VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, Ediția a XLIX-a, Miercuri, 10 iulie 2024, Consiliul Județean Neamț, sala „Calistrat Hogaș”, ora 19:00

Miercuri, 10 iulie 2024, Consiliul Județean Neamț, sala „Calistrat Hogaș”, ora 19:00

PORTRET DE ARTIST NEMȚEAN

Solist: EMMY DUMITRU (acordeon)

Invitati:

BIANCA-ADELINA PODOSU (vioara I)

COSMIN SIPOŞ (vioara a II-a):

IOANA MARDARE (violă)

GEORGE BOSNEA (violoncel)

MARCO-GABRIEL BĂLĂU (contrabas)

 

Program:

  1. Aliaksandr Yasinski: MIP - Mír - Peace - premieră în România
    (acordeon și cvartet de coarde)
  1. Sergey Voytenko - Revelation
  2. Franck Angelis - Interieur
  3. Piotr Ilici Ceaikovski - Op. 39, no. 21, Sweet Reveries
  4. Eric Satie - Gnossiene No. 1
  5. Bela Bartok – Dansuri populare românești
  6. Franck Angelis - Fantasie on Astor Piazzola's „Chiquilin de Bachin”
    (acordeon și cvintet de coarde)

 

EMMY-CONSTANTIN DUMITRU
EMMY-CONSTANTIN DUMITRU

EMMY-CONSTANTIN DUMITRU

Ambițios, motivat și pasionat, dorește să ofere publicului nu doar un spectacol, ci și o experiență muzicală. Este încântat să facă parte din această lume minunată, lumea muzicală.

Absorbit de ritmurile sincere ale muzicii Tango și dornic să descopere toate motivele proaspete cu care muzica contemporana vine la pachet, Emmy Constantin Dumitru se consideră norocos a fi proaspăt absolvent al Academiei Regale de muzică din Londra.

Provine dintr-o familie de muzicieni tradiționali fără nicio educație muzicală. Este născut la Piatra-Neamț (România), unde acordeonul este perceput ca un instrument popular, fapt care l-a determinat să fie un interpret sârguincios care își dorește să treacă granițele care mai demult limitau acest instrument. A finalizat studiile liceale în cadrul Liceului de Arte „Victor Brauner” din Piatra-Neamț, unde a studiat acordeonul cu profesorul Isidor Rusu. O importantă reuşită din acea perioadă a fost participarea la Olimpiada Națională de Interpretare instrumentală, vocală și Studii teoretice, în anul 2017, la Timișoara, de unde s-a întors cu Premiul I, obținând punctajul maxim.

Odată cu terminarea clasei a XII-a, Emmy Dumitru a decis să aprofundeze muzica clasică, mergând la Londra, unde i s-a oferit un loc ca student bursier al Academiei Regale, sub îndrumarea lui Owen Murray, profesor de acordeon supranumit în Marea Britanie și Ambasadorul Acordeonului clasic. Acolo, Emmy Dumitru a avut onoarea să colaboreze și să fie înconjurat de nume mari ale muzicii clasice, precum Ksenija Sidorova, Mario Stefano Pietrodarchi, Renzo Ruggieri, Romano Viazzani, Franko Bozac, Alfred Melichar.

După patru ani de studiu intens și de dezvoltare personală ca artist, Emmy Dumitru și-a finalizat studiile cu brio, obținând titlul de „Classical Accordion Performer”. Este, de asemenea, licențiat ca Profesor Internațional cu drept la folosirea literelor post-nominale LRAM.

Emmy Dumitru a fost onorat să fie ales în cadrul celebrării a două sute de ani de existență a Academiei Regale, pentru a interpreta, ca premiera mondială: „Cheryl Frances-Hoad-29 Rue d’Astorg”.

Ca ultimă răsplată după finalizarea studiilor, Emmy Dumitru a primit o recompensă din partea Academiei pentru cea mai mare nota oferită la masa juriului în cadrul examenelor finale de acordeon din anul 2023.

În prezent, are ca obiectiv dezvoltarea sa ca artist, fiind într-o întrecere continuă cu propria persoană, dorind de asemenea să împărtășească cu publicul secretele muzicale descoperite pe parcursul carierei.

BIANCA-ADELINA PODOSU
BIANCA-ADELINA PODOSU

BIANCA-ADELINA PODOSU

A fost elevă a Liceului de Arte „Victor Brauner” din Piatra-Neamț, la clasa de vioară a prof. Maricica Gheorghieș. A participat luat la diferite olimpiade și concursuri.

Și-a continuat studiile în cadrul Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, secțiunea Interpretare Vioară, la clasa prof. Mugurel-Emanuel Iacob. A absolvit masteratul la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, sub îndrumarea conf. univ. dr. Titus Flueraș

În prezent, este profesor suplinitor de vioară în cadrul Liceului de Arte „Victor Brauner” din Piatra-Neamț.

COSMIN SIPOŞ

Cosmin Sipoș s-a născut în Bacău. Are 28 de ani și este pasionat de muzică de la vârsta de 6 ani, când a început studiul viorii la Colegiul Național de Arte „George Apostu”, continuând studiile de licență la Universitatea Națională de Arte „George Enescu’ din Iași și studiile masterale la Universitatea Națională de Muzică din București, în prezent fiind instrumentist în cadrul Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău.

IOANA MARDARE
IOANA MARDARE

 IOANA MARDARE

Născută la Piatra-Neamț, Ioana Mardare a început să studieze viola la vârsta de nouă ani, la Liceul de Artă „Victor Brauner”, sub Îndrumarea profesoarei Mariana Zan, ulterior a profesoarei Mioara Prisada. Pe parcursul anilor de gimnaziu și liceu a susținut recitaluri și concerte de violă cu pian sau orchestra filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău. A participat la concursuri și olimpiade zonale și naționale, obținând premii importante.

Și-a continuat studiile de licență și master la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, sub îndrumarea profesorului Constantin Stanciu, primind burse de merit și de studii.

În 2012, a obținut o bursă de studii ERASMUS la „Universität für Music und Darstellende Kunst”, Viena, în cadrul căreia a studiat viola, cu profesorii Wolfgang Klos și Ulrich Schönauer, și muzică de cameră, cu profesorii Peter Schuhmayer și Johannes Meissl. Aici a susținut recitaluri de violă și muzică de cameră și concerte de orchestră alături de Webern Symphonie Orchester, la Schlosstheater Schönbrunn și la Musikverein – Goldensaal.

A colaborat cu Filarmonicile din Botoșani, Iași, cu Opera Națională Română Iași, Orchestra Română de Tineret și EUYO – Orchestra de Tineret a Uniunii Europene.

În 2016, a susținut un recital de lansare a compoziției personale, „Zbucium”, pentru violă solo (piesă scrisă în memoria profesoarei Mariana Zan) apărută pe albumul „Heritage” semnat Luiza  Zan, în cadrul Vacanțelor Muzicale Piatra-Neamț, ediția a 43-a.

Din 2015 până în prezent este profesor de violă la Liceul de Arte „Victor Brauner” din Piatra-Neamț, iar din 2017 până în prezent, este artist instrumentist la Filarmonica „Mihail Jora” Bacău, unde a interpretat, în calitate de solistă, Trei concerte scrise pentru violă și orchestră de William Walton, Bela Bartok și Carl Stamitz.

GEORGE BOSNEA
GEORGE BOSNEA

GEORGE BOSNEA

Este absolvent, din 2005, al Universității Naționale de Muzică din București, cu diplomă de licență specializare în interpretare instrumentală, violoncel. Trei ani mai târziu a obținut Diploma de Master în interpretare instrumentală, violoncel, la „Southeastern Louisiana University”, Statele Unite ale Americii.

Este implicat în diverse proiecte de jazz, tango și alte genuri muzicale. A susținut recitaluri sau concerte, ca solist acompaniat de orchestră, pe scene din America de Nord și din Europa.

A colaborat cu diverse filarmonici și instituții de operă din Romania, efectuând mai multe turnee în Italia, Spania, Germania, Franța, Austria, Emiratele Arabe, China. În Statele Unite ale Americii a avut colaborări cu „Baton Rouge Symphony Orchestra”, Louisiana; „Gulf Coast Symphony Orchestra”, Mississippi; „Jefferson Performing Arts Society”, Louisiana; „Rapides Symphony Orchestra”, Louisiana; „Ohio Light Opera”, Ohio.

În prezent, este șef partidă violoncel, la Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău.

MARCO GABRIEL BĂLĂU

Născut pe 18 octombrie 2001, în Italia, localitatea Grossetto, Marco Gabriel Bălău a început studiile muzicale în anul 2009, la Liceul de Arte „Victor Brauner” din Piatra-Neamț, la clasa de chitară clasică, urmând cursurile profesorului Iulian Stoica.

A participat pe parcursul anilor de studiu la concursuri și olimpiade naţionale și internaţionale, obţinând distincții, premii și trofee. Cu ajutorul profesorului său, a descoperit chitara bass. urmând studiul contrabasului.

În anul 2015, a inceput studiile la contrabass, fiind coordonat de profesorul Ștefan Pojoga. În anul 2018, a început studiile la Colegiul Național de Artă „George Apostu” din Bacău, cu profesorul Stelian Resmeriță-Dima. Acesta l-a introdus în tainele muzicii clasice, începând apoi colaborarea cu orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău.

În 2020, începe studiile la Universitatea „George Eneseu” din Iaşi, profesor îndrumător fiindu-i Virgil Prisacariu. Pe parcursul învațământului universitar, colaborează cu diferite orchestre simfonice: Opera Naţională Iaşi, Filarmonica „George Eneseu” Botoşani, Orchestra Universităţii „George Eneseu” Iaşi, diferite ansambluri camerale.

În 2021, ia parte la audiţii pentru a fi admis în cadrul Orchestrei Romăne de Tineret, unde obţine postul de contrabasist rezervă.

De-a lungul anilor obţine premii la concursuri, precum: „Eduard Caudella” ori „Cantis”, la Iaşi.


VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, Ediția a XLIX-a, Marți, 9 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

Marți, 9 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

CONCERT EXTRAORDINAR TARAFUL „IANCU JIANU”

CONSTANTIN GACIU, unul dintre cei mai mari cobzari ai României, s-a născut în comuna Coteana, județul Olt. A urmat studiile Școli Populare de Artă din Slatina, iar apoi a studiat Liceul de Artă „Dinu Lipatti” din Pitești. A luat lecții de cobză de la unchiul său, regretatul Dan Voinicu, un mare rapsod al Oltului. Acesta duce mai departe muzica populară autentică și muzica lăutărească.

A fost premiat la numeroase concursuri de muzică populară autentică precum: „Maria Tănase”, „Maria Lătărețu”, „Strugurele de Aur”, Mamaia, fiind apreciat de realizatori și critici ai genului precum: Marioara Murărescu, Elise Stan, Gheorghe Oprea, Emilia Comișel.

 COSMIN GACIU, fiul lui Constantin Gaciu, s-a născut la Slatina, județul Olt. Calcă pe urmele părintelui său, ducând mai departe muzica acestui instrument vechi, cobza, precum și muzica din vremuri de mult apuse.

A urmat studiile Școlii Populare de Artă din Craiova, apoi a absolvit Liceul de Artă „Marin Sorescu” din Craiova, în prezent fiind student al Universității din Pitești, Facultatea de Muzică.

La rândul său, a fost premiat la numeroase concursuri de folclor, precum: „Maria Tănase”, „De dor de primăvară”, „De Ispas, la Năsăud”.

TARAFUL „IANCU JIANU”

Colaborarea dintre muzicienii Constantin Gaciu și Cosmin Gaciu și Taraful „Iancu Jianu” a luat naștere în urmă cu șase ani. Acest taraf provine din comuna Iancu Jianu, această localitate fiind o vatră de folclor nemuritoare. Formula actuală este a opta generație de lăutari ai zonei, componenții ei, de-a lungul deceniilor, remarcându-se în numeroase emisiuni de folclor realizate de regretata Marioara Murărescu, „Tezaur Folcloric”, precum și în numeroasele festivaluri din țară, dintre care amintim „Cerbul de Aur” și „Ion Drăgoi”.

Componența actuală a tarafului: Gheorghe Barbu (țambal), Mitică Drăgulin (orgă), Florin Andronache (vioară).


VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, Ediția a XLIX-a, Marți, 9 iulie 2024, Consiliul Județean Neamț, sala „Calistrat Hogaș”, ora 19:00

Marți, 9 iulie 2024, Consiliul Județean Neamț, sala „Calistrat Hogaș”, ora 19:00

Seară camerală

TRIO BUCUREŞTI

Soliști: MIRCEA LAZĂR (vioară)

ANTON NICULESCU (violoncel)

ANDREI LICAREŢ (pian)

 

Program:

Fr. Schubert - Trio în Si bemol major nr.1 op.99

  1. Allegro moderato
  2. Andante
  3. Menuetto. Allegretto — Trio
  4. Rondo. Allegretto

 

Arensky - Trio în re minor op.32

  1. Allegro moderato
  2. Scherzo. Allegro molto
  3. Elegia. Adagio
  4. Finale. Allegro non troppo

 

Mircea Lazăr

MIRCEA LAZĂR

Născut in 1982, a început să studieze vioara la vârsta de cinci ani în orașul său natal, Deva. La vârsta de treisprezece ani, și-a continuat pregătirea în București, cu profesoara Carmen Runceanu și maestrul Ștefan Gheorghiu, al cărui spirit artistic constituie esența și fundamentul activității sale profesionale.

După absolvirea Conservatorul „Ciprian Porumbescu” din București, Mircea Lazăr a câștigat o bursa de studii la Universitatea din Ohio, S.U.A., unde, sub îndrumarea profesoarei Marjorie Bagley, a absolvit cursurile post-universitare.

În 2009, violonistul a fost acceptat în Academia Orchestrală „New World Symphony”, din Miami Beach, al cărei fondator și director este dirijorul filarmonicii din San Francisco, Michael Tilson Thomas.

În cursul carierei sale artistice a susținut numeroase recitaluri si concerte, atât în România, cât și în Statele Unite, acumulând o experiența muzicală deosebită în urma îndrumării și colaborării cu violoniști desăvârșiți, precum Gil Shaham, Midori Goto, Christian Tetzlaff, Leila Josefowicz, Alexandru Gavrilovici, Sherban Lupu, Jamie Laredo, Jennifer Koh.

Activitatea sa alături de „New World Symphony” s-a desfășurat atât din postura de membru al orchestrei cât și din cea de concertmaistru sau solist, având ocazia să cânte sub bagheta unor dirijori excepționali, printre care: Michael Tilson Thomas, Andris Nelsons, John Adams, Esa-Pekka Salonen, Riccardo Muti, Stéphane Denève, Osmo Vänskä.

Ducând mai departe pasiunea maestrului Ștefan Gheorghiu pentru un conținut spiritual profund în muzica clasică, violonistul Mircea Lazăr caută să investească într-o tradiție artistică îndreptată în primul rând către experiența interioară și conexiunea umană pe care interpretul și ascultătorul o pot atinge prin intermediul muzicii clasice la cel mai înalt nivel.

 

Anton Niculescu

ANTON NICULESCU

S-a născut la Bucureşti într-o familie de muzicieni. Cu tatăl său, prim violoncelist al Orchestrei Radio din Bucureşti, a început studiul violoncelului; cu mama sa, pianistă, a avut prima apariţie în public într-un recital la vârsta de 12 ani, la Sala Mică a Palatului din Bucureşti, iar doi ani mai târziu a apărut ca solist în compania Orchestrei simfonice a Filarmonicii „Moldova” din Iaşi, cu concertul de E. Lalo.

După absolvirea cu nota 10 a Conservatorului de Muzică din Bucureşti, la clasa profesorului George Iarosevici, se perfecţionează cu Radu Aldulescu, Antonio Janigro şi Daniil Şafran. Palmaresul său competiţional numără importante premii obţinute la concursurile de specialitate (Concursul Internaţional de la Trapani – Italia).

Puternic motivat de succesele obținute, începe o intensă activitate concertistică şi în paralel  ocupă posturi de mare prestigiu ca cele de prim-violoncelist al Teatrului „Scala” din Milano şi la „Teatro Comunale” din Florenţa sub conducerea lui Riccardo Muti cu care am rămas în relații apropiate.

Datorită talentului său de excepţie, sensibilităţii, muzicalităţii, tehnicii briliante şi seriozităţii sale, numele lui Anton Niculescu se impune tot mai mult în viaţa muzicală, astfel că este invitat pe scene de mare renume din Europa, Asia, America de Sud, America de Nord şi Africa, susţinând turnee de concerte şi recitaluri în peste treizeci și două de țări.

Timp de zece ani a fost directorul artistic al Festivalului Internaţional „Meersburger Winter” din Germania, iar în ultimii 3 ani, din 2017 directorul general al Filarmonicii Brașov.

Face parte din renumite formaţii camerale: „Zürcher Streichtrio”, „Ansamblul Oistrach” şi „Trio di Vienna”; are ca parteneri pe pianiştii Bruno Canino, Pavel Gililov, Milena Mollova, violoniștii Takashi Shimizu, Ilya Grubert, Mario Hossen, István Kosztándi, Alexandru Tomescu, Gabriel Croitoru, violiștii Gerard Causse și Vladimir Mendelssohn, violonceliștii Alexander Rudin, Kiril Rodin, contrabasiștii Leon Bosch, Milton Masciadri și pe Cvartetul „Enescu” din Paris.

Face parte din juriile diferitelor concursuri internaţionale din întreaga lume: Concursul Internaţional „Johannes Brahms” din Austria, Concursul Internaţional „Shabit Inspiration” din Kazachstan, YBP Music Competition din Japonia.

Susţine cursuri de măiestrie în Italia, Coreea, China, Brazilia, Austria, Germania, Japonia, SUA, România.

Din 1997, este Membru de Onoare al Academiei Filarmonice din Bolonia (Italia), academie fondată în anul 1666 al cărui membru a fost şi W. A. Mozart.

A realizat înregistrări radio, TV şi CD-uri.

Din 2011 până în anul 2017, a organizat Festivalul Internațional al Muzicii de Cameră „Marile Serate Muzicale”, la Centrul Cultural Reduta din Brașov și la Ateneul Român din București.

Din 1996 până în 2016, a ocupat funcția de solist concertist al Filarmonicii Brașov, concertând în mod constant în stagiunile de concerte ale Orchestrei simfonice, bucurându-se de fiecare dată de aprecierea publicului meloman şi a criticilor de specialitate.

Repertoriul său cuprinde aproape toată bibliografia violoncelistică, interpretând adesea prime audiţii în țară și străinătate ale unor concerte importante pentru violoncel (concertele de Fr. Gulda, D. Șostakovici – Concertul nr. 1 şi nr. 2, D. Kabalevski, S. Prokofiev – Simfonia concertantă, A. Haciaturian, Schubert – Cassado s.a.).

Mari personalităţi din lumea muzicii şi-au exprimat admiraţia şi preţuirea faţă de arta interpretativă al lui Anton Niculescu:

Riccardo Muti: „(...) profesionalism şi muzicalitate impresionantă.”

Mstislav Rostropovici: „(...) violoncelist de excepţie, cu o tehnică desăvârşită şi profundă sensibilitate.”

Daniil Safran: „(...) am avut ocazia să-l ascult de mai multe ori pe Anton Niculescu, muzicalitatea sa naturală, deplina stăpânire a tehnicii fac posibilă caracterizarea sa ca solist de mare valoare.”

Zubin Mehta „(...) este un solist de mare valoare din toate punctele de vedere; stăpâneşte cudezinvoltură instrumentul, motiv pentru care câştigă imediat simpatia publicului atunci când cântă.”

Carlo Maria Giulini: „(...) toată admiraţia pentru arta sa şi cele mai sincere urări pentru cariera sa.”

Eugen Jochum: „(...) este un artist plin de sensibilitate, profesionalism şi siguranţă tehnică.”

Radu Aldulescu: „(...) într-adevăr, un violoncelist minunat, un mare muzician cu o tehnică.”

 

Andrei Licareț

ANDREI LICAREŢ

Apariţiile tânărului pianist Andrei Licareţ în sălile de concert din România şi din străinătate l-au făcut cunoscut şi l-au impus ca un reprezentant de valoare al generaţiei sale de la debutul său, ce a avut loc în 7 noiembrie 1993, cu orchestra „Jeunesses Musicales”, când a interpretat Concertul în do major pentru pian şi orchestră KV 246 de W. A. Mozart.

Vădind certe aptitudini muzicale, la vârsta de cinci ani Andrei Licareţ a început studiul pianului sub îndrumarea tatălui său, binecunoscutul pianist şi organist Nicolae Licareţ. De la vârsta şcolară, instrucţia sa muzicală a parcurs etapele fireşti şi a fost încredinţată unor renumiţi profesori: Gabriela Enăşescu la Liceul de muzică „George Enescu”, Viniciu Moroianu, Dana Borşan şi Dan Dediu (compoziţie) la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Jacques Rouvier la Conservatoarele din Paris şi Berlin, Dmitri Bashkirov la Salzburg, Leon Fleisher la „Peabody Conservatory” din Baltimore.

Pentru Andrei Licareţ, o parte importantă a instrucţiei sale muzicale a constituit-o şi participarea la concursurile naţionale şi internaţionale de interpretare pianistică şi câştigarea unor premii importante: Premiul I la Concursul Internaţional „Jeunesses Musicales”, Premiul I la Concursul de pian „Yamaha”, Marele Premiu la Concursul Internaţional „Lorry Wallfisch”, Premiul I la Concursul „Mihail Jora”, Premiul al II-lea al Concursului de pian din cadrul Cursurilor internaţionale „Tel-Hai” din Israel, Premiul al II-lea la Concursul din Shreveport, Louisiana.

Andrei Licareţ a acumulat un repertoriu bogat pe care a reuşit să-l interpreteze pe parcursul numeroaselor recitaluri şi concerte cu diferite orchestre din ţară şi din străinătate sub bagheta dirijorilor Cristian Mandeal, Horia Andreescu, Jin Wang, Arnold Ostman, Arie Vardi, Florentin Mihăescu, Justus Frantz ş.a. Astfel afost apreciat de melomanii şi criticii de specialitate din importante centre muzicale din Europa: Roma, Dublin, Ohrid, Santander, Alicante, Praga, Berlin, Istanbul, Enghien, Paris, VendOme, Salonic, St. Gallen, Chişinău, Rishon Le Zyion, Wuerzburg, Mannheim, Varşovia, Bruxelles, Copenhaga, Luebeck, Bad Kissingen, Lucca, Cagliari; din America: New York, Washington, New Jersey, Boston, Houston, Pella, Northampton, Mexic.

Până în prezent, pianistul Andrei Licareţ a făcut înregistrări pentru fonoteca Radio România şi pentru cea a Televiziunii Române.

Andrei Licareţ este membru al Fundaţiei Naţionale „Henri Coandă” pentru Sprijinirea Tinerilor Supradotaţi.

De curând, Andrei Licareţ a purtat numele ţării pe unele dintre cele mai însemnate scene ale lumii, respectiv „Carnegie Hall” din New York şi la sala mică a Orchestrei Filarmonicii din Moscova, încununat de ovaţiile spectatorilor.

Referințe critice:

„ (...) pianistul Andrei Licareţ, un muzician ce pătrunde adânc în substanţa artistică a opusului prezentat...” (Dumitru Avakian, „Enescu revine la Sinaia”, în „România literară”, nr. 34/2011)

„Andrei Licareţ a subliniat cu rafinament subtilităţile strecurate de compozitor în partiturile mişcărilor lucrării. După o sută zece ani de la consacrarea Concertului, măiestria nativă a tânărului solist ne-a re­povestit, prin magia transmisă claviaturii, dramatica traiectorie a firii umane între durere şi izbânda vieţii.” (Serghei Bucur, în „Informaţia Prahovei”, 19.10.2011)

„Şi au fost, cum te-ai aştepta, eseuri rapsodice dintre cele mai elegante, pline de armonii translucide şi imaginativ compuse. Licareţ le-a interpretat natural, poetic şi cu o extraordinară atenţie a detaliului, constituindu-se într-o privire tantalică ce te-a făcut să-ţi doreşti mai mult. (...) Le-a interpretat pe toate cu o tehnică amplă şi adesea un puternic sentiment liric.” (Stephen Brookes, The Washington Post, 13.10.2007)


VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, Ediția a XLIX-a, Luni, 8 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

Luni, 8 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

Seară de jazz

BERTI BARBERA BIG BAND BOOM

Cu BERTI BARBERA ȘI BIG BANDUL RADIO

Dirijor: SIMONA STRUNGARU -

 

Program:
1. Heavy Juice
2. Let The Good Times Roll
3. Americano
4. I’m Just A Lucky So And So
5. The Dirty Boogie
6. When It Rains It Pours
7. This Cat Is On The Hot Tin Roof
8. Superstition
9. What Is Hip
10. Night And Day
11. Sway
12. Fever
13. Uptown Funk
14. That’s Life

 

„BERTI BARBERA BIG BAND BOOM” este o nouă orchestră de jazz, blues și soul în peisajul autohton, formație alcătuită din muzicieni de top, membrii al „Big Band-ului Radio România” și ai „Bucharest Jazz Orchestra”. Grupul este dirijat de Simona Strungaru.

O viață pentru muzică, un vis împlinit, la asta se gândește Berti Barbera când urcă pe scenă, locul în care se simte în largul lui, folosind instrumente, stiluri și nuanțe pentru a-și exprima bucuria.

Artistul este un vocalist expresiv și un percuționist intuitiv, împarte generos spațiul sonor cu toți muzicienii implicați, cu o înțelegere subtilă a interpretării, îmbinând virtuozitatea cu umorul. Prin abordarea lui, totul sună personal și plin de viață, direct către publicul pe care-l prețuiește.

Berti Barbera este licențiat al Universității Naționale de Teatru și Film și masterand în Studii Ebraice la Universitatea din București.

Unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați cântăreți de jazz și blues din Romania, Berti Barbera se bucura de o bogată activitate discografică ce numără peste zace titluri dar este și gazda unor prestigioase emisiuni de televiziune și radio cu profil muzical.

SIMONA STRUNGARU este dirijorul permanent al „Big Band-ului Radio România”, al „Bucharest Jazz Orchestra” și al ansamblului de muzică contemporana „SonoMania”.

Dirijoare, pianistă, orchestratoare și compozitoare, Simona Strungaru este masteranda a Conservatorului din Amsterdam cu dubla specializare în dirijat de orchestră și pian clasic.

Simona Strungaru are o activitate artistică bogată și complexă care încorporează o multitudine de stiluri muzicale, de la muzică clasică la jazz contemporan și crossover, colaborând cu formule instrumentale diverse, de la formații camerale la orchestre simfonice și orchestre de jazz.

NICU PATOI este un artist care prin instrumentul lui, chitara, dezvăluie caracterul, educația, pasiunea și plăcerea de a cânta și provoacă în același timp, în mod discret, curiozitatea de a încerca sa afli părțile nevăzute ale unui artist și ale unui instrument complex. Folosește o multitudine de procedee într-o manieră subtilă, bine proporționată, combinând echilibrat claritatea acordurilor cu momentele de rafinament solistic, viteză și feeling. Este un interpret cu rigoare de matematician și suflet de artist, care strălucește în orice moment în care interacționează cu chitara.

 

SEBASTIAN BURNECI este unul dintre cei mai reprezentativi artiști de jazz și muzica creativă din România, prim-trompetist și solist al „Big Band-ului Radio România”, începând cu anul 2007, și fondator și lider al ansamblului de jazz contemporan „Bucharest Jazz Orchestra”, căruia i-a pus bazele în anul 2012.

În prezent, Sebastian Burneci este Doctorand al Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara, având ca temă de studiu paralela dintre muzica clasică și cea de jazz, din perspectiva interpretului la trompetă, paralelă analizată cronologic pe parcursul formării personale ca artist creativ.


VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, Ediția a XLIX-a, Duminică, 7 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

Duminică, 7 iulie 2024, Platoul Curții Domnești, ora 21:00

CONCERT SIMFONIC

Orchestra Filarmonicii „Serghei Lunchevici” Chişinău

Dirijor: MIHAIL AGAFIŢA

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Uvertura operei „Flautul fermecat”

Ludwig van Beethoven – Uvertura „Egmont” op.84

Mihail Glinka – Uvertura operei „Ruslan şi Ludmila”

Gioachino Rossini – Uvertura operei „Bărbierul din Sevilla”

Giuseppe Verdi – Uvertura operei „Forța destinului”

Richard Wagner – Uvertura operei „Tannhäuser”

Georges Bizet – Uvertura operei „Carmen”

Johann Strauss-fiul – Uvertura operetei „Liliacul”

 

MIHAIL AGAFIȚA

Născut în 1973 în Republica Moldova, Mihail Agafiţa studiază dirijatul la Institutul de Stat al Artelor din Chişinău, absolvind apoi Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti la clasa de dirijat al distinsului profesor Dumitru Goia sub a cărui îndrumare studiază ulterior ca masterand la cursul de studii aprofundate, specializarea Stilistică dirijorală-Dirijat orchestră. În anii 2005 –  2007 se perfecţionează la cursurile de măiestrie susţinute de reputatul dirijor Patrick Strub, organizate de Ambasada Germaniei la Chişinău.

Din 2004 deţine funcţia de Dirijor Permanent al Filarmonicii Naţionale a Republicii Moldova, iar din anul 2013 obţine prestigioasa poziţie de Prim-dirijor şi Director Artistic al Orchestrei Simfonice din cadrul aceleeaşi instituţii.

Între anii 2009 – 2013, este Dirijor Permanent al Filarmonicii „Transilvania” Cluj-Napoca.

Mihail Agafiţa participă la prestigioase festivaluri internaţionale de muzică, unde prestaţia sa dirijorală este întâmpinată cu entuziasm de public şi apreciată la superlativ de către mass-media.

Colaborează cu personalităţi de renume ale lumii muzicale.

Din anul 2010 Mihail Agafiţa devine membru al Uniunii Muzicienilor din Republica Moldova.

Repertoriul său impresionant conţine creaţii muzicale de diverse genuri şi stiluri de la preclasic la contemporan, printre care şi lucrări în primă audiţie.

În anul 2016, prin decret prezidenţial a fost desemnat cu cel mai înalt titlu onorific al Republicii Moldova în domeniul culturii – „Artist al Poporului”, pentru performanţe remarcabile și prestație scenică extraordinară.

Pentru merite deosebite în dezvoltarea şi propagarea artei muzicale şi activitate concertistică intensă, prin decret prezidenţial (în anul 2010, Republica Moldova), dirijorului Mihail Agafiţa, i-a fost conferit titlul onorific „Maestru în Artă”.

FILARMONICA NAŢIONALĂ „SERGHEI LUNCHEVICI” CHIȘINĂU

Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău

Colectiv emerit din Republica Moldova, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici” a fost fondată în anul 1930. Pe parcursul activităţii sale a avut rolul de emisar al artei şi culturii, devenind, în timp, unul dintre amsamblurile de vârf din ţară.

Actualmente, Orchestra reuneşte un grup de peste optzeci de instrumentişti profesionişti, constituind un organism cu bogate tradiţii muzicale şi o activitate concertistică intensă.

Maeştrii Alexandr Klimov şi Pavel Bacinin au fost cei care au pus bazele acestui colectiv. În primii zece ani ai existenţei sale Orhestra a activat în Tiraspol, ulterior, în 1940, s-a mutat în Chişinău, fiind inclusă în componenţa Filarmonicii de Stat din Republica Moldova.

O perioadă îndelungată de timp (1953-1979) funcţia de dirijor-şef şi director artistic a fost deţiută de Timofei Gurtovoi. În următorii 15 ani conducerea artistică a colectivului a fost asigurată de către dirijorul Dumitru Goia.

Începând cu anul 2004 şi până în prezent, Orchestra este condusă de prim-dirijorul Mihail Agafiţa.

Repertoriul Orchestrei cuprinde cele mai reprezentative lucrări ale muzicii simfonice şi vocal-simfonice universale. Orchestra interpretează creaţii din diferite epoci şi în variate genuri stilsitice, abordând, în principal, muzica secolelor XVII-XXI. În acest context o deosebită importanţă se acordă interpretării opusurilor compozitorilor din Republica Moldova şi România: V. Zagorski, E. Lazarev, E. Doga, Gh. Ciobanu, Șt. Neaga, E. Coca, V. Poliakov, L. Gurov, S. Lobel, I. Macovei, T. Chiriac; G. Enescu, Şt Niculescu, A. Vieru, A. Iorgulescu, D. Dediu, D. Rotaru, L. Dănceanu.


ANSAMBLUL FOLCLORIC „FLORICICĂ DE LA MUNTE” ESTE INVITAT LA ZIUA MUNICIPIULUI TÂRGU SECUIESC

Sâmbătă, 29 iunie, în zi de sărbătoare covăsnenii celebrează Ziua municipiului Târgu Secuiesc. Gazdele, pentru a onora cum se cuvine această zi importantă, doresc să aibă alături artiști de marcă din țară. Așa se face că pe adresa Ansamblului folcloric „Floricică de la munte” a sosit invitația de a participa la concertul extraordinar care va încheia seria de evenimente artistice. Nemțenii se vor afla pe scenă alături de una dintre cele mai mari interprete ale folclorului moldovenesc, Sofia Vicoveanca.

Reprezentanții folclorului nemțean nu evoluează pentru prima dată în Ținutul Secuiesc. Cel mai recent concert al lor a fost anul trecut, când au cântat și au dansat pentru publicul din Sfântu Gheorghe, sărbătorind împreună Ziua Națională a României, fapt care vorbește de la sine despre aprecierea de care se bucură artiștii noștri județul Covasna.


ȘCOALA DE VARĂ 2024

În perioada 1-26 iulie 2024, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” va desfăşura, prin Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ, cea de a XIII-a ediţie a Şcolii de vară.

Pentru a răspunde cererilor tot mai numeroase din ultimii ani, organizatorii au gândit un calendar complex.

Astfel, vor fi create patru serii în cele patru săptămâni complete ale lunii iulie 2024: 1-5 iulie, 8-12 iulie, 15-19 iulie, 22-26 iulie, programul fiind zilnic, de luni până vineri, de la ora 10:00 la 14:00.

Şcoala de vară a anului 2024 oferă cursuri de iniţiere în: modelaj în lut, actorie, dansuri populare, canto tradiţional, pictură, canto – muzică uşoară.

 

Orarul fiecărei serii săptămânale este următorul:

Luni:

Actorie – coordonator, prof. Maria Hibovschi

Pictură  – coordonator prof. Cristian Bistriceanu

Marţi:

Dansuri populare – coordonator, prof. Claudiu Luchian

Modelaj în lut – coordonator, prof. Ionela Lungu

Miercuri:

Pictură – coordonator prof. Radu Macavei

Canto muzică ușoară – coordonator prof. Paula Ghivirigă

Joi:

Dansuri populare – coordonator, prof. Anda Acristinei

Canto muzică tradiţională – coordonator, prof. Laurenţiu Marian

Vineri:

Pictură pe pietre – coordonator, artizan Raluca Irimescu

Dansuri populare – coordonator, prof. Ioan Luchian.

 

Preţul unei serii de cursuri este de 230 de lei (pentru cinci zile), fiecare serie de curs urmând a fi compusă din copii cu vârste între 7 şi 15, numărul maxim acceptat fiind de cincisprezece participanţi pentru fiecare serie.

Cursurile au loc la sediul Școlii Populare de Artă, strada Ștefan cel Mare, nr. 3A, Piatra-Neamț.

Taxa se achită integral, la momentul înscrierii pentru cele cinci (5) zile. Plata se face la sediul Şcolii. Relaţii la telefon 0233/214.026.

 


MIERCURI, RECITALURI DE VIOARĂ ȘI CHITARĂ ALE STUDENȚILOR ACADEMIEI CLUJENE

Ultimele două evenimente cu public ale studenților Academiei de Muzica „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra Neamț, vor aaveal loc miercuri, 26 iunie 2024.

De la ora 15:00, la sala Cupola a Bibliotecii Județene „G. T. Kirileanu” Neamț va avea loc recitalul de vioară, susținut de studentele anului IV: Adelian Gireadă, Medeea Gireadă și Dorina Shelever, coordinate artistic și musical de cda. Emanuel Iacob; la pian, assist univ. dr. Kozma Istvan Levente.

Începând cu ora 18.00, sala Amfiteatru a Autonom Services S.A. din Piatra-Neamț, clasa de chitară condusă de conf. univ. dr. habil. Constantin Andrei, lector univ. dr. Ștefan Trifan va performa în spectacolul intitulat RECITAL DE CHITARĂ, muzică de cameră și ansamblu de chitare.

Pentru ambele evenimente musicale intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.


Drumul către rădăcini: Succesul Proiectului Cultural în Păstrarea Identității Naționale și Conservarea Tradițiilor Românești în Diaspora

În perioada 19-23 iunie 2024, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț a desfășurat cu mare succes proiectul cultural „Drumul către rădăcini” în localitatea Rignano Flaminio, regiunea Lazio (Roma, Italia). Proiectul, realizat în parteneriat cu „Asociația pentru Identitatea Românească” din regiunea Lazio și „ACR – Associazone Culturale Roma-nia” și finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, a avut ca obiectiv principal păstrarea și promovarea identității culturale și naționale românești în diaspora. Evenimentele au fost organizate sub binecuvântarea  Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Proiectul a debutat cu organizarea a patru ateliere tradiționale meșteșugărești (olărit, pictură naivă, încrustarea lemnului/metaloplastie și împletituri din fibre vegetale), la care au participat 40 de copii români din regiunea Lazio. Sub îndrumarea a patru meșteri populari din județul Neamț, copiii au avut ocazia să învețe și să practice aceste meșteșuguri, contribuind astfel la păstrarea și transmiterea tradițiilor românești în rândul noilor generații. Entuziasmul și bucuria cu care acești copii au descoperit meșteșugurile strămoșești au fost cu adevărat emoționante.

În zilele de 22-23 iunie,  Rignano Flaminio a găzduit o serie de spectacole impresionante, la care au participat artiști români de mare calibru. Aceste evenimente au adus bucurie miilor de români din zona, oferindu-le ocazia de a se reconecta cu muzica, dansurile și tradițiile românești într-un cadru festiv. Atmosfera vibrantă și energia pozitivă au făcut din aceste spectacole un adevărat succes, întărind legăturile comunității românești din diaspora cu rădăcinile lor culturale. Un moment deosebit și cu totul special al proiectului a fost spectacolul de muzică și dans tradițional românesc, care a avut loc în Duminica Rusaliilor, la Schitul Ortodox Sfântul Prooroc Ilie o zi de profundă semnificație spirituală pentru credincioșii români. Spectacolul a reunit aproximativ 400 de români din Rignano Flaminio și împrejurimi, într-o atmosferă de sărbătoare și comuniune. Vocile artiștilor din județul Neamț au răsunat cu putere, aducând un strop din inima României în mijlocul comunității românești din Italia. Emoția și bucuria celor prezenți au transformat această zi într-o sărbătoare a identității și a tradițiilor noastre.

Expoziția de obiecte tradiționale românești, organizată în zilele de 22-23 iunie, a fost un alt punct culminant al proiectului. Lucrările prezentate, realizate de artiștii care au susținut atelierele, au captivat atât comunitatea românească, cât și publicul italian. Diversitatea și bogăția culturii românești au fost admirate și apreciate, subliniind importanța conservării acestor meșteșuguri tradiționale pentru viitor.

Un aspect impresionant al evenimentului a fost implicarea activă a părintelui Ștefan de la Schitul Ortodox Sfântul Prooroc Ilie din Rignano Flaminio. Dedicarea și sprijinul său ne-au arătat cât de profundă este legătura spirituală și culturală dintre românii din diaspora și tradițiile lor strămoșești. Părintele Ștefan a fost un adevărat facilitator al dialogului dintre generații, aducând o contribuție semnificativă la succesul proiectului. Prezența și cuvintele sale pline de înțelepciune au adăugat o dimensiune spirituală și emoțională evenimentului, întărind legăturile dintre comunitatea românească din Italia și valorile noastre culturale și religioase.

Importanța cunoașterii și păstrării identității naționale și a tradițiilor românești în comunitățile românești de peste hotare nu poate fi subestimată. Prin intermediul proiectului „Drumul către rădăcini”, am reușit să aducem un strop din spiritul și cultura românească mai aproape de inimile românilor din Italia. Acest proiect a demonstrat încă o dată că tradițiile noastre sunt un liant puternic care ne unește, indiferent de distanțe, și că acestea trebuie păstrate și transmise cu mândrie generațiilor viitoare.

Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț își exprimă recunoștința față de toți partenerii și participanții la acest proiect și speră ca acesta să fie doar începutul unei serii de evenimente care să celebreze și să conserve moștenirea culturală și identitatea națională românească în diaspora.

ACEST PROIECT A FOST FINANȚAT DE DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI.


Sărbători populare ÎNĂLȚAREA DOMNULUI

În vechime, românii se pregăteau pentru marea sărbătoare a Înălțării Domnului la Ceruri încă de ziua de miercuri, din ajun, zi care avea o denumire aparte în popor, anume Hurdubăiala Paşteiui. Oricum ai da-o sună ciudat această denumire. Ştiind că hudubaia sau hurdubaia însemna pe vremuri un vas mare, o clădire sau o încăpere foarte mare, sugerăm că Hurdubăiala Paşteiui ar face trimitere la împlinirea sau la creşterea maximă a Paştelui, căci momentul Înălţării Domnului era socotit punctul final al sărbătorii pascale.

Poporul credea că din ajun încep să umble temutele Iele sau Rusalii, spirite malefice care provoacă o sumedenie de boli. În acelaşi timp, debutează multe practici legate de cultul morţilor. Astfel, se îngrijesc mormintele şi se împodobesc cu flori şi ramuri verzi spre a se curăţi aerul. Se dau multe pomeni atât în ajun, cât si de Înălţare, obiceiul fiind numit local Moşii de Ispas.

În acest cadru erau prăznuiţi strămoşii sau morţii recenţi, de sufletul acestora dându-se în special azime calde, lapte dulce fiert cu păsat, ceapă verde, flori, rachiu şi brânză. Uneori, pomana se dădea în drum, deoarece se considera că sufletele sunt în drum sau se înalţă spre cer, iar pomenile acestea le servesc ca merinde de-a lungul acestui ultim drum.

Exista superstiţia că anumite suflete se puteau rătăci şi riscau prefacerea în strigoi sau moroi. Tocmai de aceea se recurgea la practici de apărare precum: împodobirea caselor, acareturilor, a doniţelor şi a coarnele vitelor cu verdeaţă. Se recurgea și la culegerea și sfinţirea anumitor arbuşti şi plante de leac (flori şi frunze de alun, leustean, tamaia dealului), care se folosesc apoi pentru oamenii slăbiţi sau pentru cei cu dureri de cap, atingerea vitelor si a oamenilor cu leustean, anumite vrăji şi descântece. Aşadar, de teama Ielelor şi a strigoilor, bisericile, casele şi mormintele erau împodobite cu flori, frunze şi ramuri de alun, nuc, paltin sau leuştean, vitele şi oamenii fiind atinşi în special cu leuştean.

Tot în ajun, fetele sădeau flori ca să se înalţe ramurile lor spre cer, după Domnul Iisus. În noaptea dinspre Ispas fetele şi flăcăii se adunau sub aluni, deoarece exista credinţa că numai în această noapte înfloresc şi, totodată, se şi scutură; aceste flori erau păstrate cu mare grijă la icoane, fiind foarte bune de leac şi de dragoste. Alte fete mari nu ezitau să doarmă cu capul pe un braţ de buruiene spre a-şi visa ursitul, iar unele, spre zori, se scăldau în apă neîncepută.

Pe de altă parte, sărbătoarea populară era ţinută şi de cei temători de grindină, de frica lupilor, în general pentru primejdie. Temători sau nu de ceva, oamenii de pe vremuri îşi împodobeau preventiv casele mai ales cu ramuri de paltin, care, uscate, erau bune împotriva trăsnetului. Un mijloc individual de protecţie îl constituia încingerea peste mijloc a fetelor şi a femeilor cu leuştean.

Creștinii duceau la biserică, pentru sfințire, pască, ouă roşii, dar şi pasat. La întoarcere, se punea mai întâi păsat pe prispă spre a ciuguli vrăbiile şi a sfinţi cerul, iar câinelui, ca să fie credincios stăpânului, i se dădea o bucăţică de pască şi de miel sfinţit. La icoana din casă se făcea semnul crucii si se spunea: „Păzeşte-ne Doamne de toate relele pământului. Căci numai Tu, înălţat sus, vezi totul şi auzi totul şi pe toate le poți împlini. Îndură-Te de noi, păcătoşii, şi ne dă pâine şi sare ca să nu murim de foame”.

Întocmai ca la Paşti se obişnuia sa se mănânce pască, ouă roşii şi, mai rar, friptură de miel. Prima dată se gusta pasca pentru a se sfinți omul pe dinăuntru și ca să fie sănătos, iar apoi se mănânca din oul roșu ca românul să fie îmbujorat la față și păzit de Domnul.

La această mare sărbătoare domnească, Sfânta Liturghie se făcea de obicei afară, pe iarbă verde sau în preajma holdelor de grâu, sărbătoarea fiind astfel socotită ca una a fânului și a holdelor. Dacă vremea nu permitea ținerea Liturghiei afară, se așternea în biserică fân pe jos, praporii fiind împodobiți de femei și fete cu verdeață sau flori de câmp.

Prin unele locuri, credincio-şii primeau acasă preotul ce umbla cu icoana Sfintei înălţări, după care Plecau, mai ales prin Ardeal, la nedei, bâlciuri sau târguri. De aici cumpărau oale, străchini şi căni de lut sau linguri de lemn pentru a fi date de pomană la Moşii de vară sau Moşii de oale din Sâmbăta Rusaliilor, însă aceste nedei erau și un bun prilej de peţire a fetelor mari.

În vechime, formula tradițională de adresare de binețe pentru cele zece zile care despart Înălțarea de Rusalii era „Hristos S-a înlțat”, spre deosebire de astăzi când această formula este rostită doar în ziua de sărbătoare a Înălțării Domnului la Ceruri. (etnograf Marcel Lutic - „Timpul sacru. Sărbătorile de altădată”, ediția a III-a, Editura Vailiana 98, Iași, 2022)