VACANȚE MUZICALE LA PIATRA-NEAMȚ, EDIȚIA A XLVIII-A
Deja cu cincizeci de ani de istorie în spate – şi
ce istorie! – Festivalul Internaţional Vacanţele Muzicale la Piatra-Neamţ
a devenit un brand al ținutului Neamț. Unul care a depăşit de multişor timp
graniţele ţării. Elocvent este faptul că în cercurile muzicale ale Vienei, s-a
aflat ce se petrece aici, la un pas de Olimpul românesc, muntele Ceahlău! Am
luat ca exemplu Viena, dar la fel se petrec lucrurile şi în cazul altor oraşe
cu mare tradiţie muzicală – Praga sau Moscova, acolo un s-a aflat demult de
Festivalul muzical de la Piatra. E, oare, puţin lucru?!
Pe lângă actul cultural propriu-zis care se
petrecea în cele două săptămâni (mai nou, şapte zile) şi de beneficiul
spiritual expediat către public, acest important Festival a transformat oraşul
Piatra-Neamţ într-o veritabilă Capitală muzicală a ţării!
Având ca desfăşurare perioada verii, atunci când
multă lume este în vacanţă, în concediu, Festivalul atrage ca un magnet oamenii
iubitori ai sunetelor frumoase. Fie ei artişti, cum s-ar zice specialişti ai
domeniului, sau amatori. Dar cu toţii turişti. Oaspeţi pentru câteva zile ai
urbei şi împrejurimilor. Ocazie ideală pentru a promova imaginea turistică a
judeţului.
Anul acesta, în perioada 2 - 8 iulie, Centrul
pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ organizează cea de a XLVIII-a
ediţie a „Vacanţelor Muzicale la Piatra-Neamţ”. Timp de şapte seri, ţinutul
Neamţ va fi cuprins de acorduri ale celor mai diverse genuri muzicale:
simfonic, pop, operă, rock, jazz, muzică veche, corală sau camerală.
Concertul
simfonic care va deschide Festivalul îi va avea drept soliști pe pianiștii
Daniel Ciobanu și Ioana Andreescu, muzicieni care vor urca pe scena Vacanțelor
alături de Orchestra simfonică a Filarmonicii „Serghei Lunchevici” Chișinău,
Republica Moldova, la pupitrul dirijoral aflându-se Mihail Agafița.
De luni, 3 iulie, municipiul Piatra-Neamţ va
găzdui în cadrul „Vacanţelor”, de la ora 21:00, pe platoul Curţii Domneşti, sub
secularul Turn al lui Ştefan cel Mare, muzicieni de valoare, printre ei: Ștefan
Bănică junior, Lupii lui Calancea și surorile Osoianu, Natalia Barbu,
Concertino Acordion Band.
Festivalul de anul acesta propune melomanilor și
trei seri camerale (marți, miercuri și joi, 4-6 iulie) care vor avea loc în
sala „Calistrat Hogaș” (ora 18:00) din cadrul Consiliului Județean Neamț.
Invitați vor fi atât artiști de anvergură, care au cântat pe scenele muzicale
ale întregului Mapamond, precum violoncelistul Anton Niculescu și pianistul
Viniciu Moroianu, dar și muzicieni nemțeni ajunși să fie recunoscuți drept
interpreți valoroși ai muzicii clasice: pianista Raluca Ouatu și violista Ioana
Mardare.
Finalul ediţiei programează, în seara zilei de 8 iulie, de la ora 21:00, pe platoul de la Turn, o excepţională seară de operetă, oferită nemțenilor de soliștii și orchestra Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București.
Vacanțe Muzicale XLVIII – Duminică, 2 iulie 2023

Duminică, 2 iulie 2023, Piața Turnului, ora 21:00
CONCERT SIMFONIC
Orchestra simfonică a Filarmonicii „Serghei
Lunchevici” Chișinău, Republica Moldova
Soliști: DANIEL CIOBANU (pian)
IOANA
ANDREESCU (pian)
EVELINA
BARCAN (sopran solo)
MARIA
BĂICĂNESCU (alto solo)
Dirijor: MIHAIL AGAFIȚA
Program:
Ionel Ceobanu - Turnul lui Ștefan cel Mare primă audiție (versuri: Georgiana Ploscan, orchestrația: Sabin Păutza)
Nicolae Kirculescu - Moment muzical pentru pian și orchestră
George Gershwin - Concert în Fa pentru pian și orchestră
Nikolai Rimski Korsakov - Capriciu spaniol op.34
DANIEL CIOBANU

A început studiul pianului la vârsta de nouă ani, la Piatra-Neamț, inițial
cu Magdolna Cosma și Delia Bălan, ca mai apoi să continuie cu Mihaela Spiridon și
Iulian Arcadi Trofin.
Câștigând o bursă de studii în Scoția, și-a continuat pregătirea muzicală
cu Graeme McNaught, Aaron Shorr și Petras Geniusas, absolvind astfel
Conservatorul Regal din Scoția. Și-a completat studiile la Școala de Muzică „Alfred
Cortot” din Paris, cu Marian Rybicki, și la Universitatea de Arte din Berlin,
cu Pascal Devoyon și Markus Groh.
Daniel Ciobanu a obținut aprecierea publicului internațional câștigând, în
2017, Medalia de Argint la Concursul mondial „Arthur Rubinstein” din Tel-Aviv,
Israel, alături de prestigiosul Premiu „Favoritul Publicului”. În urma acestora
a avut apariții la „Carnegie Hall” din New York, „Elbphilharmonie” la Hamburg, „Gewandhaus”
Leipzig și Festivalul „George Enescu” din București, pe lângă turnee și
concerte în Japonia, China, Africa de Sud și Taiwan.
În mod frecvent s-a alăturat unor orchestra, precum: Orchestra de Cameră
Israel și Orchestra Filarmonică Israel din Tel-Aviv; Orchestra Filarmonică „George
Enescu” și Orchestra Națională Radio București; Orchestra Filarmonică din Maroc;
Orchestra Națională Regală a Scoției; Orchestra Simfonică din Johanesburg,
Africa de Sud; Orchestra Simfonică a Braziliei.
Daniel Ciobanu a fondat „Neamt Music Festival”, în 2017, la Piatra-Neamț,
pentru a crea o platformă internațională nouă și puternică pentru tineri
artiști. Festivalul prezintă atât un repertoriu clasic, cât și muzică jazz sau
proiecte experimentale.
IOANA CRISTIANA ANDREESCU
S-a născut în 2008, la București. În 2014, începe cursurile la Colegiul de
artă „Carmen Sylva” din Ploiești, elevă a prof. Marilena Cochinescu. Începând
cu 2021 își continuă studiile coordonate de prof. Anca Borcea.
În ultimii șase ani susține o bogată activitate competițională, obținând Marele
Premiu la Concursul de muzică românească „Pro Piano” (2022). Premiul I la:
Festivalul Internațional de Pian Online „Pro Piano“ (România) – 2020; Concursul
internațional Lvov „Kawai Quarantine” (Ucraina) - 2020; Concursul de pian
online pentru tineret din Europa „Euplayy”, München (Germania) – 2020; Concursul
internațional de pian Smederevo (Serbia) – 2021; Concursul Internațional „Pro
Piano” (2022); la Concursul Internațional „Frederic Chopin” Bacău (2022); la Concursul
„Ambasadori culturali” Ploiești (2022); International Piano Competition „Great
Piano Masters - Rudolf Kehrer” (2022); la „Franz Liszt Center International
Piano Competition” (2022); la „WONDER KEYS” Piano Competition Köln (2022); la Concursul
național „Margareta Sterian” Buzău (2023), la Concursul „Craiova Piano” (2023).
Premiul II la Concursul Internațional Clara Schumann, Belgia) – 2021. Premiul
III la Concursului Internațional de Pian „Grotrian-Steinweg“ Braunschweig (Germania)
– 2017.
În ianuarie 2023, debutează ca pianist concertist la „Stadthalle Gifhorn”,
Germania, iar în martie, la Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, sub
bagheta maestrului Ovidiu Bălan, interpretând Concertul pentru pian Nr. 1, de
Felix Mendelssohn-Bartholdy.
În decursul anilor, a susținut recitaluri organizate de I.C.R. Bruxelles, „Klassik
in der Klinik” -Germania, Fundația „Remember Enescu” - București, Muzeul „Paul
Constantinescu” - Ploiești.
MIHAIL AGAFIȚA
Născut în 1973 în Republica Moldova, Mihail Agafiţa studiază dirijatul la
Institutul de Stat al Artelor din Chişinău, absolvind apoi Universitatea
Naţională de Muzică din Bucureşti la clasa de dirijat al distinsului profesor
Dumitru Goia sub a cărui îndrumare studiază ulterior ca masterand la cursul de
studii aprofundate, specializarea Stilistică dirijorală-Dirijat orchestră. În
anii 2005 – 2007 se perfecţionează la
cursurile de măiestrie susţinute de reputatul dirijor Patrick Strub, organizate
de Ambasada Germaniei la Chişinău.
Din 2004 deţine funcţia de Dirijor Permanent al Filarmonicii Naţionale a
Republicii Moldova, iar din anul 2013 obţine prestigioasa poziţie de Prim-dirijor
şi Director Artistic al Orchestrei Simfonice din cadrul aceleiaşi instituţii.
Între anii 2009 – 2013, este Dirijor Permanent al Filarmonicii „Transilvania”
Cluj-Napoca.
Mihail Agafiţa participă la prestigioase festivaluri internaţionale de
muzică, unde prestaţia sa dirijorală este întâmpinată cu entuziasm de public şi
apreciată la superlativ de către mass-media.
Colaborează cu personalităţi de renume ale lumii muzicale.
Din anul 2010 Mihail Agafiţa devine membru al Uniunii Muzicienilor din
Republica Moldova.
Repertoriul său impresionant conţine creaţii muzicale de diverse genuri şi
stiluri de la preclasic la contemporan, printre care şi lucrări în primă
audiţie.
În anul 2016, prin decret prezidenţial a fost desemnat cu cel mai înalt
titlu onorific al Republicii Moldova în domeniul culturii – „Artist al
Poporului”, pentru performanţe remarcabile și prestație scenică extraordinară.
Pentru merite deosebite în dezvoltarea şi propagarea artei muzicale şi
activitate concertistică intensă, prin decret prezidenţial (în anul 2010,
Republica Moldova), dirijorului Mihail Agafiţa, i-a fost conferit titlul
onorific „Maestru în Artă”.
FILARMONICA NAŢIONALĂ „SERGHEI LUNCHEVICI” CHIȘINĂU
Colectiv emerit din Republica Moldova, Orchestra Simfonică a Filarmonicii
Naţionale „Serghei Lunchevici” a fost fondată în anul 1930. Pe parcursul
activităţii sale a avut rolul de emisar al artei şi culturii, devenind, în
timp, unul dintre ansamblurile de vârf din ţară.
Actualmente, Orchestra reuneşte un grup de peste optzeci de instrumentişti
profesionişti, constituind un organism cu bogate tradiţii muzicale şi o
activitate concertistică intensă.
Maeştrii Alexandr Klimov şi Pavel Bacinin au fost cei care au pus bazele
acestui colectiv. În primii zece ani ai existenţei sale Orhestra a activat în
Tiraspol, ulterior, în 1940, s-a mutat în Chişinău, fiind inclusă în componenţa
Filarmonicii de Stat din Republica Moldova.
O perioadă îndelungată de timp (1953-1979) funcţia de dirijor-şef şi
director artistic a fost deţinută de Timofei Gurtovoi. În următorii 15 ani
conducerea artistică a colectivului a fost asigurată de către dirijorul Dumitru
Goia.
Începând cu anul 2004 şi până în prezent, Orchestra este condusă de prim-dirijorul
Mihail Agafiţa.
Repertoriul Orchestrei cuprinde cele mai reprezentative lucrări ale muzicii simfonice şi vocal-simfonice universale. Orchestra interpretează creaţii din diferite epoci şi în variate genuri stilsitice, abordând, în principal, muzica secolelor XVII-XXI. În acest context o deosebită importanţă se acordă interpretării opusurilor compozitorilor din Republica Moldova şi România: V. Zagorski, E. Lazarev, E. Doga, Gh. Ciobanu, Șt. Neaga, E. Coca, V. Poliakov, L. Gurov, S. Lobel, I. Macovei, T. Chiriac; G. Enescu, Şt. Niculescu, A. Vieru, A. Iorgulescu, D. Dediu, D. Rotaru, L. Dănceanu, M. Jora, M. Negrea, C. Ţăranu, T. Olah, V. Munteanu, A. Pop.
IONEL CEOBANU
Născut la Ripiceni, jud. Botoșani, a învățat la Liceul de
Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani, și apoi a urmat cursurile Conservatorului
„George Enescu” Iași – Facultatea de muzică și compoziție muzicală,
muzicologie.
Cariera didactică, de peste 40 de ani, și-a început-o la
Școala generală Mărceni, Bicaz (astăzi Școala „Regina Maria”), iar din anul
1990 la Liceul de Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț, unde a predat
disciplinele Teorie – solfegiu – dicteu, Armonie și Ansamblu coral, pregătind
și îndrumând generații de tineri viitori muzicieni.
A participat cu elevii la diferite concursuri naționale
de Teoria muzicii și la Olimpiada Națională de Interpretare muzicală și Studii
teoretice, etapa națională, unde a obținut numeroase premii.
A făcut parte din comisii de elaborare de subiecte și
evaluare la Concursurile Naționale de Teoria muzicii „Primăvara Artelor” Bacău,
„Constantin Constantinescu” Iași și de două ori în Comisia Națională a
Olimpiadei de Studii teoretice(Teoria muzicii).
A fost membru în corala „Cantores Amicitiae” a
Conservatorului ieșean.
A dirijat corala „Camerata” a Sindicatului Învățământ
Piatra-Neamț, corul „Imperialii” a Seminarului Teologic Liceal „Sfinții
Împărați Constantin și Elena” Piatra-Neamț, și corul „Gaudium” al Liceului de
Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț – locul 2 la Concursul Național Coral.
A realizat aranjamente corale pentru diferite tipuri de
formații, a compus cântece aniversare pentru: Colegiul Național „Calistrat
Hogaș” Piatra-Neamț, Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamț și
Colegiul Național „Petru Rareș” Piatra-Neamț.
Este membru UCIMR (Uniunea de Creație Interpretativă a
Muzicienilor din România).
Compunerea unei lucrări muzicale dedicate simbolului
orașului Piatra-Neamț „Turnul lui Ștefan cel Mare”, a început în anul 2011
atunci când a luat contact cu o poezie, cu același titlu, scrisă de Georgiana
Ploscan, pe atunci elevă olimpică la Limba și literatura română de la Colegiul
Național de Informatică Piatra-Neamț, poezie care are un mesaj „altfel”, o
altfel de viziune a ceea ce trebuie să reprezinte un monument, o emblemă a
comunității în care trăim.
Piesa este scrisă pentru Sopran solo, Alto solo și pian,
muzica: Ionel Ceobanu, versurile: Georgiana Ploscan, orchestrația aparținând
maestrului Sabin Păutza.
EVELINA BARCAN
Absolventă a Liceului de Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț. (iunie 2022),
Evelina Barcan este studentă a Universității Naționale de Arte „George Enescu”
Iași, Facultatea de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice,
Palmaresul ei cuprinde Premiul la concursurile de canto „Elena Botez”
(2019), „Consonanțe Vocale” (2021), „Emanuel Elenescu” (2022)
Festivalul Concurs de Muzică Religioasă Ortodoxă, Hajnowka (Polonia) și la
Olimpiada Națională de Interpretare Vocală și Instrumentală (2022).
Ca studentă, colaborează cu Opera Națională Română Iași, în ansamblul
coral, pentru spectacolul „Aida” (2023).
MARIA BĂICĂNESCU
Absolventă a Seminarului Teologic Liceal „Sf. Gheorghe” Botoșani (iunie
2018), a absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloaie” Iași
(iunie 2021). În prezent, este studentă a Universității Naționale de Arte
„George Enescu” Iași, Facultatea de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale
Teoretice.
Este câștigătoare a numeroase premii, dintre care menționăm: Premiul I la
Concursul Național de Muzică Religioasă „Din suflet de Creștin” (2017),
Trofeul, Festivalului Concurs Național de Muzică Corală Religioasă Ortodoxă
„Buna Vestire”, Botuș (2019), Trofeul, Festivalului Concurs Coral de Muzică
Sacră, Botoșani (2023), Premiul I la Festivalul Concurs de Muzică Religioasă
Ortodoxă, Hajnowka, Polonia (2023).
Este colaboratoare a coralei „Universitas” - Universitatea „Alexandru Ioan
Cuza” Iași.
Vacanțe Muzicale XLVIII - SEARĂ A MUZICII VENITE DE PESTE PRUT

A doua seară a Vacanțelor
Muzicale ale anului 2023 va aduce lângă Turnul secular al marelui voievod
Ștefan două grupuri de muzicieni basarabeni - „Lupii lui Calancea” și „Surorile
Osoianu” Va fi, cu siguranță, o seară plină de ritm și de voie bună, alături de
artiști foarte apreciați de publicul românesc.
„LUPII LUI CALANCEA” BAND

Bandul „Lupii lui Calancea” este
creația producătorului, compozitorului și chitaristului basarabean
Alex Calancea.
După absolvirea Conservatorului din Chișinău, Alex Calnacea face primele
turnee, în calitate de basist, prin Europa, Asia, cu un proiect de jazz fusion.
Continuă, apoi, cu un proiect pop-rock, având colaborări importante cu
producători prestigioși din Los Angeles, printre care Jack Jaseph Puig.
Întors din S.U.A. în Republica Moldova, își creează propriul band care-i va
purta numele și va deveni un proiect d.e referință a muzicii de calitate de
peste Prut. Muzica sa este un tribut adus marilor artiști, prin concertele „Amintire
de iubire”, „Alex Calancea și prietenii”. Este producător al filmului
documentar „Bucurie de Noroc la Orizont de Plai”.
După această etapă, Alex Calancea se inspiră de folclorul autentic din
Republica Moldova, urmând colaborări numeroase de succes cu Orchestra „Lăutarii”
condusă de Nicolae Botgros, Orchestra Fraților Advahov,
precum și cu orchestre simfonice din România.
Primul album de creație proprie îl realizează în anul 2016, axat pe
instrumentul său (chitară bas), album denumit „Basul Capricios”,
inspirat din locurile în care a copilărit, melodiile fiind cu influențe funk,
folk, clasic și jazz.
În parallel, Alex Calncea creează proiectul pop-rock „RUPT”,
muzicianul devenind și producătorul mai multor artiști basarabeni.
La sfârșitul anului 2017 se naște cel mai recent proiect al său, „Alex
Calancea și Lupii”, proiect ce aduce în prim-plan motivele, baladele
și poveștile haiduciei, aduse pe ritmuri contemporane, fuzionate cu folclor.
ANSAMBLUL VOCAL „SURORILE OSOIANU”
Cvintetul Osoianu a fost fondat în anul 1980, la Chișinău, de bine
cunoscutul etnomuzicolog Andrei Tămăzlăcaru, pe lângă Uniunea Muzicienilor.
Surorile Ileana, Iulia, Valentina, Romela și Maria Osoianu s-au născut în
satul Horești, Fălești, în Nord-Vestul Republicii Moldova. Au absolvit Școala de muzică din localitate și
au obținut, fiecare dintre ele, Diploma de studii superioare la Universitatea
Pedagogică din Bălți, Universitatea de Stat din Moldova, Academia de Muzică,
studiind instrumente precum: acordeonul, baianul și vioara.
Repertoriul lor include mai multe genuri muzicale: folclor pentru copii (cântece
de leagăn, dădăcit, invocări), colinde, doine, balade, cântece lirice, cântece
de petrecere, cântece pascale, cântece de cătănie, păstorit.
Împreună, surorile Osoianu conduc Studioul folcloric „Iedera” de la Palatul
Național de Creație, precum și alte câteva ansambluri folclorice de copii și
tineret din Chișinău.
Surorile Osoianu au participat la crearea unor filme și emisiuni radio-TV:
„Talancuța”1983, regizor: Constantin Croitoru; (film muzical); „Talancuța”
1986, regizor: Anatol Codru (film muzical); „Lerui-ler, panzele dalbe”, 1990,
regizor: Tudor Tataru (film muzical-artistic de lung metraj).
Au efectuat turnee în țările baltice, în România, Germania, Franța, Spania,
Finlanda, Bulgaria și Rusia.
Totodată, ansamblul familial „Surorile Osoinau” a lansat mai multe albume
muzicale: „Talancuța” – „Ici, în vale, la izvoare”, produs de „Etnomuzic”; „Vă
cântăm de voie bună”, produs de „Real Sound” (2008).
Ansamblul vocal „Surorile Osoianu” este apreciat în republica Moldova ca promotor al folclorului autentic. Grupul este laureat al mai multor Festivaluri Republicane și Internaționale. A primit Premiul Tineretului din Moldova, în 1997.
Vacanțe Muzicale XLVIII - RECITAL CAMERAL ÎN DESCHIDEREA SERII A TREIA A VACANȚELOR MUZICALE
Seara a treia a Vacanțelor Muzicale se va deschide
marți, 4 iulie 2023, la
sala „Calistrat Hogaș”
a
Consiliului Județean Neamț, cu un prim recital cameral, soliști fiind Mihaela Spiridon (pian),
Ioana Mardare (violă) și Laurențiu Busnea (violoncel).
Program:
Jules Massenet – „Meditație” din opera „Thais”
Carl Maria von Weber - Șase variațiuni pentru violă și pian
Fritz Kreisler – Capriciu vienez
Carl Maria von Weber - Andante şi Rondo ungaresse
Fritz Kreisler - Praeludium and Allegro in the Style of Pugnani
Georg Friderich Haendel / Johan Halvorsen – Passacaglia
__________________________________________________________________________
MIHAELA SPIRIDON

Născută
la Bacău, Mihaela Spiridon începe studiul pianului la vârsta de şapte ani sub
îndrumarea profesoarei Delia Bălan şi a maestrului Ovidiu Bălan.
În anul
1981, absolvă cursurile Liceului de Artă din oraşul natal şi este admisă la
Conservatorul „Ciprian Porumbescu” din Bucureşti, secţia pian principal la
clasa maestrului Gabriel Amiraş, iar în 1985 își susține examenul de licență la
care obține nota maximă.
A
publicat volumele: „Orizonturi ale pedagogiei muzicale. Metodologia studiului
unui repertoriu pianistic”, „Wolfgang Amadeus Mozart - Sonatele pentru pian la
patru mâini”, „Un pian, patru mâini şi trei clasici vienezi”, „Romantismul
muzical oglindit în pagini dedicate pianului la patru mâini”, „Dacă era
Miercuri, era Muzică”, „File din istoria Filarmonicii «Transilvania»
din Cluj-Napoca”, „Douăzeci de ani de învățământ superior muzical la Piatra-Neamţ”.
Doctor
în Interpretare muzicală, a inițiat Concursul Internațional de Pian „Carl
Czerny”, Concursul Internațional de Vioară „Ion Voicu”. În calitate de director
artistic, din anul 2006, coordonează programul Festivalului internațional
„Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamţ” (2006-2008, 2014-2022).
IOANA MARDARE

Ioana
Mardare a absolvit cursurile Liceului de Arte „Victor Brauner” din Piatra
Neamț. Studiile universitare de licență și master le-a finalizat la
Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași, Facultatea de Interpretare,
Compoziție și studii Muzicale Teoretice, la clasa de violă a conf. univ. dr.
Constantin Stanciu. În urma obținerii unei burse ERASMUS, s-a perfecționat la
Viena, Austria, la Universität für Musik und Darstellende Kunst, studiind viola
cu profesorii Wolfgang Klos, Ulrich Schonauer și muzică de cameră cu Peter
Schumayer și Johannes Meissl.
A
susținut recitaluri de violă solo, duet și cvartet, colaborând cu orchestre din
țară și străinătate dintre care amintim: Opera Națională Română din Iași,
filarmonicile „Moldova” din Iași, „Mihail Jora” din Bacău și cu cea din
Botoșani (România), Webern Symphony Orchestra (Austria).
În
prezent este profesor de violă la Liceul de Arte „Victor Brauner” din Piatra
Neamț și artist instrumentist – violă la Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău.
LAURENȚIU
BUSNEA
Este absolvent
al
Universității Naționale de Arte „George Enescu”, la clasa profesorului universitar dr. Anton Diaconu. În perioada
2007-2010, devine prim-violonist al
cvartetului de coarde „Giocoso”, fondat sub îndrumarea profesorului universitar dr. Dan Prelipcean, violoncelistul binecunoscutului cvartet de coarde, „Voces”.
În aceeași
perioadă, cvartetul devine membru ECMA -
Academia Europeana de Muzica de Camera. În
acest context, LAurențiu Busnea participă la
mai multe cursuri de masterclass, având
oportunitatea de a lucra cu profesori și
interpreți de renume, precum: Johannes Meissl, Eberhard Feltz, Tim Vogler,
Evgenia Epshtein, Stefan Metz, Hatto Beyerle,
Ferenc Rados, Rainer Schmidt.
În anul 2009, ansamblul cameral „Giocoso” este
laureat cu Premiul III la Concursul Internațional „Charles Hennen”, Olanda.
Între anii 2007-2010, Laurențiu Busnea a susținut concerte în țări
precum Austria, Germania, Belgia, Olanda, Turcia, alături de colegii din „Giocoso".
Din anul 2011,
colaborează cu orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, unde ia parte la
diverse turnee care au avut loc în China, Coreea
de Sud, Italia, Germania, Austria. De
asemenea, din anul 2015 devine angajat permanent al Filarmonicii de Stat
„Moldova” din Iași, în cadrul partidei vioara
I.
În 2021-2023,
colaborează cu Ansamblul „Avantgarde” din Bacău, la vioara I, sustinând diverse
concerte în
cadrul stagiunilor filarmonicilor din Sibiu, Bacău,
Râmnicu Valcea, precum și peste hotare, în Grecia și Bulgaria.
În anul 2023, Laurențiu Busnea participă în cadrul Festivalului „Classix”, susținând un concert la Opera Națională Română din Iași, alături de același ansamblu „Avantgarde”.
Vacanțe Muzicale XLVIII: SONORITĂȚI ALE VACANȚELOR MUZICALE LA ROMAN ȘI TÂRGU NEAMȚ
Precum în
multe dintre cele patruzeci și șapte de ediții precedente, la ediția curentă
sonoritățile Festivalului Vacanțe Muzicale se vor face auzite și la Roman și la
Târgu Neamț.
Astfel, Ansamblul
cameral „Fagotissimo” va fi oaspetele celor două localități nemțene.
Evenimentul din municipiul Roman se va petrece marți, 4 iulie, de la ora 18:00,
la sala „Nicolae Manolescu Strunga” din cadrul Primăriei, iar cel din orașul de
pe malurile Ozanei va fi o zi mai târziu, miercuri, 5 iulie, ora 18:00, la Casa
Culturii „Ion Creangă”.
La ambele evenimente musicale, intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
***
„FAGOTISSIMO”
Ansamblul
cameral „Fagotissimo” a fost constituit în 1999, când trei fagotişti de la
Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău - Mihai Timofti, Costică Mărcuţ şi Pavel
Ionescu -, împreună cu George Hariton, prim fagotist la Filarmonica „Moldova”
din Iaşi, au decis să exploreze magnificul univers timbral al acestui
interesant instrument.
Din anul 2009 în cvartet a fost cooptat şi fagotistul Mihai Badiu. În
ultimii ani, odată cu cooptarea de noi membri în orchestră, la recitalurile
formației au fost invitați și fagotiștii Mihai Gavril, Alexandra Stanciu, Mihai
Panainte, Cristian Buciumaș și Ionuț Roșca, iar la percuție evoluează Iulia
Bitta și Sorin Sofian.
Repertoriul
acestui grup cuprinde muzica barocă şi ajunge până la lucrări compuse special
pentru această combinaţie de instrumente.
Formaţia a susţinut deja numeroase concerte în ţară (Iaşi, Bacău, Râmnicu Vâlcea, Craiova, Piatra-Neamţ, Piteşti, Oneşti, Constanţa) şi străinătate (Italia, Franţa, Germania, Bulgaria, Macedonia, Moldova, Grecia, Ucraina), participând la numeroase festivaluri şi fiind prezentă în teatre de tradiţie, precum Piccolo Reggio (Torino, Italia), Teatro Zanon (Udine, Italia), Palazzo Magnani (Reggio Emilia, Italia), Megaron (Salonic, Grecia).

Vacanțe Muzicale XLVIII - CONCERTINO ACCORDION BAND, SOLISTELE CRISTINA SCARLAT ȘI ADRIANA BABIN ÎNCHEIE SEARA A TREIA A VACANȚELOR MUZICALE 2023
Marți, 4 iulie 2023, în faptul serii (ora 21:00),
pe platoul din Piața Turnului, iubitorii muzicii se vor putea bucura de
evoluția ansamblului de acordeoniști condus de Eugen
Negruţa („Accordion Band”), alături de solistele Cristina Scarlat și Adriana Babin.
Program :
Suita Irlandeză: Breackout, Lord of the Dance
G. Bizet - Suită din opera „Carmen” (Uvertura, Entre’Act- 3, Farandole)
F. Liszt - Rapsodia ungară nr.2 - solistă: Adriana Babin (nai)
J. Last - Păstorul singuratic - solistă: Adriana Babin (nai)
J. Wojtarowiez - Little Story și A. Piazzolla Michelangelo 70
L. Bacalov - Il Postino -solist: Eugen Negruța, (bandoneon)
C. Saint-Saens - Dance Macabre
Grace Jones - I've Seen That Face Before (Libertango) - solistă: Cristina
Scarlat
A. Piazzolla - Jo soy Maria - solistă: Cristina Scarlat
E. Grieg - Suita nr.1 „Peer Gynt”
B. Bartok - Dansuri românești - solistă: Adriana Babin (nai)
Cicârlia – solistă: Adriana Babin (nai)
A. Vivaldi - Storm
A. Haciaturian - Dansul săbiilor
Pee Wee Ellis - The Chicken
Ansamblul de acordeoniști condus de Eugen Negruţa
are o istorie de două decenii, fiind foarte cunoscut și apreciat de
publicul din țară și de peste hotarele ei. Acești muzicieni profesioniști,
absolvenţi ai Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Chișinău și-au
fixat drept scop promovarea acordeonului clasic în Republica Moldova, perceput
ca un instrument de muzică populară.
Renumele l-au câştigat prin muncă, perseverență,
talentul deosebit prin care aceşti muzicieni transmit cu iscusință și
virtuozitate vibraţiile acordeonului, multă energie și emoții profunde.
Instrumentiștii sunt laureați ai numeroaselor concursuri
internaționale, deținând mai multe distincţii de aur precum titlul de Campioni
mondiali ai acordeonului și titlul onorific de Colectiv artistic emerit
al Republicii Moldova.
Sunt frecvent invitați ai festivalurilor europene, prilej cu care au
susţinut numeroase turnee pe mari scene din lume.
Pe lângă vitalitatea caracteristică, Concertino
se poate mândri cu un repertoriu inedit din muzica clasică și jazz în
orchestraţii originale pentru acordeon din patrimoniul muzical național și
universal. Orice lucrare realizată de acest colectiv, indiferent de gen, capătă
stilul și amprenta Concertino, ce excelează mereu cu un crossover
de bun gust și calitate artistică.
Grupul îi are în componență pe: Eugen Negruța (acordeon,
bandoneon), Gheorghe Roșca (acordeon), Mihail Grosu (acordeon), Serghei
Paramonov (acordeon), Sergiu Mîrzac (acordeon), Evghenii Ursu (vioară) , Maxim
Cazacov (bass), Mark Oselschi (pian), Vitalie Negruța (tobe, flaut), Maxim
Nacioglo (percuție), Dumitru Drăgoi (sunet), Agnesa Rusu (manager). Soliste: Cristina
Scarlat (voce), Adriana Babin (nai).
CRISTINA SCARLAT
Este o prezență constantă, în calitate de solistă, la
concertele guvernamentale șide mare
anvergură, alături de Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale din Chișinău
și la concertele Ansamblului Concertino.
A absolvit Colegiul Republican de Muzică „Ştefan Neaga”, specialitatea Dirijat coral;
Universitatea de Stat a Artelor, specialitatea Canto muzică uşoară şi jazz;
Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, specialitatea Patrimoniu cultural
şi manifestări artistice.
Este solistă a Orchestrei Prezidenţiale a Republicii Moldova, profesor de canto, organizator de
manifestări cultural artistice, fondator și director al studiuoului pentru copii şi tineret „IntactArt”.
Renumita cântăreață a
fost declarată Maestru în Artă din Republica
Moldova - titlul onorific decernat prin
Decret Prezidențial în luna ianuarie 2023. De
asemenea, este deținătoarea
Premiului de Excelență pentru cea mai bună voce și
originalitate a prestațiilor scenice din cadrul Galei Excelenței Muzicale din
Republica Moldova, ediția -2021
Interpreta muzică
de ușoară, jazz,
pop-rock, romanţe şi muzică clasică este laureata Concursului de interpretare a romanţei „Crizantema de Aur”,
Târgovişte (1999), Marele Premiu la Concursul „Crizantema de Argint”,
Chișinău (2021), reprezentanta Republicii Moldova la Concursul „Eurovision” (2014”,
Copenhaga, Danemarca.
ADRIANA BABIN
La opt ani, Adriana a susținut primul ei concert ca
solistă pe scena Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău. A
finalizat studiile la cel mai prestigios liceu de muzică din Republica Moldova,
„Ciprian Porumbescu”, la clasa profesorului Ion Negură. În perioada 2021-2022,
a studiat la „Conservatorium van Amsterdam” din Olanda, clasa de nai a prof.
Matthijs Koelne, iar în prezent este studentă în anul IV la Universitatea
Națională de Arte „George Enescu” Iași.
Adriana Babin este laureata și câștigătoarea premiului
I la diverse concursuri precum „Orpheus” din România sau „Talents of the world”
din Ucraina unde a câștigat marele premiu, dar și alte premii importante în
Rusia, Serbia, Moldova și Bulgaria.
De asemenea, a colaborat cu orchestre precum „Junge
Simfonie Berlin Orchestra”, cu Marie Jacquot dirijor, fiind invitată să cânte
în cadrul show-ului televizat „Stars von morgen”, de însuși Rollando Vilazzon;
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” Chișinău;
Orchestra de cameră a Sălii cu Orgă din Chișinău, sub bagheta lui Cristian
Florea.
În 2019, Adriana a cântat în fața a 50.000 de
spectatori, acompaniată de orchestra simfonică a Operei din Paris, cu Jerome
Pillement dirijor, în cadrul Festivalului ,,Un Violon sur le Sable”, Royan (Franța).
În 2022, a susținut recitalul ei solo la Ateneul Român
din București, cu transmisie în direct la Radio România Muzical și a fost
protagonista Festivalului „Clef de Soleil” din Saint-Germain-En-Laye (Franța),
alături de Martha Rgerich.
În 2017, Adriana Babin a fost onorată cu bursa de merit a Președintelui Parlamentului Republicii Moldova, primind și Premiul pentru rezultate deosebite în reprezentarea imaginii țării la nivel internațional, distincție a Ministerului Culturii al Republicii Moldova.

Vacanțe Muzicale XLVIII - ANTON NICULESCU, VINICIU MOROIANU - DUO CAMERAL PE SCENA VACANȚELOR MUZICALE
Al doilea recital cameral al ediției actuale este programat pentru după-amiaza zilei de miercuri, 5 iulie 2023, când, de la ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” (Consiliul Județean Neamț), vor evolua, în calitate de soliști, viloncelistul Anton Niculescu și pianistul Viniciu Moroianu.
Program:
Johannes Brahms - Sonata pentru violoncel si pian nr.2, op.99
Johannes Brahms - Scherzo din Sonata FAE
Alexander Glazunov - Chant du menestrel op.71
P. I. Ceaikovski - Andante cantabile
Weber-Piatigorski - Adagio și Rondo
__________________________________________________________________________
ANTON NICULESCU

S-a născut la Bucureşti într-o familie de muzicieni. Cu tatăl său, prim
violoncelist al Orchestrei Radio din Bucureşti, a început studiul
violoncelului; cu mama sa, pianistă, a avut prima apariţie în public într-un
recital la vârsta de 12 ani, la Sala Mică a Palatului din Bucureşti, iar doi
ani mai târziu a apărut ca solist în compania Orchestrei simfonice a
Filarmonicii „Moldova” din Iaşi, cu concertul de E. Lalo.
După absolvirea cu nota 10 a Conservatorului de Muzică din Bucureşti, la
clasa profesorului George Iarosevici, se perfecţionează cu Radu Aldulescu,
Antonio Janigro şi Daniil Şafran. Palmaresul său competiţional numără
importante premii obţinute la concursurile de specialitate (Concursul
Internaţional de la Trapani – Italia). Începe o intensă activitate
concertistică şi, în paralel, ocupă posturi de mare prestigiu ca cele de
prim-violoncelist al Teatrului „Scala” din Milano şi „Teatro Comunale” din
Florenţa.
Datorită talentului său de excepţie, sensibilităţii, muzicalităţii,
tehnicii briliante şi seriozităţii, numele său se impune din ce în ce mai mult
în viaţa muzicală. Astfel, este din ce în ce mai des prezent pe scene de mare
renume din Europa, Asia, America de Sud, America de Nord şi Africa, susţinând
turnee de concerte şi recitaluri în Franţa, Danemarca, Elveţia, Germania,
Austria, România, Italia, Spania, Ungaria, Grecia, Croaţia, Belgia, Turcia,
Portugalia, Brazilia, Mexic, Japonia, Coreea, China, Hong-Kong, Arabia Saudită,
Africa de Sud, Venezuela, Ecuador, Peru, S.U.A., Kazakstan, Uzbekistan,
Republica Moldova. Face parte din renumite formaţii camerale: „Zürcher
Streichtrio” (Trio de coarde din Zürich), „Ansamblul Oistrach” (cvartet,
cvintet, sextet) şi „Trio di Vienna”; are parteneri pianişti ca: Bruno Canino,
Pavel Gililov.
An de an este invitat în juriile diferitelor concursuri internaţionale din
întreaga lume, printre care Concursul Internaţional „Johannes Brahms” din
Austria, Concursul Internaţional „Shabit Inspiration” din Kazakstan, în Italia,
Japonia. De asemenea, susţine cursuri de măiestrie în Italia, Coreea, China,
Brazilia, Austria, Germania, Japonia, SUA, România.
Timp de zece ani a fost directorul artistic al Festivalului Internaţional
„Meersburger Winter” din Germania. Din 1997 este Membru de Onoare al Academiei
Filarmonice din Bolonia (Italia), academie fondată în anul 1666, care l-a avut
ca membru şi pe W. A. Mozart.
Mari personalităţi din lumea muzicii, ca Zubin Mehta, Riccardo Muti, Eugen
Jochum, Mstislav Rostropovich, Carlo Maria Giulini, Daniil Şafran, Paul
Tortelier, Radu Aldulescu, Vladimir Orlov, şi-au exprimat admiraţia şi
preţuirea faţă de arta sa interpretativă. A realizat înregistrări radio, t.v.
şi CD-uri şi, din anul 1996, este solist-concertist la Filarmonica din Braşov,
interpretând şi prime audiţii ale unor concerte importante pentru violoncel.
A mai participat la Vacanţele Muzicale în anii 2003, 2004 și 2016.
Cântă la un instrument „Pietro Guarnieri - Mantova
1709”.
VINICIU MOROIANU

S-a născut în București, în anul 1962, într-o familie de muzicieni.
A absolvit, în orașul natal, Liceul de Muzică „Dinu Lipatti”, la clasa
profesoarei Marta Paladi. La Universitatea Națională de Muzică, Viniciu
Moroianu a fost îndrumat de pianistul și profesorul Gabriel Amiraș, fost elev
al marelui profesor rus Heinrich Neuhaus. La Acompaniament a fost discipolul
Suzanei Szorenyi. A studiat armonia cu compozitorii Doru Popovici și Pascal
Bentoiu, precum și dirijatul cu Constantin Bugeanu.
Începând din anul 1973, a fost distins cu Premiul I în competiții naționale
de pian, fiind totodată laureat al Concursurilor internaționale de la Paris
(1979) și București (1991). A primit Premiul Colegiului Criticilor Muzicali din
România (1981) pentru interpretarea Sonatei a treia pentru pian de Enescu și
Premiul Fundației „Dinu Lipatti” din București (1992) pentru restituirea și
prezentarea în concert a Fanteziei op. 8 de Lipatti. S-a afirmat în peste o mie
de apariții pe podium.
Repertoriul său vast include concerte cu orchestra (Integrala Beethoven,
precum și alte peste douăzeci de titluri, inclusiv românești), programe de
recital, muzică de cameră.
A participat la festivalurile internaționale „George Enescu” (opt ediții),
„Dinu Lipatti” (trei ediții), „Academia Sighișoara” (unsprezece ediții), precum
și la Besancon, San Jose, Graz, Chișinău și Bratislava.
A cântat pe scene din Grecia, Elveția, Franța, Italia, Germania, Spania,
Belgia, Danemarca, Luxemburg, Ungaria, Ucraina, Republica Moldova, Bulgaria. A
concertat cu toate orchestrele din România, precum și cu ansambluri din Marea
Britanie, Austria, Elveția, Republica Moldova și Bulgaria.
Este membru fondator al Societății Române Mozart (1991).
În anul 2005, a obținut titlul de Doctor în Muzică, cu teza „Două secole de
gândire componistică reflectate în creația pentru pian solo a lui Dinu
Lipatti”.
Între discipolii săi se numără Mihai Ritivoiu, Andrei Licareț, Ana
Silvestru, Silvan Negruțiu, Simona Strungaru, Abel Corban, Maria-Diana
Petrache, Cătălin Răducanu.
Predă la Universitatea Națională de Muzică din București, din 1990, ca titular la Muzică de cameră (până în 1994) și Pian.
Vacanțe Muzicale XLVIII - RECITAL MUZICAL OFERIT DE NATALIA BARBU, ÎN A PATRA SEARĂ A VACANȚELOR
Seara
a patra a ediției curente o aduce în fața publicului nemțean pe
interpreta Natalia Barbu. Pe scena festivalului, basarabeanca atât
de apreciată în România va fi însoțită de o formație
instrumentală.
NATALIA BARBU
Este
născută la Chișinău, pe 22 august 1979, la limita dintre zodiile
Leului și Fecioarei. Luptătoare, plină de strălucire, ambițioasă
și foarte energică, Natalia Barbu are un adevărat cult pentru
prietenie.
Provine
dintr-o familie de muzicieni, în mijlocul căreia a studiat vioara
încă din primii ani ai copilăriei. A început să cânte muzică
ușoară de mica, apărând în diverse show-uri de televiziune
pentru copii.
A
absolvit Colegiul de Muzică din Chișinău, clasa de vioară,
ulterior aplicând pentru admiterea sa la Academia de Muzica „Gavriil
Muzicescu”, în 1999.
În
plan artistic, Natalia Barbu a câștigat Concursul de la Mamaia, în
1998, trofeu care a fost considerat de ea o mare victorie și, mai
ales, o confirmare a faptului că merge pe drumul bun.
În
etapa următoare a carierei sale, Natalia Barbu a muncit mult, s-a
perfecționat, și-a construit un repertoriu solid, și-a definitivat
stilul de interpretare.
În
timpul liber, Natalia adora să stea cu prietenii, să înoate. În
plus, îi plac foarte mult câinii (are un rotweiller, de care nu
suportă să stea departe). Mai presus de toate este dragostea sa
pentru muzică.
Începând
cu 1999, este solistă a formației „Millenium”, iar doi ani mai
târziu își lansează primul său album, cel intitulat „Între
ieri și azi”, urmat, în 2003, de un altul, „Zbor de dor”.
În 2001, la Chișinău, primește înalte distincție „Maestru în Arte al Republicii Moldova”.
Vacanțe Muzicale XLVIII - „FANTEZIE ESTIVALĂ” - RECITAL CAMERAL SUSȚINUT DE PIANISTA RALUCA OUATU ȘI FLAUTISTUL TEODOR ȚÎRLEA

Joi,
6 iulie 2023, ora 18:00, la Sala
„Calistrat Hogaș” (Consiliul Județean Neamț) se deschide cea
de a cincea seară muzicală a Vacanțelor anului 2023. Protagoniști
vor fi tinerii muzicieni Raluca
Ouatu
(pian) și
Teodor
Țîrlea
(flaut). Intitulat „Fantezie
estivală”,
recitalul pianistei originară din Piatra-Neamț și a invitatului
său va cuprinde lucrări din creația compozitorilor Joaquín
Rodrigo, Georges Hüe, Robert Schumann și François Borne.
Program:
J. Rodrigo - Fantasia para un gentilhombre
Georges Hüe – Fantasie
R. Schumann - Fantasiestücke op. 73
F. Borne - Fantazie brilianta pe teme din opera „Carmen”, de Georges Bizet
_________________________________________________________________________
RALUCA ELENA OUATU
Conferențiar
univ. dr. al Univesității Naţionale de Muzică din Bucureşti,
Raluca Ouatu s-a născut la Piatra-Neamţ în septembrie 1982. A
început studiul pianului cu prof. Mihaela Spiridon şi Mircea Dan
Raducanu la Liceul de Artă din oraşul natal şi a continuat la
București cu prof. Magda Stănescu, Marcela Nistor (Liceul „Dinu
Lipatti”) Ioana Minei, Ana Pitiş.
A
absolvit cursurile de licență, masterat și doctorat în cadrul
Universității Naționale de Muzică București, cu prof. univ. dr.
Dana Borșan și prof univ dr. Șerban Dimitrie Soreanu.
Raluca
Ouatu a beneficiat de burse de studiu în Germania, Polonia, Lituania
şi Italia.
Începând
din anul 2009, este director artistic al Orchestrei „Camerata
Regală”.
Talentul
său deosebit manifestat pentru domeniul muzicii de cameră şi al
acompaniamentului a fost răsplătit cu mai multe premii:
Premiul
„The Best Accompanist” la „Virginia Zeani” Grand Prix,
Premiul pentru acompaniament „Bianca” la Concursul Național
„Ionel Perlea”, Premiul pentru cel mai bun pianist acompaniator
„Victoria Ștefănescu”, Diplomă de Maestru Acompaniator la
Concursul Internațional „Haricleea Darclee”.
A
fost acompaniator oficial la: Concursul Internaţional „George
Enescu”, Concursul Internaţional „JM Events Romania”,
Concursurile şi Cursurile internaţionale de dirijat orchestră
„Micul Paris” – Bucureşti şi International Conducting
„Jeunesses Musicales” Competition Romania.
A
susţinut masterclass-uri pentru personalităţi ca Rony Rogoff,
Michael Martin Kofler, Hedwig Swimberghe, Rockwell
Blake,
Liora
Maurer,
Marcin Habela, Lucas Meachem, Sharon Mohar, Teodor Țîrlea, Sivia
Marcovici.
A
colaborat cu Orchestra și Corul Filarmonicii de Stat „George
Enescu” Bucureşti, cu Orchestra Naţională Radio, Orchestra de
Cameră Radio, Orchestrele de Tineret „Camerata Regală” şi
Orchestra Română de Tineret, Orchestra Filarmonicii din Israel,
dirijată de Zubin Mehta, Orchestra Filarmonică Sankt Petersburg,
Corul Naţional de Cameră „Madrigal”, „Bucharest Brass
Ensemble”.
TEODOR ȚÎRLEA
Începând
cu anul 2016, Teodor Țîrlea (n. 1984) deține poziţia de
prim-flautist al Orchestrei Simfonice din Norrköping, Suedia. În
paralel, din octombrie 2022, este angajat pe postul de șef partidă
- flaut la Filarmonica „George Enescu” București.
De-a
lungul anilor, Teodor Țîrlea a activat ca prim-flautist la
Düsseldorfer Symphoniker, Komische Oper Berlin, Gewandhaus Orchestra
din Leipzig şi la Orchestra Operei Norvegiene din Oslo. De asemenea,
a colaborat cu mai multe orchestre de renume: Orchestra Simfonică
Radio din Stockholm, Orchestra del Gran Teatro del Liceu - Barcelona,
Deutsche Oper Berlin, şi s-a bucurat de colaborări cu
dirijori celebri precum: Riccardo Chailly, Christoph Eschenbach, Ivan
Fischer.
Formarea
sa artistică a început sub îndrumarea profesorului Vasile Gocan și
a tatălui său - Florin Ţîrlea -, iar după absolvirea liceului a
continuat cu Jean-Claude Gérard și Davide Formisano la
Musikhochschule Stuttgart.
Înainte
de a-și începe cariera profesională de muzician de orchestră,
Teodor Țîrlea a fost membru al Accademia Teatro alla Scala din
Milano, a participat la Pacific Music Festival Saporro (Japonia),
Festivalul de Muzică Schleswig-Holstein (Germania) și la Festivalul
de Muzică Zermatt (Elveția), alături de renumitul ansamblu
„Scharoun” al Filarmonicii din Berlin.
Ca
solist, Teodor Țîrlea a concertat pe scenele Filarmonicilor din
Norrköping, Iași, Bacău, Cluj-Napoca.
Fiind
un susținător fervent al educației muzicale de înaltă calitate,
Teodor Țîrlea, împreună cu familia sa, a înființat în anul
2012 Centrul de Pregătire Muzicală „Ars Cantus” - o școală
privată de muzică, în orașul său natal, Cluj-Napoca.
De asemenea, începând cu anul 2019, Teodor Țîrlea a susținut cursuri de măiestrie atât în ţară – („Musica Kronstadt” Brașov, „Ars Cantus” Cluj-Napoca , Universitatea de Muzică București, Facultatea de Muzică Timișoara), cât și în străinătate („Piediluco Festival”, Italia).





























