național de Operetă și Musical ,,Ion Dacian”, din anul 2018
desfășurând și activitate de manager al aceleiași instituții.

Pe parcursul acestei perioade a interpretat roluri principale din
„Mam’zelle Nitouche”, „Secretul lui Marco Polo”, „O noapte la Veneția”, „Sânge
vienez”, „Liliacul”, „Voievodul Țiganilor”, „Paganini”, „Poveste din cartierul
de Vest”, „Vila cu iluzii”, „Lăsați-mă să cânt”, „Frumoasa Elena”, „Bal la
Savoy”, „Rosemary”, „Văduva veselă”, „Floarea din Hawaii”, „Contesa Mariza”,
„Logodnicul din lună”, „Rebecca”, „Paris, mon amour”, „London - A New Story”,
„Parfum de femeie”, „Bonjour, Bonne Nuit, Paris!”.

A colaborat cu numeroase filarmonici din țară, dintre care amintim:
Filarmonica din București, Sibiu, Bacău, Târgu Mureș, Satu Mare, Brașov,
Botoșani, Ploiești.

În 1986 și 1987 joacă în filmele ,,Cucoana Chirița” și ,,Chirița în Iași”,
regia Mircea Drăgan, având totodată roluri alături de Draga Olteanu Matei, Dem
Rădulescu și Ștefan Tapalagă.

În perioada 1994-2005 este dirijoarea corului de copii ,,Minisong” /
,,Ministars”. După dispariția dirijorului Ioan Luchian Mihalea, a preluat
conducerea corului de copii, cu care a efectuat turnee (Belgia, Franța)
concerte și înregistrări: „Joy to the world” (L.P. casa Eurostars, colinde de
Crăciun), „O, brad frumos”  (CD, casa
Electrecord),  „Supercalifragilistic” (CD
casa Electrecord)

Activitatea sa artistică include și turnee în stăinătate, astfel: Statele Unite (1991, 1997) Italia (1991, 1993, 1995, 2006,
2007), Germania (1994, 2001, 2002), China (1996), Japonia (2000, 2002), Israel
(1995, 1996, 2000, 2010, 2014), Kiev (2012).

În anul 2019 finalizează cursuri de Master în canto la Institutul ,,Luigi
Boccherini” din Lucca, Italia.

MIHAELA ALEXA

MIHAELA ALEXA

S-a născut pe 11 septembrie 1988 in orasul Bacău. Încă de la vârsta de 7
ani studiază pian in cadrul Liceului de Artă „George Apostu” din orașul natal,
iar din clasa a-IX-a urmează cursuri de canto clasic. În perioada claselor I-
XII, a făcut parte din corul „Armonia” si corul „Animosi”, cu care a concertat în
România și în marile orașe din Europa, obținând premii importante.

Îndrumată de profesorii din liceu care i-au vazut potentialul vocal, pleacă
la Universitatea de Muzică „Ciprian Porumbescu” din Bucuresti să studieze canto
clasic. În 2013, devine absolventă a cursurilor de Master din cadrul aceleiași
facultăți, sub îndrumarea profesorilor Maria Hurduc și Cristina Soreanu.

În perioada 2013-2019, este angajată solist la Teatrul Muzical „Nae
Leonard” din Galați, unde a susținut spectacole de operă, operetă și musical.

Din toamna anului 2019 până în prezent, este angajată solist la Teatrul de
Operetă si Musical „Ion Dacian” din București.
De-a lungul timpului a apărut în numeroase festivaluri, atât la nivel național,
cât și internațional, a  susținut concerte la Teatrul de operetă „Ion
Dacian” București,   Filarmonica Pitești, Filarmonica „Mihail Jora”
Bacău, Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, Filarmonica „Oltenia”
Craiova, Teatrul „Maria Filotti” Brăila, Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galațui,
Sala Radio București, Institutul „Goethe” Paris, „Kings Place Hall” Londra,
Centrul Cultural  „Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi” din Izmir, turneu în
Statele Unite ale Americii.

De asemenea, din 2010, a început să cânte muzică de jazz împreună cu
renumitului pianist de jazz Sorin Zlat. Combinându-și pregătirea și experiența
de solistă de operă cu dragostea ei pentru jazz, Mihaela Alexa a început să
exploreze noi viziuni de expresie care i-au adus în cele din urmă numeroase
premii si colaborări cu artiști din întreaga Europă.

În 2009, a câștigat Premiul pentru Cel Mai Bun Tânăr Interpret la Concursul
de interpretare „Hariclea Darclee”, Brăila. În 2011, a primit Premiul Special
la Concursul de Interpretare „Paul Constantinescu”, Ploiești, și Premiul de
Excelență la Concursul de Interpretare a Liedului Românesc, Brasov.

GABRIELA DAHA

GABRIELA DAHA

Gabriela Daha a absolvit Liceul de Artă și
Academia de Muzică „George Enescu” din București. Activitatea profesională
include colaborări cu posturi de radio și televiziune naționale și
internaționale, dar și cu Opera Comică pentru Copii, în prezent fiind angajata
Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”.

Repertoriul de operă comică include roluri
din: „Il Signor Bruschino” de Gioachino Rossini, „Directorul de Teatru” de W.A.
Mozart sau „Telefonul” de Gian Carlo Menotti. În operetă a dat viață unor
personaje ca: Liza din „Contesa Maritza”, Adela din „Liliacul”, Jaqueline din
„Suzana”, Cristinel din „Vânzătorul de păsări”, Sikima din „Țara Surâsului”,
Bessy din „Floarea din Hawaii”, Țic-Țic din „Micuța Dorothy”, Miryna din
„Lysistrata”, Suzănica din „Lăsați-mă să cânt”, Minnie din „Hello, Dolly!”,
Arsena din „ Voievodul țiganilor”, Klarken din „La calul bălan”.

CRISTINA POPA

CRISTINA POPA

 A absolvit Universitatea Națională de Muzică din București, în anul
2021. Ulterior, și-a continuat studiile de masterat în cadrul Facultății de
Interpretare Muzicală – Secția Canto clasic.

În anul 2018, se alătură Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion
Dacian”, în calitate de artist liric-sopran, și evoluează pe scena acestuia în
spectacole ca: „Țara Surâsului”, „Kiss me, Kate!”, „Liliacul”, „My Fair Lady”,
„Candid”, „Voievodul Țiganilor”, „Dacika”, ”This is my song”.

De asemenea, în cadrul Teatrului a obținut și roluri solistice, precum:
„Cenușăreasa” - rolul Cenușăreasa și „Povestirile lui Offenbach” - rolul
Pericola.

În calitate de artist liric-sopran, a colaborat cu instituții de prestigiu,
precum Ateneul Român.

DANIEL MADIA

DANIEL MADIA

A absolvit Liceul de Muzică în 1989, unde
a studiat contrabasul, tuba și pianul. Zece ani mai târziu absolvă Facultatea
de Interpretare Muzicală – Secția Canto clasic, din cadrul Universității de
Muzică București.

Din 1994, începe să colaboreze, ca solist,
cu ansamblul coral „Gloria Cantus” (turnee în Italia, Spania, Germania
1994-1998), cu Filarmonica „George Enescu” și cu Opera Națională București
(1999-2001).

Efectuează o serie de turnee și recitaluri
de operă, vocal simfonice, muzică sacră și liturgică în România, Italia,
Spania, Germania (1996-2000).

Este semifinalist al Concursului
Internațional de Canto „Viotti” din Italia.

Începând din 2002, este solist al
Teatrului de Operetă și Musical „Ion Dacian”. A evoluat în numeroase spectacole
de operă și operetă, printre care: „Flautul fermecat”, „Bărbierul din Sevilla”,
„La Traviata”, „Rigoletto”, „Boema”, „Manon Lescaut”, „Lucia di Lammermmoor”,
„Paiațe”, „Încoronarea Papei”, „Văduva veselă”, „Somnabula”, „Secretul lui
Marco Polo”, „Vânzătorul de păsări” și în spectacolul de șansonete „Paris, mon
amour”.

FLORIN BUDNARU

FLORIN BUDNARU

A absolvit Universitatea Națională de Muzică „Ciprian Porumbescu” din
București, secția Canto clasic, în anul 2003, avându-i profesori pe Ionel
Voineag, Marius Brenciu și Dumitru Trandafir. În anul 2000, în timpul
studenției, urmează un masterclass cu Ionel Pantea la Budapesta (Ungaria). Din
2002, este solist al Teatrului de Operetă și Musical „Ion Dacian”, unde a
debutat în opereta „Vânzătorul de păsări”, de Carl Zeller. A realizat roluri în
operetele „Lăsați-mă să cânt!”, „Silvia”, „Văduva veselă”, „Victoria și-al ei
husar”, „Contesa Maritza”, „Liliacul” (în regia lui Răzvan Ioan Dincă), precum
și în musicalurile „Broadway – București”, „Romeo și Julieta”, „Rebecca” (în
regia lui Áttila Béres, muzica Sylvester Levay), „Paris, mon amour” (în regia
lui Răzvan Ioan Dincă).

De asemenea, a debutat la Teatrul de Operetă și Musical din Budapesta cu
spectacolul „Văduva veselă” (în rolul lui Camille).

În anul 2005, a debutat la Opera Națională București cu spectacolul
„Bărbierul din Sevilla” ,de Gioachino Rossini. A mai interpretat roluri
principale în „La Rondine”, de Giacomo Puccini, „Don Giovanni” și „Requiem”, de
Wolfgang Amadeus Mozart (acesta din urmă, cu Filarmonica din Chișinău și
Filarmonica „George Enescu”).

A participat la turnee cu Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” la
Cairo și Alexandria (Egipt), cu Opereta Națională din Budapesta („Văduva
veselă”) în Italia; de asemenea, la Opera din Odessa (Ucraina) și în Germania
cu opera „La Rondine” de Puccini.

În anul 2011, a obținut Premiul pentru Cea mai bună voce de
musical și operetă
la „Gala premiilor VIP pentru artele spectacolului
musical” (2011) și Trofeul Sylvester Levay, premiu obținut la Concursul
Internațional de Musical „Sylvester Levay” (Serbia).

ȘTEFAN POPOV

ȘTEFAN POPOV

A absolvit Universitatea Națională de
Muzică din București, în 1991. Între 1983 și 1985 a fost artist liric la
Teatrul de Operă din Sliven, Bulgaria. A participat la numeroase concursuri
internaționale de profil. Până în prezent a obținut o serie de premii care i-au
atestat valoarea profesională. Din 1992, este solist al Teatrului de Operetă și
Musical „Ion Dacian”.

Pentru activitatea sa a fost distins cu:
Premiul de Excelență pentru interpretare (1999) și Premiul „Ion Dacian” pentru
activitate (2004).

A avut numeroase colaborări cu teatre din
țară și din străinătate, cu Filarmonica din București, cu Radioteleviziunea
Română și turnee în: Italia, Germania, Elveția, Portugalia, Cipru, Olanda,
Ucraina, Ungaria și Egipt.

Repertoriul său cuprinde arii din operă,
operetă și lucrări din domeniul vocal-simfonic. Printre rolurile interpretate
se numără: Danilo din „Văduva veselă” de Franz Lehár, Falke din „Liliacul” de
Johann Strauss, Homonay din „Voievodul țiganilor” de Johann Strauss, Papacoda
din „O noapte la Veneția” de Johann Strauss, Tassilo din „Contesa Maritza” și
Feri din „Silvia” de Emmerich Kálmán, Jim Boy și Lt. Stone din „Floarea din
Hawaii” de Paul Abraham și Capulet tatăl din musicalul „Romeo & Julieta” de
Gérard Presgurvic, Henry Higgins din musicalul „My Fair Lady” de Frederick
Loewe.

MARIUS MITROFAN

MARIUS MITROFAN

A fost admis în anul 1998 la Facultatea de
Interpretare - Secția Canto, din cadrul Universității Naționale de Muzică
București, la clasa prof. univ. Iulian Băiașu, facultate pe care a absolvit-o
în anul 2003, la clasa prof. univ. dr. Eleonora Enăchescu.

A debutat pe scena Teatrului Național de
Operetă și Musical „Ion Dacian” în anul 2003, cu rolul Feri din opereta
,,Silvia” de E. Kalmann, susținând cu această ocazie examenul de absolvire a
Facultății de Interpretare. Anterior, a absolvit cursurile Facultății de Electronică
și Telecomunicații din cadrul Universității Politehnice București.

A urmat cursurile Masterclass - Canto în
cadrul Fundației Culturale „Pro Arte” Viena.

Pe scena Teatrului de Operetă și Musical
„Ion Dacian” a interpretat rolurile: Colonelul Homonay din opereta „Voievodul
Ţiganilor” (J. Strauss), Locotenent Stone din opereta „Floarea din Hawaii” (P.
Abraham), Prințul Leopold Maria din opereta „Silvia” (E. Kalmann), Ambasadorul
John Cunlight din opereta „Victoria și-al ei husar” (P. Abraham), Feri din
opereta „Silvia” (E. Kalmann), Locotenent Chasuble din musicalul „Mein freund
Bunbury” (G. Natschinsky), Poetul din spectacolul de șansonete „Bonjour, Bonne
Nuit, Paris”, Frank din opereta „Liliacul” (J. Strauss), Colonel Pickering din
musicalul „My Fair Lady” (Fr. Loewe), Pangloss din opereta „Candid” (L.
Bernstein).

OREST PÎSLARIU-RANGHILOF

OREST PÎSLARIU-RANGHILOF

Bas-bariton, absolvent al Academiei de
Muzică București, la clasa maestrului Hero Lupescu, al cursurilor de
masterclass cu Toma Popescu, Theodore Coresi, Mariana Nicolesco, Alfredo
Mariotti și
Virginia Zeani.

În prezent, este prim-solist al Teatrului
Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”. A cântat în compania unor soliști
de prestigiu, precum: Ruxandra Donose, Anooshah Golesorkhi, Iano Tamar, Natalia
Ushakova, Julia Novikova, Gustavo Porta.

A interpretatat roluri de operă, precum:
Don Pasquale, Zaccaria („Nabucco”), Leporello („Don Giovanni”), don Alfonso
(„Cosi fan Tutte”), don Bartolo („Bărbierul din Sevilla”), Ramfis („Aida”),
Dulcamara („Elixirul dragostei”), Uberto („La serva padrona”); de operetă,
precum: Alfred P. Doolittle („My Fair Lady”), Zetta („Văduva veselă”), Frank
(„Liliacul”), Pimpinelli („Paganini”), Jupan („Voievodul țiganilor”).

A avut colaborări internaționale în
Statele Unite, Grecia, Italia, Spania, Germania, Norvegia, India.

A mai urcat pe scena „Vacanțelor
Muzicale” în anul 2004.

VALENTINO TIRON

A urmat Liceul de Coregrafie din București și Facultatea de Arte, secția
Actorie, din cadrul Universității Hyperion. Este angajat al Teatrului de
Operetă și Musical „Ion Dacian” din anul 2002. Activitatea sa artistică include
numeroase participări la emisiuni TV, dublaje pentru desene animate, colaborări
cu Opera Națională București în spectacolul sopranei Felicia Filip, „Crăciunul
familiei” (2012), cu Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” în
spectacolul „Lysistrata” (2008-2009), cu trupa de dans „Contemp” în spectacolul
„Mozart și prietenii” (2001-2003) și cu Teatrul Nottara în spectacolul „Maria
Callas” (2000-2001).

A participat alături de Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” la
Festivalul „Povești pentru copii și oameni mari”, care s-a desfășurat în București
(2012) și Alba Iulia (2007) și la numeroase alte festivaluri alături de Opera
Comică pentru Copii. A efectuat numeroase turnee în țară și în străinătate și a
obținut premiul „Tânăr artist” în cadrul evenimentului „Stelele din fața și din
spatele cortinei”.

Din repertoriul său fac parte roluri ca Țigan din „Voievodul țiganilor”, Pepino din „Secretul lui Marco Polo”, Bufonul Bob din „Frumoasa din pădurea adormită”, Istvan în „Contesa Maritza”, Glutto în „Fântâna Blanduziei”, Bobby din „Floarea din Hawaii”, Barnaby din „Hello, Dolly!”, Joseph din „Sânge vienez”, Nathaniel Horridge din „Rebecca”, Cascada din „Văduva veselă”. Cel mai recent rol al său este Monsieur Firmin din spectacolul de musical „Fantoma de la Operă”.


PRACTICI POPULARE – IORDĂNITUL FEMEILOR (TONTOROIUL FEMEILOR), PETRECERE DIONISIACĂ

Iordănitul Femeilor este o petrecere de
pomină a nevestelor organizată în ziua şi în noaptea Sfântului Ion (7 şi 7/8
ianuarie), reminiscenţă a manifestărilor antice dionisiace. Femeile se adunau în cete la câte o gazdă, unde aduceau
alimente (ouă, faină, carne) şi băutură pentru ospăţ. Toată noaptea mâncau şi
beau din belşug, spunând că se iordănesc, Cântau, jucau, chiuiau.

Dimineaţa ieşeau pe drum, unde ridicau pe sus bărbaţii ieşiţi întâmplător
în calea lor şi îi duceau cu forţa la râu, lac sau fântână, ameninţându-i că-i
aruncă în apă dacă nu se răscumpără cu un dar, de obicei cu o vadră de vin. Se
suiau pe grapa de lemn şi se trăgeau ca pe sanie, mergeau prin case şi îi stropeau
cu apă pe cei întâlniţi.

În această zi, numită şi Tontoroiul Femeilor, normele de bună-cuviinţă ale
satului tradiţional erau abolite, iar excesele de băutură şi petrecerile peste
măsură tolerate. Femeile se considerau acum mai tari şi cu mai multe drepturi
ca bărbaţii: lipseau de acasă, lăsând copiii în grija soţilor şi a soacrelor,
chefuiau, se distrau iară să dea cuiva socoteală. În unele sate, tinerele
neveste erau integrate în comunitatea femeilor căsătorite printr-un ritual
special care cuprindea, printre altele, udatul lor cu apă la râu, lac, fântână.

Ca origine, ciudatul obicei este o supravieţuire a cultului dedicat zeului
Dionysos atestat, în Antichitate, inclusiv în cetăţile antice de la Marea
Neagră (Callatis, Histria, Tomis) prin dansuri frenetice şi extaz mistic. În
calendarul cetăţii Callatis, pe ruinele căreia s-a ridicat Mangalia de astăzi,
o lună a anului era dedicată lui Dionysos, zeu al ve-getaţiei, viţei-de-vie şi
beţiilor rituale. Unii specialişti i-au găsit originea zeului în lumea tracică
(Epoca Bronzului; Epoca Fierului), alţii sunt de părere că divinitatea vine din
adâncurile religiilor micro-asiatice şi egeene, din Epoca Neolitică. Indiferent
de disputele legate de originea teritorială a zeului, un lucru este cert,
cultul său, atât de cunoscut în Antichitate încât a tins să devină o religie
universală cu care a avut serios de luptat creştinismul, supravieţuieşte astăzi
la români sub forma obiceiului Iordănitul Femeilor. Obiceiul a fost consemnat
până în secolul al XX-lea, în sud-estul României, în judeţele: Buzău, Brăila,
Ialomiţa, Tulcea, Constanţa (Ion Ghinoiu).

Explicaţie foto: ţărănci nemţene fotografiate de Adolphe
Chevallier.