PIANISTUL DANIEL RUDICHI ȘI VIOLONISTA MEDEEA GIREADĂ, ÎN STAGIUNEA MUZICALĂ

Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” şi Academia Naţională de
Muzică „Gheorghe Dima” Cuj-Napoca, Extensia Piatra-Neamţ, continuă seria
recitalurilor din cadrul Stagiunii muzicale 2022-2023. Astfel, miercuri 31 mai
2023, începând cu ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean
Neamţ, melomanii pietreni au prilejul unei noi întâlniri cu pianistul Daniel
Rudichi
și invitata sa, violonista Meddea Gireadă. Programul muzical
va cuprinde lucrări de Johann Sebastian Bach, Ludvig van Beethoven, Franz
Schubert, Claude Debussy și Constantin Silvestri.

Intrarea la eveniment este liberă, în limita locurilor disponibile.

Daniel Rudichi

***

Daniel Rudichi a început studiul pianului la vârsta de șapte
ani, ca elev al Școlilor de Muzică din Vaslui și Roman. De-a lungul anilor, a
obținut diverse premii care l-au motivat să opteze pentru o carieră de pianist.
Astfel, în anul 2019 a absolvit cursurile Liceului de Arte „Victor Brauner”
Piatra-Neamț.

În 2020, și-a început cariera didactică ca
profesor de pian principal și de acompaniament, în cadrul liceului absolvit. Elevii
săi sunt laureați permanenți ai festivalurilor și concursurilor de profil.

În prezent, este student la Academia Națională de
Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, specializarea
interpretare muzicală-pian, clasa conf. univ. dr. Mihaela Spiridon.

Medeea Gireadă

Medeea Gireadă și-a început parcursul muzical în clasa întâi la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani, la vioară ca instrument principal și la pian ca instrument secundar, instituție pe care a absolvit-o în anul 2020. De asemenea, a urmat și cursurile Școlii Populare de Artă „George Enescu” Botoșani, secția vioară, în prezent fiind colaboratoare a Orchestrei Populare Rapsozii Botoșanilor „Ioan Cobâlă” și a Ansamblului folcloric „Floricică de la Munte” a Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț.

A participat la numeroase concursuri de tehnică și
interpretare violonistică.

Este studentă la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, la specializarea interpretare muzicală-vioară, la clasa cda. Emanuel Iacob.


RECITAL ÎN STAGIUNE: „VOCAL NORDIC INTERMEZZOS - GRIEG, ENESCU AND FRIENDS”

Evenimentul care va avea loc la sala „Calistrat
Hogaș” a Consiliului Județean Neamț, pe 19 mai 2023, ora 17:00, reprezintă o
colaborare interdisciplinară a cântului, artei pianistice, dramaturgiei și
literaturii între România și Norvegia. 

Programul include un recital oratoric cu selecții
din opere literare de Mihai Eminescu și Henrik Ibsen, intercalate cu lucrări muzicale
de George Enescu, Constantin Silvestri, Edvard Grieg și Eyvind Alnæs. 

Un scurt tribut artistic va fi adus patrimoniului
cultural al Ucrainei, prin interpretarea a două opus-uri aparținând
„părinților” muzicii clasice ucrainene, Mykhailo Verykivsky și Mykola Lysenko.

Protagoniștii acestui eveniment aflat al granița
dintre muzică și teatru vor fi actrița Cezara Fantu, soprana Olena
Androsiuk
, alături de pianistul Dragoș Cantea și încă un invitat
surpriză din Coreea de Sud.

Recitalul este conceput artistic de DAC Music
Performance, companie norvegiană cu sediul la Oslo, în parteneriat cu Asociația
Industrii Creative și Ateneul Național din Iași, în cadrul rezidențelor
artistice ca inițiative bilaterale în programul RO-Cultura 2014-2021.

Evenimentul este organizat de Centrul pentru Cultură şi Arte
„Carmen Saeculare” şi Academia Naţională de Muzică „Gheorghe Dima” Cuj-Napoca,
Extensia Piatra-Neamţ, și este parte a Stagiunii muzicale 2022-2023.

Intrarea la eveniment este liberă,
în limita locurilor disponibile.

***

Cezara Fantu

Cezara Fantu este actor la Ateneul Național din Iași,
studiază psihologia, este doctorandă,  aprofundează terapia prin artă. Prin
teatru, prin cărți, călătorii, prin labirinturile ce miros a hârtie veche, prin
pietre, prin hărțile copacilor, prin ferestre, prin întâlnirea cu celălalt,
Cezara este un păstrător de povești. 

Pentru ea, teatrul reprezintă „o meditație socială
asupra condiției umane și asupra întâmplărilor din timpurile noastre care ne
ating cel mai mult”. Crede în sistemul cultural aflat în mișcare, în progres,
în libertate, în generația BOBO (bourgeois - bohemians), în cei care-și
îngrijesc marile bulevarde ale minții, în oameni pasionați și responsabili, în
baletul spiritului și în magia curiozității. „Vinde-ți deșteptăciunea și
cumpără mirare”, este motto-ul ei. Orice îți bucură inima și sufletul și orice
te face să te simți viu. 

Olena Androsiuk

Soprana ucraineană Olena Androsiuk s-a născut la Lvov . A
urmat studiile la Academia Națională de Muzică „Mykola Lysenko” (2005-2009),
Academia de Muzică din Cracovia (2011-2014) și Academia Norvegiană de Muzică
din Oslo (2016-2019). Olena Androsiuk și-a perfecționat tehnica de canto,
precum și abilitățile de interpretare artistică într-un număr mare de cursuri
de măiestrie și în colaborări cu Mirella Freni, Monica Groop, Bo Skovhus, Eva
Randová și Ivan Konsulov. 

A debutat la Opera Națională din Lviv în rolul
Zemfirei din opera Aleko a lui Rahmaninov. În 2009, Olena a fost invitată în
urma unei selecții să susțină un recital la Gala Operei „Nuit Blanche” dirijată
de Francisco Araiza la Zurich în Elveția. În același an, Olena a primit o bursă
de la Asociația Wagner și a avut șansa de a se prezenta la Festivalul Bayreuth.
În 2013, Olena Androsiuk a fost invitată de Academia de Muzică din Cracovia la
concertul tinerelor talente din Varșovia, iar în 2014 ea a câștigat premiul al
treilea la Concursul Jan Kiepura de la Krynica-Zdrój din Polonia. 

Din 2019, Olena colaborează cu Summer Music Academy
din Teplice și apare constant alături de North Czech Philharmonic.

Dragoș Andrei Cantea activează astăzi ca pianist concertist,
director artistic, antreprenor cultural și cadru universitar, având rezidența
permanentă în Capitala Norvegiei.

Dragoș Andrei Cantea

Dragoș a susținut recitaluri solo sau camerale,
precum și concerte simfonice în Scandinavia, Singapore, Regatul Unit al Marii
Britanii și Irlandei de Nord, SUA și Canada, colaborând cu dirijori de renume
mondial precum Pawel Kapuła, Cristian Mandeal sau Fergus MacAlpine.

Este triplu absolvent al Universității Naționale de
Arte „George Enescu” (U.N.A.G.E.) din Iași, la nivelurile licență, masterat și
doctorat, sub îndrumarea Ioanei Stănescu și a lui Dan Prelipcean.

Este de asemenea artist alumni al Academiei
Norvegiene de Muzică din Oslo, cu proiectul „Naționalismul în muzică – un
instrument artistic-diplomatic de înțelegere a valorilor comune”.

Din 2019, este lector invitat la Universitatea de
Științe Aplicate din Vaasa, Finlanda activând interdisciplinar, iar din 2020,
devine co-fondator și director artistic al Classix Festival, astăzi cel mai
amplu eveniment independent dedicat muzicii clasice din România.

Dragoș este de asemenea beneficiar al unor programe
de mentorat și burse precum „Roche Continents” - 2018, „Act in Art” - 2019, sau
programul „Rising Leaders” al Ambasadei S.U.A., în Norvegia.


UN NOU RECITAL CAMERAL ÎN STAGIUNEA MUZICALĂ

Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” şi Academia Naţională de
Muzică „Gheorghe Dima” Cuj-Napoca, Extensia Piatra-Neamţ, continuă seria
recitalurilor din cadrul Stagiunii muzicale 2022-2023. Astfel, miercuri 10 mai
2023, începând cu ora 18:00, la sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean
Neamţ, melomanii pietreni au prilejul unei noi întâlniri cu pianistul Luca
Toncian
și cu violonistul Francesco Ionașcu. Programul muzical
cuprinde lucrări de Wolfgang Amadeus Mozart,Fritz Kreisler, Arvo Pärt și César
Franck.

Intrarea la eveniment este liberă, în limita locurilor disponibile.

***

Luca Toncian s-a născut în 1989, în Cluj-Napoca. A început
studiul pianului la vârsta de șase ani, cu prof. Maria Jidav, continuând apoi
cu conf. univ dr. Cipriana Gavrişiu. De la șaisprezece ani a studiat în Austria,
la Salzburg, la renumita Universitate de Muzică „Mozarteum”, pe care a
absolvit-o, cu Diplomă de Excelenţă, în 2014 (clasa profesor Cordelia
Höfer-Teutsch).

În studenție, a beneficiat timp de un an de o bursă Erasmus în Germania, la
clasa profesorului Wolfram Schmitt-Leonardy de la Universitatea de Muzică şi
Teatru din München. A urmat şi un program post-universitar la Universitatea
„Mozarteum”, la clasa profesorului Andreas Groethuysen.

În prezent, este asistent universitar doctor în cadrul Academiei Naționale
de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

Numeroase cursuri de măiestrie i-au inspirat viaţa de muzician, având
posibilitatea de a lucra cu pianişti si pedagogi renumiţi, precum: Paul
Badura-Skoda, Lory Wallfisch, Sergio Perticarolli, Frank Wibaut, Diana Kettler,
Ninuca Oşanu şi alţii.

Experienţa concertistică l-a purtat pe scene naționale si internaționale.
Pe lângă recitaluri solistice şi de muzică de cameră susţinute în Austria,
Germania, Elveţia, Spania, Italia şi România, a cântat ca solist cu orchestre
simfonice: „Sinfonie Orchester Berlin” (în sala mare și sala de muzică de
cameră a Filarmonicii din Berlin), Orchestra Filarmonică a Thailandei
(Bangkik), Orchestra Elveției de Est, Orchestra Filarmonică din Bad Reichenhall
(Germania), Filarmonica „Moldova” (Iaşi), Filarmonica Transilvania
(Cluj-Napoca), Filarmonica  de Stat Arad,
„Noua Orchestră Transilvană” (Bistriţa), colaborând cu dirijori renumiţi:
Stanley Dodds, Andreas Wittmann, Renchang Fu, Rainer Koch, Albert Seidl, Terje
Mikkelsen, René Häfelfinger, Alexandru Lăscae, Theo Wolters, Dorin Frandeş,
Petronius Negrescu, Florin Totan.

Ca pianist, a participat la numeroase concursuri în străinătate, fiind
laureat al Concursului Internaţional de Pian, Bangkok,Thailanda (2013), al
Premiului „Franz Schubert”, San Cristoforo, Italia (2013), al Concursului
Internaţional de Pian „Memorial Isidor Bajic”, Novi Sad, Serbia (2008). A
câştigat numeroase concursuri organizate în România, fiind recompensat în 2004
cu marele premiu „Lira de Aur” (Suceava).

A desfăşurat activităţi muzicale în calitate de brusier al fundației „Sonoro”
și ca membru al unor fundaţii, precum: „Live Music Now” – Salzburg, „Remember
Enescu” – Bucureşti, „Sigismund Toduţă” – Cluj-Napoca.

Francesco Ionașcu s-a născut, într-o
familie de muzicieni, la 21 decembrie 1991, la Venezia.

A început studiul muzicii la vârsta de patru ani, iar cel al viorii la
vârsta de șase ani, la Liceul de Muzică
„Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca, la clasa profesoarei Mariana Suma,
continuând apoi cu prof. Ioan Moldovan, prof.univ.dr. Valeriu Maior de la
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” și cu Robert Truț, violonist la Filarmonica
„Transilvania” din Cluj-Napoca.

A absolvit studiile Bachelor of Music
(Honours) la Royal College of Music din Londra, la clasa profesorilor Natalia
Lomeiko și Yuri Zhislin, cu distincția de „First Class”. De asemenea, este absolvent al cursurilor de masterat la Academia de Muzică
„Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca la clasa prof. univ. dr. Nicușor Silaghi.

În septembrie 2019, a obținut titlul de „Doctor” cu distincția „Suma Cum
Laude”, cu lucrarea intitulată „De la partitură și semnificații la o concepție
interpretativă proprie: creația violonistică a lui Șostakovici”.

Din anul 2019, este „Young-master professor” în cadrul Festivalului SoNoRo,
concertând alături de mari artiști: Daishin Kashimoto (concert-maestru la
Berliner Philharmoniker), Bernhard Naoki Hedenborg (Wiener Philharmoniker),
Alexander Sitkovetski, Diana Ketler, Răzvan Popovici.

În present, este lector universitar la Academia Națională de Muzică
„Gheoghe Dima” din Cluj- Napoca.

Până la 29 de ani, a susținut peste 120 de concerte ca solist cu
prestigioase orchestre din România și străinătate: London Schubert Players,
Bristol Metropolitan Orchestra, Orchestra Filarmonicii „George Enescu”
București, Orchestra Națională „Serghei Lunchevici” Chișinău, Orchestra
Filarmonicii de Stat „Transilvania” Cluj-Napoca, Orchestra Filarmonicii
„Oltenia” Craiova și de asemenea, orchestrele filarmonicilor din Sibiu, Brașov,
Oradea, Satu- Mare, Târgu Mureș, Râmnicu Vâlcea, Arad, Bacău.

Dintre dirijorii sub bagheta cărora a cântat amintim: Lawrence Foster
(S.U.A.), Vladimir Ashkenazy (Rusia), Sir Roger Norrington (Marea Britanie),
David Crescenzi (Italia), Franz Lamprecht (Germania), Francois Robert Girolami
(Franța), Alexandru Lăscae (Olanda), Gemesi Gheza (Ungaria), Cristian Mandeal,
Sabin Pautza, Cristian Sandu, Cristian Oroșanu, Mihail  Agafița, 
Horia  Andreescu,  Petre 
Zbârcea,  Ilarion  Ionescu-Galați,  Tiberiu 
Soare, Ovidiu Bălan, Romeo Râmbu, Matei Pop, Vlad Agachi, Florin Totan,
Janko Zsolt. De asemenea, a susținut numeroase concerte în străinătate: Anglia,
Germania, Franța, Italia, Spania, Ungaria, în locații importante: St. James’s
Piccadilly, Steinway Hall, St.Mary Abbots Church (Londra), Tonnhalle
(Dusseldorf), Ambasada României din Paris și Londra, Theatre Municipal „Armand”
(Salon de Provence), Teatro „Verdi” (Mantova), Ateneul Român și Sala Palatului
(București).

Este laureat a peste 25 de concursuri naționale și internaționale, printre
care: premiul I la BPSE Chamber Music Competition, Londra (iunie 2012),
premiul  III și premiul Asociației
Criricilor Muzicali la Concursul Internațional „Ștefan Ruha” (2008), finalist
la „Eurovision Young Musician” (2006), premiul II la Concursul Internațional
„Jeunesse Musicales” (2005), premiul I și premiul Special al Juriului pentru
interpretarea piesei „Le Streghe” de Paganini la Concursul Internațional
„Remember Enescu” (2003), premiul special al juriului la Concursul
Internațional „A Postachini” din Fermo, Italia (2002).

A participat la cursuri de măiestrie cu prestigioși violoniști precum
Pinchas Zukerman, Ivry Gitlis, Maxim Vergeorv, Shlomo Mintz.


CONCERT DE PERCUȚIE ÎN CADRUL STAGIUNII MUZICALE

Joi, 27 aprilie 2023, Centrul pentru Cultură
și Arte „Carmen Saeculare” Neamț și Academia de Muzică „Gheorghe Dima”
Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț, propun iubitorilor muzicii de calitate
 o nouă întâlnire cu Stagiunea muzicală 2022-2023.  Protagoniști vor
fi membrii Ansamblului de percuție al Academiei
Naționale de Muzică
„Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamț. Lor li se vor
alătura Ansamblul de percuție „Versus”, Ansamblul de percuție „Fireworks Magazin” și Ansamblul de percuție al Colegiului Național de Artă
„George Apostu”
.

Parteneriatul celor două instituții amintite cuprinde, pentru acest
concert, alte cinci instituții de învățământ muzical: Liceul Vocațional de
Muzică „Tudor Ciortea” Brașov, Colegiului Național de Artă „George Apostu” Bacău, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, Liceul de
Arte „Victor Brauner” Piatra-Neamț și Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani..

Evenimentul va avea loc la Sala „Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț., începând cu
ora 18:00. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Acest concert de percuție va fi unul
itinerant, el urmând să aibă loc, în afară de Piatra-Neamț, și la Suceava (pe
26 aprilie), Bacău (28 aprilie), Brașov (3 mai).

 Ansamblul de percuţie al
Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, Extensia Piatra-Neamţ

În anul 2002, în cadrul Colegiului Universitar de Muzică din Piatra-Neamț al
Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, eminentul profesor Grigore
Pop
a pus temelia unei adevărate școli de percuție. Tot la Piatra-Neamț, a
realizat două proiecte de anvergură, „Festivalul Național al Muzicii de
Percuție” și „Gala muzicii de percuție”. De aici a izvorât ideea înființării,
în anul 2009, a unui Ansamblu de percuție după modelul celui de la Cluj-Napoca,
fondat de către distinsul profesor în urmă cu patruzeci și unu de ani.
Cofondator al ansamblului din Piatra-Neamț a fost și mai tânărul său discipol Alexandru
Veleșcu
, unul din exponenții de frunte ai școlii de percuție nemțene.
Absolvent al Colegiului Universitar de Muzică din Piatra-Neamț, la clasa
profesorului Grigore Pop, Alexandru Veleșcu și-a continuat studiile de masterat
și de doctorat la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca. În prezent,
pe lângă activitatea didactică desfășurată la clasa de percuție a Extensiei din
Piatra-Neamț, Alexandru Veleșcu își continuă atât cariera de interpret-solist,
cât și cea de conducător al Ansamblului de Percuție, insuflând studenților
același entuziasm preluat de la mentorul său.
Cu un amplu repertoriu de lucrări din creația universală destinată
instrumentelor de percuție, Ansamblul a susținut numeroase concerte în cadrul
stagiunii permanente a Extensiei Piatra-Neamț în orașele Cluj-Napoca, Onești,
Bacău, Suceava și Piatra-Neamț. Totodată, a participat și la două festivaluri
internaționale de prestigiu din țară: „Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț” și
„Ars Maris” din Reghin, în anul 2011.


CRISTINA MIHAI, LAUREATA CONCURSULUI NAŢIONAL „NICOLAE MILORD”, EDIŢIA A VII-A

Între 27 martie și 14 aprilie 2023, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen
Saeculare” Neamţ, prin Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ, a organizat cea de
a șaptea ediţie a Concursului naţional de arte plastice „Nicolae Milord”,
proiect cultural educativ demarat în 2017 pentru a promova creaţiile elevilor
şcolilor de arte din ţară, precum şi pentru o mai bună cunoaştere a operei și a
personalității pictorului pietrean Nicolae Milord.

Concursul, desfășurat pe două secţiuni – pictură şi grafică –, a beneficiat
, în procesul de jurizare, de competența și echidistanța unor personalități ale
domeniului artelor plastice din județul Neamț:Emil Nicolae președinte de juriu,
critic de artă), Ștefan Potop (pictor, președintele filialei Neamț a Uniunii
Artiștilor Plastici din România), Arcadie Răileanu (pictor, fost profesor în
cadrul Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț) și Carmen Elena Nastasă (manager
Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamţ.

Festivitatea de premiere a avut loc odată cu vernisarea expoziţiei
rezultată în urma concursului, pe 4 aprilie 2023, la Biblioteca Județeană „G.
T. Kirileanu” Neamț.

Laureata Marelui Premiu este CRISTINA
MIHAI
, reprezentantă a Școlii Populare de Artă Piatra-Neamț (clasa, prof.
Cristian Bistriceanu).

Marele Premiu Cristina Mihai - “În grădina lui Monet”, Scoala Populara de Arta Piatra-Neamt

La secțiunea Pictură, Premiul I a fost acordat cursantei de numai 14 ani, Teodosia Apetroaei (Școala de Arte
Botoșani), iar Premiul II a revenit Mariei
Bâdașcu
(17 ani, Școala de Arte și Meserii „Vespasian Lungu” Brăila). La
această secțiune s-au acordat două Premii III, pe care le-au primit Maria Cristina Dincă (Şcoala de Arte „
Octav Enigărescu” Târgoviște) și Daniela
Aiordăchioaie
(Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați).

La secțiunea Grafică au fost acordate doar două premii: Premiul II lui Gabriel Smărăndache (21 ani, Şcoala
Populară de Arte şi Meserii „Cornetti” Craiova) și Premiul III Laurei Tudorică (Școala Populară de
Artă București).

Tuturor premiaților li se cuvin felicitări și urări de succes. În același
timp, instituția organizatoare ține să mulțumească Școlilor de artă din țară
care au participat la ediția curentă și să felicite profesorii acestor cursanți
pentru dăruirea lor și calitățile didactice dovedite, aspecte care reies în mod
indirect, în urma vizionării expoziției.

Laureata de anul acesta, Cristina MIHAI, se alătură celorlalți șase
câștigători ai Marelui Premiu: Sara VOAIDEŞ
(Şcoala Populară de Artă Târgu Mureş) – 2017, Dănuţ ACONSTANTINESEI (Şcoala de
Arte Botoşani) – 2018, Robert VOITCHEVICI (Şcoala de Arte „Ion Irimescu”
Suceava) – 2019, Marilena POPA (Școala de Arte și Meserii „Ilie Micu”, Sibiu) –
2020, Maria ANDRONOIU (Școala de Arte și Meserii „Vespasian Lungu” Brăila) –
2021, Maricel BLAGA (Centrul Cultural „Dunărea de Jos” din Galați) – 2022.


CONCERT EXTRAORDINAR DE PAȘTE

În cadrul proiectului Armonii pascale,
Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț invită publicul meloman să participe la Concertul extraordinar de
Paște
, pregătit în colaborare cu Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău. Alături de Orchestra de cameră a
filarmonicii, sub bagheta dirijorului spaniol Jose Luis Pareja, vor
evolua , în calitate de soliști, oboistul Emil Stancu, mezzosoprana
engleză de origine greacă Eleni Danae și mezzosoprana română Georgeta
Grigore
. Programul muzical anunțat cuprinde Arie pe coarda sol
(Johann Sebastian Bach), Adagio din Concertul pentru oboi
în re minor
(Allesandro Marcello) și Stabat mater
(Giovanni Battista Pergolesi).

Evenimentul va avea loc miercuri, 12 aprilie 2023, la sala „Calistrat Hogaș”  a Consiliului Județean Neamț , ora 18:00. Intrarea se face pe bază de bilet (preț, 20 lei), care poate fi achiziționat de la Secretariatul Centrului, strada Ștefan cel Mare, nr. 3A, telefon 0233.214.026.


POVESTE POPULARĂ

O poveste populară spune că luna Martie a împrumutat de la fratele Februarie (Făurar) două zile pentu a putea prelungi vremea de iarnă. Numai că nu a mai vrut să înapoieze cele două zile. Și de atunci Făurel (Martie) e mereu în razboi cu Faur (Februarie).

Plecând de aici, și fiindcă tot suntem la limita lunilor martie și aprilie, o invităm pe Elena Niculiță-Voronca să ne istorisească o poveste populară cu eroi principali luna lui Martie și luna lui Aprilie (Prier).

„Zice că a chemat odat’ Mart pe Prier la Banchet. Se duce Prier și se sfătuiește cu Mai (fratele mai mic) ce să facă – să se ducă sau să nu se ducă? «Du-te, dar vezi că Mart e mai șugubăț, râde de oameni; tu când te-i duce, să iai cu tine sania, căruța și luntrea, că altfel n-ai să ieși bine!» Se duce Prier. Îl vede Mart și-l întreabă: «Da’ de ce-ai luat atâtea cu tine?» «Apoi, la gospodăria omului tăte sunt bune», răspunde Prier. Stă el o zi, stă el două, stă el trei. În timpul acesta Mart îl încearcă cu ninsoare și cu viscol, dar Prier scoate sania. Dă Mart cu ploaie și se face glod. Lui Prier nici că-i păsa, scoate caruța. Mart se-nfurie de rupe norii, dar și podurile. Prier are luntre! Mart, în culmea furiei, îl întreabă «Cine te-a înățat să faci așa?» Prier n-are ce lucra și-i spune că Mai. «Las’ dar’ că-i voi ținea și lui vreo două brumi ca să-i vestejesc florile cele falnice ale lui Mai!» Și de-atunce, mereu în luna lui Maiu sunt brume, că Mart i le dă în ciudă.”