Figuri marcante – LUCIAN TUDORACHE, sculptor al lucrărilor monumentale
Sculptorul Lucian Tudorache, adoptat ca fiind pietrean, recunoscut pentru operele sale monumentale pe care le imaginează și apoi le desăvârșește, s-a născut la 29 aprilie 1965, în comuna Independenţa, județul Galaţi.
Referindu-se la începuturile sale, Lucian Tudorache mărturisește: „Zestrea vocației vine din familie; a existat energia unui atelier de creație populară cu tapiserie, dulgherie, tâmplărie, pictură în tempera, frământarea pigmenților naturali și a lutului. Eu am rezonat cu cioplitul lemnului, pentru ca mult mai târziu să privesc spre sculptură. După ani de studiu am descoperit importanța drumului, importanța acumulării experienței, conectarea la sursa căutării.”
A absolvit Facultatea de Arte Plastice, Decorative și Design, din cadrul Universității „George Enescu” Iaşi. Ulterior, a avut onoarea, așa cum singur apreciază, să treacă prin mai multe ateliere de creație ale distinșilor profesori și sculptori Constantin Dimofte, clasa Lucian Murnu; Ion Buzdugan, clasa Cornel Medrea; Sergiu Dumitrescu, clasa Vladimir Petrescu; Vasile Condurache, clasa Ion Irimescu. Sub această umbrelă pedagogică, modelele de referință i-au fost sculptorii Gheorghe Anghel, Constantin Brâncuși, George Apostu, Constantin Lucaci, Ion Jalea, Ion Irimescu.
Este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România.
Expoziţii personale (începând cu anul 2000): anual la Galeriile „Lascăr Vorel” din Piatra-Neamţ. Expoziții colective (începând cu anul 1990): Bucureşti, Bacău, Iaşi, Piatra-Neamţ, Roman.
Din 1993, a expus și pe simezele galeriilor din lume: la I.C.R. din Veneția și Galeriile de Artă Biella și Centrul European de Arhitectură din Veneția (Italia), precum și la Galeria de Artă ARTIMUNDO, Bruxelles (Belgia).
Lucrări monumentale: „Germinaţie” II. Pârâul Rece; „Germinaţie”, Slănic Moldova; „Compoziţie” Hârlău: „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Piscul Galaţi; „Zburătăciune” I; „Mihail Kogălniceanu”, Târgu- Neamţ; „Duhul apelor”, „Zburătăciune” II, Cucuteni Iaşi; „Galaţi; Compoziţie”, Muzeul de Artă Vâlcea; „Medievală”, Piaţa Morii, Bistriţa.
În 2004, obține o bursă UNESCO la Centrul European din Veneția.
A fost distins cu Premiul pentru sculptură la Bienalele „Lascăr Vorel” din 2007 și 2017. În 2016 și 2023, a primit Premiul Artistul anului oferit de filiala U.A.P. Neamț și Premiul „Victor Brauner”, ediția I, instituit de aceeași organizație.
Este Cetățean de Onoare al comunei gălățene Piscu.
Are lucrări în colecții la Muzeul Național „Brukenthal” (Sibiu), Muzeul de Artă Contemporană Galați, Muzeul de Artă Piatra-Neamț, Muzeul de Artă Vâlcea.
De asemenea, lucrări ale sale se găsesc în colecții private din țară și în Canada, Elveția, Franța, Germania, Italia, Norvegia.

În Piatra-Neamț, două sculpturi marca Lucian Tudorache pot fi admirate de trecători. E vorba de busturile lui Victor Brauner (la Corpul A al Liceului de Artă) și bustul Poetului național din fața Bibliotecii Județene „G. T. Kirileanu” Neamț; pentru ca în interiorul acestei instituții să existe, tot creație a lui Lucian Tudorache, Placa comemorativă „G.T. Kirileanu”.
La fel, în municipiul Roman are lucrările monumentale din bronz reprezentându-i pe Nicolae Manolescu-Strunga și Mihai Eminescu, în timp ce la Cetatea Neamț se află alte două lucrări în bronz – Petru I Mușat și Ștefan I Mușat. Nu în cele din urmă, la Bicaz se găsește statuia lui Mihai Eminescu, în fața Bibliotecii orășenești.
În 2018, în cadrul unui proiect editorial coordonat de Maria Huminiuc, reputatul critic de artă Emil Nicolae, ajutat de artistul fotograf Florin Ghimiș, a conceput și realizat albumul monografic „LUCIAN TUDORACHE” (Editura „Constantin Matasă”, Piatra-Neamț).
Autor articol: Valentin ANDREI
VOCILE DE ÎNGERI NEMȚENE AU IMPRESIONAT LA CONCURSUL DE LA SUCEAVA
În perioada 19-21 aprilie 2024, s-a desfășurat, la Suceava, cea de a VII-a
ediție a Festivalului internațional de muzică ușoară pentru copii și tineri
„Voci de îngeri”. Clasa de canto coordonată de prof. Paula Ghivirigă a fost
reprezentată de cinci concurenți, aceștia înregistrând rezultate remarcabile.
Astfel, la categoria Soliști, categoria de vârstă 7-8 ani, Iustina
Tudosă a primit Mențiune, pentru ca la categoria de vârstă 12-13
ani, Premiul I să revină Alisei Elena Funingănă, iar colega sa Serena
Gabriela Pascaru a obținut Premiul III la aceeași categorie.
La categoria de vârstă 13-14 ani, Ana Maria Serea a fost distinsă cu
Premiul II, în timp ce colegul său, Leonard Ștefan Pricop, și el
reprezentant al Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț, a primit Mențiune
din partea juriului.
Ca o recunoaștere a muncii sale, profesoara Paula Ghivirigă a
primit, la rândul ei, Diploma de merit din partea organizatorilor.
Juriul, condus de cunoscutul compozitor al cântecelor pentru cei mici, Mihai Alexandru, a cuprins nume importante ale muzicii ușoare românești: Ovi Jacobs, reprezentantul României la Eurovision, cel mai bun vocal coach de la noi, Crina Mardare, și compozitorul Viorel Gavrilă.
CLASA DE ACTORIE, SPECTACOL PENTRU COLEGII DE LA GRUMĂZEȘTI
Clasa de actorie a Școlii Populare de
Artă Piatra-Neamț, din cadrul Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen
Saeculare”, iese din nou la rampă. Actrița și regizoarea Maria Hibovski, coordonatoarea
clasei, împreună cu elevii săi, grupa claselor V-VIII, vor prezenta spectacolul
„Majoritatea majorete” (text: Maria Hibovski și Dumitru Ungurianu)
pentru colegii lor de la Școala gimnazială din comuna Grumăzești.
Specatcolul, care face parte din
proiectul „Zilelel clasei de actorie”, va fi completat cu recitalul muzical
oferit de Ionuț Stoian (chitară) și trupa Z.O.R.I.
Întreg evenimentul artistic va avea loc luni, 22 aprilie 2024, ora 14:00, la sala Teatrului „TANDEM” din Piatra-Neamț.
DIN CREDINȚELE POPULARE – SĂRBĂTOAREA OUĂLOR SAU MIEZUL PĂREȚII
La jumătatea Postului Mare, strămoşii noştri ţineau Sărbătoarea Ouălor, sărbătoare numită şi Sfintele Păresimi, Miezul sau Miaza Păresii sau Păreţii. Cuvântul „păresimi” (sau, cum îi spunea poporul, „păreţi”) provine din latinescul quadrogesimo, care înseamnă „40 de zile”, adică cât se considera că ţine efectiv Postul Mare, Săptămâna Patimilor având un statut special, în timp şi această săptămână a intrat în ceea ce numim obişnuit Postul Mare, aşa încât Miezul Păreţii cădea la 24 de zile de la Lăsatul Secului de Brânză, acum întâlnindu-se cele două jumătăţi egale, Sărbătoarea Ouălor fiind socotită un fel de “părete” care desparte Postul Mare în două.
Pe vremuri, mai ales femeile, ţineau Sfintele Păresimi ca pe o duminică, fiind interzise cu desăvârşire anumite munci, precum: torsul, ţesutul, cusutul, periatul, urzitul, şi, mai ales, unsul pereţilor. Astfel că, după o credinţă larg răspândită altădată, că tot ceea ce se lucra în această zi se strica, nici un lucru neputând fi dus până la capăt.
Să nu se bucure însă leneşii, pentru că ceva-ceva tot se putea face în această zi, anume număratul ouălor.
Un obicei larg răspândit pe vremuri interzicea să iei ouă de pe cuibare de la Lăsata Secului până la Miezul Păresimilor. Dacă trebuia neapărat să iei un ou, atunci mai întâi trebuia scuipat. În legătură cu strânsul şi număratul ouălor în această zi existau mai multe motivaţii; una ne spune că se făcea acest lucru pentru a nu se strica ouăle până la Paşti; alta, pentru că numai astfel se spera ca găinile să facă mai multe ouă! Cele mai multe femei păstrau aceste ouă pentru a le face roşii sau pentru prepararea cozonacului şi a păştii, toate ouăle de la Miezul Păreţii nefiind bune de clocit.
Mai precizăm că Ziua Ouălor era foarte aşteptată de copii, aceştia ajutându-şi mamele la alesul celor mai bune ouă ce urmau a fi înroşite sau închistrite. Astfel, pruncii alegeau mai ales ouăle de găini negre, ouă numite „hărăpeşti”; aceste ouă aveau coaja gălbuie, fiind mult mai tari decât celelalte. Puse deoparte, înroşite într-un mod mai deosebit, acestea îi ajutau pe posesorii lor să câştige la Paşti multe alte ouă!
De remarcat că în spatele unor practici aparent banale se afla o grijă specială pentru unul din elementele centrale ale sărbătorii pascale, oul, simbolul începutului, dar şi al învierii Domnului.
„ARMONII PASCALE”: RECITAL DE PRICESNE LA DUMBRAVA
În vederea întâmpinării sfintelor sărbători Pascale ale creștinilor
ortodocși, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț pregătește proiectul
„Armonii pascale”, devenit unul tradițional în rândul activităților
anuale ale instituției.
Anul acesta, Armoniile pascale vor debuta cu un recital de pricesne
susținut de cadrul Grupurile vocale „Floare de colț” și „Sânzienele”,
ambele coordonate artistic de Georgiana Șerban Axinte, profesor al cursului de canto tradițional din cadrul
Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț
Evenimentul va avea loc duminică, 21 aprilie 2024, ora 10:30, cu binecuvântarea părintelui paroh Constantin Schiman, în interiorul Bisericii Sfinților Părinți Ioachim și Ana, din comuna Dumbrava Roșie.
RECITAL PIANISTIC ÎN STAGIUNEA MUZICALĂ
Stagiunea muzicală organizată, în
parteneriat, de Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț și
Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț
continuă, propunând melomanilor un nou recital pianistic. Dacă în luna martie,
invitata Stagiunii a fost Raluca Rad, apreciată în dublă calitate de artist și
cadru didactic, acum, în aprilie, în fața publicului nemțean se vor prezenta
doi tineri pianiști a căror valoare artistică este certificată deja de premiile
și distincțiile obținute până acum.
Paul Florescu și Abdula
Emir-Ayan sunt doi reprezentanți de marcă ai la Colegiului Național de Arte
„Regina Maria” din Constanța. Ei vor interpreta partiture din creația
compozitorilor Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Frédéric
Chopin, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Cesar Franck și Alexander Scriabin.
Evenimentul este programat a avea loc miercuri, 10 aprilie 2024, ora 18:00,
la sala „Cristian Misievici” a Facultății de Muzică din Piatra-Neamț.
***
Paul Florescu (n. 21.04.2005) este elev în
clasa a XII-a la Colegiului Național de Arte „Regina Maria” din Constanța, unde
studiază pianul la clasa asist. univ. dr. Sabina Iuliana Oprea.
A început studiul pianului la vârsta de nouă ani și, până în prezent, a
obținut peste patruzeci și cinci de premii la concursuri naționale și
internaționale. Dintre acestea amintim: Premiul I absolut – „32nd Young
Musician International Competition Citta di Barletta”, Italia (2022); Premiul I
– „Citta di San Dona di Piave International Piano Competition”, Italia (2023);
Honorable Mention - ”3rd Ricard Vines Piano Competition for Kids & Youth”,
Lleida, Spania (2022); Marele Premiu – Concursul de Pian „Irina Șațchi”,
Râmnicu Vâlcea (2022); Premiul II – Olimpiada Națională de Interpretare
Instrumentală, Alba Iulia (2023); Premiul I, Premiu Special pentru potențial
muzical deosebit – „International Vienesse Spring Music Competition”, Viena,
Austria (2021).
În ceea ce privește activitatea concertistică, este de menționat că a
susținut în 2022 un recital pe cunoscuta scenă „Weill Recital Hall” de la „Carnegie
Hall” din New York, S.U.A. A susținut recitaluri pe scene atât din România
(Institutul „Liszt”, Palatul „Suțu”, Casa Artelor „Dinu Lipatti” București,
Centrul Cultural Buftea), cât și din străinătate (Auditori Enric Granados,
Lleida – Spania, Teatro Curci – Italia, Internationale Musikschule Münchener
Musikenar – Germania).
În 2023, a debutat în calitate de solist cu orchestra Filarmonicii de Stat
Oradea (dirijor Adrian Morar), urmând ca mai apoi să concerteze alături de
orchestra Filarmonicii „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea în cadrul
Festivalului „Schumann” (dirijor, Alexandru Ilie) și de orchestra Teatrului de
Operă și Balet „Oleg Danovski” Constanța (dirijor, Tiberiu Oprea).
De-a lungul timpului, a participat la masterclass-uri și workshop-uri
susținute de renumiți pianiști și profesori: Jean-Baptiste Doulcet, Anna
Lipiak, Florian Mitrea, Grace Jee Eun Oh, Dana Borșan, Daniel Goiți, Csiky
Boldiszar. A făcut parte din Programul de Promovare a Tinerelor Talentelor al
Fundației Pentru Comunitate și Mol România, a obținut Bursa stArt, oferită de
Asociației Școala de Valori și bursa Tinere Talente a Fundației Regale „Margareta
a României”.
Abdula Emir-Ayan (n. 22.12.2007) este elev în clasa a X-a la Colegiul Național
de Arte „Regina Maria” Constanța, unde studiază pianul la clasa asist. univ. dr.
Sabina Iuliana Oprea.
A început studiul pianului la vârsta de patru ani și jumătate și, până în present,
a obținut peste douăzeci și cinci de premii la concursuri naționale și
internaționale. Dintre acestea amintim: Concursul internațional „Citta di San
Doná di Piave”, unde a obținut premiul al II-lea, Concursul Internațional „George
Georgescu”,unde a luat premiul I, Concursul Național „Irina Satchi”,unde a obținut o mențiune, Concursul Național „Tineri Muzicieni”, unde i-a
fost acordat premiul al III-lea, Concursul Internațional „Mărțișoare Muzicale,unde a luat premiul I și Concursul Internațional „Craiova Piano”,unde
a obținut premiul al III-lea.
În ceea ce privește activitatea concertistică, menționăm că a susținut
recitaluri la Palatul Mogoșoaia, la Colegiul National de Arte „Regina MariaConstanța”,
„Camerloher Musikschule Murnau”(München, Germania), Centrul
Multifuncțional Educativ pentru tineret „Jean Constantin”Constanța.
De-a lungul timpului a participat la masterclass-uri și workshop-uri susținute de renumiți pianiști și profesori: Florian Mitrea, Csiky Boldiszar, Octavian Renea, Toma Popovici
ÎN CURÂND: CONCERT EXTRAORDINAR „ARMONII PASCALE”
În vederea întâmpinării sfintelor sărbători Pascale ale creștinilor
ortodocși, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț pregătește Concertul
extraordinar „Armonii pascale”, programat a avea loc în după amiaza
Sărbătorii Floriilor, duminică, 28 aprilie 2024, ora 15:00.
Pe scena sălii de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț
vor fi prezenții cursanții Școlii Populare de Artă, reuniți în cadrul Grupurile
vocale „Floare de colț” și „Sânzienele” (ambele coordonate artistic
de Georgiana Șerban Axinte) și a Ansamblului de cântece populare
„Nemțișorul” (coordonator artistic, Laurențiu Marian). Alături de tinerii
interpreți ai folclorului nemțean vor cânta Grupul psaltic „Evanghelismos”
și Corala „Fantasia” aparținând Centrului județean pentru Conservarea și
Promovarea Culturii Tradiționale Vaslui (dirijor, Vasile Negru).
Vom reveni în curând cu amănunte.
PREMIANȚII CONCURSULUI „NICOLAE MILORD” 2024. Vernisajul expoziției rezultate în urma competiției, marți, la Biblioteca Județeană
Zilele trecute a avut loc procesul de jurizare pentru
desemnarea premiilor ediţiei a opta a Concursului naţional de arte plastice
„Nicolae Milord”. Proiectul Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen
Saeculare” Neamţ îşi propune promovarea şi afirmarea creaţiilor elevilor
şcolilor de arte din ţară, precum şi o mai bună cunoaştere a creaţiei
pictorului pietrean Nicolae Milord, de la a cărui naștere se vor împlini, pe 11 noiembrie, 115 ani.
Competiția s-a desfăşurat, ca și la edițiile precedente, pe două secţiuni –
grafică şi pictură.
În concurs au intrat, anul
acesta artişti plastici amatori reprezentând şcoli de artă din întreaga ţară: Botoşani,
Brăila, Bucureşti, Craiova, Galaţi, Iaşi, Ploieşti, Satu Mare, Suceava,
Târgovişte, Târgu Jiu, Târgu Mureș, Tulcea
şi Piatra-Neamţ.
Juriul a fost compus din Emil Nicolae (critic de artă),
Ştefan Potop (artist plastic, președinte al filialei Neamț a U.A.P.), Adriana
Stanciu (artist plastic).
Festivitatea de premiere, organizată în parteneriat cu
Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț, va avea loc odată cu vernisarea
expoziţiei rezultată în urma concursului, marți, 2 aprilie 2024, ora 13:00, la
Sala Cupola a Bibliotecii.
Menționând faptul că Marele Premiu nu a fost acordat la
această ediție, vă prezentăm în cele ce urmează premianții:
Secțiunea pictură:
Premiul I
IOANA LIGA (Şcoala
Populară de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila)
Premiul II
DARIA IVAȘCU
(Şcoala de Arte „ Octav Enigărescu ” Târgovişte)
ALEXANDRA ȚIBU (Școala Populară de Artă „Ion Irimescu” Suceava)
Premiul
III
DANIELA AIORDĂCHIOAIE (Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați)
Sectiunea grafică:
Premiul I
ADRIANA BARTHA (Şcoala Populară de Arte
Târgu Mureș)
Premiul II
ANDREEA TĂTARU (Centrul
Cultural „Dunărea de Jos” Galați)
Premiul III
MIHAELA COSMA (Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamț)
-

Premiul I pictură - IOANA LIGA - Singură în noapte -

Premiul I grafică - ADRIANA BARTHA - Portret -

Premiul II pictură - DARIA IVAȘCU - În atelier -

Premiul II grafică - ANDREEA TĂTARU - Aparențe fragile -

Premiul II pictură -ALEXANDRA TIBU - Acorduri de toamnă -

Premiul III pictură - DANIELA AIORDĂCHIOAIE - Bijuterii arhitecturale -

Premiul III grafică- MIHAELA COSMA Casă veche
























